BREAKING NEWS

COVID-19/6 loss of life and 959 new cases in the last 24 hours in Albania, here are the "hottest" areas

COVID-19/6 loss of life and 959 new cases in the last 24 hours in Albania, here
x
BREAKING NEWS

He invited him to visit Kosovo, Rama replied to Kurti: Thank you

He invited him to visit Kosovo, Rama replied to Kurti: Thank you
x
BREAKING NEWS

"There is no turning back" / Lulzim Basha takes a firm stand for the expulsion of Berisha from the Democratic Party and issues a strong warning: These three are the greatest misfortune for every Albanian!

"There is no turning back" / Lulzim Basha takes a firm stand for the
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti sends a public letter to Edi Rama: Let us start the preparations for ...

Albin Kurti sends a public letter to Edi Rama: Let us start the preparations for
x
BREAKING NEWS

Unexpected decision / The German Embassy in Tirana closes, all meetings are canceled. The official announcement is whitewashed

Unexpected decision / The German Embassy in Tirana closes, all meetings are
x
BREAKING NEWS

Shocks Spartak Ngjela, shows the terrible end that awaits Sali Berisha: He is in trouble! He is so strong, when he was in front of Ramiz Alia ...

Shocks Spartak Ngjela, shows the terrible end that awaits Sali Berisha: He is in
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reacts after the meeting with Lindita Nikolla, gives a strong message for Albanian politics

Yuri Kim reacts after the meeting with Lindita Nikolla, gives a strong message
x
BREAKING NEWS

The document comes out / From Berisha to Kryemadhi, the deputies who did not vote for the "Rama 3" government, here is who abstained (NAMES)

The document comes out / From Berisha to Kryemadhi, the deputies who did not
x

Politike

Known or unknown names in the new Parliament in September? Spiropali talks about the developments that are expected to happen: 'Rifle cannon' for any principled confrontation. Non-decree by Meta? To vote for him does not scare us

Known or unknown names in the new Parliament in September? Spiropali talks about

The Minister for Relations with the Parliament, Elisa Spiropali, commented on a number of issues related to the sensational developments of recent days.

Referring to the recent files of SPAK, which has placed in its "network" some former senior officials in the country, from the ranks of the Socialist Party, Spiropali, said that this confirms what is widely said, that the time of impunity is over. .

She also spoke about the opposition and the new parliament starting work in September. Spiropali underlined that the invitation to them is to come together in approving various reforms for the country. However, he added that "the rifle will be the cannon" for the unfolding of ideas.

Elisa Spiropali: I do not comment on the statements of Mr. Koçi. I do not know where they come from, I'm not curious. For me and the Socialist Party, what we have started with such passion to bring the Justice Reform to the end is not distorted by politics. Citizens want an end to impunity. In 2016, when this reform was implemented, it was supported by 93% of citizens.

Mr. Koçi said that the officials were threatened by criminals. He said that the crime there is related to the SMI and has influenced the elections?

Elisa Spiropali: These are done with prosecutors. Gone are the days when accusations were routinely dropped. How good that politics has nothing to do.

Ambassador Kim has said that no one is above the law. Has this prompted new justice institutions to act?

Elisa Spiropali: Time is short, but the results are clear at all levels. We have done what we could do with a vote in the Assembly. What is to be emphasized is that Albania is at a crossroads to enter the new phase of development. You can not do this reform if influential people are not equal before the law. This distinguishes developed countries from others. Prime Minister Rama is the architect of post-transition Albania.

It seems that so far SPAK is only hitting the 'left'. Sorry, is there a moral responsibility from you?

Elisa Spiropali: In matters of justice there are no socialists or democrats, but there are people who must answer before justice. To gain their innocence. Any comment is redundant for each case. Unlike in the past, when politics held all the threads of justice and saved comrades and collaborators, today it has sunk. This new architecture of justice does not allow influence. A new era of change has begun for Albania.

The opposition seems distrustful and says that they are 'small fish' and not big ones.

