BREAKING NEWS

Shots fired in Kruja, suspected victims

Shots fired in Kruja, suspected victims
x
BREAKING NEWS

The citizenship scheme for investors, the EU reacts and gives a strong warning to Albania

The citizenship scheme for investors, the EU reacts and gives a strong warning
x
BREAKING NEWS

New details from the Vlora assassination have come to light: the two victims had clothes with them in the car, it is suspected that they were traveling towards...

New details from the Vlora assassination have come to light: the two victims had
x
BREAKING NEWS

"The hour of justice has come", ex-president Meta warns: Here's what will happen in September

"The hour of justice has come", ex-president Meta warns: Here's
x
BREAKING NEWS

The disappearance of Ervis Martinaj, the ex-prosecutor makes a sensational warning: SPAK and the police who are dealing with this case will be revealed very soon...

The disappearance of Ervis Martinaj, the ex-prosecutor makes a sensational
x
BREAKING NEWS

Murders in the country/ "The police are being used by politics", Bujar Leskaj harshly criticizes the government: Rama is encouraging gangs and mafia groups, then...

Murders in the country/ "The police are being used by politics", Bujar
x
BREAKING NEWS

"Elbasani in a critical situation", Ilir Meta raises the alarm: the city is abandoned in all perspectives

"Elbasani in a critical situation", Ilir Meta raises the alarm: the
x
BREAKING NEWS

Four murders in 24 hours, the former prosecutor cracks the strong statement and calls the police

Four murders in 24 hours, the former prosecutor cracks the strong statement and
x

Politike

Frrok Çupi: Meta-Berisha have received orders from Moscow to destabilize Albania, the July 7 protest may produce victims

Frrok Çupi: Meta-Berisha have received orders from Moscow to destabilize

The well-known analyst and journalist, Frrok Çupi, has commented on the situation within the opposition, while focusing on the relations between President Ilir Meta and former Prime Minister Sali Berisha, as well as the protest called by "Foltorja" and LSI this Thursday. During an interview for "SOT" newspaper, Mr. Çupi said that Meta-Berisha received orders from Moscow to destabilize Albania, while he emphasized that the July 7 protest could also produce victims.

-Mr. Chupi, how do you remember July 2, 1990?

I remember it actually. At that time I was a worker and earned my living with many sacrifices, of course others did too but I was an unskilled worker. For a part, as we journalists are, we had seen and read some things, we also started to watch some movies and the class war was not so fierce. Also, at that time, President Reagan's speech in Berlin was heard, saying that very soon we will have changes and this wall will collapse. Also, it happened that the Polish archbishop became pope and he shouldered the regime change. The other category of society was shocked, fell into a kind of positive shock about what was happening. The night of the embassy, ??especially in the German embassy, ??was a night that rarely anyone slept that night in Tirana. The truth is that the communist regime fell that night and it was known that the communist regime was hit hard. For me it's those people, it's that event that showed the West that. It is a blue moment that is considered magical when night separates from day, they have performed an act that no one had the courage to do until those moments and the regime fell to its knees.

- Would you like to remind us of the night when Rilindja Demokratike newspaper was founded?

It wasn't one night but it was 3 or 4 nights we decided to create the newspaper, we were the first founders of the Democratic Party and we were very fraternal among ourselves. And when it was said that a newspaper would be opened, all eyes were on us, because I was a journalist who was known for the time. People in Tirana knew me, I had a name and that was my appointment, I was alone in fact and I started to collect some writings in the village and after New Year's Eve I didn't leave the house at all, after I went to the editorial office the first word and it is an editorial that I still like to this day. In the printing houses in Albania, they did not accept handwritten letters, but in my case they accepted them and I was able to carry the writing with pieces of paper. In the first instance we had to go to the prime minister and we signed a document in which it was said that we will not destroy the political order and the social order and it was also heard from the public that there would be a newspaper and people lined up at kiosks where newspapers were sold . It was the night when the newspaper was printed and the workers were very enthusiastic and the head of the printing department and he was cutting the lead letters and killed his hand, and the regime no longer had the power to stop him.

