BREAKING NEWS

The well-known journalist is contacted LIVE on the show by Florenc Çapja, here is what he says about Nuredin Dumanin

The well-known journalist is contacted LIVE on the show by Florenc Çapja,
x
BREAKING NEWS

"Those who have not been caught are the most syndicated names", Artan Hoxha reveals details from the SPAK operation: Crime bosses with a large budget, have informants within the system in the police and ...

"Those who have not been caught are the most syndicated names", Artan
x
BREAKING NEWS

They killed him ?! Artan Hoxha detonates "BOMB": Talo Çela may not be seen again after Duman's arrest

They killed him ?! Artan Hoxha detonates "BOMB": Talo Çela may
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha reveals the name of the person who would be executed by Nuredin Dumani the day he was injured: We do not have to keep it a secret

Artan Hoxha reveals the name of the person who would be executed by Nuredin
x
BREAKING NEWS

"There was a woman and two small children in the room", Dumani confesses the failed robbery in Talo Çela's house: We went for 500 thousand euros but we only got ...

"There was a woman and two small children in the room", Dumani
x
BREAKING NEWS

Klodiana Lala reveals what Nuredin Dumani benefits from the evidence that shook the criminal world: This is just a starting point

Klodiana Lala reveals what Nuredin Dumani benefits from the evidence that shook
x
BREAKING NEWS

SPAK reveals Nuredin Duman's right arm, committed crimes together (Name)

SPAK reveals Nuredin Duman's right arm, committed crimes together (Name)
x
BREAKING NEWS

What does the 'Golden Bullet' mean? Artan Hoxha deciphers the code name of the operation that destroyed eight criminal groups

What does the 'Golden Bullet' mean? Artan Hoxha deciphers the code
x

Politike

Businessman Sotiraq Naçi: Here is how Berisha stole my property and returned it to the eavesdropping office to monitor the US embassy, ??the day of arrest will come

Businessman Sotiraq Naçi: Here is how Berisha stole my property and

Businessman Sotiraq Naçi has told his business history in 1995 and the ordeal of adventures he went through as a businessman of that time until the destruction brought by the state in financial terms to the shock and terror he caused to his family. Invited to the show "Shqip" by Rudina Xhunga on Dritare TV, he said that Berisha's state at that time robbed the land near the American embassy in order to take the SHIK of that time to eavesdrop on the Americans. "I bought 270 square meters of land near the American embassy. It was state land that I bought, I paid the money, the project was done and the works started. After the works started, I was in Italy and when I returned to Albania after a week, my brother told me that they had taken the building. I go there and see that others are working in my facility and I tell them what you are doing in my facility, someone comes out and says to me "get out of here or we will concrete here, you have nothing to do with us, you have work with the municipality, the municipality has given it to us". In short, there was a robbery of my building by the municipality that at that time was run by Sali Kelmendi under the banner of PD and Berisha. The municipality had taken the decision to give the land to a construction company from Vlora. I met the head of the construction firm and he told me that he had received the project for the construction of apartments for SHIK employees. Apartments for SHIK were being built on my land. "While the first floor would be taken by Tritan Shehu to make it a clinic and that is how it was done initially", he said. The businessman further indicated that those offices would be used to eavesdrop on the US embassy. "The place was very safe because it was near the embassy, ??where I had designed my family's apartment, but it did not happen, the state took me. The state did this to me. SHIK took my land near the American embassy. What did SHIK need the apartments near the embassy for, to eavesdrop on the Americans? Some time later I learned that this was true, that this was the reason. My battle continued after I sued the municipality and won the lawsuit. "But this did not matter anymore because they had taken my land, it was occupied", said Sotiraq Naçi

"SHIK kidnapped my 14-year-old daughter"

Sotiraq Naçi tells how the girl was abducted and how she was rescued with the help of the police and how she later gained political asylum in the USA in 1997. “They also wanted to eliminate me physically. The police saved me, they called me, they told me tonight you will leave the house because you are labeled to be killed, in the police of that time there were still attributes to protect people. The police and SHIK were another thing, they had nothing to do with each other. In '97 my daughter was abducted, the girl was 14 years old. I put my finger on the SHIK structure that terrorized me. When my daughter was abducted, after 10 hours they called me and told me that the girl is with us and she has found her life and will go to Germany and that she asks you to give her 50 thousand dollars. I tell her that our tradition wants you to kiss the girl on the forehead and wish her a happy life and if you realize this I will give you 100 thousand dollars. They ate this bait and tell me yes and where we will meet to get it. Without bringing my daughter, I told her I would not give her anything and we made the appointment at the "America" ??cafe. Two people come with the girl. I told the girl to come, she started to come, but one of them did not allow it. As soon as they took three steps, 10 policemen came and caught them both and arrested them and we took the girl. "The police tell me to leave for a few days until the situation is clarified," he said. Two people come with the girl. I told the girl to come, she started to come, but one of them did not allow it. As soon as they took three steps, 10 policemen came and caught them both and arrested them and we took the girl. "The police tell me to leave for a few days until the situation is clarified," he said. Two people come with the girl. I told the girl to come, she started to come, but one of them did not allow it. As soon as they took three steps, 10 policemen came and caught them both and arrested them and we took the girl. "The police tell me to leave for a few days until the situation is clarified," he said.

