BREAKING NEWS

"Hackers are blackmailing", the IT expert gives a strong warning: Publications are messages, the cyber attack continues

"Hackers are blackmailing", the IT expert gives a strong warning:
x
BREAKING NEWS

"Disastrous damage to privacy"/ Criminalistics expert raises the alarm and gives a strong warning: WhatsApp conversations of 506,000 Albanians have been put up for sale

"Disastrous damage to privacy"/ Criminalistics expert raises the alarm
x
BREAKING NEWS

SCANDAL in Qatar/ FIFA starts investigations against the Serbian national team, the reaction of the Foreign Minister comes: Hypocrisy, Kosovo is part of Serbia!

SCANDAL in Qatar/ FIFA starts investigations against the Serbian national team,
x
BREAKING NEWS

The meeting of the two parliaments/ Vasili explains why he abandoned the joint session: The brothers from Kosovo have paid the oligarchs to come to the motherland! Open Balkans, the biggest betrayal

The meeting of the two parliaments/ Vasili explains why he abandoned the joint
x
BREAKING NEWS

"The protest will be held in front of the Prime Minister's Office", Berisha makes a strong appeal to the Municipality and warns it

"The protest will be held in front of the Prime Minister's
x
BREAKING NEWS

President Begaj makes the decision, grants Albanian citizenship to singer Dua Lipa

President Begaj makes the decision, grants Albanian citizenship to singer Dua
x
BREAKING NEWS

"Boycotted" the joint plenary session, Berisha reveals the reason why he left the parliament

"Boycotted" the joint plenary session, Berisha reveals the reason why
x
BREAKING NEWS

Rama takes the floor in the historic Albania-Kosovo Assembly, the DP deputies make the unexpected decision! What happened?

Rama takes the floor in the historic Albania-Kosovo Assembly, the DP deputies
x

Politike

Frrok Çupi: Berisha is guilty of killing about 3,000 people, he burned people alive and eliminated political opponents, together with Meta they are collaborators in the robbery of Krraba's gold, this is what happened after they stole it

Frrok Çupi: Berisha is guilty of killing about 3,000 people, he burned

The well-known analyst, Frrok Çupi, has commented on the political situation in the country, while bursting into strong accusations against former Prime Minister Sali Berisha and former President Ilir Meta-Metaj, whom he holds responsible for many corrupt and criminal affairs, which have happened in these 30 years of democracy in Albania. During an interview for "SOT" newspaper, Mr. Çupi says that Berisha is guilty of killing about 3,000 people, while he emphasizes that together with Meta, they are collaborators in the robbery of Krraba's gold. Also, he sheds light on serious scandals, when he underlines that Sali Berisha burned people alive and eliminated political opponents. In fact, the analyst and publicist Çupi warns of the extradition of Sali Berisha, while announcing that the head of "Foltore" will be investigated for international crimes and according to him,

-Mr. Çupi, Sali Berisha has been summoned to SPAK together with his son-in-law and his protection dome for the affair of the former Partizani Club. Do you think there will be arrests? Or will Berisha not get a "thorn" in his leg like always?

Before I answer directly, do you see something? Do you see that the imprisonment of Berisha, the last leader hostile to his people, is carried out under completely different conditions from the imprisonment of other monsters who have just passed, such as Milosevic, Mladic, Saddam...? Their isolation was carried out in the heat of war, searching for them in holes in the ground and in the mountains where they hid in disguise. While Berisha is daily among his militants, without a beard, without a dress, allowed to pay money and gather troops against America or against stability in the country. This is a very important moment. Now the enemies of the people are 'harmless', because they are dismantled. Even the public does not have to pay for tension, nor for hunting them. A day comes when this happens and that's it. Berisha's imprisonment now has two charges. One is emotional and the other is legal. Legal charges: Berisha's imprisonment opens the door to a new era of democracy in the country. From that day, the Wind of Punishment begins for anyone who commits crimes. If it didn't happen, then the country would never have justice. It would not be right for the state to arrest for 5 thousand lek a doctor in the Military Hospital by infiltrating policemen with black hoods, and not imprison the planetary corrupt, the destroyer of the country, the man of the biggest murders, Sali Berisha

-What is the emotional charge...

