BREAKING NEWS

"Serbia is sending tanks to the border with Kosovo", Spartak Ngjela warns of unexpected developments: God willing, it takes your mind and ...

"Serbia is sending tanks to the border with Kosovo", Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Florian Marku makes Albanians proud

Florian Marku makes Albanians proud
x
BREAKING NEWS

Berisha makes the unexpected statement: I demanded the declaration of George Soros "non-grata"

Berisha makes the unexpected statement: I demanded the declaration of George
x
BREAKING NEWS

In an interview with VOA, Prime Minister Rama talks about relations with Kosovo: We have a divergence, but ...

In an interview with VOA, Prime Minister Rama talks about relations with Kosovo:
x
BREAKING NEWS

Tragic balance in 24 hours, MoH provides the latest epidemiological data: Here are how many infected are registered in the country, 26 patients in serious condition

Tragic balance in 24 hours, MoH provides the latest epidemiological data: Here
x
BREAKING NEWS

What is expected? DP convenes the parliamentary group today

What is expected? DP convenes the parliamentary group today
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla's sentence / Edi Rama reacts for the first time and speaks to the French media from New York: We are waging an open war against ...

Adriatik Llalla's sentence / Edi Rama reacts for the first time and speaks
x
BREAKING NEWS

US 2 deadly messages, "Gërdeci" reopens and the bells ring for Shkelzen Berisha, Yuri Kim comes with clear messages from Washington and seals the tragic end of Sali Berisha

US 2 deadly messages, "Gërdeci" reopens and the bells ring for
x

Politike

Arlind Çaçani: SMI attacks on the ridiculous new opposition, sees the deputy chair as property, SPAK to hit the corrupt elephants

Arlind Çaçani: SMI attacks on the ridiculous new opposition, sees

The opposition MP for the Korça Region, Arlind Çaçani, has made a summary of his journey as a legislator in the Albanian Parliament, while he has also deciphered the political situation in the country, starting from the backstage and developments within the Democratic Party, until the parliamentary elections of 25 April, the progress of justice reform and the attacks of the Socialist Movement for Integration against him and his colleagues. During an interview for the newspaper "SOT", MP Çaçani described the SMI attacks on the new opposition as ridiculous, while adding that officials of the Socialist Movement for Integration led by the deputy chairman of this party, Petrit Vasili, see the chair as property. Moreover, to show that the new opposition differs from the old one, referring here to the PD-LSI binomial, Mr. Çaçani emphasized that the current Parliament,

- Mr. Çaçani, the Albanian Parliament closed the work for the ninth legislature, while the fact that many deputies from the majority and the opposition will no longer be part of the new Parliament that will be constituted in September stands out. One of the names that will no longer be part of Parliament is you. So my direct question is, are you sorry that you will no longer be an MP and can you give us a brief balance of your journey of more than 2 years in Parliament?

I do not regret the fact that the legislature has a beginning and an end. I do not regret it because I did not run to be part of the other legislature. But the most important thing is that I do not regret it, because I believe that for 30 months we gave a lot and I did not have a single mortgage left. In terms of balance, this Assembly and this opposition gave a good lesson to the political class to think well next time. This legislature and this Assembly conclude justice reform. We supported what we swore the first day. We were clean, we had no narrow interests, we were exactly the people and we gave as much as we could to the reform, we were not afraid and we are not afraid, because we are clean and we encourage the new judiciary to act. I and two other colleagues have taken a number of files to SPAK, where the latter yielded results and Interior Ministry officials were arrested. We gave a better electoral reform to the country, where the Constitutional Court stamped it as we and most Albanians wanted. We unconditionally support European integration. We supported independent institutions and encouraged them to work in the service of citizens. This opposition did not have those fathers of the nation who tore up this country, but it had people who tried to do the best for their country.

- A mendoni se në 2 vjet që ishit deputet bëtë sa duhet për qytetarët dhe zonën tuaj elektorale, duke i përfaqësuar denjësisht?

