BREAKING NEWS

Llalla awaits prison, Spartak Ngjela: He thought he would win the war with America, he was so foolish. It only survives if it escapes to ...

Llalla awaits prison, Spartak Ngjela: He thought he would win the war with
x
BREAKING NEWS

SPAK issues arrest warrant for Adriatik Llalla, Police make immediate move

SPAK issues arrest warrant for Adriatik Llalla, Police make immediate move
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla sinks, REAGON ambassador Yuri Kim for the first time, warns of action against corrupt officials: No one is above the law!

Adriatik Llalla sinks, REAGON ambassador Yuri Kim for the first time, warns of
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla is sentenced to prison, Frrok Çupi makes a strong statement and warns of developments: The new justice is acting! The whole army of justice workers was connected with ...

Adriatik Llalla is sentenced to prison, Frrok Çupi makes a strong
x
BREAKING NEWS

"With whom will SPAK start?" / Spartak Ngjela shows who is next after Sali Berisha and warns 'EARTHQUAKES' in the Albanian political scene: This politician is a schizophrenic model. Rama may be forced to ...

"With whom will SPAK start?" / Spartak Ngjela shows who is next after
x
BREAKING NEWS

The meeting of the Council of Ministers ends, Ahmetaj reveals the decisions taken

The meeting of the Council of Ministers ends, Ahmetaj reveals the decisions
x
BREAKING NEWS

"Adriatik Llalla, the first victim of justice reform", Klodiana Lala reveals information about the whereabouts of the former chief prosecutor: I have received photos! The lawyer presented the expertise act, suffers from an illness of…

"Adriatik Llalla, the first victim of justice reform", Klodiana Lala
x
BREAKING NEWS

The final decision is given, GJKKO sentences Adriatik Llalla to prison, here is what happens if the former chief prosecutor does not appear because he has been abroad for a week

The final decision is given, GJKKO sentences Adriatik Llalla to prison, here is
x

Opinion / Editorial

Rama invites him for cooperation, Basha offers him a bunker!

Rama invites him for cooperation, Basha offers him a bunker!

There is an inverted, controversial relationship between the long-standing invitation of Prime Minister Edi Rama, to the main opposition for cooperation between the two sides of the democratic system, position-opposition. In reality, the invitation was made long before the April 25 elections. Then by the leader of the united opposition, this invitation was considered as prayer, fear, humility, even scolding of the outgoing prime minister to the incoming prime minister, Lulzim Basha, a post that he did not even question. Extreme enthusiasm and fantasy, seduction by supporters on the ground who did not know the public opinion at all, did not know the tendencies and attitude they would hold in the elections, a huge crowd of opinion and print media analysts, almost all militants from the farthest corner of Albania to the DP headquarters, blind faith in deep victory, it was indisputable, even the government cake had begun to be divided among the allies, and divisions had begun that would deepen as soon as power was divided, because the appetites of the little ones outnumbered those of the big ones. The hunger to sit at the government desk was screaming, unrestrained, corrosive. Exactly in this ecstasy and enthusiasm that exceeded all expectations, almost the victory was notarized and sealed before the elections were held, Prime Minister Rama addressed the DP, the invitation to walk together on the path of European integration of the country to face great tasks arising from the strategic plan for the development of the economy, defense and all vital sectors of Albanian society in the coming decades. In short the invitation translates to reflection of social peace. The invitation came after an analysis made for three decades, where between the political parties, position and opposition, a lot of energy has been consumed, so many quarrels have developed, that are enough for a lifetime. There is no Albanian who does not remember the years of uninterrupted protests or the opposition tent in front of the Prime Minister's building, where he laid the foundations of the "New Republic". The return of the Parliament to the hall where the gladiators and not the elected of the people seemed to be fighting, the wise, obedient and supportive men and women of the citizens who should reflect wisdom and faith, kindness and cooperation, civilized debates and not endless battles like are faced with enemies so that one side does not exist to tear each other. The memory of our citizens is saturated with horrific scenes, such as those of the occupation of the government building and that of the Parliament, the temple that is considered sacred, a symbol of the unity of the people. The place where democracy is produced and the laws so necessary to approximate with the EU are adopted, the destination where we have been struggling to reach as Albanians for thirty years. We can not forget the extreme arrogance and intolerance of the abandonment of Parliament and local elections, turning the opposition from parliamentary opposition to parapolitical and paramilitary.

