BREAKING NEWS

Troubles are increasing for Ilir Meta's wife, here is the file that shows Monika Kryemadhi's Russian connections and payments from the companies of Vladimir Putin's people

Troubles are increasing for Ilir Meta's wife, here is the file that shows
x
BREAKING NEWS

Enemies of the USA, Berisha and Meta closely connected with Moscow, this is how the coalition of "non grata" is going to the May 14 elections with the colors of the Russian flag

Enemies of the USA, Berisha and Meta closely connected with Moscow, this is how
x
BREAKING NEWS

The American court "sinks" the former FBI agent McGonigal, the Grand Jury in New York requests the confiscation of properties and discovers new shocking facts about Agron Neza

The American court "sinks" the former FBI agent McGonigal, the Grand
x
BREAKING NEWS

USA calls on partner governments to isolate Sali Berisha, visa blocking is requested for America's "blacklist".

USA calls on partner governments to isolate Sali Berisha, visa blocking is
x
BREAKING NEWS

Funds for the reconstruction after the earthquake, the income tax law and the economic situation cause strong debates in the Assembly, the opposition accuses the government of lack of transparency and depopulation of the country

Funds for the reconstruction after the earthquake, the income tax law and the
x
BREAKING NEWS

NAME/ The arrest of Lefter Alla by SPAK, the new mayor of Bulqiza is elected

NAME/ The arrest of Lefter Alla by SPAK, the new mayor of Bulqiza is elected
x
BREAKING NEWS

Did Adriatik Llalla receive political asylum? The head of SPAK clarifies the details: We are working for...

Did Adriatik Llalla receive political asylum? The head of SPAK clarifies the
x
BREAKING NEWS

The Electoral College dismisses Alibeaj's lawsuit, the Meta-Berisha coalition continues the race for the May 14 elections, Celibashi threatens with sanctions those who abuse the DP symbols

The Electoral College dismisses Alibeaj's lawsuit, the Meta-Berisha
x

Opinion / Editorial

I am the most honest of all democrats!

I am the most honest of all democrats!

-Interview with "Babale" of Vlora-

I met Babalja in Vlora not by chance, because I felt it was my duty, by extending the activity to the broad masses of the people, to attract people's opinions about the local elections, especially since there were rumors circulating in Vlora that Babalja would run for "Mayorship of Vlora ", under the logo of P. Demokratike. As always, he was sitting with Bike and they had laid him with goat's milk in a bar on "Rruga e re". As the most popular but also leading the conversation, he had forgotten to wipe his lips which had turned green, not his fault, but the owner of the bar who had not washed the babies well. They are very generous and hospitable and how much more they saw me bring the chair they had nearby. My father, as the most talkative, said to me: Come, come, kill the common people and sit with us, because the people never betray you. I know, brother, do you know that Bikja and I will run for the Municipality of Vlora? Don't be surprised that you see us together, because when the members of the Assembly go out, they pose like us and they don't even want to know if they are left or right. Tell me, for example, what is the difference in a jacket, the left and the right pocket, the wallet is important brother, let's return the wallet from a glass to the unity of the people!

- No Babale, thank you, but I have come on a mission just for an interview and not to sit down and tell them.

- How about you sit down... he cut me short, sit down, let me tell you, is there anything better than interviewing people when they've been drinking? What you say, brother, has not come out of the mouths of the people in vain, what is in the belly of the bardhak. So all drinkers everywhere in the world are like scholars, like scientists writers, who tell the truth only once and look to the future.

- Ore Babale, do you know with all your heart that you are going to run for mayor in Vlora or are you going to make a fuss? Babale, please tell me, how is it possible and why do you want to become president when you are in political asylum, ie "non grata" in Albania?

