BREAKING NEWS

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police reveal the first details of the serious event

Four minor children are transported to the Durrës hospital, the police
x
BREAKING NEWS

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's Independence Day: It's embarrassing

Robert Pope reveals the big blunder that Yuri Kim made at America's
x
BREAKING NEWS

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news: Thank you God

"Today a big dream came true", Kreshnik Spahiu gives the big news:
x
BREAKING NEWS

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how many infections and loss of life have been recorded in the last 24 hours from COVID

Following the high numbers in the country, the Ministry of Health reveals how
x
BREAKING NEWS

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big turn next week, here's what is expected to happen

The "invasion" of Albania by the African heat, the weather takes a big
x
BREAKING NEWS

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong statement about the two politicians

Will the Meta-Berisha reunion happen? Journalist Robert Pope makes a strong
x
BREAKING NEWS

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn, here's what awaits us next week

Scorching temperatures won't last long, weather takes an unexpected turn,
x
BREAKING NEWS

"Don't touch us...", Putin's ally threatens the West with revenge: You will get the answer in just a second!

"Don't touch us...", Putin's ally threatens the West with
x

Opinion / Editorial

Saliu will not be punished ..... but we will soon have him as prime minister

Saliu will not be punished ..... but we will soon have him as prime minister

(Alleged interview with "Babalen" from Vlora)

Tired of meeting with the "Vipas" of politics, I thought of meeting "Babalen" once and withdrawing his opinion about the situation in the country and his predictions for the future of the country. In fact, the truth is that I met him in a barbeque of his neighborhood and why curiosity made me think about how he had come from Hungary where he was still clandestine and waiting to get the status of political refugee. He understood this and since I had once interviewed him and once said to me:

- Come on, let's kill him, let's turn him over from a glass and don't ask me how I came. When I fled to Kosovo and then to Hungary and who would stop me from returning to Albania? Bringing the clandestine into your country is as simple as it is difficult. It's hard because I'm in danger of getting shot in the head. Of course I sat down and got straight to the point:

Babale! You are already a well-known figure and on this occasion I am asking you what do you think about Berisha's "pulpit" and his initiative to re-establish the party?

- Ooo .. brother, did you find me to give opinions about Berisha? Go away or “q .... road” (swearing labi), because those of the PD, put me as much as my arm or do you want me to come to the throat now ?! But why are you so many jars of the newspaper mor, aman ?! Do you not understand that the word "pulpit" means that the other can not be comfortable without speaking and without letting go of the message to the people? You also talk to me about "re-establishment", but do not you understand that this and exactly this has to do with the DP? Do you know that the very word "re-establishment" means to destroy and blow up the old foundations and build new ones instead? Where can Saliu stay if there were no conflicts? Did not you see how he pushed that Alibe who had his own there in the pulpit? Therefore, Rama does not have to face him! Ama, Alibeu was made a deputy by Sali and could Sala endure that "the tail would become bigger than the beak"? Ore listen to me, that now I have no fear nas I ë dac register me as the work of that journalist who hated me well and me, or if you wanted not! Do you see that Ervin of Grida? He, you say, has not had such a surname before, but since Sala took over as an MP, in his honor, he changed his surname to "Salijani". That Salijani is accustomed to such tricks and forgeries as far as I know what I have removed. he changed his surname to "Salijani". That Salijani is accustomed to such tricks and forgeries as far as I know what I have removed. he changed his surname to "Salijani". That Salijani is accustomed to such tricks and forgeries as far as I know what I have removed.

Pra ju z. Babale, mendoni se Saliu do i rifutet politikës?

- Po ku do mend kjo punë për ta kuptuar? Nuk e kini vrejtur, se sa i gëzuar është ai dhe se si ka ndryshuar dhe pamje? Por Sala është “pi... - dhie” dhe mos e merrni për plak matuf si i thonë ata të PS -se. E di pse ? Sepse ai Kryeministër apo dhe President bëhet kur ti dojë kokrra e qejfit dhe nëse duan apo s’duan mileti, ai or vëlla dhe tani që ne flasim, mund të rrëmbejë tankun i hipën vet dhe futet drejt e në kryeministri, pse jo dhe në Presidencë dhe ku pyet ai për Amerikën dhe Jurinë e Kim- in kur është hall koke ?! Të gjitha këto i bën të shpëtojë lëkurën e tij. Ti a e di që për hall koke në 97-tën, atje në Lushnjë i biri botës, dikur duroi preshin e çe gjeti, pa më thuaj?! Asgjë! Tani dhe ai është si kokrra e thanës se u shërua, madje na mban fjalime dhe del ne Tv. Shkurt or byrazer, Saliu e shikon dhe e kupton, ndaj po i djeg dhe “menderja”, sepse ka vajtur puna ku nuk mban më me atë Amerikën. Të gjithë e dinë se Amerika e shpalli të pa dëshirueshëm. Ama të të shpallë Amerika të tillë, çoç do të thotë kjo gjë ! Dëgjomë mua, Sala drejtimin e PD-së e do me çdo kusht, për të shpëtuar kokën e tij sepse po rrëmbeu partinë, ka rrëmbyer opozitën dhe po rrëmbeu opozitën i thotë Amerikës dhe asaj Jurisë ambasadore: E shihni pra se kush është Sali Berisha? Mbama mënd po e mori ai pushtetin, jo ambasadoren, por gjithë Amerikën do e shpallë të padëshirueshme bashkë me atë Blikenin apo Trapin..a Trampin si ja thonë emrin se çoku ngatërrohem dhe unë. Pa do më thuash ti, se Amerika nuk e fal. Edhe kjo mund të ngjasë, por ama do e lerë në heshtje se fundja ku e ka mëndjen ai Bidua i Amerikës të merret me Saliun, kur atij i valon mëndja nga lufta në Ukrainë dhe situatat të cilat mund të dalin jashtë kontrollit? Ja ta them unë! E pe ti si i doli një situatë e tillë e ngjashme jashtë kontrollit dhe Lul Bashës ? Po tani e ke parë si është katandisur PD-ja? Është bërë me dy koka si zhkaba e flamurit, një me kokë andej nga e majta e tjetra këtej nga ne, pra dua të them nga e djathta