Është fjala për fashën opozitare që ishte armatosur me të gjithë mjetet dhe ushtronte dhunë mbi institucionet. Për vite radhazi, shqiptarët, janë traumatizuar me skena lufte dhe shkatërrim të demokracisë. Sabotim të institucioneve dhe pengesa pafund të veprave të mëdha, duke nisur nga kopshtet për fëmijë, deri tek “Unaza e Madhe” e Tiranës apo sheshi qendror, Pazari i Ri dhe çdo vepër publike për të cilën opozita gjykonte, jo sa do fitonte populli, po sa do rriteshin kredencialet e mazhorancës, sa do humbiste opozita nga ky përparim, duke e shndërruar vendin në shesh beteje, ku njëra palë kërkon t`i bëjë varrin tjetrës. Sa larg demokracisë, janë të tilla sjellje dhe shfaqje pa fund, të cilat e acarojnë situatën politike, demoralizojnë qytetarët dhe pengojnë reformat e thella, duke i kthyer ato në fushë betejash, ku në vend të zhvillimit i paraprihet sabotimit të ecjes përpara! Shqiptarët nuk kanë kohë as luksin të durojnë dhe të mbajnë mbi supe këtë lloj lufte të pakuptimtë. Ata nuk meritojnë sjellje të tilla të cilat e largojnë nga objektivi madhor për t`u integruar në familjen europiane. Veç të gjithave, kjo luftë e pakuptimtë që ka në themel pushtetin dhe padurimin për të ardhur në qeveri, të gjitha energjitë i pikëzon në një kulm. Atë të pengesës së kundërshtarit për të realizuar programin politik dhe sabotuar arritje e objektivave që i ka vënë vetes mazhoranca, e cila është atje me votën dhe besimin e popullit. Është sovrani që i ndan pushtetet. Që përcakton pozitën dhe opozitën. Janë zgjedhjet e përgjithshme që të japin pushtetin dhe asnjë manovër tjetër apo mjet dhune aq më pak revolucionet alla opozitë shqiptare apo sipas praktikës Basha me kompani nuk sigurojnë asnjë gram pushtet. Përkundrazi të largojnë prej tij me shpejtësinë e dritës. Pikërisht nisur nga gjykimi se atdheu është i të gjithë shqiptarëve. Se para tij janë të barabartë, ata në pushtet edhe ata në opozitë. Se për zhvillimin e vendit, vërtet pushteti ka detyrën kryesore. Se përballimi i fatkeqësive natyrore është detyrë e shtetit dhe qeveria udhëheq tërë proceset. Se është detyrë e qeverisë të luftojë për të përballuar shkatërrimin që la pas tërmeti i nëntorit 2019 apo pandemia Covid-19 që kërkon angazhim tërësor dhe masa emergjente dhe të shumëanshme, është pushteti që ka pjesën e luanit të përgjegjësisë në përballimin e sfidave. Po kjo nuk përjashton opozitën nga detyrimet për të bërë bashkë Shqipërinë. Nuk ka punë vetëm të qeverisë. Dhe opozitës t`i mbetet vetëm si të sabotojë apo të pengojë. Nuk ka kuptim sistemi demokratik kur pushteti mbanë mbi supe gjithçka ndërsa opozita vë pengesa për të shtuar dështimet dhe penguar zhvillimin e ekonomisë, shëndetësisë, kulturës dhe tërë fushave të jetës së vendit. Pikërisht një analizë e thelluar dhe përvoja shumëvjeçare në politikë e detyruan Edi Ramën të ftojë opozitën, të thërrasë Lulzim Bashën të shikojnë me syrin e bashkëpunimit marrëdhëniet e tyre në vitet që vijnë. Është e pafalshme kur opozita bëhet kategorikisht mohuese e progresit. Kur nuk pranon asnjë lloj bashkëpunimi. Kur pengon me të gjitha mjetet çdo ndryshim në ekonomi apo në politikën e jashtme, të veprimtarive të qeverisë. Ftesa për bashkëpunim nuk është një thirrje që bëhet për të joshur kundërshtarët politikë. Nuk është lutje apo përulje. Është ftesë që buron nga logjika, si shqiptarë, banorë të të njëjtit vend qytetarët të Shqipërisë që na kanë lënë amanet të parët dhe brezi i sotëm duhet t`ua lërë atyre që vijnë Shqipërinë e së ardhmes. Tallja me ftesën e sinqertë të Ramës. Përbuzja dhe përpjekja për ta paraqitur atë si hipokrizi dhe përpjekje për të penguar aksionin opozitar. Frika se mos shpallet lidershipi në opozitë nëse i përgjigjet po ftesës si kapitullim përpara Ramës dhe largim nga beteja për të ardhur në pushtet. Ftesa nuk ka asnjë synim denigrues. Nuk i bëhet armikut, po bashkëkombësve. Është ftesë e shqiptarit ndaj shqiptarit për t’u bashkuar në përballimin e sfidave të mëdha. Është ftesa për të gjetur rrugën si të arrijmë sa më shpejt në destinacion, në Europë. Është ftesa për të përqëndruar energjitë, jo për të bërë sherre pa fund, po për t`u marrë vesh me njëri-tjetrin. Edhe kombet që luftuan dhe derdhën gjakun e miliona njerëzve në luftrat botërore erdhi një moment që e gjetën nordin. U bënë bashkë përballë fatkeqësive që u kanë dalë përballë. Atëherë, a është normale që palët në Shqipëri të ngujohen secila në llogoren e vet në pritje të asgjësojnë njëri-tjetrin? Sigurisht që jo. Ftesa për bashkëpunim, është emancipim.