- Oooo... miku e çfarë azili a derëbardhë.?!.. Në azil shkojnë vetëm pleqtë. Ja shikon, pse a nuk ishte ajo Amerika dhe ca vende nga kurva Evropë që e shpallën të tillë dhe Salën?! Ku e çan trapin Sala, për Amerikën se e shpalli ”non grata”?! Ja më thuaj ti mua sos vërtetë dhe ata e kanë me tërë mënd? Hesht a orëzi..! Saliu të keqen e ka brenda për brenda partisë tonë, se ai Alibeu që tani i duket vetja si Ali Pashë Tepelena, i ka rrëmbyer vulën dhe Saliu që thua ti mik vëllai nuk është budalla sa duket në pamjen e parë. Ai më për kollaj le pasurinë për popullin e tij, se sa vulën. E di ti se dhe vet shprehja që ai “është një vulë humbur” do të thotë, se ka mbaruar dhe nuk vlen më ? Ja mendo pak a ka turp më të madh për një lider histerik( me fal historik) të jetë vulë humbur, që do të thotë se nuk i punon më gishti ? Po pse gishti ? Sepse para se ta merrte pushtetin Enveri, 93% e popullit ishte analfabet (dmth pa shkollë) dhe vulën e vinin me gisht kështu që për çdo shkresë e ngjyenin gishtin në bojë dhe me gisht vulosnin. Ore...dëgjomë mua me gisht bëhen shumë gjera ndaj dhe Sala nuk do se do i dukej vetja analfabet. Dhe Sala mendjen te gishti e ka. Mo qesh se nuk e kam fjalën atje ku e mendon ti, por te këmbëza e pushkës. Po pse i duhet vula Salës? I duhet se po pati vulë bëhet pa diskutim kryetar, po u bë kryetar i Partisë, ta dish nga unë, se brenda një ose dy vjetësh ja ngriti përpjetë këmbët atij Ramës së Bikes tim, sepse menjëherë o do e bëjnë kryeministër ose do vetë shpallet President. Po u bë prapë President, ke për të parë e këtu do jemi po nuk e shpalli Sala atë Bidenin “non grata”. Në fakt Sala inatin e ka më shumë me Ramën, jo pse ai ja mori pushtetin, po më shumë qëkurse i hoqi portretin nga muri. Rama është dobiç i madh, se ja kish kthyer me qesëndi se me demek ia hoqa portretin xha Saliut më shumë për ta pastruar, nga që e kishin dhier mizat mbi xhamin e kornizës. Ja pse dhe unë ja kam inatin Ramës, se ne vërtetë kishim ca kusarë, por ky or mik vëllai i ka dyfishuar aq sa na ka shqyer rrënxallen. Mirë i ka dyfishuar po ai u bërtet dhe atyre të drejtësisë: Oreeeee do e vini drejtësinë në vend ju apo çmendje kini ? Dhe nga inati meqë ata te drejtësisë sillen me të në mënyrë të padrejtë ai i heq menjëherë. Nuk dinë si të bëjnë dhe ata orëzestë.. Ja dhe unë jam “non grata” por ta dish se do kandidoj për Vlorën..Nuk e di se me cilën parti demokrate të kaloj se janë bërë “perre - perre” me njëra tjetrën. I mbajnë mënjanë kokën njëri -tjetrit si shqiponja në flamur. Shqiponja është ashtu se vigjilon natë e ditë armiqtë, po këta tanët ç’hu në bythë duan e nga kush ruhen?Jo që tani ne nuk kemi më armiq. Nuk kemi se dhe ata kanë marrë lemerinë kur na shikojnë mendojnë: Oreee.. kur këta janë armiq me njëri tjetrin zihen e grihen për vdekje, po me ne që nuk na kanë gjë, kush e merr vesh se deri ku shkon gjaku?! Ndaj dhe nuk jua u mban e me qenë se nuk jua u mban, Sala i shiti që të gjitha armët. Ai desh të shiste dhe Gërdecin po nuk e la i Shkëlzeni me gjithë Mediun. Dëgjomë mua: Nuk gjen në asnjë vend në botë si Shqipëria që ta kenë kaq shumë frikë, një vend që s’ka as ushtarë dhe as armë, veç trapit të tyre. Ja pse dua të kandidoj se jam më i ndershmi nga gjithë demokratët, as kam vrarë as kam prerë, më thanë që për interesa partie të ngarkojmë me këtë mision dhe unë e kreva me sukses. Unë e hëngra sa krahu. Ai Salijani i Saliut dhe Lulit ja hodhën. Hë si thua ti Bike ja vlen të kandidoj dhe unë për Vlorën apo jo? Figura ime është shumë më e pastër se e gjithë deputetëve të marrë së bashku. Aman më qafsh shtro dhe ti kandidaturën tënde se dhe po nuk fitove, do të të bëj unë nëkryetar! E falenderova Babalen dhe ika duke mërmëritur: E ka seriozisht ky apo është një ironi e hollë që unë nuk arrita ta kuptoj?!