BREAKING NEWS

Shkëlzen Berisha's testimony is required, SPAK postpones the trial for Gërdec

Shkëlzen Berisha's testimony is required, SPAK postpones the trial for
x
BREAKING NEWS

The EU unmasks Berisha's "dice", Gazment Bardhi, towards expulsion from the DP for violating the statute, deceiving allies and supporting Berisha's anti-American line

The EU unmasks Berisha's "dice", Gazment Bardhi, towards
x
BREAKING NEWS

This is how Sali Berisha is expected to take with him to the "black list" Ilir Meta, Gazment Bardhin and 26 other MPs, the sensational behind-the-scenes from the US message is revealed

This is how Sali Berisha is expected to take with him to the "black
x
BREAKING NEWS

McGonigal pleads guilty and admits having affairs with Edi Rama before Judge Kotelly, today the former FBI agent appears in the Washington court, the positions of the Albanian prime minister are listed

McGonigal pleads guilty and admits having affairs with Edi Rama before Judge
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: This is why Ilir Meta and Sali Berisha are attacking SPAK prosecutors and how the names on the 'blacklists' from the USA are causing "chaos" in Albania

Fatos Klosi: This is why Ilir Meta and Sali Berisha are attacking SPAK
x
BREAKING NEWS

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American President Joe Biden in the USA, what was discussed

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American
x
BREAKING NEWS

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha through the window through the bait Bardhi, the anti-US "kamikaze" Speaker of the Assembly of the "Bermuda Triangle" and the Zeni partnership

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the file of the "Berisha" family, in the scanner the assets of the children, the son-in-law, the "Partizani", "CEZ-DIA" and "Gërdeci" affairs, the American cables are revealed

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the
x

Politike

Edi Rama from the anti-American sovereignist declares that sovereignty vis-à-vis the USA has no value, a 180-degree change after Escobar's ultimatum and the "McGonigal" criminal case that is brewing in Washington

Edi Rama from the anti-American sovereignist declares that sovereignty

Prime Minister Rama's relations with the United States of America are showing that they are relations of interest and not relations of principles and values. Rama has chosen a servile and clientelistic behavior with the USA, while his real agenda is the "Erdogan" system in Albania, which provides him with unlimited power and dizzying prosperity. For two years, his relations with the Americans have been at the lowest level that an Albanian prime minister could ever have in relation to the only strategic ally that our nation has had in the last 30 years. But Prime Minister Rama has made a 180-degree turn with the USA after the ultimatum of the DASH senior official, Gabriel Escobar, and the McGonigal criminal case that is simmering in Washington. The situation in the North of Kosovo has highlighted the great change of the head of the Albanian government towards the Americans. With his own mouth, he said two days ago when invited to a television studio that countries like Tirana or Pristina should never come into conflict with allies and partners like the USA. According to him, Kurti should listen to the Americans and not enter into any controversy. "Serbs must return to institutions. Kosovo to make elections. Even without wanting to give any advice that if I were in the place of Albin Kurti and Vjosa Osman, I would have announced the elections immediately without entering into any controversy with any of our allies. I know that sovereignty is sovereignty, but I know that even sovereignty for countries like us, losing our allies and partners, even more so for things that are against us, our future, is really a big excess,

Rama's frozen relations with the US

This turn of the prime minister comes after successive public attacks on the USA. For two years, his relations with the Americans have been frozen, where his accusations against critical reports of the American state, which he has commented on as copy paste of previous reports, have not been missing. There have been no shortage of his attacks on the American ambassador, where the epithet applied to her as party secretary was a culmination of his nervousness. For a long time, the Albanian prime minister has challenged the American partners, starting with the departure of Gladis Nano, the director of SHISH, or the overthrow of the candidacy of Ardian Dvorani as the anti-corruption champion for the American state.

Rama attacks Yuri Kim

On March 18, 2022, Prime Minister Edi Rama compared the ambassador of the United States of America in Tirana, Yuri Kim, with a character from the monist past, as the secretary of the party, who have remained in the national memory as the wildest people of the dictatorship of the proletariat. "We are glad that we are all together here. I really liked what the rector said "we guarantee you, Madam Ambassador". It reminded me of the time when the party secretary came and said to the old rector, we guarantee you, comrade secretary, that we will work. Thank you very much. I had these. Long live the Albanian-Afghan friendship", said Rama.

Rama's attacks on DASH and the American Embassy

Rama sulmoi SHBA edhe më 13 prill të vitit 2022. Rama deklaroi se raporti i DASH është copy-paste i vitit më parë, ku sipas tij nuk figurojnë as arritjet që amerikanët i kanë thënë vetë gjatë vitit që kaloi. Ndërkohë shefi i qeverisë ka sulmuar Yuri Kim edhe më 21 prill vitit 2022. Ai e akuzoi se po ndërhyn në punët e brendshme të Shqipërisë. “Jeni bërë si ambasada amerikane këtu në Tiranë. Caktoni kush duhet të iki, kush duhet të rrijë, kush ka vjedhur e kush…merrni raportin e DASH sikur e keni nxjerrë ju! Ë! Është qesharake. Flisni sikur keni imunitet diplomatik nga ambasada amerikane. Gënjeni veten që të jeni shumë të qartë”.

