BREAKING NEWS

The German journalist mocks Rama: the best prime minister that Serbia has had since the time of Nikola Paši?

The German journalist mocks Rama: the best prime minister that Serbia has had
x
BREAKING NEWS

The British show handcuffs to Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start a criminal investigation against the corrupt, calls on the authorities to act on London's decisions

The British show handcuffs to Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara reveals for the first time the scorching evidence that will sink Meta about the "CEZ-DIA" affair, here are the evidence that SPAK has in its hands, the role of Sali Berisha and Ismailaj's sudden move that could "blow up" the investigations

Romeo Kara reveals for the first time the scorching evidence that will sink Meta
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani confirms it, SPAK starts the investigation for the Zen tower in Berisha in the middle of Tirana, the prosecutor of the case is appointed, here is the evidence from the file that risks sinking high-ranking officials and well-known businessm...

Altin Dumani confirms it, SPAK starts the investigation for the Zen tower in
x
BREAKING NEWS

Corruption files fill the offices of SPAK, the USA is a threatening message to Albanian politics for the dark days that are knocking

Corruption files fill the offices of SPAK, the USA is a threatening message to
x
BREAKING NEWS

The meeting of "non-women" with the deserters of Lulzim Basha fails this week, Bardhi is happy with Berisha after the rejection of the post of Secretary of "Foltor"

The meeting of "non-women" with the deserters of Lulzim Basha fails
x
BREAKING NEWS

On October 3, Shkëlzen's fate will be decided, this is how the investigation of the "Gërdec" file for the son of Sali Berisha can take a big turn, the families of the victims request the testimony of 12 other witnesses, among them the Krushku of Fatmir...

On October 3, Shkëlzen's fate will be decided, this is how the
x
BREAKING NEWS

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is "stabbing Kosovo in the back", his voice in unison with the Serbs Vucic and Dacic

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is
x

Politike

The "war" within the species begins in "Foltore", the "nest of foxes" starts fighting for the post of General Secretary, Ervin Salianji demands the "head" of Flamur Noka

The "war" within the species begins in "Foltore", the

The "war" within the genre seems to have arrived within the "Foltor" as well. "SOT" newspaper has learned that the loyalists of Sali Berisha have started to fight (fight) with each other over the distribution of posts. When he started the "rebellion" against Lulzim Basha, Berisha gathered with clubs and maces in the so-called "Foltore", but many of those who were waiting to be rewarded were thrown into the streets like "squeezed lemons". So the defeat that Berisha reaped in the May 14 elections has caused the situation to change, as many figures who have been attached to him have shown ambition for leadership positions. One of them is the legislator Ervin Salianji, who, as a delegate of "Reestablishment" in the Municipality of Kavaja, contributed to the victory of this municipality by the "Together We Win" coalition, has set his sights on the post of General Secretary, which it is held by Berisha's loyalist, MP Flagur Noka. It is learned that Salianji is looking for the place of Flamur Noka, with the argument that the latter failed in the May 14 elections as a delegate in Elbasan District, so he aims for the "head" of "Muli". Mr. Salianji, as a master of slander and hypocrisy, as everyone remembers that on January 8, 2022, when the headquarters of the DP was violated by Berisha's supporters, he made strong accusations against the leader, while today he is by his side. Salianji is taking advantage of the situation and is attacking former president Lulzim Basha so that Berisha can hear him, in the hope that "non grata" will give him the opportunity to be catapulted to the position of Flamur Noka. This means that the "fox's nest" as the "Foltorja" is called, boils with debate and bargaining, as Berisha started the "Reestablishment" to return "democracy" to the PD, but I am biting it into a party of gossips and bargains where the supporters fight with each other to share the posts. However, despite all the efforts to lick what he spat a year ago, it seems that Salianji has a hard time taking the place of Flamur Noka. Berisha can use it, discrediting him, as he is using it to say the opposite of what he said against him a year ago. This is because history teaches us that everyone loves betrayal, but no one loves a traitor. Below, the "SOT" newspaper, in respect of transparency for the public, is reflecting below some statements that Salianji said about Berisha and what he said recently about Basha. it seems that Salianji finds it difficult to take the place of Flamur Noka. Berisha can use it, discrediting him, as he is using it to say the opposite of what he said against him a year ago. This is because history teaches us that everyone loves betrayal, but no one loves a traitor. Below, the "SOT" newspaper, in respect of transparency for the public, is reflecting below some statements that Salianji said about Berisha and what he said recently about Basha. it seems that Salianji finds it difficult to take the place of Flamur Noka. Berisha can use it, discrediting him, as he is using it to say the opposite of what he said against him a year ago. This is because history teaches us that everyone loves betrayal, but no one loves a traitor. Below, the "SOT" newspaper, in respect of transparency for the public, is reflecting below some statements that Salianji said about Berisha and what he said recently about Basha.

Ja çfarë ka thënë Salianji për Berishën

Ervin Salianji: Sali Berisha po minon demokracinë

“Sali Berisha po minon demokracinë”, ky ka qenë qëndrimi i deputetit demokrat Ervin Salianji, teksa ishte i ftuar në “Radarin Informativ”. Salianji e ka konsideruar SHBA si një arbitër që është pranuar dhe vendimet duhet të konsiderohen si të mirëqena si në të mirë si në të keq. Deputeti demokrat mes të tjerash ka hedhur akuza ndaj Berishës duke thënë se ai po cënon elementet e demokracisë në vend që ai vetë në të shkuarën ka kontribuar për t’i ndërtuar në Shqipëri. “Fakti që ka një vendimmarrje të qartë, përgjigja është e qartë. Vendimi flet në këtë rast. Është artikuluar qartë kur pranohen si arbitër SHBA. E pranon edhe për Penallti dhe për Karton të Kuq. Padiskutim Basha po provon që po tenton të minojë demokracinë. Nuk po e minon demokracinë Sali Berisha ? Plotësisht. Të gjithë trashëgimia e Berishës, po dëmtohen tani. A është i korruptuar do e shikojmë. Minues i demokracisë. Absolute me qëndrimet publike të tij. Duke tentuar të minojë opozitarizmin dhe elementëve të demokracisë opozita. Dua të shoh nga e ardhmja”, deklaroi Salianji në 8 dhjetor të vitit 2021.

