BREAKING NEWS

He shot the child in the eye with a pistol, the images of the fight that brought two victims to Kavaja emerge

He shot the child in the eye with a pistol, the images of the fight that brought
x
BREAKING NEWS

Is Alibeaj harming the Democratic Party? The analyst comments on the situation before the elections: Berisha has the upper hand, but he comes out lost because...

Is Alibeaj harming the Democratic Party? The analyst comments on the situation
x
BREAKING NEWS

The well-known analyst shows the "coup" with which he can take the stamp and logo of the DP from Alibeaj: This is who is Berisha's savior

The well-known analyst shows the "coup" with which he can take the
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu makes a strong statement: This is why Berisha will leave the party

Kreshnik Spahiu makes a strong statement: This is why Berisha will leave the
x
BREAKING NEWS

Journalist Hoxha predicts what will happen to the DP candidate, Roland Bejko

Journalist Hoxha predicts what will happen to the DP candidate, Roland Bejko
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu shows the strong reason: This is why candidates leave Alibeaj

Kreshnik Spahiu shows the strong reason: This is why candidates leave Alibeaj
x
BREAKING NEWS

The race for Tirana on May 14, the analyst reveals the secrets of Këlliç's campaign

The race for Tirana on May 14, the analyst reveals the secrets of
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu speaks with names: These two powerful politicians will join a party after May 14

Kreshnik Spahiu speaks with names: These two powerful politicians will join a
x

Politike

Arben Ahmetaj to SPAK for money laundering, the testimony of the cleaner and the subordinate burden the positions, the former minister flies to Sweden

Arben Ahmetaj to SPAK for money laundering, the testimony of the cleaner and the

Troubles are increasing for former deputy prime minister Arben Ahmetaj. Today, 72 hours have passed since the arrest of Alda Klos, the former director of the Ministry of Finance and Reconstruction, the prosecution's offer to speak and cooperate with the justice system has been 'thrown on the table'. The investigative team has asked Alda Klos to speak and cooperate with the investigative bodies, showing the names of the people who took them home, the euros and dollars in bags and cardboard boxes. According to the investigators, such an offer in order to tell the story in exchange for the criminal position, was also made to the two detainees Javier and Rozeta Dobi, who spoke before the investigative team, showing everything they knew. Now it is Alda Klos's turn to testify. . A source very close to the investigative group told "Ora News" that the case of the theft of 600,000 euros in the apartment of Alda Klos, it has become quite interesting, since up to this stage the investigation has revealed that it was all a staged. "...we initially investigated the theft of private property, the house of the official of two important ministries, Alda Klosi, at the same time and the most trusted person of the former minister, Arben Ahmetaj. During the investigation, it turned out that everything was staged, with the aim of hiding a rather large amount in euros, dollars and lek. Now the case has become interesting, since we have two of them who have cooperated. Meanwhile, we are doing our best to convince Alda Klosi to cooperate as well...", declared the investigator. The intention of the prosecution is to go to the owner of this financial sum and the real source of their creation. not being satisfied only with the discovery of the three persons who served to hide these euros and on the other hand their owner was left untraceable. euros and dollars as well as their real owner, then it would be easier for us to form the puzzle of this case, completely unraveling the mystery...", stated the investigator. The investigator did not rule out the possibility that the amount of money could belong to former - Minister Arben Ahmetaj, adding that all variants are open and verified at the work desk. This means that in the event that Mrs. Klosi returns to the associate of justice, her statements are expected to end the former deputy prime minister Arben Ahmetaj, who is known to have traveled to Sweden, perhaps to prepare the ground to receive asylum. since in Albania his name is associated with corrupt affairs and money laundering, as is the file of "Incinerators" or even that of the cleaner Dobi. However, it remains to be seen in the following days what will happen more concretely.

Sot gjykata vendos për fatin e ish-vartëses së Ahmetajt

Ndërkohë ish-zyrtarja Alda Klosi, e cila akuzohet nga autoritetet për fshehje e mosdeklarim pasurie dhe pastrim parash, do ta mësojë masën e sigurisë sot në spital. Gjykata ka njoftuar se masa do të bëhet në QSUT për shkak të gjendjes së saj shëndetësore.“Ju njoftoj se seanca lidhur me personin nën hetim A.K., do zhvillohet nesër në orën 10:30, në ambientet e spitalit për shkak të gjendjes shëndetësore të saj”, ka njoftuar gjykata.Prokuroria ka kërkuar masën e sigurisë ‘arrest me burg’ për të. Kujtojmë se që prej ditës së shtunë ish-zyrtarja Alda Klosi është shtruar në spital për shkak të problemeve kardiake. Ajo u shtrua një ditë pasi u arrestua nga policia nën akuzën për pastrim parash dhe fshehje pasurie.Arrestimi i Klosit erdhi pasi pastruesja Rozeta Dobi që vodhi paratë në shtëpitë e saj pranoi të bëhet e penduara e drejtësisë, duke pranuar për herë të parë se edhe 400 mijë eurot e gjetura në tubin e aspiratorit të shtëpisë së saj, i përkasin zyrtares Alda Klosi, ish shefe kabineti e ish-ministrit Arben Ahmetajt. Pra në total Dobi pretendon se ka marrë nga shtëpia e Klosit 520 mijë euro plus sendet me vlerë. Kjo dëshmi e saj, ka bërë që Policia e Tiranës t’i vërë pranga zyrtares Alda Klosi mbrëmjen e së premtes, ndaj së cilës rëndojnë 3  akuza, ajo e ”pastrimit të parave”, “mosdeklarimi i pasurisë” dhe deklarim i rremë para policisë”. Dëshmia e pastrueses, ka tjetërsuar të gjithë historinë që ishte raportuar deri më tani, ku nga grabitje siç u fol më herët, tani më bëhet fjalë për një inskenim të ngjarjes.

Rimerret në pyetje pastruesja

Nga ana tjetër, pastruesja Rozeta Dobi është marrë sërish në pyetje sot dhe ka dhënë shpjegimi mëngjesin e sotëm. Dobi është marrë në pyetje nga Oficerët e Policisë Gjyqësore dhe Prokuroria në Komisariatin nr. 3 në Tiranë. Rimarrja në pyetje është bërë për shkak të disa paqartësive në lidhje me dëshminë që ka dhënë më parë. “Nuk i numërova, por ishin shumë para. I mora ato dhe i vendosa në sirtarin e komodinës që ndodhej në krevatin ku flinte Alda. Më pas e mora atë në telefon, ku i tregova edhe vendin se ku i kisha futur, ku ajo më falenderoj për veprimin. Kam gjetur në dollape shumë të mëdha me euro, që nuk e di prejardhjen dhe nuk e di se kush i kishte sjellë, apo ku i çonte Alda këto para. Këtë konstatim e kam bërë në vitin 2021, ndërsa kutitë me euro kanë qëndruar aty deri në fund të vitit 2022. Pranova ta kryeja këtë veprim pasi kisha vite që punoja me të. Alda më tregoi se kasafortën e kishte futur tek dollapet. Shkova atje e mora kasafortën e futa në një çantë dhe e dërgova në shtëpinë time tek "Unaza e Re".  Më shoqëroi djali, por ai nuk dinte gjë, veprimet i kam kryer e vetme. Shkova në banesë, e kasafortën e futa në dollap. Nuk kisha dijeni për shumën e parave. Të nesërmen thash t’ i sistemoja paratë, ku shumën të madhe të tyre i futa në tubin e aspirimit”, mësohet se ka thënë Rozeta Dobi.