BREAKING NEWS

Drastic change in temperatures, what is expected to happen with the weather tomorrow

Drastic change in temperatures, what is expected to happen with the weather
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from politics and exposes them all: Azem Hajdari told me that 'I will kill Berisha, or he will kill me', Ilir Meta wanted to execute Becchetti for 2 million euros, here how they poisoned...

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from
x
BREAKING NEWS

What is happening? Two explosions in Tirana / Explosives are planted in two apartments, the police reveal the details

What is happening? Two explosions in Tirana / Explosives are planted in two
x
BREAKING NEWS

Troubles for Ilir Meta are increasing, the Assembly asks the File Authority to publish the names of former insurance agents who are part of the Public Administration

Troubles for Ilir Meta are increasing, the Assembly asks the File Authority to
x
BREAKING NEWS

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha took out the spy file from Meta, Begaj's decree, flirting with Rama and ambassador Kim made the head of "Foltore" mad

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha
x
BREAKING NEWS

Details from the injury in Fushë-Krujë/ The reason why the fight started between the perpetrator and the 55-year-old man, where he aggravated the use of weapons, becomes clear. Police respond

Details from the injury in Fushë-Krujë/ The reason why the fight
x
BREAKING NEWS

The Balkans smell of "gunpowder", the diabolical plan that Vucic is preparing together with Putin for Croatia is revealed, riots are warned, this is how the situation can escalate into an armed conflict

The Balkans smell of "gunpowder", the diabolical plan that Vucic is
x
BREAKING NEWS

The scary scenario at the Serbian-Russian table, the "red lines" between the USA and Russia could ignite Kosovo, Putin wants bloodshed in the Balkans

The scary scenario at the Serbian-Russian table, the "red lines"
x

Politike

"The great enigma of the opposition mosaic is...", Lorenc Vangjeli predicts what will happen after the July 7 protest: Sali Berisha is the mortgage of Rama's power

"The great enigma of the opposition mosaic is...", Lorenc Vangjeli

In a long article, the analyst Lorenc Vangeli analyzes the July 7 protest called by Sali Berisha.

Vangjeli writes that: "Sali Berisha knows that the day after the protest he will still find Edi Rama in his office. Rama will be prime minister on the Friday after Thursday, as well as many other tomorrows until the distant year 2025, provided that no unforeseen accident occurs to fracture his cabinet. From the type of accidents that justice can create now".  

Full text:

Expectations for Thursday's protest are very different. Democrats hope that the boulevard in front of the prime minister will become a river to flood the prime minister; socialists reckon that the blistering heat of July will make the stream a river of people.

Neither one nor the other is going to happen. As always, the reality is somewhere in between the extreme expectations of both parties.

The leadership of the teams in the match, on the other hand, makes other calculations.

Sali Berisha knows that the day after the protest he will still find Edi Rama in his office. Rama will be prime minister on the Friday after Thursday, as well as many other tomorrows until the distant year 2025, provided that no unforeseen accident occurs to fracture his cabinet. Of the type of accidents that justice can already create.

Edi Rama knows that Sali Berisha's protest is not just directed against him. He himself is the garnish of a menu that mainly deals with the PD and the efforts to create cohesion, union and unification of the opposition. Paradoxically, Rama understands that he is the only link to unite the divided democrats in a divided DP. On the one hand, there is a parliamentary group that does not have a party, and on the other hand, there is a party that cannot control its parliamentary group. The prime minister himself is a first-hand beneficiary of the return of Berisha to the head of the DP. In front of Berisha, even after so many years in power, he looks like an innocent teenager in politics. Berisha protesting against Rama is actually the mortgage of Rama's power in the face of Berisha's own ambition for power.

Për më shumë se kaq, njëlloj si në dy zgjedhje rresht, në 2017-ën dhe 2021-in, kur Basha, me pavendosmërinë e tij klasike, kishte krijuar më shumë distancë me Metën se me Ramën, çfarë edhe u bë një nga faktorët kryesorë të dy humbjeve të njëpasnjëshme, Meta është enigma e madhe e mozaikut opozitar. Pa kostumin e presidentit, por me lirinë që jep politika anarkike shqipotare, me një parti të rrudhur në mandate, por me votë popullore të papërkthyer në mandate, me urrejtje të konsoliduar me Ramën, por pa “dashuri” të veçantë me Berishën, mbijetesa e Metës varet nga mundësia që ai do të afronte për t’u bërë pika që ndryshon balancat e pushtetit. I majtë thelbësisht, ai u larguar nga familja e tij natyrale sepse për paradoksin e rradhës, aleancën me solide e ka bërë në shtëpinë e kundërshtarit. E ka thënë disa herë me dëshpërim dhe Gramoz Ruçi është dëshmitari i tij i hershëm, “Me Berishën merresha vesh shumë më mirë se me Ramën!”. Kësaj here, ndryshe nga sa shpresojnë socialistët dhe edhe si efekt anësor i sagës së Doktorit me amerikanët, duket se Presidenti që për punë ditësh do të bëhet ish-President, nuk do të ketë llogari të të papërshtatshme me SHBA-në. Cka, anomalitetin e rikthimit në opozitë, e bën të duket një gjest në mos normal, lëvizje të detyruar. Madje edhe të mirëpritur.