Deputeti Salianji për dhunën e 8 janarit dhe zgjedhjet e 6 marsit:

Vijmë më pas në protestën e 8 Janarit 2022. Ervin Salianji ishte brenda godinës së PD. Ishte ai që u fotografua me shkop në dorë, dhe që dyshohet se ka dhunuar demokratët para selisë së PD. Edhe në lidhje me zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 Marsit, Ervin Salianji deklaronte se grupi i Bashës do fitonte gjashtë bashkitë. “Ne do të dalim të parët, do të fitojmë 6 bashkitë. Partia Demokratike do të fitojë 6 bashkitë në të cilat është në garë. Partia Demokratike ka marrë aq vota sa me gjithë represionin, me gjithë blerjen, me gjithë masakrën zgjedhore, diferenca është shumë më pak se sa votat e pavlefshme se sa mandatet e atyre që janë non grata”, deklaroi Salianji në atë kohë. Pas 6 Marsit, ku grupi i Bashës humbi, ku jo vetëm që nuk morën asnjë bashki, por u katandisën forcë e tretë politike, Ervin Salianji “kapërcen ylberin”. Del kundër Bashës, dhe i kërkon këtij të fundit të japë dorëheqjen nga drejtimi i PD-së.  Por, pasi doli kundër Bashës, “Babale” tashmë duket se ka ngrënë “turpin me bukë”, dhe po kërkon strehim tek Berisha. Pra, Ervin Salianji është hedhur në “prehrin” e Berishës, edhe pse vetë e deklaronte se “cënon partneritetin me SHBA”.

The "war" within the species begins in "Foltore", the

Salianji sulmon Berishën: Për shkak të non-gratës bën hipokrizi

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji tha se vota e PD pro zgjatjes së afateve të mandatit të vetingut është për interesin e Shqipërisë dhe integrimit të saj evropian. Në një dalje për mediat jashtë Kuvendit, Salianji sulmoi dhe ish kryeministrin Sali Berisha kur kujtoi se një pjesë e anëtarëve te komisioneve te vetingut “janë zgjedhur për rastësi nga një pjesë e deputetëve që sot janë në anën tjetër e bëjnë hipokrizi e inkoherencë”. “Nuk i lëmë asnjë alibi PS, dëgjojmë thirrjen e partnerëve ndërkombëtar. Të gjithë partnerët kanë kërkuar të votohet për interes të Shqipërisë se votimi i vetingut po e quaj me kontroll ndërkombëtar e jo pa kontroll ndërkombëtar siç e kërkon Edi Rama i hap rrugën Shqipërisë sa na takon ne duke dhënë votën për procesin e integrimit. Çdo hipokrizi tjetër, mos harrojmë në 2016 kur PD atëherë dhe gjithë opozita ka votuar me 140 vota komisionet e vetingut që janë sot, mos harrojmë që një pjesë të deputetëve që sot për shkak te marrëdhënieve te përkeqësuar te ndërprera dhe për shkak të non gratës nuk duan të kemi marrëdhënie me partnerët ndërkombëtarë kanë zgjedhur gjysmën e komisioneve të vetingut. Pra gjysma e anëtareve te komisioneve te vetingut sot jane zgjedhur për rastësi nga një pjesë e deputetëve që sot janë në anën tjetër e bëjnë jo vetëm hipokrizi e inkoherencë jo qe s’kanë interesin e PD e publikut por kane interesin për te thënë element për te shpërqendruar vëmendjen. Ne vendosim interesin e qytetarëve dhe marrëdhëniet me partnerët strategjikë te cilat nuk duhet te dëmtohen për asnje moment”, u shpreh Salianji në 10 shkurt të vitit 2022.

“Shërbyesi kryesor i Ramës”, Salianji për rikthimin e Bashës

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka deklaruar se rikthimi i Lulzim Bashës është për interesat e tij personale. I ftuar në një media u shpreh se Basha duhet të largohet dhe t’i lërë demokratët që të bashkohen. Salianji tha gjithashtu se Bashës i janë dhënë të gjitha mundësinë e mundshme nga demokratët, por se është pikërisht ai që e katandisi PD-në në gjendjen ku ndodhet sot, duke i shërbyer kryeministrit Edi Rama. “Thellësisht për interes personal. Logjika më çon se është për t’i shërbyer Edi Ramës, për t’i vendosur një barrierë tjetër bashkimit të demokratëve. Ndërkohë që demokratët janë detyruar të ulen të bashkëpunojnë me kolegë të PS në komisione, sot deputetet e dalë nga lista nuk ulen me njëri tjetrin. Nuk ka një interes për të ndihmuar demokratet. Nuk duhet marrë seriozisht fare, për ta thënë në mënyrë metaforike. Është si dikush që zgjohet nga gjumi kap play station-n dhe mendon se do luajë. 20 njerëz i mbledh edhe militanti më fundor. Mund t’i mbledhë dhe të thotë do jem shpëtimtari. Po t;ju them unë që ai do jetë shpëtimtari, ju nuk do e mbani dot të qeshurën”, nënvizoi Salianji në 29 maj të këtij viti.