That the people will watch Berisha pay for his corruption and crimes. Since the day when Berisha was declared 'non grata' by the USA, especially since that day, people here wake up in the morning and quickly turn on the TV: 'Huh, did they catch him?' until the day they catch him. Berisha's imprisonment is the simplest thing, especially for Berisha. One day they tied him in both hands and he went there. Then the trials begin... One year, two, five, ten... That to judge all of Berisha's crimes, it takes more years than he spent in this life. One day the 'Berisha trial' will be invalidated and the coming generation will be amazed when this 'horror' lived... and that's it.

-What crimes will he be tried for...

Për rrënimin e demokracisë dhe të besimit në zgjedhje që në vitin 1996? Apo për mbajtjen gjallë të makinës ushtarake të Millosheviçit nga viti 92 deri 96? Apo për shkatërrimin e 500 veprave industriale e bujqësore që trashëgoi vendi derisa u shfaq Berisha? Apo pse ngriti militantët e Veriut në luftë të armatosur kundër Jugut në mars 1997, me qëllim për të mbrojtur pushtetin e tij? Apo pse në luftën e ngrefur nga Berisha humbën jetën rreth 3 mijë vetë? Apo për grushtin e shtetit 1998? Apo për eliminimin e kundërshtarëve politik? Apo pse dogji njerëz të gjallë në Gërdec për pasurimin e djalit që martoi dje? Apo për vrasjen e katër protestuesve kundër korrupsionit? Apo për pasurimin e tij e të familjes dhe për minimin e shtetit të demokracisë. Edhe sikur të gjykohet për këtë ‘lëndinë’ makabriteti krimesh, prapë as gjysma nuk janë...

... Ja që një ditë do të merrej vendimi gjyqësor për dënimin e Berishës! Sa vjet burg? 10? Jo. 100? Jo. 1000 vjet burg. Ndoshta, dymijë, kaq mund të bëhen. Po vallë do të bëhet Berisha një lugat i botës, ku njerëzimi do të presë derisa të humbë emri i tij i keq? Kështu që burgu për atë është gjëja më e thjeshtë. Ai e di këtë dhe prandaj ‘sfidon’ e prish qetësinë njerëzore. ‘ Hë!, thotë-  a do të më burgosni 2000 vjet?” Vlera do të ishte që menjëherë (por ama, menjëherë), Berishës t’i humbë emri, të mos i përmendet kurrë dhe për këtë të bëhet një ligj i rreptë. Vlera do të ishte që të ndërtohet sistemi i tillë që të mos lejojë kurrë më ndonjë ‘Berishë’ në këtë vend. Sepse Berishën e krijoji dhe e mbajti sistemi. Këtu ndalon ora e keqe e kombit.

-Arben Kraja se fundmi ka deklaruar se për Sali Berisha po hetohet edhe për Gërdecin, besoni se ka prova SPAK?

Le të bëjmë një marrëveshje fjale rreth krimit të Gërdecit (bie fjala) dhe provës... Mund të ndodhë që ‘prova’ nuk e ngop barkun e krimit, domethënë prova është mijëra herë më e vogël se krimi i kryer, si në rastin konkret. Atëherë gjykata, dërgon në burg Saliun bashkë me Shkëlzenin, por kjo nuk do të thotë se vendimi e ngopi të drejtën e viktimave për jetën. Krimi i Berishës mbetet mijëra herë më i madh se sa dënimi që  do të marrë ai dhe familja e tij. Drejtuesi i SPAK, Kraja, është prokurori që tashmë ka në dorë dosje dhe prova të mëdha. Është edhe prokurori i sapo ardhur nga Uashingtoni. Por Kraja do të jetë vetëm prokurori i hetimit të krimeve të kryera në vend. Berisha do të hetohet për krimet ndërkombëtare, sidomos për sulmet mbi rezolutat e OKB, për nxitjen e luftës dhe viktimat në Kosovë e Bosnjë, për goditjen mbi sigurinë e shtetit amerikan, etj. Atje nuk e dimë cili do të jetë prokurori.

-Ndërkohë ambasadorja e BE në Tirane, ka kërkuar më shumë lufte ndaj korrupsionit dhe pastrimit të parave, fenomene këto që shqetësojnë tej mase Brukselin. Keni një koment dhe a ka politikanë shqiptarë që kanë pastruar apo pastrojnë para jashtë Shqipërisë?