“Si më arrestoi me grupin e Xhaferrit shteti i Berishës në ’97”

Sotiraq Naçi tregon si e gjeti veten në pranga bashkë me grupin e Xhaferrit me të cilin nuk kishte asnjë njohje, madje kishte futur edhe paratë te firma piramidale e Xhaferrit. “Shkova në SHBA për të sistemuar vajzën me shkollën, por kur u ktheva në Shqipëri, më 22 janar në orën 1 të natës, 12 SHIK-sa bastisin shtëpinë time dhe më arrestojnë. Mua më kishin arrestuar bashkë me grupin e Rrapush Xhaferrit, më futën aty pasi nuk gjenin dot spekulime të tjera për të më arrestuar. Më arrestuan për përvetësime dhe spekulime të mëdha në popull. Nuk kisha asnjë firmë piramidale. Madje paratë e shtëpisë i futa te Xhaferri. Unë isha i arrestuar bashkë me Xhaferrin, i cili ndërkohë më kishte marrë paratë. Me Xhaferrin nuk kisha njohje, e njihja vetëm si klient të hotelit tim. Kishte një dashnore, Rabije dhe vinte me atë aty. Xhaferrin e kisha klient në hotel. Madje Xhaferrit i thashë se mos bën ndonjë mbrojtje që cënon dinjitetin tim, ai më tha jo nuk kam asnjë punë me ty. Unë i kisha humbur të gjitha, por ndërkohë më bënë bashkëpunëtor. SHIK-u ishte ai që bëri gjithçka”, u shpreh Sotiraq Naçi.

“Berisha do të arrestohet”

Sotiraq Naçi dëshmoi nga SHBA për emisionin “Shqip” të gazetares Rudina Xhunga, për jetën e tij, bizneset dhe gjithçka që iu shkatërrua gjatë viteve 1992-1997, kohë mbas të cilës ai kërkoi azil politik në Amerikë dhe e mori. Ai shprehet në emisionin “Shqip” se përgjegjësi shkatërrimin e jetës së tij në Shqipëri është Berisha dhe shteti që ai krijoi. “Kërkova azil politik në Amerikë si i persekutuar i regjimit të Berishës pasi me rrezikohej jeta për atë që më ndodhën. E them shpesh deshte Zoti dhe më shpëtoi dhe jam gjallë sot. Por erdhi dita të dalë kjo situatë e rëndë që ishte atëherë në Shqipëri. E dija që një fund do të kishte gjithsecili që ka prekur Shqipërinë dhe i ka krijuar plagë. Kjo ditë do vinte që ta paguajë Berisha. SHBA e ka cilësuar në mënyrë te detajuar. Berisha nuk mund të gënjejë më njerëzit. Mendoj që njerëzit që kanë bërë bëma të mëdha në Shqipëri nga pozita që kanë pasur është më mirë të largohen dhe deklarojnë vetë se çfarë kanë bërë, të lëshojnë ato që kanë marrë dhe që nuk i takojnë. Njerëzit presin me ankth arrestimin urgjent të Sali Berishës dhe duhet bërë jo se kënaqet apo ai, por Berisha është drejt asaj rruge dhe ai ika bërë ato gjëra, familjarisht i ka bërë ato. Pse nuk ia thonë në sy dhe vërtiten jo non grata apo po non grata, jo ai nuk është non grata, ai është cilësuar fajtor, kriminel, Berisha ka vrarë, ka prerë me urdhrin e tij, më shkrimin e tij, me firmën e tij, me vendimet e qeverisë së tij. Këto janë dokumente të arkivuara, pse t’i fshehim këto gjëra? Kush e fsheh është më fajtor se ai që ka bërë fajin. Jam një nga njerëzit që iu shkatërrua jeta nga sistemi i Berishës dhe ai po akuzohet edhe për krimet që ka bërë edhe ndaj njerëzve si unë”, tha ai. Më tje biznesmeni tregoi dhe favoret e Berishës ndaj familjes së vet. “E ka cilësuar SHBA, për mashtrim dhe përvetësime të mëdha familjarisht, Berisha i jepte djalit, vajzës, dhëndrit dhe njerëzve që e rrethonin dhe e mbanin atë dhe sot e ndjekin. Pra mos t’i vëmë fjalën e madhe që i ka vënë Amerika, pra është një mafie e ndërtuar në sistem, pikë. Amerika nuk e gjykon, Amerika t’i ka konstatuar dhe t’i ka dhënë të gjitha. Për çfarë e gënjen Saliu atë milet që e mbledh në Foltore, ai bën një krim tjetër akoma shumë më të madh, bën krimin e dytë, për të prishur opinionin publik, për të gënjyer dhe mashtruar. Saliu do të shkojë ose drejt Strasburgut ose do të gjykohet aty, do të përgjigjet një ditë”, u shpreh Sotiraq Naçi.

Most read