BREAKING NEWS

Erion Braçe bursts the scandal in Parliament, a deputy owns 110 hectares of land in Divjakë and has built a palace inside the park, Kumbaro accuses him of signing the VKM

Erion Braçe bursts the scandal in Parliament, a deputy owns 110 hectares
x
BREAKING NEWS

"We will not copy like Greece"/ 'Earthquakes' in the media, the strong statement of Edi Ramë this morning, the media of Athens with fire towards the prime minister before the meeting with Mistotakis

"We will not copy like Greece"/ 'Earthquakes' in the media,
x
BREAKING NEWS

The latest developments are clarified / The European leader who has not yet arrived at the EU-Western Balkans summit

The latest developments are clarified / The European leader who has not yet
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ The EU summit in Tirana, this is what is happening from the air in the area where the European leaders are staying, Vjosa Osmani interrupts the speech

VIDEO/ The EU summit in Tirana, this is what is happening from the air in the
x
BREAKING NEWS

Tirana is armored for the Summit/ What's going on? About 1,000 DP sympathizers leave from Vlora and 1,600 from Elbasan who have landed in Tirana ready for a protest

Tirana is armored for the Summit/ What's going on? About 1,000 DP
x
BREAKING NEWS

"Important moment!"/ The President of the Council of Europe sent a powerful message in Tirana: The first time that...

"Important moment!"/ The President of the Council of Europe sent a
x
BREAKING NEWS

Berisha or Alibeaj at the head of the DP? The Court of Appeal issues the important NOTICE

Berisha or Alibeaj at the head of the DP? The Court of Appeal issues the
x
BREAKING NEWS

ATTENTION, there is an important announcement! Blocked roads in Tirana, you can't cross these roads even on foot today. This is where the 'red line' starts

ATTENTION, there is an important announcement! Blocked roads in Tirana, you
x

Politike

"Foltorja" in panic after Sali Berisha's appeal to SPAK, the chief speaker appeals for popular revolt and chaos

"Foltorja" in panic after Sali Berisha's appeal to SPAK, the

The investigations into the alienation of the former "Partizani" complex seem to have scared former Prime Minister Sali Berisha. In a press conference, he was asked by journalists about SPAK's investigations into the privatization of the former Partizani sports complex, Berisha said that the Special Anticorruption Prosecutor's Office should examine all the decisions made by him since 1991 until today. Berisha was also asked about the investigations into the privatization of the former Partizani complex, during the time when he was prime minister. Describing the prosecution body as an organization of the SP, Berisha said that the prosecution should investigate Taulant Balla for false accusations. According to Berisha, he signed with the laws in mind. "I invite the SKAP of the party to examine every decision of Sali Berisha from 1991 until today. I guarantee you that in every decision they will find only the law. Those who claim that SKAP is being pressured from both sides, SKAP is not being pressured by DP. On the contrary, DP has contributed a lot with documents, facts, and will present them publicly. SKAP has been transformed and created as an organization, a ward of the SP. They say that this decree proves that the lands returned to some Tirana families have been expropriated by this decree. What does the decree show? There are the names of seven families, none of which belong to the Partizani club complex. Every serious prosecutor's office in the world makes only one decision: open a criminal case against the one who makes false accusations. This is provided for by the Criminal Code and Criminal Procedure of each country. SKAP of the party, instead of investigating Taulant Sharra, SKAP pretends not to have this major falsehood. This is not pressure, this is a shame. Every time they call me, I don't know any form of statute of limitations.. I didn't sign randomly, I signed having the laws and the Constitution in front of me," said Berisha.

Berisha calls for violence and chaos

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë thirrje për dhunë dhe kaos. Ai është pyetur në konferencën e sotme për mediat, lidhur me protestat e paralajmëruara nga opozita për këtë vjeshtë. Ai tha se do të organizohen protesta masive. “Sali Berisha dhe PD do bëjë gjithçka që kjo vjeshtë të jetë vjeshtë grevash, protestash, revoltash paqësore, mosbindje civile. Ky është kushti më themelor për të kthyer vendin në normalitet. PD është e gatshme. Pakënaqësia dhe revolta është shumë e lartë. Pritshmëria e tyre është shumë e madhe”, tha Berisha. Në konferencën e zakonshme për mediat, Sali Berisha, bëri thirrje që komisioni auditit, i ngritur po nga Rithemelimi, të fillojë shpejt punën dhe të bëjë transparencë për akuzat se PD është financuar nga Rusia në 2017. Berisha akuzoi drejtpërdrejt si përgjegjës Lulzim Bashën dhe se do të bëjnë të pamundurën për atë që hetim që mund të bëjnë.“Ajo që kam unë, dëshmi dhe dokument, nga hetimi i prokurorisë dhe dëshmitë që kanë dhënë Arben Ristani dhe Ilir Dervishi, del se asnjë qindarkë nuk ka hyrë dhe ka dalë në arkën e PD. Në këtë kontekst, unë e quaj veprim të papërgjegjshëm personal të Lulzim Bashës”, u shpreh Berisha. Ai u ndal tek sulmet kibernetike, për të cilat tha se sipas disa burimeve shumë serioze nga nuk janë kryer vetëm nga Irani. Pa dhënë shumë detaje për burimet e tij serioze, Sali Berisha tha se sulmi ka ardhur edhe nga hakerat rusë, serbë por edhe nga vetë qeveria. Shumë e sigurt tha Berisha, është sipas tij edhe fakti se sulmet kibernetike në Kosovë janë bërë nga sistemet e Shqipërisë. “Në një akt të paprecedent, të revanshit të krimit në këtë vend dhe këtë shtet, qeveria ka shkatërruar të gjitha sistemet e policisë. TIMS-in, databazën e policisë shkencore, e cila përmban çdo gjë rreth kriminelëve dhe grupeve kriminale, ka shkatërruar MEMEX-in dhe faktikisht kemi të bëjmë me një asgjësim total të punës afro 30-vjeçare të Policisë së Shtetit shqiptar. Shkatërrimi i këtyre sistemeve nuk ka asnjë lidhje me sulmet e e-Albania”, tha ai.

Most read