E mbani mend ditën kur ambasadore e BE në Tiranë, zonja Christane Hohmann, tha se BE kërkon që në Shqipëri të luftohet krimi i pastrimit të parave?... Ka qenë dita pasi SPAK shpalli listën e personave që do të thërriten kësaj jave për dëshmi rreth krimit të privatizimit të klubit sportiv “Partizani”. Klubi u rrëmbye nga dhëndri i Berishës. Dhëndri ndërtoi 19 kulla, me 20 mijë euro... Fitoi 200 milionë... Nga erdhën dhe ku shkojnë paratë e ‘ lara’  në lavatriçen e Berishës?  Kjo ishte dita e deklaratës së ambasadores së BE. Dhe kjo është java e thërritje së familjes Berisha para prokurorit.

Nëse BE nuk do të ishte i shqetësuar për këtë, atëherë për çfarë tjetër? Me pastrimin e parave politikanët si në rastin tonë, marrin në dorë shtetin, pastaj marrin në dorë luftën, pastaj vrasin me mijëra dhe nxjerrin njerëz në rrugë për të krijuar ‘ terrorizmin popullor permanent’. Pastaj gërryejnë BE, Europë dhe qytetërimin perëndimor. Këtu ndalojnë gjërat.

 -SPAK ka regjistruar një tjetër padi ndaj Ilir Metaj, lëvizje kjo qe ka ardhur pas kallëzimit që avokati Idajet Beqiri ka bërë sa i takon trajtimeve estetike të çiftit Meta-Kryemadhi. Mendoni se Prokuroria Speciale do i shkojë deri ne fund kësaj çështjeje dhe a rrezikon Meta të arrestohet?

Tanimë kanë hyrë në veprim dy ‘Drejtësi’. E para është drejtësia mbi prova të njohura dhe që kanë krijuar vragë në trupin e shoqërisë. Kjo drejtësi mban mend dhe nuk harron kurrë se si LSI operoi si një grupim i dhunshëm vjedhësish, si specie e keqe njerëzore, si banditë. LSI është një bandë familjare e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit. Këta të dy t’ i marrësh, t’ i çosh në fabrikat e floririt e t’i nxjerrësh të larë, kurrë më nuk u afrohet njeri e as i beson njeri. Floriri i tyre lahet vetëm duke u zhdukur nga syri i njerëzve. Kjo është drejtësia e drejtë. Drejtësia tjetër është ajo që jep gjykata, e cila është njëmijë herë më minore se drejtësia që dhëmb në trupin e shoqërisë. Por këta, po të dënohen për ‘estetikë’, u bën nder. Kjo është gjëja e fundit. Para se të dënohen për ‘ zbukurimin e fytyrës’  së tyre, duhet të dënohen pse ia shëmtuan fytyrën jetës së njeriut këtu.

-Gjithashtu avokat Idajet Beqiri e ka kallëzuar penalisht Ilir Metajn edhe për grabitjen e floririt te Krrabës, te cilin e akuzon se e ka vjedhur bashke me Sali Berishën ne dy momente ne vitet 1997-1999. Çfarë dini ju për këtë megagrabitje?

Çfarë di unë ndryshe nga gjithë dynjaja për floririn?! Di një gjë:  Që me floririn e Thesarit të një shteti nuk bëhen lojëra, aq sa nuk lejohen lojëra me shpirtin e kombit. Kombi që i lejon këto, ky është i destinuar për keq. Që nga dita kur Berisha dhe Meta u kapën në vjedhjen e floririt, kanë kaluar disa votime dhe disa  mazhoranca..., asnjëra nuk ka kthyer floririn në Thesar. As kanë folur për Thesarin.  Di një gjë, si dëshmitar:  Kur Uzina e Bakrit në Rubik prodhonte dy lingota flori, rreth 10 kilogramë, bëhej gati transporti i tyre drejt Tiranës. Sigurohej gjithçka. Ajo ishte ditë e shënuar për kombin. Tani, këta që i vodhën, po mallkohen edhe nga shpirtrat e atyre qindra minatorëve që e nxorën floririn nga thellësitë e tokës në mijëra metra. Di edhe një gjë tjetër: Berisha dhe Meta janë bashkëpunëtorë ‘ për floririn’. Atë ditë kur e vodhën, atë ditë u saldua krimi i tyre i përbashkët, që rron edhe sot e kësaj dite. Nuk keni dëgjuar të pyesin njerëzit se ‘çfarë i bashkon’? Ja, kjo është një gjë. Në sy të një populli viktimë, këta bëjnë sfida.

-Meqë erdhëm te pika e bashkëpunimit të tyre të gjatë, çfarë po tentojnë në këto situata Berisha dhe Meta?