Sa duhet nuk besoj se bën dot asnjëherë, t’i kënaqesh te gjithe është e pamundur, por jam i kënaqur që kam bërë maksimumin tim. Sa një qytetari jo vetëm të zonës time, por gjithë Shqipërisë nuk ju mbyll as dera as telefoni tim. Bëra sa munda i dëgjova ca hallesh kishin, nuk i zgjidha të gjitha, por i adresova dhe ushtrova kompetencat e mia për të ndjekur nga afër problemet. Unë e kam ndjekur politikën shumë dhe e them me bindje sa zë i kam dhënë unë Kolonjës në këto 3 vite nuk i është dhënë për 30 vite në Kuvend. Kudo seanca komisione kafe apo dreke pune delegacione apo kudo isha adresimi i problemeve të Kolonjës apo promovimi i saj nuk mungoj. Nuk them që jam unë autori kryesor, por 2 gjerat kryesore të Kolonjës që unë i ngrita që ditën e parë morën zgjidhje. Rruga Korçë-Erseke po investohet. Ujësjellësi po mbaron dhe do të jetë rrethi i parë në vend me 24 orë ujë të pijshëm. Rruga Ersekë-Leskovik fillon për pune ditësh. Të gjitha këto probleme i kam ngritur për ditë. Une kisha vetëm fjalën dhe atë besoj që e përdora mire. Ka dhe shumë për të bërë, por besoj që nuk do të ndalem këtu do të vazhdoj të kontribuoj, por jo më si deputet. Tani edhe me faktorë më të fortë kolonjarë, besoj do bëjmë gjëra me të mira dhe më të bukura për vendin tonë.

- Megjithatë gjatë kohe ju si opozitë e re parlamentare keni qenë në qendër të debateve dhe sulmeve. Madje, ka pasur edhe nga ata që e kanë etiketuar Parlamentin aktual si Kuvendi i turpit. Njëri prej tyre që ju ka sulmuar shumë ka qenë LSI dhe nënkryetari i kësaj partie, Petrit Vasili, që ndryshe nga ju do jetë në Parlament. Keni një koment?

Të etiketohesh nga njerëz që nuk arrijnë të marrin për vota as listën e dasmës apo sa një kryeplak është qesharake. Etiketimet ndodhen nga ata që e shikojnë si pronë karrigen e deputetit, ata baballarët e kombit që ju ka ikur makina në dishezë dhe po presin se në çfarë gremine do bjerë. Si do e pranoje Peçi me lukuni që erdhi një kolonjar që s’është pjese e lukunisë dhe të relatojë kërkesën për shkarkimin e kryetarit të Peçit nga posti i Presidentit. Se pranon dot lukunia këtë dhe na she si aksidentalë ne. Megjithatë votuesi ka folur qartë dhe nuk kemi pse ta prishim verdiktin e tij.

-Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit përfunduan dhe ndërkohë opozita e udhëhequr nga PD i cilëson ato si masakër elektorale. Sipas jush zgjedhjete25 prilli ishin të lira e demokratike apo u shtrembërua vota e qytetarëve?

Unë për fat kam qenë kur vëzhguesit e Këshillit të Europës për raportin e OSBE/ODHIR nuk e cilësuan masakër, por i cilësuan zgjedhje me te mira nga herët e kaluara. Probleme ka pasur, por jo për të ndryshuar rezultatin. Zgjedhjet ishin të sakta dhe u certifikuan nga KQZ, por dhe u njohjen dhe u vlerësuam nga ndërkombëtarët. Partia Demokratike ishte në delir, muaj e fundit të gjithë po ëndërronin ministritë dhe drejtoritë dhe harruan votuesin. Filluan po i përzgjidhnin votuesit t’i hajde me ne, ti s’na duhesh sa kur ta marrim ne do të heqim ty. Nuk është kjo Partia Demokratike që kam njohur dhe aderuar unë.

- Ndërkohë bie në sy fakti se PS u rikonfirmua shumicë në 25 prill, duke marrë një mandat të tretë qeverisës, PD pati rritje pasi mori 59 mandat, ndërsa LSI dhe partitë e reja të opozitës morën një goditje të fortë. Çfarë ndikoi dhe pse partitë e vogla, përveçse PSD-së së Tom Doshit dhe LSI, nuk po e thyejnë dot hegjemonin e partive të mëdha PD-PS?

