BREAKING NEWS

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and be silent, he will be ashamed when ...

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and
x
BREAKING NEWS

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha announces the next move for the lawsuit against Blinken

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD headquarters if the court gives the stamp to Alibeaj

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD
x
BREAKING NEWS

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by the answer

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by
x
BREAKING NEWS

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani makes the epic reaction to the statement of Luciono Boçi: Uaaaa, o Ylli knows what it means ...

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani
x
BREAKING NEWS

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar
x
BREAKING NEWS

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's surprise on July 25: Even those who are on vacation will open the screen

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's
x
BREAKING NEWS

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July 7 protest, Rama will put on the blinds, but ..

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July
x

Opinion / Editorial

A presidential dream!

A presidential dream!

 - live event-

Following the daily ritual, after the roundabouts and the sniffing of coffee at the end of the bazaar, I grabbed two or three daily newspapers, and as the clock was ticking towards 12 o'clock, I left for home.

-Huh, did you come for lunch, sir? - asked without asking for an answer, my wife.

Accustomed to the woman's rumies, I did not spoil my temper, but after drying the lunch-plate, I sat down on the kitchen couch and opened the newspapers. Almost all the front pages of this interesting media were dedicated to the election of the president. Obliged by this important event, I started reading comments, analyzes, statements, proposals, suggestions, rumors. . . In this cacophony of variants, there are two main ones: The election of the president by consensus of all parties, which is the ideal, and when it does not "ignite" the first, according to the requirements of the constitution. But the ruling majority, although it has the "constitution with it", wants to behave "moderately". He decided to ask the whole "Katund" about this major problem, applying the saying: "Ask seven or eight, and do as you know"!

I had not even gone to half of the articles in the first newspaper, when my eyes remained on the list of possible candidates for president, published in capital letters. I had followed this list for other days, but I did not expect my name to be among the personalities nominated for the post of president. Surely, I thought, this game with my name was made by the Chan of the "Free Zone", and besides the smile, a confusion gripped me, as if to say a feeling between the tickling of the sedra and the redness of shame, for this jokes of Chan, the son of my former co-worker.

As I was meditating on my candidacy for president, at least in the newspaper, I lay on the couch on my back, with the next newspaper in front of my eyes. The afternoon sunlight, which penetrated through the window, bounced off the newspaper, which I had opened the sheet in front of my nose. After a few moments I saw myself in. . . . in the hall of Parliament. . . Not even on the plate, but right on the podium, in front of the microphone, reading the speech that someone put in front of me. . .

As a cunning robot, I was reading my first speech as President. Halfway through the text I was reading, I learned that I had been elected President, but I could not understand how this had happened. Do you think Chan's "Free Zone" joke was true?

Kur ka tronditje të mëdha, si në rastin tim, ngjarjet rrukullisen vetëtitmthi. Kështu nuk jam në gjendje të kujtoj çastet e mëpastajme, qoftë dhe ato kur kam shkuar në zyrën presidenciale. Më kujtohet vetëm momenti kur u ndodha në avion. Po, po në avion. . .

Fill pas  “kurorëzimit” u nisa për Amerikë, ku më priste vizita e parë zyrtare. Në krahun tim të djathtë, aty në ndenjësen e avionit, kapardisej hijerëndë Zonja e Parë, Hankoja ime, e tjetërsuar nga rrobat, nga makiazhi, nga salltanetet . . .“Hajde Hanko Durimmadhi, hajde”- murmërita më vehte, pa e ndryshuar pozicionin e trupit, që më diktonte posti i sapomarrë. . . .

Rruga për në Amerikë të jep mundësinë të vrasësh mendjen për shumë gjëra, por unë kisha vetëm një problem, një enigmë: Çne unë president? Gjithë jeta dhe aktiviteti im kishte qënë ajo e nëpunësit të thjeshtë, që i thosha amin më të madhit, shefit, pa guxuar kurrë ta bëja fjalën dysh! Të gjithë ata që më njihnin thonin se shoku (më vonë zoti) Maksut, duron si gomari. Shkak për këtë epitet ndoshta u bë dhe mbiemri im “Durimmadhi”, të cilin do ta kisha braktisur, sikur të mos e kisha trashëgim brez pas brezi nga fisi.