-Si erdhi konflikti, apo ndarja nga ish-kryeministri Sali Berisha?

Me të kam pas një lloj miqësie dhe pinim ndonjë kafe dhe ishin në një njëjtën shoqëri edhe miq të tjerë dhe nuk e mendoja dot se brenda atij kafazi ka qenë një njeri tjetër. Divorci me Berishën ndodhi kur konstatova se ishte Enver Hoxha më i ri. Unë kisha fatin e mirë ose të keq që isha themelues i gazetës dhe çdo gjë ndodh në shoqëri e ndez një llambë në media, në televizion, në radio, në gazetë dhe të paktën edhe për shumë vite të tjera kështu do të jetë. Gazeta Rilindja Demokratike në atë kohë ishte një lloj zoti. Berisha nisi që të kryej akte të çuditshme si pshm të gjente momentin kur unë nuk isha në shtypshkronjë dhe shkonte fuste shkrime, thirrje, manipulime ashtu si bënë edhe sot që thotë Shqipëria në rrezik, dhe unë shikoja që ishin futur shkrime. Por, gazeta nuk ishte trakt komunist dhe arrita që ta gjeja edhe duke dal nga shtypshkronja duke i thënë mos hajde më këtu sepse nuk e ke vendin këtu, por e ke vendin në parti. Berisha ka humbur zgjedhjet, nuk është  zgjedhur kryetar i Partisë  Demokratike. Ka qenë janari i vitit 1991 dhe mbledhja është bërë në zyrën time sepse partia nuk kishte zyra akoma dhe ato zyra që  mori partia kishte qenë vila e Moisiut. Atje  është bërë mbledhja dhe kanë qenë 13 anëtarë të këshillit dhe janë bërë votimet, ku kandidatë ka qenë  Berisha, Meksi dhe Gramoz Pashko dhe kur u numëruan votat Meksi kishte fituar 9 vota, Berisha kishte marr dy vota dhe Gramozi kishte marr po ashtu dy. Atë natë pothuajse e ka shembur pallatin me gjuajtje, me ulërima, ka qenë edhe ora dy e natës dhe thoshte që mua duhet të më zgjidhnit kryetar, ka pasur edhe një zënke me Gramozin dhe aty ka rrjedh demokracia e Shqipërisë, aty kemi ndërtuar dhunën e dytë të egër dhe padrejtësinë e madhe në vend. Ne e votuam Berishën vetëm për të mos bërë ndonjë gjë tjetër.

-Si e shihni protestën e organizuar nga Berisha në datën 7 korrik?

Berisha i ka formulat të thjeshta, ai flet për pjesën që tani nuk ekziston, flet për një publik që mendon se i merr gjërat si i dëgjon nga ai, ka funksionuar me slogan dhe me parullë. Slogani komunist nuk kishte thelb dhe as të vërtet, por besohet dhe të njëjtin stil ka edhe sot Berisha. Ka ndodhur që edhe komunist janë vënë në krye të udhëheqjes së demokracisë. Berishën unë e kam parë në të gjitha rrethanat dhe atij nuk mund t’i thuash as komunist dhe as antikomunist, as demokrat dhe as humanist dhe nuk mund t’i thuash as hoxhë dhe as prift. Berisha për mua është një kompleks gjërash, një prijës tribuje dhe që e ndërton gjithë pushtetin në mënyrën e mafies, vetë vihet në krye dhe e lidh gjithë mafien në pushtetin e vet. Shikojeni sot se si i shkojnë pas ministra, ish-ministra, kushërinj, fisi.

-Çfarë doni të thoni me këtë... A keni frikë ju se protesta e kësaj të enjte mund të degjenerojë në dhunë, duke qenë se Sali Berishës i është bashkuar edhe Ilir Meta?

