BREAKING NEWS

"Albanian gangs 'occupy' the streets of Britain", the Secretary of the Interior does not stop: This is only the beginning, here are the measures that will be taken

"Albanian gangs 'occupy' the streets of Britain", the
x
BREAKING NEWS

Shots fired in Kruja, suspected victims

Shots fired in Kruja, suspected victims
x
BREAKING NEWS

The citizenship scheme for investors, the EU reacts and gives a strong warning to Albania

The citizenship scheme for investors, the EU reacts and gives a strong warning
x
BREAKING NEWS

New details from the Vlora assassination have come to light: the two victims had clothes with them in the car, it is suspected that they were traveling towards...

New details from the Vlora assassination have come to light: the two victims had
x
BREAKING NEWS

"The hour of justice has come", ex-president Meta warns: Here's what will happen in September

"The hour of justice has come", ex-president Meta warns: Here's
x
BREAKING NEWS

The disappearance of Ervis Martinaj, the ex-prosecutor makes a sensational warning: SPAK and the police who are dealing with this case will be revealed very soon...

The disappearance of Ervis Martinaj, the ex-prosecutor makes a sensational
x
BREAKING NEWS

Murders in the country/ "The police are being used by politics", Bujar Leskaj harshly criticizes the government: Rama is encouraging gangs and mafia groups, then...

Murders in the country/ "The police are being used by politics", Bujar
x
BREAKING NEWS

"Elbasani in a critical situation", Ilir Meta raises the alarm: the city is abandoned in all perspectives

"Elbasani in a critical situation", Ilir Meta raises the alarm: the
x

Opinion / Editorial

We come from war... and we will go to war!

We come from war... and we will go to war!

(Supposed interview of "Kusurmadhi" with Sali Berisha)

I didn't have the most difficult task when I received the order to interview Saliu on the eve of the big demonstration on the seventh day of July, but the fact that when I entered the headquarters I had a big nightmare, because it was really written above "chairman". but I walk and find out which one I can find inside it. I could run into Luli making office deliveries, just as I could run into Alibeu taking charge of the temporary duty. In the long corridor of SHQUP, I met Grida, who as soon as she saw me understood my purpose and winked at me. She really winked at me, a gesture on her part that made me gag, but I misunderstood and if it wasn't for Grida's own intervention to tell me that Sala is in there, I would have run after her. Anyway, I was thinking how it was possible that once she had called his supporters "scum" of the DP and now she was there?! But this was not my mission, so after thanking him, I knocked hard on the office. I knocked hard because I know that Saliu likes force. As soon as he saw me, he understood the purpose of the visit and said to me bluntly:

- Listen, Kusarmadhi...

- I am not "Kusur Madhi" but "Kusur Madhi" who did not share my change all my life Mr. Sal

- Then listen to me, you scumbag: If you came to interview me, you should know very well that I am Sali Berisha. I say this not to brag, but to be careful, be careful that you have always distorted the truth. Yes..pooo... No nooo. No, come out, please. Wasn't it you who sometimes say that Sala only has 100 thousand dollars and sometimes 500 thousand? Listen to me: I am not a fool like Luli in mathematics, or like Enkleid who carries himself as if he is from a family of beylers. The communist Enver had the last name Hoxha, but why wasn't his father or uncle really Hoxha? So...so with that, I was told that you are the ones who distort history. Do you know, Kusurmadh, what they didn't say about me, but I'm Sali Berisha and I don't have a husband, you threw me off the horse. Yes..pooo...no...nooo! No, come out, come out, please, listen to me! Don't take the example of Luli, because Luli is not even able to get into a carriage and a Party did not lead me, that's why I also wanted to teach him how to ride. Yes, Luli wanted to ride without a horse, but without a horse. Tell me, in which country of the world does this happen? I saw that nothing came of it, so I took off the horse and now let him walk on the leg. I removed it gently, gently, don't kill me...

- Z. Sali ne e pamë nga afër se ç’ndodhi dhe disa gjera janë të tilla që s’mund të mohoen, aq sa dhe godina u shkatrrua e mos harroni se ajo riparohet me paratë e popullit, pastaj për ju kanë dalë shumë fjalë, sikur paskëshit qenë ju ai, që përcaktonit drejtimet e sulmit kundër PD-se dmth kundër vetvetes dhe kur sulmon veten mendo se ç’mund të besh për kundërshtarin ! Jo që fansit tuaj e kanë deklaruar se do përdorin forcën dhe dhunën.

