BREAKING NEWS

The mysterious death of 4 Russian tourists in the Carts of Kavaja, the file of the Prosecution is revealed: What was revealed from the film footage and the inspection of the pool

The mysterious death of 4 Russian tourists in the Carts of Kavaja, the file of
x
BREAKING NEWS

SPAK / Anti-drug super-operation The names of the arrested police officers are revealed, from the deputy commissioner to the chief inspector. CIA reveals details (NAMES)

SPAK / Anti-drug super-operation The names of the arrested police officers are
x
BREAKING NEWS

Why is Ilir Meta silent? Former head of SHISH Fatos Klosi tells why the president is worried: He is in a difficult position, it is expected ...

Why is Ilir Meta silent? Former head of SHISH Fatos Klosi tells why the
x
BREAKING NEWS

The mayor of Vlora is raped, the first suspicions arise, a 57-year-old man is handcuffed (DETAILS)

The mayor of Vlora is raped, the first suspicions arise, a 57-year-old man is
x
BREAKING NEWS

Behind the scenes as vetting will imprison the authorities, after the discovery of corrupt assets immediately begins criminal prosecution, 223 politicians in the magnifying glass of SPAK

Behind the scenes as vetting will imprison the authorities, after the discovery
x
BREAKING NEWS

Fierce fight in PD, Basha, determined that Berisha's battle is lost, accuses the supporters of the former prime minister of getting rich when they were in power

Fierce fight in PD, Basha, determined that Berisha's battle is lost,
x
BREAKING NEWS

Albania's integration into the EU, Ambassador Yuri Kim comes out with the important reaction: To start negotiations without delay!

Albania's integration into the EU, Ambassador Yuri Kim comes out with the
x

Opinion / Editorial

Berisha, riding on Don Quixote's "Rosinant", declares war on America ... to establish peace

Berisha, riding on Don Quixote's "Rosinant", declares war on

(Supposed interview)

What happened on the eve of war happened. America scared because Sali Berisha was threatening national security through the Secretary of State, who after copying the file "Sali Baba with 40 thieves" declared it undesirable for America itself, a mandate that was not so simple as the work of the report on who has more prestige in PD, Luli or Sala. Jooo ..., this came from across the Atlantic and not by sms of the "digital citizen", but had come out of Yuri Kim's suitcase. Today, the whole media world, televisions, cameramen, who are obstructed with the cables of cameras like goat intestines hanging on oak branches, licensed and clandestine portals, even ordinary citizens from Tropoja to Konispol, do they think that Sali Berisha for us was the big change that grew on us and closed our door or the greatest blessing that "made us rich" by stealing from us, so he left us poor ?! It was true that we did not know that this kind of man had shaken us and the foundations of America and not only that, but his free cenuaka being and national security; or what the hell are you doing to us in the middle ?! To solve this enigma, since I have a compatriot from Vlora, I met Babale directly, to get an interview. I thought so, that he was once a simple member of the Democrat party, even though the fukara remained his whole life. After all, Babalja is a good man, why not a free man, because when they released Salianji for all that "mega-Xhafë" who stripped him of all the accusations against him or as they call him "Lulu-gate". He and why he was convicted, in the aftermath he strangely took innocence and not only that, but and came out MP as pure as the whores' panties. So in such conditions, why did he, that is, Babalja, not give me the interview openly at all because he was crazy about the situation created inside the DP itself ?! After all, he knows me not only as a Vlora man, but also as a person who does not use tricks of money and promises with or under his hand. I met him somewhere in a corner of the neighborhood "Topana" and as soon as he saw me with his characteristic smile he addressed me: Huh ... whatever you tell us ?! I know him well and I share his humor and I expected it: but also as a person who does not use tricks of money and promises with or under hand. I met him somewhere in a corner of the neighborhood "Topana" and as soon as he saw me with his characteristic smile he addressed me: Huh ... whatever you tell us ?! I know him well and his humor to share and I expected: but also as a person who does not use tricks of money and promises with or under hand. I met him somewhere in a corner of the neighborhood "Topana" and as soon as he saw me with his characteristic smile he addressed me: Huh ... whatever you tell us ?! I know him well and his humor to share and I expected:

- Babale, you know why I come, but I wanted to ask you to speak honestly, what do you call these recent movements of Sali and Luli ... and how do you predict the future of the DP and why America Saliu seriously violated his security?

