BREAKING NEWS

Sad! Valentina Leskaj loses dear man from coronavirus: Today is a very difficult day for me

Sad! Valentina Leskaj loses dear man from coronavirus: Today is a very difficult
x

Opinion / Editorial

Differences in the attitudes and reactions of governments in cases where citizens are killed with state weapons

Differences in the attitudes and reactions of governments in cases where

The right to life is a universal right enshrined in the Constitution of Albania and in the International Covenant on Human Rights and Fundamental Freedoms. And protecting human lives is the primary task of governments. Without introduction, without empty words and without making games in the articulation of words, we are confronting some key legal, political, moral and human attitudes of the two governments. To concretize the differences between these attitudes, we are referring to only two events: the murder of Klodian Rasha on December 8, 2020 and the murders of Ziver, Hekuran, Alex and Faik on January 21, 2011 on the boulevard "Dëshmorët e Kombit".

1. Place, conditions and circumstances of the occurrence of two events:

a. Young Klodian Rasha was killed by a policeman who was not part of a security or security formation, but was on a routine and independent patrol duty, where he abused his duty and deliberately killed a citizen, in a dark alley in Lapraka.

b. On January 21, four peaceful protesters were killed in front of the Prime Minister's Office by some guards on duty as part of a planned operation to protect the Prime Minister's Office, which was directly led and supervised not only by the Guard Command, but also directly from Berisha and Basha.

2. Legal treatment and management of two events:

a. Klodian's murder was legally treated from the first moment. This is shown by the following facts: The police excluded themselves from the investigation because they were in a conflict of interest; the police officer was immediately arrested as the perpetrator of the crime; the police secured and handed over the scene to the prosecution intact; the prosecution led the investigation and requested the arrest of the police officer and the court decided on his arrest. So the prosecution was given legal space to conduct investigations without any obstacles. As a result, the investigation was carried out within a record time, the criminal criminal event was uncovered and classified as premeditated murder.

b. In the January 21 protest, Berisha and Basha, who at the first moment disrupted the evidence, destroyed the servers of the Prime Ministry and intervened until the manipulation of the weapons with which the crime was committed. After January 21, 2011, Berisha and Basha not only did not cooperate, but prevented the prosecution from carrying out its duties and mission, did not allow the execution of prosecution arrest warrants and attacked the prosecution, calling the Chief Prosecutor a "boulevard whore". Not only did they not allow the perpetrators of the killings to be arrested, but they guaranteed the perpetrators protection, securing them directly in the Prime Minister's building. Berisha and Basha went above and beyond the law, because only the court confirms or rejects the prosecutor's order.

3. The moral and state responsibilities that the two governments assumed after the two events:

a. Në momentin e vrasjes të Klodianit, Rama ishte në Amerikë, kurse Lleshaj ishte pranë familjes të tij. Pra nuk ishin prezent në vendin e ngjarjes. Ministri Lleshaj pa patur asnjë përgjegjësi direkte zbatoi një standard perëndimor. Me aktin e dorëheqjes ai dha një mesazh shtetëror për zbutjen e dhimbjes dhe ngushëllimin e familjes, për qetësimin e protestuesve dhe për t’i hapur rrugën një hetimi të drejtë të ngjarjes që u shkaktua nga një armë e shtetit. Rama, Lleshaj dhe Çuçi vizituan familjen e Klodianit, e ngushëlluan dhe treguan një akt njerëzor ndjese jo vetëm ndaj familjes Rasha por dhe ndaj publikut. Një javë pas ngjarjes, qeveria i akordoi familjes një dëmshpërblim financiar ligjor dhe u pranua publikisht që vrasja ishte një vrasje me dashje.

