BREAKING NEWS

"Europe will have enough gas"/ The Russian "nightmare" ends, Von der Leyen gives the fantastic news

"Europe will have enough gas"/ The Russian "nightmare" ends,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 is not over yet, the Ministry of Health reveals what is happening in the country

Covid-19 is not over yet, the Ministry of Health reveals what is happening in
x
BREAKING NEWS

It is known as "gunpowder power"! American experts give the warning, reveal Putin's plans for the Balkans

It is known as "gunpowder power"! American experts give the warning,
x
BREAKING NEWS

The Transparency Board changes the prices again, this is how much oil, gasoline and gas will be sold

The Transparency Board changes the prices again, this is how much oil, gasoline
x
BREAKING NEWS

Montenegrin media shock Albanian politics, Sali Berisha "Moscow's eye" in Tirana, this is who is the Russian oligarch who distributed money in Albania and cooperated with the head of "Foltore"

Montenegrin media shock Albanian politics, Sali Berisha "Moscow's
x
BREAKING NEWS

7 loyalists of Sali Berisha with spy files are expected to be excluded from politics, the head of "Foltore" starts threats against DP MPs who have announced the vote on the decommunization initiative

7 loyalists of Sali Berisha with spy files are expected to be excluded from
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim's message to Rama, states that Albanian institutions are weak and nothing is guaranteed, asks the government to choose which path it will follow, with the West or the East

Yuri Kim's message to Rama, states that Albanian institutions are weak and
x
BREAKING NEWS

On the brink of war, the "powder keg" is lit that can blow up Europe, Dodik wants to install in the Balkans the scheme that Vladimir Putin is using in Ukraine

On the brink of war, the "powder keg" is lit that can blow up Europe,
x

Opinion / Editorial

Ilir Meta found the magic key why Europe is afraid of visa liberalization for Kosovars!?

Ilir Meta found the magic key why Europe is afraid of visa liberalization for

Said in a party meeting by former president Ilir Meta in Vlora, in the meeting with PL structures, among many other findings, how the general elections will be held locally, that is, before April, and that the world has finally understood how the charlatan prime minister is Edi Rama and the only option left for the hope of Albania's future is the Freedom Party! Even the most vocal magicians of the world, predict the most famous entities of human history, Baba Vanka or Nostradamus, without speaking without those who read coffee cups or gambling cards, predicting the future of the planets and the movements of the stars, human destinies from pandemics, natural disasters and world wars do not surpass Ilir Meta in predictions. The latest findings were announced by Vlora. The closed circuit of the PL chairman's movement is almost the same, no surprises. Every day, not only the itinerary of the movements, hikers, but also of the statements, is a copy paste of the days that have passed after stripping off the presidential costume, a chair that, as he claims, he kept until July 24, when the official mandate ended. Now for almost a month, the former president is in free fall, not simply according to Newton's gravity, but the worst tradition of Albanian politicians who do not recognize rotation by vote and beat the drums in vain, injecting adrenaline to militants and supporters as if the arrival in power of Meta and Berisha is on the verge.

Precisely, this idea and unrestrained desire since for the first time in these three decades, Meta is without shoulder pads, he is a pedestrian who has fallen from his horse, an immediate repair of his status is required, the fulfillment of the ambition to return to the head of the state as here he is hardly expected to ascend to the head of the government, he, as if he had Albania notarized, his own garden and property. Two statements are spicy from Vlora from Meta on behalf of PL. The party that occupied it just left the mandate of the president. The first is the prediction that the general elections are just around the corner. It remains to rise first from the one who still clings to the presidential and prime ministerial dreams. But what is that mechanism that determines the general elections in the blink of an eye before the majority is confirmed with 74 votes? What is that energy and who are those forces that can turn Ilir Meta's wishes into reality and the assembly, where he has four deputies and it is not even up to them to set the date of the elections before the end of the first year of government?

Cili është ai mekanizëm që do detyroj legjislativin të ngrejë kartonët për t`i dhënë zgjidhje kërkesës së kryetarit të PL për zgjedhje të përgjithshme, para atyre lokale që janë në prag? Edhe pse koshient se kjo deklaratë është utopi, rrufe në qiell të pastër, dëshirë dhe ëndër pushtetore, sipas Ilir Metës do jenë protestat e mëdha që do detyrojnë mazhorancën, po edhe shtetet aleate, të ulen në tavolinë në emër të mos cenimit të rendit kushtetues nga revolucioni që përgatitet për shtator i cili është shpallur muaj VIP. ku do nisi epoka e re Berisha - Meta dhe ndryshimi i të ardhmes së Shqipërisë marrë peng nga sharlatani botëror, Rama, i njohur tanimë nga SHBA dhe shtetet lider të Evropës. Sipas komentatorit politik, Ilir Meta, këtij magjistari politik, Shqipëria është në prag të revolucionit, ku qytetarët shqiptarë presin vetëm prijësin Meta t`i udhëheq drejt betejave të reja atë të largimit me dhunë të mazhorancës diktatoriale dhe pengmarrëse dhe instalimin e demokracisë së vërtetë prej dyshes, Berisha-Meta dhe kjo do ndodhi patjetër se ish presidenti ka analizuar tablonë sinoptike dhe ka konkluduar se vendi është në prag të revolucionit dhe bota mezi përmbahet për ndryshim rrënjësor në Shqipëri!? Autori i tezës së zgjedhjeve të afërta të përgjithshme nuk ia fut kot. Ai në këto përfundime ka arritur pas analizave të hollësishme deri në detajet më të imta dhe koha do ta tregoj se Meta nuk mund të gaboj. Ilaçi i detyrimit të mazhorancës të kryesuar nga sharlatani, banditi, vakabondi, ai që do goditet në ballë dhe do ta thyej në mes vet Meta. armiku i lirisë dhe grabitësi i fondeve buxhetore e pret fundi i shpejt dhe këtë e tha Ilir Meta vet, siç e deklaroi edhe Berisha që e etiketoi armik personal. O zot çdo na dëgjojnë veshët e çdo na shikojnë sytë! Kur e thotë parashikonjësi global, magjistari i mrekullive duhet ta besojmë të gjithë, askush nuk gëzon të drejtën ta paragjykoj aq më pak të mos e besoj. Kështu do ndodhi dhe pikë! Nuk ka nevojë të vihet në diskutim se këto përfundime janë arritur pas analizave të thelluara shkencore nga ish presidenti Meta.