- Ah..po kjo që thu ti nuk qëndron sepse nëse Luli nuk do të mbyllej në kasafortë, atëherë përse ne duhej të përdornim forcën? Forca përdoret për të bindur atë që nuk don me u bindë. Po të ish se Luli kish me ik ne s’kishim për me e sulmue. Ja me thuj ti mua a ju kujtohet kur ne i thoshnim Nanos ik? A të bjen ndërmend apo jo ?! Dhe Nanua u tregua burrë iku jo vetëm nga K/Ministria por dhe nga Shqipëria. Pastaj shiko...ndigjomë mue..po po...jo..jo.. Dale një minutë të lutem, po të lutem shumë.... Po si thu ti Kusurmadh pse ai Trampi budallë ishte që sulmoi “Kapitolin” E sulmoi se i vodhën votat dhe kush ja vodhi do më thush ti mue? Ja pat vjedhur pikërisht ai Bideni që më shpalli mua “non grata” në Amerikë me anë të Jurisë koreamerikane. Unë e kam padit në gjykatë, por as vet se kam kuptue se pse ata francezet s’po me kthejnë përgjigjie. E sa për “non grata”. Po të jetë se e ka seriozisht, përse ai nuk dënon Trampin, por merret me mue? Unë jam burrë , po kjo ska bërë kurrë vaki n’asnji vend. Thonë për mue se jam peshk i madh, por kët ata kanë tash e 30 vjet që e thonë. Thonë se unë hapa piramidat, se unë gjakosa opozitën, se u vodha votën se kam vrae Hajdarin ( në moment nxjerr shaminë dhe mendova se do fshinte lotët, por isha i gabuar... fshiu hundët), pastaj thonë se unë mora tankun me sulmue kryeministrinë, do me thanë, se paska qenë Saliu ai që organizoi puçin dhe sulmoi televizionin, se gjoja jam unë ai flakë ndezësi i Gërdecit dhe viktimave të tij, se gjoja unë isha ai qe kam urdhrue me hap zjarr në bulevard e me vra ata katër fakirët, se paskam qenë maja e piramidës së korrupsionit e lloj- lloj marrëzish, pra shkurt kam bae një mijë e nji të zeza. Po a e kupton ti Kusur se me ba tanë këto do kisha ik vet në burg pa më proçedu askush? Thonë se jam më i pasuri në Shqipëri, po pse ti e beson kët gjë? I varfër nuk jam e pranoj, por ama me qenë disa herë kryeministër e President si thue ti, duhet me qenë fukara?! Po aty nji bythë Sude ishte Presidente firme dhe një kapter si presidenti i Vefës dhe u banë milionera... po unë?!Por mos kujto se ata të Ramës dhe vet Rama janë të larë. Po ta them unë dhe le ta marrë vesh Shqipëria Evropa dhe tan Amerika, se ata janë më të korruptar se ne. Ja më thuaj ti mua se kush ka ndenjë më shumë në pushtet ne apo ata? E shikon o pra se me qenë në pushtet i ke mundësitë më të mëdha për të abuzuar me djersën e popullit tonë fukara ? E ke vrejtur ti Kusur që ata dënojnë vetëm kur jua u thotë Evropa? Ja atë Saimirin, Italia e tregoi edhe atë kryebashkiakun Kajmak po italianet e kapën dhe sa kanë ende, prit prit se ke për me e pa. Ramën kam për ta tërheq zvarrë nga karrikja e kryeministrit.

- Z.Berisha veç Amerika ju ka denoncuar ju dhe gjithë familjen tuaj madje dhe disa zyrtarë të tjerë.

- Ja pra e shikon ky shembull flet vet që do të thotë se s’kanë prova, por për me gjykue tjetrin nuk ecet me opinionin e Sorosit dhe të Jurisë së Kim Jongut. Ke për me e pae, brenda nji ose e shumta dy vjetësh kam për me e rrëzue Ramën e në mos me hir me pahir e kam me i ba zbor me zvarritje

- Kjo z.Berisha do të thotë përdorim force dhe marrjen e pushtetit me dhunë e bëjnë komunistët me revolucion duke bërë përmbysje të madhe, dmth përmbysje kapitalizmi.

- (Berisha qesh) Unë skam ndërmend me përmbys kapitalizmin, por ne shqiptarët prej lufte kemi ardhur e drejt luftës shkojmë dhe se pushteti nuk merret veç me grykën e pushkës, rrugë të mesme nuk ka dhe ke për ta parë se dhe demokratët e gënjyer kanë për me ardhë ke unë përsëri. Kam për me i falë. Me njeh apo s’më njeh gjykata punë e madhe më njeh populli dhe unë ata i kuptoj, janë në hall të madh, por dhe ata më kuptojnë. Po nuk më dhanë të drejtë kam për me i çu punëtorë asfalti për me shtrue rrugët që ka për me i lanë përgjysmë Rama. Po të them dhe diçka: Mbas këtij viti Juri Kimin kanë për me e heq si të pa aftë. Po ata të Amerikës janë budallenj, janë të tillë se ata nuk e dijnë që dhe një shqiptar i thjeshtë nuk pranon me u mat me një grue..e jo unë Sali Berisha të pranoj me më komandue nji ambasadore. Hajt pra mirë u pafshim në takime të tjera ! Se për pak harrova do vish me mue n’demostratë se kam për me t’ba ministër kulture po mora pushtetin me dhunë paqësore...kjo do të thotë se shkojmë me pushkë... por pa fishekë.