A kam frikë? Po kam. Jam i sinqertë në atë që them. Kam frikë se e kam parë shumë keq Shqipërinë, kam përjetuar ’97 në Vlorë, në Fier në Gjirokastër, kam parë njerëz të vriten me njëri-tjetrin vetëm për të provuar nëse punonte kallashnikovi. Nuk më garanton asnjë njeri që vendi nuk kthehet prapë në atë situatë. Papritur mund të ndodhë. Njeriu duhet të ketë frikë, njeriu mund të çmendet në një moment. Jemi mësuar në situata shumë të rënda. Më është dukur se Biden kur tha se duam t’i themi Rusisë se këtu në Ballkan jemi ne, më është dukur se po fliste me Berishën dhe Ilir Metën. Po u thoshte mos guxoni të shkaktoni më protesta. Kam frikë se po të thyhet një xham tani shkakton trauma shumë të mëdha dhe mund të ketë viktima. Menjëherë pas ’91 unë emërohem drejtor i Qendrës Kulturore, dhe në atë kohë njerëzit e armatosur ishin shumë të egër. Dikush kishte qëlluar me armë në derën kryesore dhe kishte thyer xhamin. Më njoftuan natën. Kam shkuar kam njoftuar drejtorin e Pallatit të Kongreseve, kam gjetur xhamin dhe në orën 7 të mëngjesit xhami ka qenë i rregulluar. Pse? Sepse nëse në mëngjes xhami do të shihej i thyer, të jesh i sigurt se turmat do e shkatërronin.  Këtë frikë kam unë se mos thyet ndonjë xham, se mos vritet ndonjë njeri sepse pastaj ne jemi në prag të një ndriçimi tonë.

-Si e shihni rikthimin e tij në politik dhe fakti që ka një pjesë njerëzish që besojnë se ai mund të sjell ndryshimin?

Sa për PD që një pjesë është me të dhe ajo që s’është, e gjithë PD është një njësoj dhe ata që thonë s’janë me të janë me të, mund të jenë pak më naiv por janë njësoj si pjesa tjetër.

-Ju keni pasur një marrëdhënie të ngushtë me Berishën, por a ka pasur një moment që keni besuar se ai mund të ndryshoj?

Kam pasur dilemat e mia pa dyshim, por unë skam asgjë personale me të, por kështu jam që se pranoj dot dhe pse jam përndjek prej tij, jam përndjekur prej tij dhe militantëve të tij, jam detyruar të largohem nga shtëpia, nga familja. Berisha është rreziku më i madh që ka Shqipëria. Dëmet e Berishës janë të pariparueshme të të tjerëve para tij edhe mund të riparohen. Unë kisha dilemat e mia, por nuk kam pasur kurrë besim se mund të ndryshonte ai, aq më shumë që jemi malësor. Ditën që ai u bë kryeministër dhe kam thënë se unë besoj se ky njeri ka shkaktuar lufta, ka vrarë njerëz si mundet ai njeri të vij në krye të shteti dhe të qeverisë. Kurrë nuk kam menduar se ai mund të ndryshoj dhe ka disa kushte dhe sisa arsye që them se ai nuk ndryshon dhe janë në radhë të parë Berisha është tërë komplekse të inferioritetit, dhe ato e bëjnë atë vrasës, e bëjnë hajdut, manipulator dhe të gjitha të zezat që ka dhe ai asnjë herë s’ka qenë në gjendje të hiqte komplekset dhe i vinin nga prejardhja e tij dhe nuk arriti kurrë që ti kapërcej. Pjesëtarët e rrethit të tij ka qenë një gjë tjetër dhe ai ishte instaluar më këtë. Nëse Enver Hoxha u prek nga gjaku në moshën 40 apo 50, por Berisha hyri në mëkat shumë shpejt që kur mori pushtetin, ai lidhi aleanca me ata që ishin armiq të shqiptarëve me islamistët terrorist dhe eliminojë të gjithë dëshmitarët e tij. Berisha ndërtoi një rreth të manipuluar prej tij.   

Most read