He laughed for a moment remembering that I was joking and started talking to me openly:

- Po ti mua më gjete a i vrarë që skam shkollë dhe nuk ia them aspak nga politika? Unë orëziu punëtor kam qenë gjithë jetën dhe dije or mik, se ata qe vuajnë jemi ne e jo të pasurit. Ja unë nuk e kam dashur Enverin, por ama ai ishte burrë. Pse e them këtë unë? Ai ua martonte xhixhinë kusarëve. E di ti që një pjesë e atyre që sot janë më të pasur unë ua di marifetet e tyre dhe se si janë bërë e të persekutuar?! Po qe se nuk e di mësoje. E forta është se ata deklaronin te ai kryetari i shoqatës, që po është e vërtetë se kemi vjedhur sa i kemi luajtur fenë, por ama kemi vjedhur vetëm e vetëm për të sabotuar ekonomikisht socializmin. E kupton ti apo jo se ata dhe tani, që ti çoç shkruan, kanë 30 vjet që marrin para nga shteti!? Unë tani i thërras dhe mendjes, sepse Saliu e diskreditoi aq shumë kapitalizmin shqiptar te ne, saqë menderosi tërë kapitalizmin në botë ndaj dhe Amerikës i ka ardhur në majë të hundës. Se ja or mik vëllai, dihet se në kapitalizëm vidhet, por duhet vjedhur në mënyrë të rafinuar, me karar e nga pak e pa kuptuar, aq pa kuptuar saqë as ti vetë të mos e kuptosh se po vjedh. Po këtyre or mik vëllai u hyri një babëzi aq e madhe sa na e futën dhe neve dhe na e futën sa krahu. Sos vetëm neve, por dhe juve. Naaaa, ja kaq na është bërë “rrënxallja” si gryka e topit 120 m/m, aq sa që nëse do të shkojë te doktori, madje dhe te vetë doktor Saliu e të më vërejë nga nënvete, duke më thënë pa hape pak gojën, të jesh i sigurt se përtej gojës time ai do shikonte dhe “Kuzum Babain” në majë të Vlorës. Po pse ore ti mendon se Saliu e ka inatin me Lulin? Ik... aaa të q...a udhët! Ku e pjerdh Saliu, Lulin?! Vërtet se pjerdh, por ja që dhe Lulin e menderosi Amerika, sepse ajo që i tha ta heqë Salën se e ke ferrë nëpër këmbë. Pse si më thua ti mua, mos do e bënte dot vetë Luli këtë gjë pa mbështetjen amerikane?!Të gënjen mëndja! Lesh do bënte, leshtë e Marikës! Luli nuk ka këllqe të mbajë poturet e veta e jo më të mundë Saliun dhe po e “mundi” të jesh i sigurt se sa herë ta hedhë, do e hidhte gjithmonë mbi veten e tij. Po pse ore a nuk ishte ai Salë, që e vuri atë në krye të partisë? Do thuash ti që po tani pse po e lufton?! Ja ta them unë: Sala e kupton fare mirë se që të kundërshtojë Amerikën i duhet t’i tregojë asaj se ka një masë të madhe anëtarësh dhe simpatizantësh me vete, por duke qenë se Luli e përjashtoi, atij tani i ngeli vetëm gjysma, por ama gjysma i ngeli dhe vetë Lulit së bashku me ata që janë në Kuvend. Më thuaj ti të lutem shumë se të kam rixha, a bëhet puna me gjysmakë?! Jo aspak! Po ta kishte të tërën, Sala do i thoshte Amerikës: E shikon moj zonja e madhe Amerikë se kush jam unë që kam popullin me vete, apo aq më deshe sa hodhe lumin dmth që përmbyset socializmin dhe tani të dhjefsha kalin? Veçse ta dish, se Saliu është ëndërrimtar i madh. Ai tashmë, sikurse ta thashë më sipër, i ka hipur kalit Rosinant të Don Kishotit dhe i ka shpallur luftë Amerikës për të vendosur paqen, se që thua ti mik vëllai, ai si situatë paqësore e quan vetëm kur ka luftë. Doni ta qetësoni Salën... i thoni se nesër do bëjmë luftë dhe kini për ta parë! Dhe kur them luftë e kam fjalën për çdo lloj lufte, që nga ajo për pushtet nga ku ai ka për borxh të të hedhë në erë apo të të vrasë në mes te sheshit e deri te lufta për të