Për t’i dhënë pra dum kësaj enigmës së presidentit, e cila më “zuri derën”, iu afrova këshilltarit, që e kisha në krahun e majtë dhe, i lëshova frazën provokative: “Nuk e prisnja të merrja gjithë ato vota në senacën plenare . . .”!  

Këshilltari rregulloi kollaren që i kishte shkuar pak shtrëmbër, dhe me një buzëqeshje të lehtë prej vartësi, ma ktheu: “Zoti Maksut, ju jeni personaliteti më konsensual për të gjitha palët, sepse keni qetësinë dhe durimin e . . .!“

Këtu kafshoi buzën dhe ndali ligjëratën. Deshi të thoshte se keni “durimin e gomarit“, ose më së paku, të recitonte mbiemrin tim “Durimmadhi“, por u ndal në kohë.

Sado që nuk dallohem për mprehtësi, fraza e fundit e këshilltarit ma hapi dritaren e gjykimit realist. Ndoshta ishte dhe posti i Presidentit, që më vuri në lëvizje aftësitë e fjetura të intelektualit. Sidoqë të ishte, fillova të kuptoj të vërtetën. Palët që e kishin në dorë këtë punë, na paskeshin dashur një president, i cili të mos jua prishë, por t’i dëgjojë të gjithë. Dhe unë isha kandidatura më e gjetur, më konsensuale. Kot nuk e kisha mbiemrin Durimmadhi!

Ky konkluzin më preku në sedër, por me që bëhej fjalë për postin e kryetarit të shtetit, post që lidhej me fatet e vendit, vendosa të sakrifikoj jo vetëm sedrën, por edhe emrin e mbiemrin. . . Ah, ky mbiemri, . . . kësaj radhe më solli fat. Për të parën herë falenderova fisin për këtë mbiemër të artë, që dikur gati kuturisa ta braktisja!

-Më falni, zoti President, - foli me shumë finesë stjuardesa e “Air Albania“-s, tek më solli një pije freskuese, - a mund t’ju bëj një pyetje?

- Patjetër, - buzëqesha dhe mora pozicion serioz, duke menduar se ndonjë paparac i “Fiksit”, apo “Stop“-it, mund të shkrepte aparatin.

- Më falni, desha të di, nga jeni. . . domethënë të parët Tuaj . . .

- Nga Brukseli, -  lëshova padashje broçkullën, në vend që të thosha “Burreli”, prej nga jam në të vërtetë.

Stjuardesa u largua me tabaka në dorë, ndërsa unë i alarmuar për gafën e parë që bëra si President, lëviza vrullshëm në ndenjëse dhe . . .

. . . Kur hapa sytë, pashë se gazetat më kishin rrëshqitur në dysheme, ndërsa Hankoja ime po lante pjatat në aneksin e kuzhinës.

- Grua, - turfullova unë, - na bëj një kafe dhe eja të të tregoj një ëndërr, që sapo e pashë.

Dhe ndërsa rrufisja kafenë, i tregova gruas me detaje ëndrrën e papërsëritshme.

- I shkreti ti, tani në pleqëri ke filluar të ëndërrosh për karrierë, - u tall ajo.

- Moj, lëri karrierat e mia, po më thuaj përse më doli në ëndërr Brukseli në vend të Burrelit xhanëm?!

- Ndoshta do të na sjellin ndonjë president nga Brukseli, - foli gruaja kësaj here seriozisht.

- Pse moj, në kohën e Princ Vidit jemi?!

"Even if he does not come from Brussels, our honorable president will follow the orders of Brussels and Washington," my Hanko closed and raised his coffee cups.

For the first time I looked at the woman intently. She rarely speaks, but when she speaks, she has the words "thagmë", as Korçari says.

It was true. From any side or party, with a constitution or by consensus to elect our President, the "stake" will be tied in Brussels and Washington.

But maybe the dreams of the day do not come true. Amen!