Nuk është ndarje përgjegjësi as joshje për të urtësuar palën kundërshtare. As për pacifizëm dhe heshtje përballë korrupsionit dhe vjedhjeve. Përballë harxhimit të buxhetit dhe mungesën e menaxhimit të burimeve financiare e njerëzore. Ftesa është qëndrim demokratik. E hapur. Emancipim. Është thirrje për transparencë maksimale. Është ftesë për balancim të pushteteve dhe zgjidhje të mëdha. Është lutje për t`u bërë bashkë në përballimin e objektivave të rëndësishme që dikton shekulli që jetojmë. Po përbuzje dhe delegjitimim i ftesës për bashkëpunim dhe jo si kapitullim dhe jargavitje apo si përulje dhe pafuqi e qeverisë si një pushtet që nuk ka takat për të ecur në rrugën e zhvillimit është jo vetëm e pavend, por edhe fatkeqësi për palën që e trajton të tillë. Ftesës për bashkëpunim, Lulzim Basha, para se të rizgjidhej kryetar pas humbjes së thellë, iu turr me gjithë fuqinë. E anatemoi shumë rëndë. Sulmoi kryeministrin. E etiketoi lypës që kërkon të kopjojë programin progresiv të kryeministrit pretendent për të qeverisur. Shumë zhurmë e etiketime u dëgjuan. U gjykua se fliste kështu, se ishte para zgjedhjeve. Se do reflektonte sapo të arrinte të rizgjidhej. Po koha kaloi edhe pse u rizgjodh nuk ndryshoi. Përkundrazi mburret se shtatori do jetë revolucioni që do përmbysë Edi Ramën. Se do ta shikojnë në shtator mazhoranca si do ta përmbysi qeverinë Basha?! E të tjera slogane e mburrje që vrasin shpresën e tkurrin qytetarët, të cilët kërkojnë paqe e qetësi, zhvillim e progres në të gjitha fushat e jetës. Duket se qëllimi i Bashës dhe mbështetësve të tij në opozitë, tërë atyre që qëndrojnë krah tij, gjithnjë e më shumë, fatkeqësisht në vend të bashkëpunimit dhe hapjes, në vend të mbështetjes dhe marrëdhënieve normale, pozitë-opozitë, i përgjigjen me bunkerizim, sulme pa fre e thirrje për rrëzim të pushtetit të fituar me votë në fillim vjeshtën që afron. Skena politike në këtë prag fillim të legjislaturës së ardhshme, të mandatit të tretë qeverisës të Edi Ramës, përballë thirrjes për bashkëpunim e afrim për marrëdhënie transparente dhe bashkim të energjive për të zhvilluar Shqipërinë, Lulzim Basha dhe opozita në tërësi i përgjigjet me hermetizim dhe bunkerizim. Ftesës për paqe e marrëdhënie, institucionale, transparente e në interes të qytetarëve, lidershipi i opozitës, Basha në radhë të parë, i kundërvihet me distancim dhe urrejtje, delegjitimim, kërcënim, akuza dhe betimin për përballje deri në asgjësim. Ftesa për bashkëpunim e Ramës merr çdo ditë përgjigje me hermetizim, bunkerizim, largim e distancim nga Lulzim Basha që i duket ftesa e Ramës si thirrje për dyluftim ndaj ai i ofron, përmbysje dhe asgjësim!