Jemi në luftë, dhe bota është në luftë. Si do të dalim prej kësaj lufte? A do të sulmohemi me armë nga Rusia? Si do të dalim nga ky dimër që po hyn? Kjo është puna jonë si komb, si politikë, si mazhorancë dhe si individë. Fatmirësisht kemi në krah Amerikën. Por ne çfarë jemi? Në këtë mes Berisha ka futur ‘ thikën’ e vet dhe gërryen nervin e shtetit e të aleatëve.  Po ngrenë platformën për të gjunjëzuar shtetin dhe kombin. E vini re cilët janë elementët e Platformës?

Opozitën thonë se e kanë të tyren, dhe kjo është shumë e rëndësishme në kolonën e shtetit. Pasurinë publike e kanë mbledhur prej 30 vjetësh dhe e përdorin për të ndezur konfliktet- element i dytë i Platformës.  Amerikën e kanë ‘përjashtuar’ si zgjidhje. E vini re çfarë tha Berisha për takimin e zonjës Kim me Metën. Sipas tij ajo ishte ‘një ambasadore’, ndërsa Meta është një ‘partner’. Edhe Meta tha se ‘ mes Amerikës dhe Berishës nuk ka diskutim, dmth ky është me Berishën edhe kundër Amerikës. Duke sulmuar Amerikën këta kanë ngritur një grupim antiamerikan me të cilin sfidojnë çdo lloj autoriteti dhe ligji. Në pilaret e platformës së tyre antiamerikane kanë krijuar edhe mediat e tyre, që deklarojnë se ‘ në Shqipëri po ndërtohet sistemi kriminalo narkotik me mbështetjen e Amerikës’.  Këta duan t’ i dëshmojnë botës se Shqipëria ka vetëm një problem: Berishën dhe non gratën e tij... Ditën kur të hyjë dimri i egër, njerëzit do t’i falen mumjes së Berishës (!)

-Si i komentoni thirrjet për revolta dhe masive dhe madje grevë të përgjithshme të dyshes Meta-Berisha?

Një arkaizëm i të dyve për të krijuar trazira dhe cenuar stabilitetin... Kjo është. Por nuk janë aq budallenj sa ta bëjnë, thjesht mashtrojnë budallenjtë e tyre.

-Ambasadorja e SHBA ne Tirane, Yuri Kim dhe ish-presidenti Ilir Metaj duket se kane bere "paqe", për shkak se kanë hedhur pas krahëve akuzat e artikuluara mes tyre para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit të vitit 2021. Si ju duket kjo lëvizje e amerikanëve dhe zbutje e marrëdhënieve me radikalin Metaj? A po tenton SHBA të afrojë Metën, duke e mbajtur larg nga "non grata" Sali Berisha, për shkak se ky i fundit është izoluar nga ndërkombëtarët dhe askush nuk e njeh atë...

Nuk ka paqe mes Yuri Kim dhe Ilir Metaj, në sensin politik. Ilir Meta është shpallur një armik i madh i Reformës në Drejtësi, i stabilitetit në vend, është shpallur i korruptuat kampion në kontinent, ka ngritur dorën kundër ‘amerikanëve në Tiranë’  duke i kërcënuar se ‘ i kap për veshi’, ka tentuar të blejë politikanë në SHBA për të mbuluar krimet e tij në Shqipëri... Kjo është Amerika e cenuar. E pamundur të ketë paqe me Metaj. A mund të vijë ambasadore Kim në zyrën e Metës? Po. Sipas zakonit tonë shqiptar, ne i shkojmë në vatër atij me të cilin kemi një bisedë të rëndë. Sipas diplomacisë amerikane: Amerika flet dhe dialogun më shumë me armikun se me mikun.  Doni të dini si ishte biseda e zonjës Kim me Metën? Atëherë prisni e shikoni si do të jetë sjellja e Metës ndaj revoltave, ndaj kërcënimeve, ndaj Iranit, ndaj sigurisë dhe stabilitetit në vend... Prisni e shikoni Metaj ‘një qengj’, ose...

-After the warnings of the head of SPAK that "hot" files are being investigated, do you think that "big fish" will go behind bars?

SPAK could also have the designation SPKPM (Special Structure Against Large Fish). But it has the name 'Special Structure Against Corruption). I mean, it's the same thing, but SPAK was born some time before Ambassador Lu talked about 'big fish'. In all countries where the enemies of their people have committed crimes, a 'Special Structure' has been set up, starting with Nuremberg after Nazism. Even SPAK, for Mr. Berisha and Mr. Meta, was raised, initially.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read