BREAKING NEWS

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and be silent, he will be ashamed when ...

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and
x
BREAKING NEWS

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha announces the next move for the lawsuit against Blinken

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD headquarters if the court gives the stamp to Alibeaj

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD
x
BREAKING NEWS

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by the answer

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by
x
BREAKING NEWS

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani makes the epic reaction to the statement of Luciono Boçi: Uaaaa, o Ylli knows what it means ...

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani
x
BREAKING NEWS

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar
x
BREAKING NEWS

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's surprise on July 25: Even those who are on vacation will open the screen

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's
x
BREAKING NEWS

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July 7 protest, Rama will put on the blinds, but ..

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July
x

Politike

"I support the DP only if a far-sighted signal is given", the German MP makes the strong statement: We will not cooperate with the opposition if ...

"I support the DP only if a far-sighted signal is given", the German

The Christian Democrat MP in the German Parliament, Gunther Krichbaum, speaker of the CDU / CSU parliamentary group on European Union issues, gave an interview about the political situation and more.

INTERVIEW:

Today in the Bundestag you threw the idea of ??a new model for countries that are closer to the EU, but can not or do not want to be members of the EU. Is this your response to French President Macron's latest proposal to create a new political formation beyond the EU?

Gunther Krichbaum: Of course it also has to do with Mr Macron's suggestions and I think it would be positive for Germany and France to work together in that direction. The background is that the countries that have to be accepted today are a little further from the standards of the European Union than were once the candidate countries like Finland, the Czech Republic or Slovakia. So let's not lie to ourselves: as far as Ukraine is concerned - and I would like Ukraine to be granted candidate status - the membership process will take decades. That is why it is important for us to offer a credible European perspective, a model for countries that do not want or can not become members of the European Union.

Which countries do you have in mind specifically?

For example, European Economic Area (EEA) countries such as Liechtenstein, Switzerland, Norway, Iceland and the United Kingdom. These countries do not want to become members of the European Union. But we must also have a model for countries that are not yet members of the EU. But this idea needs to be elaborated. For me it is important that this model is understood as a station along the road to the European Union. These countries will be able to decide for themselves whether they want to join or prefer to stay there forever, such as EEA countries, which do not intend to join. In this case we would have an associate membership. This is a model that implies in the title that these countries already belong to the EU. This associate membership can be expanded for example by participating in the common market, or with parts of chapters that are open or that are closed. Domestic market participation, or customs union is possible. This model still needs to be elaborated, but I think it is a credible European perspective.

Ju nuk e përmendët Ballkanin Perëndimor. A do të ishin edhe vendet Ballkanit Perëndimor pjesë e këtij modeli?

Preferoj të flas për Evropën Juglindore ose për vendet e Ballkanit e jo për Ballkanin Perëndimor. Aty ka vende si Sllovenia dhe Kroacia, të cilat tashmë janë anëtare të Bashkimit Evropian, vende, me të cilat tashmë po negociojmë, si Serbia dhe Mali i Zi, vende që janë ante portas (duke hyrë , shën.i red.), pra, drejt çeljes së negociatave të anëtarësimit, të cilat, siç e dini, janë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut. Ka edhe vende si Kosova dhe Bosnja e Hercegovina, të cilave nuk mund t’u  jepet asnjë perspektivë garantuese për momentin. Pra, kemi të bëjmë me gjendje të ndryshme. Pra ky model vlen edhe për shtetet e Ballkanit, në mënyrë që edhe ato të marrin diçka gjatë procesit të negociatave dhe t’u jepet sinjali: Ju do të hyni në BE, edhe pse kjo mund të zgjasë ca. Më lejoni t’ju kujtoj se vendi i fundit që iu bashkua BE-së, Kroacia, kishte negociuar 8 vjet e gjysmë me BE.

Ju sot patët një takim me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Cili ishte qëllimi i këtij takimi?

Ky takim kishte për qëllim që zoti Rama të njihej me kryetarin e CDU-së dhe të grupit parlamentar të CDU/CSU-së, Friedrich Merz. Por në takim merrnin pjesë edhe shoqërues të kahershëm të proceseve të Shqipërisë, si për shembull Joe Ëadephul dhe unë. Rama e ftoi Friedrich Merz-in të vinte në Shqipëri ose të bënte një udhëtim në vendet e Ballkanit. Dhe ai jo vetëm që është i hapur dhe i interesuar, por e ka në plan të vizitojë rajonin. Biseduam edhe për progresin e reformave në vend, të cilin personalisht e konsideroj të dalluar. Le të kujtojmë këtu reformën në drejtësi, vettingun. Pra, kanë lëvizur shumë gjëra në një drejtim pozitiv vitet e fundit. Nëse nuk do të ishte kështu, nuk do të pranoim çeljen e negociatave. Që këto kanë vonuar, për këtë nuk e ka fajin Shqipëria, por bllokada e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut. Dhe ne mund t’i bëjmë thirrje Bullgarisë që t’i zgjidhë mosmarrëveshjet në planin dypalësh, sepse ato nuk kanë të bëjnë me negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Zoti Rama ka thënë se nëse Bullgaria nuk e heq bllokadën ndaj Maqedonisë së Veriut, ai do të kërkojë shkëputjen. A e mbështesni ju këtë?

Ne si grup parlamentar kemi marrë vendim që këto dy vende të jenë së bashku. Por kam përshtypjen se Bullgaria është duke lëvizur. Kjo është përshtypja ime tani. Shpresoj shumë se mund ta kapërcejmë edhe këtë pengesë.

Dhe së fundi, doja t’ju pyesja për situatën brenda Partisë Demokratike në Shqipëri. Grupi juaj ka qenë gjithmonë i vëmendshëm ndaj situatës së brendshme në Shqipëri, përveç muajve të fundit.

Së  pari, më vjen shumë keq për zhvillimet në PD dhe nuk jam i vetmi. Sigurisht që është çështje e vetë partisë se kë dëshiron të zgjedhë për lider. Neve nuk na takon të ndërhyjmë. Por kjo do të thotë edhe për ne dhe për mua personalisht, se unë do të vazhdoj të punoj dhe ta mbështes PD-në vetëm nëse jepet një sinjal largpamës në përzgjedhjen e kryetarit. Nëse nuk do të jetë kështu, por do të ketë kthim në të djeshmen, në mos të pardjeshmen, atëherë kjo nuk mund të gjejë mbështetjen time personale. Në një rast të tillë, unë do të angazhohesha që të pezulloheshin procedurat për anëtarësim në nivel të Partisë Popullore Evropiane. Sepse ne, si parti Parti Popullore Evropiane duhet të ecim përpara.

Pra, ju do ta refuzoni PD-në, nëse në krye të saj vjen Sali Berisha?

Besoj se u shpreha qartë ashtu siç e thashë. Partia lipset të marrë një vendim të mençur dhe të marrë parasysh efektin në planin ndërkombëtar, nëse në të vërtetë ndjek pretendimin se jo vetëm dëshiron të bashkëpunojë në nivel ndërkombëtar, por edhe të marrë në dorë drejtimin e vendit. Ky është qëllimi legjitim i një partie në demokraci: që të vijë në pushtet e të formojë qeverinë. Unë mendoj se amerikanët kanë gjetur fjalë të qarta dhe mendoj se partia bën mirë që fjalë të tilla të mos i lërë pa i dëgjuar./DW