E para votuesi sa po vjen dhe po behet pragmatist. Po s’të panë si forcë qeverisëse nuk të voton. Partitë e mëdha nuk lënë hapësira, por ka dhe diçka tjetër këtu partitë e vogla humbin dhe ikin nga skena. Pretendojnë pushtetin qe sa krijohen. Jo kjo punë do vendosmëri ndoshta do të rish 10 vite apo më shumë në minoranca të ngresh kauza të krijosh besim te qytetaret që të bëhesh faktor dhe të të shohin si alternativë të besueshme. Ti nuk mund të pretendosh të marrësh pushtetin 1 muaj pas krijimit apo edhe 2 vjet.

-Po ju pse nuk kandiduat për deputet në 25 prill?

Këtë e kam sqaruar ditën që mora këtë vendim, por po jua them shumë shkurt kjo do të jetë një prej jush reflektimi dhe mobilizimi për të ardhmen të jesh në politike nuk do të thotë që me patjetër të jesh deputet. Kontributi do të vazhdoje po njësoj dhe sigurisht që do të jem pjese e garave në të ardhmen.

-Si ju duket vendimi i Gjykatës Kushtetuese, e cila rrëzoi Kodin Zgjedhor sa i takon herësit?

Vendim i drejte dhe i arsyetuar. Hersin ne e kemi kundërshtuar qysh ne fillim. Gjykata Kushtetuese na dha të drejtë ne.

-Ditët e fundit SPAK ka nisur një valë arrestimesh, teksa darëve të saj nuk i kanë shpëtuar gjyqtarë, prokurorë, drejtues lokalë, zv/ministra, krerë dhe ish-kryebashkiakë, zyrtarë lokal dhe të lartë. Keni një koment dhe a ka ardhur koha të shohim që në rrjetën e SPAK të bien "peshkaqenë" dhe "elefantë" të korrupsionit?

Është vetëm fillimi. E ka nisur mbarë, por do të këtë koka të mëdhaja, por nuk duhet të nxitohemi me vënien në funksion edhe të BKH me mbështetjen e ndërkombëtareve, por mbi të gjitha të popullit shqiptar që mezi pret të vihet drejtësia për shumë çështje besoj që brenda një kohë të shkurtër, do të shohësh edhe elefant që kanë bërë kërdinë. Por duhet të kuptojmë që një strukturë e re me një volum të madh dosjesh do kohën e vet. Rëndësi ka që po funksionon. Unë kam pasur besim që në fillim dhe kam folur gjithmonë me optimizëm.

- Pak ditë më parë DASH shpalli "non grata" ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij, ndërsa i akuzon si të përfshirë në korrupsion dhe minim të demokracisë. Si ju duket ky vendim?

As nuk gëzohemi, as nuk nderohemi që ish-kryeministri jonë është futur ne black listë. Une nuk gjykoj dhe nuk dua ta gjykoj vendimin e SHBA-ve ata kane nje arsye se unë nuk besoj që SHBA-të ndikohen nga individë apo qeveri të ndryshme. Por një gjë pozitive e ka kjo sado aleat i momentit të jesh me ta kur vjen puna te vija e kuqe ata nuk të falin dhe s’duan t’ia dinë kush ke qenë. Kjo është kambanë alarmi që kushdo që qeveris të qeverisë me përgjegjësi dhe t’i shërbejë popullit të vet pa e zhvatur atë.

-Ju keni qenë pjesë e strukturave të PD, parti e cila është përfshirë nga zhvillime të brendshme. Në syrin tuaj çfarë po ndodh brenda PD-së?

Lidershipi i PD po përpiqet me të gjitha mënyrat që të mbulojë dështimin. Une e njoh atë parti ajo parti ka kohë që ka dalë nga kursi. Sot mua dhe shumë demokrat të tjerë na ndan një mal i madh me lidershipin e saj, unë i takoj flas me ta flasin hapur për pakënaqësitë. Është e tmerrshme kur humbjen e shet si fitore dhe akoma më keq kur ka ende njerëz që të duartrokasin për këtë fitore imagjinare dhe ëndërrimtare.

- Pas 9 shtatorit ju zhvisheni nga kostumi i deputetit. Çfarë do bëjë z. Çaçani? Kush është e ardhmja juaj dhe keni një mesazh për qytetarët?

After the return of the fathers of the nation to the Assembly, I will continue to speak and work the same. They do not have a specific plan, but I will be at the service of the country and its citizens. The message I want to convey to the citizens is to rise to the right height and to serve and work with absolute responsibility in every field. Albania must be made by the Albanians and everyone must take their responsibility in the field they follow.