BREAKING NEWS

Llalla awaits prison, Spartak Ngjela: He thought he would win the war with America, he was so foolish. It only survives if it escapes to ...

Llalla awaits prison, Spartak Ngjela: He thought he would win the war with
x
BREAKING NEWS

SPAK issues arrest warrant for Adriatik Llalla, Police make immediate move

SPAK issues arrest warrant for Adriatik Llalla, Police make immediate move
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla sinks, REAGON ambassador Yuri Kim for the first time, warns of action against corrupt officials: No one is above the law!

Adriatik Llalla sinks, REAGON ambassador Yuri Kim for the first time, warns of
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla is sentenced to prison, Frrok Çupi makes a strong statement and warns of developments: The new justice is acting! The whole army of justice workers was connected with ...

Adriatik Llalla is sentenced to prison, Frrok Çupi makes a strong
x
BREAKING NEWS

"With whom will SPAK start?" / Spartak Ngjela shows who is next after Sali Berisha and warns 'EARTHQUAKES' in the Albanian political scene: This politician is a schizophrenic model. Rama may be forced to ...

"With whom will SPAK start?" / Spartak Ngjela shows who is next after
x
BREAKING NEWS

The meeting of the Council of Ministers ends, Ahmetaj reveals the decisions taken

The meeting of the Council of Ministers ends, Ahmetaj reveals the decisions
x
BREAKING NEWS

"Adriatik Llalla, the first victim of justice reform", Klodiana Lala reveals information about the whereabouts of the former chief prosecutor: I have received photos! The lawyer presented the expertise act, suffers from an illness of…

"Adriatik Llalla, the first victim of justice reform", Klodiana Lala
x
BREAKING NEWS

The final decision is given, GJKKO sentences Adriatik Llalla to prison, here is what happens if the former chief prosecutor does not appear because he has been abroad for a week

The final decision is given, GJKKO sentences Adriatik Llalla to prison, here is
x

Politike

Democrats received the big blow today, Kreshnik Spahiu reacts and makes the strong statement: This is why this party must be dissolved

Democrats received the big blow today, Kreshnik Spahiu reacts and makes the

Well-known lawyer Kreshnik Spahiu has reacted to what happened today in Korça, where 14 leaders of the Democratic Party leadership in this region resigned and declared the merger of the branch.

Spahiu's post

10 urgent reasons why the dissolution of the DP and the building of a new opposition is a national patriotic mission.

By Kreshnik Spahiu

Today, the 14 leaders of the leadership of the Democratic Party of Korça, resigned and declared the merger of the branch in this city.

Disappointment, distrust, fatigue, consumption, betrayal, ingratitude, bargaining, clans, mediocrity and peasantry have captured the hearts and feelings of thousands of Democrats.

They no longer feel that the Democratic Party is theirs.

They were used as rags to wash away Lulzim Basha's shame and the Berisha family's bargains.

Nothing is left of the December 90 Democratic Student Party.

- its founders have been removed and dismissed 100% (377 signatories)

- noble families and suckers of democracy have left

- 100% of former political prisoners have been expelled

- Former dissidents and the real right have been taken to the streets.

- the owners of lands and properties have been expelled, replacing them with illegal invaders descended from caves, based on the Berisha law: "Land belongs to the one who invades it"

Aty kanë mbetur vetëm dy familjet Berisha dhe Basha, si dhe një tufë injorantësh që u shkojnë pas, por që në jetë s’bëjnë dot asgjë por presin radhën që të rikthehen në postet që kishin një dekadë më parë si doganierë, policë,

kryetarë Komunash, drejtorë, inspektorë...

Berisha dhe Basha nuk impresionohen hiç fare:

- as nga largimet

- as nga humbjet

- as nga rrudhja

Atyre ju interesojnë vetëm dy gjëra:

1- Logo e Partisë Demokratike.

2- Mos krijimi i partive të tjera.

Në këto kushte, shqiptarët e kanë sot emergjencë kombëtare, shkrirjen e Partisë Demokratike për këto arsye:

- sepse Edi Rama do të fitoj përjetësisht, nëse kundërshtar do ketë Bashën dhe Berishën

- sepse Partia Socialiste është disa herë më e madhe se Parti Demokratike që zvoglohet çdo ditë e më shumë.

- sepse Partia Demokratike ka më të fortë luftën brenda llojit sesa luftën kundër PS.

- sepse Berisha dhe Basha janë milionerë dhe janë komod duke ndenjur edhe në opozitë.

- sepse PD nuk është një parti e djathtë por e drejtuar nga liderë komunistë dhe platformë e majtë,

- sepse Partia Demokratike ka dëmtuar pa rikuperim mardhëniet me SHBA.

- sepse Partia Demokratike lufton dhe pengon krijimin e çdo partie apo lëvizje të re politike.

- sepse Partia Demokratike nuk bashkon opozitarët por i denigron ata nëse nuk hyn nën sqetullën e saj.

- sepse lidershipi i PD vazhdon përçan frontin opozitar dhe nuk e bashkon dot atë.

- sepse ka dhjetra prova dhe informacione, që Basha dhe Berisha kanë bërë pazar me Edi Ramën, duke shkatërruar normat e pluralizimit

- sepse shërbimet e huaja dhe trupi diplomatik e akuzojnë se liderët e saj kanë përdorur korrupsionin për të minuar demokracinë në Shqipëri.

- sepse Partia Demokratike është izoluar dhe lokalizuar gjithmon e më shumë duke u katandur në një Partie Veriore që mbështetet në 3 qytete dhe 20 fshatra të thella ne veri duke humbur misionin kombëtar.

- sepse ajo ka shitur disa herë zgjedhjet në pazar me socialistët

- sepse PD ka marrvjeshje me PS për shkrirjen e çdo partie politike në Shqipëri.

Për këto arsye shqiptarët duhet të ngrihen në këmbë për ta shkatrruar Partinë Demokratike dhe duke ndërtuar një opozitë të re.

Ajo e ka mbyllur misionin e saj popullor.

Logo e PD sot i shërben vetëm shtetasit Berisha, që ta përdor si konçesion:

- për ti shpëtuar burgut,

- për të mbrojtur familjen,

- për të mos ju prekur bizneset dhe pasuria,

Ai me lek s’e blen dot, as Amerikën dhe as Edi Ramën sepse ata s’kanë nevojë për thesin e tij por logon edhe mund tja këmbejnë....

People need to understand that the PD logo has long been on sale by Sali Berisha and his realtor, in exchange for imprisonment, protection of property and safety of children.

Therefore, in order to bring about change, it is required to merge the Logo of the Democratic Party and establish a new Albanian movement.

Albania no longer needs an opposition that is exchanged for clearing.