vjedhur. Dhe kur them për të vjedhur e kam fjalën vjedhje me luftë si ajo e ‘97-ës apo e Gërdecit. Kur ishte Sala në pushtet hanim e pinim si Duçja dhe unë vetëm në atë kohë vura bark, paçka se me atë që na bëri na zuri bytha rrjetë merimange! Oreee, e di ti se ai na bëri të famshëm... se ku njihej Shqipëria më parë?! Kur shpërtheu Gërdeci mori lemerinë gjithë bota! Ti mbase nuk e di, por në atë kohë atij i luteshin mbretër e presidentë: Aman o Sali Baba, do të të japim ç’të duash ti, vetëm zjarrin mo na e vër! Pa le se ç’kishte dhe një lab si puna ime atje në kabinetin e tij i cili u shkroi një qarkore gjithë atyre të OKB-së, se ne shqiptarët nuk jemi aq zjarrshuar sa na mendoni ju, sepse prej zjarrit vijmë, drejt zjarrit shkojmë dhe po qe e nevojshme dhe në kozmos do e çojmë! Kështu që ti i lapsit majëthyer, ta dish mirë, se sa ishte në kalë Saliu... naaaaa i vajti gjithë globit. Unë ta them hapur ai është kafshë, desha të them kalorës pune, që nuk i mbaron karburanti, por është gomar nga mendja, sepse kujton që njerëzit hanë bar dhe nuk i dinë bëmat e tij. Ta thashë më sipër, ata dhe mua fakir- fukarait që isha i tyre, më futen një hu në “by...ë”, sa s’do kishte zorrë dashi që ta duronte e jo më ta mbante, po lëre... lëre se ajo iku e ajo që ikën, nuk kthehet më. Thashë është gomar nga mendja se nuk e kupton se problemin Amerika nuk e ka me individin, por do të ruajë sistemin, për mua ajo Amerikë tani u bind se bazat e kapitalizmit në Shqipëri janë hedhur dhe që të ruhet në mënyrë paqësore ky kapitalizëm, do bëjnë sikur do luftojnë krimin dhe korrupsionin në piramidën shtetërore dhe atë te politikës që të dukemi se kemi demokraci. Një vërë në ujë po bëjnë sepse po arrestojnë drejtorë ujësjellësi, ndonjë përgjegjës hipoteke, ca mikrogjyqtarë i kanë shpallur të ngelur në provim e që për mua, ata do i japin provimet përsëri në vjeshtë e ke për ta parë po nuk kaluan përsëri. Mendoj se Saliun nuk do e dënojnë. Mbase nën hetim do e marrin, do e verifikojnë nja 5-6 vjet aq sa Salën ta marrin me karrocë dore muratoreëh dhe pastaj do e falin se ai “ka qenë baba i demokracisë shqiptare” se ka qenë “lider historik dhe histerik i PD-së” dhe në fund do i japin amnisti dhe dije se po qe se klasa politike nuk e mbron Saliun, ai do ua nxjerrë të gjitha të palarat jo vetëm atyre, por dhe ambasadorëve. Vetëm se kam një merak se po sikur ta zhdukin dhe atë me vetë metodat që i ka përdorur vetë ai?!

- Ju z. Babale si mendoni tash e tutje për PD-në si parti?

- E ç’të them unë orëziu, tani atje një i bie gozhdës e tjetri patkoit. PD-në e kanë bërë si “Hani i Stavros”, nuk e merr vesh i pari të dytin. Është një proverb që thotë...dale se s’më kujtohet dhe aq mirë e kam merak se mos e ngatërroj, pra për të ardhur keq sa që një anëtar i thjeshtë mund të thotë : Mirë mizat që na ngordhën, por s’po na lenë rehat dhe gomerët... apo mos e menderosa me proverbin dhe e ngatërrova?

Unë: -Po për presidentin që tashmë është urtësuar shumë, ç’mendim ke ti Babale?

- Ahhh no, for Sanço Pança, who was driving with a beast from behind Sala's horse ... we'd better leave it for another time. I can only say that, that the figure of Don Quixote would never come out complete without Sancho Panza, yes and Sancho Pança with his donkey ... there would be no value without Sali, ie without Don Quixote.

--------

(Kusurmadhi spoke amicably).