Po në këto parashikime, ka vetëm një detaj të vockël që duhet kujtuar. Vendimin për zgjedhje të parakohshme e merr kuvendi dhe presidenti pas konsultimeve të shumta me tërë faktorët politik! Në cilët prej këtyre faktorëve, Meta është dominues dhe mund të imponohet me vullnetin e tij? Dhe detaji tjetër, a i do Meta vërtetë zgjedhjet e përgjithshme në këtë situatë që gjendet opozita e cila është thërrmuar e bëra copash? Sigurisht nuk i do, bile i urren sepse i kujtojnë ndeshjet në çdo cep të Shqipërisë. Shqiptarët sapo i kanë bërë zgjedhjet. Një provë tjetër e peshës elektorale,Meta –Berisha, sapo u provua në zgjidhet për pushtetin lokal, ku “Koalicioni i Lirisë” u mbyt në votat e mazhorancës dhe Partia e Metës mori minimum votash! Po ç`i ka ndryshuar Metës nga marsi deri sot që i jep kaq besim dhe shpresë sa të guxoj të trumbetoj zgjedhje të parakohshme para atyre lokale? Meta e di shumë mirë se kjo është tollombacja e radhës, është ëndra në diell që nuk mund të ndodh. Mos të mburret Meta me popullin e dy marsit apo të shtatë korrikut se as ia ndjenë fare shqiptarëve që të sakrifikoj veten për pushtetin e Metës dje Berishës. Në axhendën e vet, shqiptarët kanë të tjera objektiva dhe për zgjedhjet e reja kanë bindje absolute se do zhvillohen në vitin 2025. Çdo deklaratë për zgjedhje para atyre lokale, është thjesht tymuese e cila nuk verbon asnjë qytetar shqiptar! Po jo vetëm ditën e zgjedhjeve që e gjeti sa hap e mbyll sytë. Parashikimi pas analizës së hollësishme të situatës së vizave për Kosovën, arriti në përfundimin shkencor që nuk e lëviz as topi se arsyeja e vërtetë pse nuk liberalizohen vizat për kosovarët është frika e shteteve të BE -së nga krimi kosovar. Dhe për t`i vënë pikën këtij konkluzioni deklaroi se nuk është mungesa e dëshirës së disa shteteve që ende nuk e kanë njohur Kosovën si shtet i pavarur. Një përfundim i tillë bie ndesh me tërë deklaratat e BE pasi organet drejtuese të unionit kanë folur për përgjegjësinë e tyre dhe e kanë konsideruar nonsens dhe të patolerueshme që ende Kosova nuk ka përfituar liberalizimin e vizave pasi i ka plotësuar të gjitha kushtet e vendosura nga Evropa. Në asnjë komunikim zyrtar apo prononcim të liderëve të Evropës dhe kryetarë shteti nga ato që përbëjnë unionin nuk ka lënë të kuptohet për asnjë çast se vizat kosovarët nuk i marrin nga frika se mund të transferojnë kriminalitetin në shtetet e Evropës?! Konkluzioni tillë është kundër vet interesave të qytetarëve të Kosovës dhe i shërben dashur pa dashur akuzave të Serbisë dhe legjitimon politikat agresive të këtij shteti që betohet nga mëngjesi në mbrëmje se Kosova është Serbi dhe lufton edhe me tezat e kriminalitetit të shtuar të shtetasve kosovar. Nga çdo drejtim ta analizosh konkluzionin “Meta” përfundimet janë subjektive dhe jo reale. Përse Meta deri dje Presidenti i Shqipërisë që ka mbajtur qëndrime në mbështetje të së drejtës të kosovarëve për heqjen e vizave në Vlorë shkon aq larg sa të deklaroj se është frika e evropianëve ndëshkimi i kosovarëve dhe mos liberalizimi i vizave e ka bazën te frika e krimit që mund të vërshoj në Evropë? Në realitet kosovarët pothuaj gjysma janë sot shtetas të Evropës sepse kanë lëvizur prej vitesh, atëherë kur shqiptarët e Shqipërisë e shikonin me dylbi botën dhe ishin krejtësisht të izoluar. Shumë parashikime bëri Meta nga Vlora! Do zoti dhe ndonjëra del e saktë. Atëherë të gjithë do brohorasim në një gojë: Ilir Meta gjeti çelësin magjik për zgjedhjet e përgjithshme para atyre lokale dhe pse Evropa nga liberalizimi i vizave kosovarëve ka frikë!