BREAKING NEWS

"Shameful and scandalous act"/ Attack on Berisha, 'VATRA' reacts strongly

"Shameful and scandalous act"/ Attack on Berisha, 'VATRA'
x
BREAKING NEWS

Declared that Gerti Shehu had mental health problems, the doctor is questioned by the police

Declared that Gerti Shehu had mental health problems, the doctor is questioned
x
BREAKING NEWS

"Gerti Shehu the police agent" / Attack on Berisha, reacts Met Rrumbullaku

"Gerti Shehu the police agent" / Attack on Berisha, reacts Met
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ The explosions in the north of Kosovo, the images of the destroyed object are published, it is suspected that...

VIDEO/ The explosions in the north of Kosovo, the images of the destroyed object
x
BREAKING NEWS

The Prime Minister of Spain boycotts the EU Summit in Tirana, the main reason is revealed, it is suspected that the well-known businessman...

The Prime Minister of Spain boycotts the EU Summit in Tirana, the main reason is
x
BREAKING NEWS

"Let's dance Rugova's dance"/ Borrell films the performance, here's what Vucic does (PHOTO)

"Let's dance Rugova's dance"/ Borrell films the performance,
x
BREAKING NEWS

When will Albania join the EU? Michel gives hope: One should not wait for the end

When will Albania join the EU? Michel gives hope: One should not wait for the
x
BREAKING NEWS

Violence against Berisha, the immediate reaction of the OSCE: Avoid speculations and...

Violence against Berisha, the immediate reaction of the OSCE: Avoid speculations
x

Politike

The Dossier Authority reacts to the blackmail and threats of the head of PL, they demand that Ilir Metaj be prosecuted, they call on the justice bodies to work on his lawsuit

The Dossier Authority reacts to the blackmail and threats of the head of PL,

The Authority for Information on the Documents of the former State Security reacted to the insulting statements of the chairman of the Freedom Party, Ilir Meta, regarding the accusations that he was a collaborator of the infamous body of the communist dictatorship, the State Security. In an official statement, AIDSSH condemned the insulting language of the former president, who considered the members of this authority as "filth", in the show "Top Story" on "Top Channel". AIDSSH denounced the former president of the state for insulting and violating the dignity of a person by violating Article 119, paragraph 2 of the Criminal Code, which sanctions a fine of 50,000 Lek up to 3 million Lek when the case occurs for the second time. In this way, AIDSSH demands that Meta be prosecuted. "The Authority for Information on Former State Security Documents repeatedly notes, with regret, that the language used by Mr. Ilir Metaj in the media (Interview with journalist Sokol Balla on the show 'Top story', September 22, 2022) is insulting and violates the dignity of each of the members of the Authority. Insult against the morals and dignity of the person is provided as a criminal offense in the Criminal Code of the Republic of Albania, amended, article 119, paragraph 2, which provides that: 'And this offense, when it is committed universally, to the detriment of several persons more than once, constitutes a criminal misdemeanor and is punishable by a fine from fifty thousand to three million lek", says the AIDSSH statement.

Autoriteti i “Dosjeve” akuzon Metën se po e kërcënon
Në vazhdim të qëndrimit zyrtarit të Autoritetit të “Dosjeve”, Meta sulmohet gjithashtu se me gjuhën fyese të përdorur po intimidon (kërcënon) organin në fjalë. “Autoriteti shpreh keqardhje që shprehje fyese dhe jo etike, vijnë nga ish-zyrtarë në funksionet më të larta shtetërore dhe synojnë intimidimin e trupës kolegjiale gjatë zbatimit të detyrës për informimin e publikut me dokumente të ish-Sigurimit të Shtetit”, thuhet më tej në deklaratën e AIDSSH.

Padia e Metës, Autoriteti i “Dosjeve” i hapur për bashkëpunim me drejtësinë

Lidhur me padinë e Metës për 6 vepra penale ndaj AIDSSH për publikimin e informacionit se shtetasi me inicialet I.M. ka qenë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, Autoriteti i “Dosjeve” u kërkoi Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dhe Prokurorisë së Tiranës që të kryejnë deri në fund detyrën për kallëzimet e ish-presidentit. Institucioni për deklasifikimin e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit ofroi bashkëpunim me institucionet e drejtësisë për zbardhjen e së vërtetës për akuzat e kreut të PL. “Institucionet ligj zbatuese, përfshirë këtu edhe institucionet ku është paraqitur kallëzimi penal ndaj anëtarëve të Autoritetit, duhet të lejohen të kryejnë detyrën e tyre në këtë drejtim. Autoriteti është i hapur për bashkëpunim me çdo subjekt dhe të gjithë të interesuarit, si dhe garanton publikun për kryerjen me integritet, ligjshmëri dhe efektivitet, jashtë ndikimit politik të veprimtarisë së tij”, mbyllet deklarata e AIDSSH ndaj fyerjeve dhe akuzave të ish-presidentit Ilir Meta.

Çfarë tha Meta në emisionin “Top Story”?
Në mbrëmjen e 22 shtatorit, ish-presidenti Ilir Meta ofendoi AIDSSH duke i quajtur anëtarët e vet “fëlliqësira” të përdorura nga kryeministri Edi Rama dhe mazhoranca socialiste për ta goditur politikisht. Kryetari i PL shtoi se AIDSSH ka kryer shkelje skandaloze të ligjit duke marrë 7 vendime në një mbledhje mbi e-mailin se shtetasi me inicialet I.M., pjesë e politikës së sotme, ka denoncuar një shokun e tij në universitet të ish-Sigurimit të Shtetit për tentativë arratisjeje. Meta akuzohet gjithashtu se për të fshehur të kaluarën, ndryshoi mbiemrin nga Metaj në Meta. “Thotë ai ja ku e keni, nuk e keni lexuar. Këta nuk e lexuan, vajtën tek rruga e Kavajës, ne e dimë shumë mirë kush e ka bërë. Manipulim i hapur. Atë e kam pasur shok klase, ata e dinë kush është I.M., e kanë atje. Si mundet autoriteti me një e-mail anonim të mblidhet për një ditë të marrë 7 vendime? Vetë e kanë bërë ligjin këta. Padia është shumë e qartë. Thërrisni dhe ata të Autoritetit këtu. Çfarë fëlliqësirash janë sot në Autoritet, që bëjnë gjëra që nuk bëheshin as në atë kohë?! Ata të vijnë tek prokuroria e Edi Ramës. Është beteje e fituar kjo, ka mbaruar me kohë”, deklaroi Meta.