b. Në 21 janar 2011, ish-ministri Basha ishte në tarracën e Kryeministrisë dhe Berisha në zyrën e tij në Kryeministri. Pra ishin në vendin e ngjarjes dhe drejtonin operacionin për ruajtjen dhe sigurinë e Kryeministrisë. Pra ishin prezent në vendin e ngjarjes. Por dhe në këto rrethana rënduese nuk pati as dorëheqje dhe as shkarkim të ministrit të Brendshëm. Përkundrazi Basha pas “heroizmit” të 21 janarit, u shpërblye me detyrën e kryebashkiakut të Tiranës dhe më pas me atë të kryetarit të PD. Ata jo vetëm nuk guxuan të vizitonin familjet e 4 të vrarëve të 21 janarit, por nuk iu dhanë familjeve të katër të vrarëve as dëmshpërblimin financiar ligjor që meritonin, por iu dërgonin privatisht në familje emisarët e tyre që iu ofronin shuma të mëdha lekësh, për të blerë padrejtësinë dhe pafajësinë e autorëve të krimit. Berisha dhe Basha as dje dhe as sot nuk i kanë pranuar 4 vrasjet e 21 janarit si krime, por i kanë vlerësuar si vrasje ligjore që janë kryer nga Garda për mbrojtjen e Kryeministrisë. Veprimet e gardistëve janë ligjore vetëm brenda rrethimit të Kryeministrisë. Fakti është që 4 protestuesit u vranë me dashje, sepse ishin jashtë rrethimit, në mes të bulevardit dhe për të siguruar rendin në këtë hapësirë publike, përgjigjet ligjërisht Policia e Shtetit. Ata fillimisht tentuan që vrasjet t’ia faturonin opozitës, duke përdorur teorinë e vrasjeve në afërsi me stilolapsa apo çadra pistoletë. Sali Berisha edhe para disa ditësh deklaroi me mburrje dhe krenarisë kishte një plan, për të vrarë kryetarin e Partisë Socialiste, pas protestës së 21 Janarit 2011. Ai theksoi: “Nëse Edi Rama do të afrohej të nesërmen e 21 janarit pranë kryeministrisë dhe nëse vetëm një gjethe do të prekej, 5 snajperë do ta qëllonin atë në lule të ballit”. Ky pohim përbën një vepër penale që sfidon organet e reja të drejtësisë dhe njëherazi vërteton se Berisha dhe Basha jo vetëm që e drejtonin operacionin e gardës, por kishin si pjesë të atij plani edhe urdhrin për vrasjen e liderit të opozitës.

4. Karakteri i protestave pas dy ngjarjeve:

a. Pas vrasjes së Klodianit për disa ditë rresht u kryen disa protesta, të cilat degjeneruan dhe u orientuan drejt dhunës, agresivitetit dhe shkatërrimit të objekteve duke krijuar premisa për humbje të tjera jetësh nga protestuesit apo nga policia. Këto protesta vijuan të bëheshin më agresive megjithë deklarimin publik që bëri i ati i Klodianit, i cili me gjithë dhimbjen e papërballueshme që kishte në shpirt, kërkoi drejtësi dhe theksoi që për djalin e tij mos dëmtohej asnjë lule. Për herë të parë ndodh që në protestën e datës 10 dhjetor të sulmohen dhe dëmtohen Muzeu Historik Kombëtar, Biblioteka Kombëtare dhe Teatri Operës dhe Baletit, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me vrasjen e Klodianit apo me gjendjen ekonomike, me keqqeverisjen apo me dhjetëra arsye të tjera që mund të dilet në një protestë. Nxjerrja në krye të protestave dhe sulmeve mbi këto objekte të fëmijëve të mitur kundrejt pagesës, në kundërshtim flagrant me ligjin është një veprim skandaloz, i turpshëm dhe një precedent i paparë ndonjëherë më parë. Pushteti nuk merret asnjëherë me protesta të dhunshme dhe aq më pak pushteti nuk merret duke përdorur si kamikazë të miturit. Fakti që Saliu dhe Meta kanë kohë që trumbetojnë me forcë një tip të ri paradoksal të “Revolucionit Demokratik”(dy nocione që përjashtojnë njëri-tjetrin) të çojnë në arsyetimin logjik se te kjo dyshe agresive që ka humbur ekuilibrat politikë e kanë frymëzimin mendjet e mbrapshta dhe tinzare të PD dhe LSI-së, të cilët i organizuan dhe drejtuan të miturit drejt dhunës dhe shkatërrimit. Misioni dhe detyra e politikanëve është që adoleshentët dhe të miturit t’i orientojnë drejt paqes dhe kundër dhunës; drejt ndërtimit dhe jo shkatërrimit; drejt edukimit, diturisë e zbatimit të ligjeve dhe jo drejt injorancës, anti-ligjshmërisë dhe krimit.

b. Kurse pas 21 janarit u organizua një tubim i vetëm masiv, ku me mijëra qytetarë bënë homazhe në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe me dhimbje në shpirt vendosën buqeta me lule në vendet ku u vranë katër protestuesit paqësorë, Ziveri, Hekurani, Aleksi dhe Faiku.

Finally, we emphasize that protests are a legitimate right of citizens and are healthy for democracy. It is also true that in government buildings, scenarios are prepared and corruption scandals are planned by the next authorities and protests are rightly organized, in which the phalanxes of the most extreme party militants are organized and the Prime Minister's building or ministries are attacked with stones and Molotov cocktails. others. But the opposition parties of this country have never directed the protesters to attack or destroy the super-luxury villas built by the corrupt rulers in Lalëz, Hamallaj, Qerret, Lundër, Farkë, or in other selected parts of the country, which are in in fact the purest product of political corruption.