Llogaritë e këtyre tre faktorëve politikë në vend janë thelbësisht të ndryshme. Rama është votuar nga më pak se gjysma e shqiptarëve, por ai ka mundur të marrë shumicën që i jep të drejtën të qeverisë. Në përpjekjen e tij për mandatin e katërt, Rama e di që do të jetë shumë më e vështirë të qeverisë vetëm. Por ai mund të llogarisë një rezervuar votash aty ku të tjerët e presin më pak. Fjala vjen, që në votimin e ligjit të ardhshëm për amnistinë, ai mund të marrë edhe 80- vota pro.

Berisha është i qartë se në çdo hesap, edhe në skenarin më optimist të mundshëm, nuk mund të krijojë maxhorancë i vetëm. Rruga e tij e kushtëzuar është koalicioni sa më i gjerë i mundshëm, ku LSI është një element thelbësor. Me amerikanët dhe kohën kundër, çdo version tjetër është jorealist dhe ka shanse më të pakta se kapërcimi i ylberit. Edhe pse njëherë e ka bërë tashmë.

Mbas dy fitoreve që korri në këtë vit, njëherë duke mundur Bashën dhe herën tjetër duke mposhtur Ibsenin nga Kukësi, Berisha ka përballë betejën e tij të jetës. Jo me Edi Ramën e të tjerë, por me kundërshtarin e tij më të egër, me vetveten dhe egoizmin e tij proverbial. Vetëm duke mundur Berishën, Saliu ka gjasa t’i afrohet mundësisë së shndërrimit të opozitës në një alternativë qeverisëse. Pra, duke mposhtur sedrën vetjake dhe duke afruar një formulë të re bashkimi të opozitës, me atë vetë jo në krye të saj, por në sfond të së tërës.

Meta ka qenë gjithmonë pjesa e mesme e sanduiçit të pushtetit të dy partive të mëdha. Socialistët ja kishin dikur nevojën, por nuk i falnin dot dy herët që ai i nxorri dhe i mbajti në opozitë, në 2005 dhe 2009. Demokratët edhe pse i solli në pushtet, pavarësisht se ishin minorancë, e konsideronin të huaj në shtëpinë e tyre edhe pse ju mbante shtëpinë në këmbë.

Të gjithë këto faktorë që kanë bërë historinë politike të pothuaj 20 vjetëve të fundit, do të jenë zërat që do të thërrasin nën armë opozitën e protestës së të enjtes dhe shpjegimi pse po ndodh dhe farë do të ndodhë në protestë. Pritshmëritë janë shumë më të larta se ajo që do të ngjasë realisht në bulevard.

Përtej bulevardit, nga viti në vit, është duke u krijuar një tjetër lloj opozite me vetë politikën e të gjithë spektrit, nga e majta në të djathtë. Ajo lloj opozite që nuk pranon Ramën, por njëkohësisht refuzon Berishën e Metën. Eshtë një shumicë që kthen rrugën kur i del përpara kutia e votimit me bindjen se sa më të ndryshëm janë njerëzit që ju afrohen për të zgjedhur, aq më shumë ata janë e njëjta gjë. Dhe që kanë bindje se sido që të votojnë, “Vota e tyre individuale nuk mund të ndryshojë asgjë në një vend që ka marrë rrokopujën!”.

Former president Basha will be absent from the protest. The winter, spring and fall of 2019, when he, at the head of the protesting Democrats, warned them every beginning that Rama would run away from the office at the weekend, are already far away. He, as well as his successor, chairman of the non-party parliamentary group, are the main target of the protest, called by a party, which, for the next paradox, goes out to protest with a chairman who warns that his "ancestors" can even beaten on the boulevard by protesters. Even that would be enough to prove the dramatic axiom: Politics is a game that Basha will always lose in the end.

Most read