Elisa Spiropali: Është ironike se si opozita bën hierarkinë e peshqve në Shqipëri. Në kohën që kjo opozitë ka qenë në krye të vendit, s’ka guxuar, leje më të implementojë një reformë në drejtësi. Nuk ka krahasim mes nesh dhe tyre. Ne kemi kuptuar që në krye të herës, që nuk mund të qeverisim një vend drejt një demokracie dhe zhvillimi, nëse nuk heqim duart tora te drejtësia. Aleatët kanë kryuer një rol parësor. Rruga e vështirë është ajo që të nxjerr në krye.

Për këtë opozitë ju shtrini dorën e bashkëpunimit. Pas fitores së mandatit të tretë gjithçka do të jetë ndryshe. Çdo të jetë ndryshe?

Elisa Spiropali: Shumë e thjeshtë. Ne nuk do të angazhohemi në asnjë debat politik të pavlerë për qytetarët që nuk prodhon alternativa apo ide. Në Kuvend do të përballemi për idetë tona, por s’do të bëhemi në sulmet dhe kundërsulmet personale. Për opozitën kemi të njëjtin ofertë. Jemi shqiptarë, pa dallim, të ulemi në tryezë dhe të gjejmë pikat e përbashkëta për interesin kombëtar. Integrimi s’është i yni, por i shqiptarëve. Kjo opozitë e provoi çdo të thotë të dalësh në rrugë. Jam e bindur që do të jenë në Kuvend, por s’e di sa produktive do të jetë retorika e tyre. Beteja e tyre duhet të jetë parimore. Pushka top për çdo përballje parimore. Ata duhet ta kapin këtë moment bashkëpunimi.

Qeveria e re do të jetë me emra të njohur, apo të panjohur?

Elisa Spiropali: S’ka asnjë rëndësi sa të njohur apo të panjohur. E rëndësishme është që të votojmë programin tonë qeverisës për 4 vitet e ardhshme dhe të jenë të efektshëm, të jenë të zotë.

A do të ndiheshe keq nëse s’do të jeni ministre?

Elisa Spiropali: Jo. Nuk është në tragetin tim, por të kryeministrit. Në fund të gushtit do të mblidhet asambleja kombëtare, e aty do të konfirmohen të gjitha.

Parlamenti i ri si do të jetë. Sa e vështirë do të jetë të zëvendësohet Gramoz Ruçi?

Elisa Spiropali: S’e di nëse a mund të zëvendësohet Gramoz Ruçi. Është një personalitet i rrallë i politikës shqiptare. Ishte zgjedhja e tij largimi. Ai do të na mungojë, por besoj do e kemi pranë me këshillat e tij.

Parlamenti i ri si pret të jetë? Si do të funksionojë?

Elisa Spiropali: Uroj të ketë debate me vlerë, ide, alternativa dhe përballje të shëndetshme, që njerëzit të na dëgjojnë pa fikur tv. Por ajo që pash në Kuvendin e PD, kuptova që opozita i ka hyrë të njëjtës rrugë, atë të sherrnajës politike. Do të ishte e udhës të kthenin demokracinë brenda opozitës së vendit. Të ndahen nga fantazmat e së shkuarës.

Zotin Berisha e prisni në Parlament?

Elisa Spiropali: E ka deklaruar. Nuk do i ndahet skenës politike, as ashtu me shpirt ndërdhëmbë. Ne nuk kërkojmë dhe as presim gjë prej tij.

Ju thatë që do të miratoni programin e qeverisë së re, cila do të jetë pika më e fortë?

Elisa Spiropali: We have stated our objectives. Modern infrastructure, agriculture, integration, tourism and quality education of a significant increase in international programs. We have a clear program and we will return the trust of the citizens in more investments.

Are you afraid of the president not decreeing?

Elisa Spiropali: He does not scare anything. We voted on the final comment on his dismissal. There is no force that hinders the will of the citizens. Prime Minister Rama will decide on the ministers who will be appointed at the head.

Elisa Spiropali: No, still. I'm still at work, in August I think it will take a few days off. I wish the citizens a happy holiday, because they deserve what we have gone through since the pandemic year.