- Ju z. Babale, si e parashikoni të ardhmen e PD-së me qenë se situatën në dorë e ka marrë Berisha?

- Ore mikuuuu...unë nuk di të parashikoj të ardhmen time, ti më kërkon të flasë për PD-në. Po hesht a i vrarë, se partitë nuk i gjënë gjë! Ke parë ti që të vdesë ndonjë Parti ? Po nuk u bënë një,do ngelen dy, por dhe dy të jenë, ajo e dyta dalë nga dalë do zvarritet e do shkojë të lëpijë këpucët e Saliut. Saliu ka për ta fituar betejën, dëgjomë mua, ai ka për tu bërë më vonë dhe kryeministër, sepse ai gjen disa trutharë si puna ime dikur( se tani që më erdhën mëndë nuk mi hanë më as qentë) dhe i gënjen duke thënë se do u shtojë dy herë pagat dy herë pensionet pastaj flet për mëmëdheun se i digjet xhani, e ku ta di unë. Ja fut kot për së koti . Ne fukarenjve kemi tre dekada që na ka zënë bytha rrjetë merimange nga që menderosim një here në 5 ditë e ai flet për mirëqenie sociale. Pa do më thuash e do më pyesësh përsëri, që a do dënohet së fundit Saliu? Unë them se jo, lere ti se ç’thotë ai Ben Karaja! Kanë 1 vit që thonë do i venë hekurat sot...dhe e lenë për të nesërmen. I themi ne “Prit gomar të mbijë bar” ! Qe të ketë dosje Saliu atje në prokurori e besoj, po kujt ja mban që ta hapi dhe ta marrin Saliun të pandehur?! Nuk ja mban asnjërit dhe e di pse? Sepse po morën Saliun, ai kushedi se sa e sa do rrëmbejë me vete, në mos gjithë parlamentin, apo dhe ministra e zv/ministra sepse të gjithë janë të korruptuar. E pe ti ..? E bijë e botës u korruptua për një arkë peshk... dhe kur?! Pikërisht kur flitej për peshqit e mëdhenj! . Po kujt i leverdis kjo gjë? Mos me tërë mënd ti mendon se këta të mëdhenjtë e politikës dhe bosët e vërtetë duan drejtësi dhe mos e mendon se ata do luftojnë korrupsionin e madh? Hesht ai vrarë e mos e shko ndërmend ! Ata kapin ndonjë që s’di të vjedhë mirë dhe ja futin sa krahu, sepse kusar qe thua ti lum miku, sot për sot ,nuk është ai që vjedh dhe pasurohet, por ai qe s’di të vjedhë, dmth, ai që nuk ja ka marrë dorën zanatit të kusarisë dhe e kapin menjëherë si maçin e Thomait për gryke, apo si punën e atij ministrit të majtë qe vidhte me dorë të djathtë, apo dhe atij Tahirit të Ministrisë së Brendshme. E ke parë ti që kur janë në pushtet të majtët, kallëzimet i bën e djathta dhe kur janë në pushtet të djathtët , kallëzimet i bën e majta?!. Njëra dorë lan tjetrën dhe të dyja lajnë korrupsionin... ja kështu është kjo punë. Po qe se ata maxharët, dmth ata hungarezët, nuk më japin statusin e refugjatit politik, do ja mbath andej nga Ukraina, sepse mua nuk më do as PS.. as PD-ja, madje ka filluar të më urreje dhe kryetari ynë i çamëve...te me falesh or mik se ja kam harruar emrin, por jam i sigurt se do më kujtohet kur të bëhen zgjedhjet dhe ai të dalë përpara Tv..për te mbajtur fjalim për ne çamët dhe Çamërinë.