Kryeministri akuza ambasadës së SHBA: Po ndërhyni në punët tona

Ndërkohë shefi i qeverisë ka sulmuar ambasadoren Yuri Kim edhe më 21 prill të vitit 2022. Ai e akuzoi se po ndërhyn në punët e brendshme të Shqipërisë. Teksa përbalte opozitën ai tha se: “Jeni bërë si ambasada amerikane këtu në Tiranë. Caktoni kush duhet të iki, kush duhet të rrijë, kush ka vjedhur e kush…merrni raportin e DASH sikur e keni nxjerrë ju! Ë! Është qesharake. Flisni sikur keni imunitet diplomatik nga ambasada amerikane. Gënjeni veten që të jeni shumë të qartë. Kapuni mbas Flamurit të PD, se atë amerikan ka kush e kap. E kapin amerikanët. E keni bërë si ato çarçafët e shtëpive të qejfit. Mos na e trego ne nga çfarë u distancuam ne dhe nga cila duhet që të distancoheni ju. E dimë shumë mirë çfarë bëjmë. Mos na e qani hallin për marrëdhëniet as më Amerikën, as Europën dhe as më shqiptarët. Për shkakun tuaj janë ekskluzive tonat. Këto lojërat me flamur amerikan, iu bëjnë qesharak”, deklaroi Rama.

Sherri për kreun e ri të SPAK

Sherri mes Ramës dhe ambasadores amerikane Yuri Kim kapi majat me Altin Dumanin, kreun e ri të SPAK. Kreu i qeverisë shqiptare synonte të kapte institucionin e SPAK, duke katapultuar në krye të tij një “besnik” të tyre, por në fund kryeministri e humbi betejën me amerikanët.  Loja e pistë, duket se u nuhat me të drejtë nga Uashingtoni, i cili ka mbështetur reformën në drejtësi dhe institucionet e dala prej saj me miliona dollar fonde, ndërsa u fut në lojë, duke “prerë” duart e zgjatura nga politika, për të kapur Prokurorinë Speciale Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit dhe shantazhuar anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Pra për Kurtin, Rama tha se nuk duhet të kontestonte vendimet e SHBA, por nga ato që renditëm më lart, kryeministri shqiptar ka “masakruar” çdo qëndrim apo kërkesë të SHBA.

Ultimatumet e Escobar

Por kthesa e Ramës ndaj amerikanëve duke përdorur situatën në Veri filloi pas dy mesazhe shumë të rëndësishme që Escobar dha kur erdhi në Tiranë, të cilat hedhin piketat se çfarë do të ndodhë me politikën shqiptare pas 14 majit. Edi Rama e zbatoi me përpikmëri kërkesën e parë të Escobar pas takimit 20 minutësh, por mesazhi i dytë pritet të zbatohet në vijim ku padyshim fitorja si e Pirros do të detyrojë kryeministrin të kthejë haraçin. Edi Rama sot që flasim e ka kthyer vendin një ngjyrësh, ku pushteti vendor dhe qendror është përqendruar i gjithi në duart e tij, si një model i ngjashëm me Bjellorusinë e Lukashenkos dhe Korenë e Veriut të Kim Jong ut. Ai i mbështetur nga Meta dhe Berisha u investua në shkatërrimin e opozitës, por të gjitha këto zhvillime do të bëjnë që Rama tani të përmbushë me përpikëri mesazhet që Escobar i ka dhënë në tavolinë. Dhe sinjalet e para po vijnë nga Rama.

Si i premtoi SHBA largimin e “non gratave” nga politika

Ndryshimin e tij drastik ndaj SHBA, kryeministri Rama e vazhdoi me plotësimin e kërkesës së amerikanëve për largimin nga politika të non gratave. Ai madje premtoi se synimi i tij në zgjedhjet e 14 majit do të ishte shkatërrimi i aleancës “non grata” si ultimatum i Perëndimit. “Nëse i referohesh faktit që në fokus është Salikja, është se Shqipëria është në një kthesë të madhem, Shqipëria nuk ka qenë ndonjëherë më e respektuar ndërkombëtarisht. Tani kur ata thotë që nuk individ, është i padëshirueshëm për ne, do të thotë që është për të gjithë perëndimin dhe këto individë, që kanë dhe problem të rënda me drejtësinë, tërheqin zvarrë njerëzit duke bërë spektakël me përralla, një 80 vjeç që tregon përralla dhe merr nëpër gojë ambasadoren amerikane, jo u futën, jo dalin, është degradim i madh dhe kërcënim, se kur vjen puna të bashkitë është pengmarrje. Kandidatët e tyre gjëja më absurde që kam parë”, tha kryeministri Rama. Dhe ashtu ndodhi, Berisha e Meta pësuan disfatën më të madhe dhe Rama kërkon të dalë para amerikanëve si politikani që zhduku “fosilet politike” të Shqipërisë që janë të padëshiruara për SHBA.

The McGonigal File

On the other hand, this strong turn of Rama towards the Americans, in addition to Escobar's ultimatums, also comes from the investigative file of the FBI agent in Washington. It seems clear that Rama has a strong connection with him and the people who were his mediators. This has alarmed the head of the government more since the file continues to be investigated and the frequent meetings of a prime minister with a character who has nothing to do with Albanian politics, the executive or any institution belonging to this country, are a dark point for our country, which brings the leadership of the state into the hole of spies. As to what affairs Rama has been involved in with the spy McGonigal, this is an investigation undertaken by the American state, and undoubtedly the future will have many surprises.

Most read