BREAKING NEWS

Serious accident in Elbasan, 18-year-old dies in hospital (Video)

Serious accident in Elbasan, 18-year-old dies in hospital (Video)
x
BREAKING NEWS

Berisha at the head of PD, Basha continues meetings with Democrats, here is where he stopped today (Photo)

Berisha at the head of PD, Basha continues meetings with Democrats, here is
x
BREAKING NEWS

Video / What happened to the Dutch fan? Police place handcuffs as ...

Video / What happened to the Dutch fan? Police place handcuffs as ...
x
BREAKING NEWS

The guard shields the state institutions, here are the police forces deployed on the ground

The guard shields the state institutions, here are the police forces deployed on
x
BREAKING NEWS

Italian newspaper reveals the behind the scenes of the quarrel of Rome fans: They stole knives from a restaurant to hit ...

Italian newspaper reveals the behind the scenes of the quarrel of Rome fans:
x
BREAKING NEWS

Just a few hours before the final of the Conderence League, the Guard takes under protection the institutions of special importance

Just a few hours before the final of the Conderence League, the Guard takes
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania / Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in 24 hours

Covid-19 in Albania / Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

Relations with NATO, American General: Albania, the big brother in the region! Reveals the gift that Rama gave him

Relations with NATO, American General: Albania, the big brother in the region!
x

Politike

Frrok Çupi: Meta has been intercepted in drug and human trafficking where US interests are damaged, he and Berisha have their eyes on Ukraine, aim for asylum in Russia

Frrok Çupi: Meta has been intercepted in drug and human trafficking where

Analyst Frrok Cupi has leveled strong accusations against former Prime Minister Sali Berisha and President Ilir Meta. There are rumors in the corridors of politics that the Americans are expected to reserve the same fate as Berisha and Meta, where the least is his announcement "non grata" by the US State Department. But to learn more details about these two characters, the newspaper talked to well-known analyst, Frrok Cupi. The latter during an interview for the newspaper "SOT", revealed that the President of the Republic of Albania, Ilir Meta is involved in heavy drug and human trafficking, not only in Europe but also outside our continent. According to him, the Meta-Berisha binomial are two politicians who have caused a lot of suffering and crimes to Albania.

 

- Mr. Çupi, the political situation seems to have heated up, where President Ilir Meta also appeared on the scene, who promised that he would go down to the political square. In your opinion, what are the reasons that Meta is returning to politics?

Ilir Meta is doing strength exercises for the hours after the presidency. In fact, it has been a long time since he started this force treatment, at least since the spring of 2020, when he declared from Pogradec that he would be a victim of the Americans like President Allende. But that did not happen then. Meta has taken the blow over America several times. Leaving the Presidency gives him the freedom to perform this act, according to his mind. As soon as he leaves the Presidency he will enter politics; thinks the SMI will be his anti-American army. It is the same scheme where Berisha entered and where he is leaving his head. Berisha thought of using the DP as a "ram's head" to hit America, while Meta thinks of the SMI as a medieval weapon.

-The return of President Ilir Meta to politics and even to the head of the SMI, was announced by his wife, "First Lady", Monika Kryemadhi. So let me ask you that during this time that Meta has been in the Presidency, has he had any influence on the SMI?

The Socialist Movement for Integration is the union and at the same time the point of separation of the couple you mentioned. Ilir Meta now has no influence on Mona either, and no longer on the SMI. Thus, Mona has no influence on Illyria or on the Socialist Movement for Integration. The SMI has taken the river, but they think it is a kind of fork that one has caught from the top and the other from the bottom. It seems that the Socialist Movement for Integration will this time use Berisha as a logo for its candidates in the March 6 elections. Even the Democratic Party sometimes takes each other to cross the river. I have in my hand a book on the life of the PD, which I have titled "Old Trap".

-There are rumors that Ilir Meta after being fired will be declared a "non grata" person by the US State Department. Do you believe these?

Besoj se Ilir Meta është në të njëjtin komplot antiamerikan bashkë me Saliun. Ngjarjet e fundit në Ukrainë i kanë bërë që të shpresojnë se po u vjen dita. Unë besoj se Meta është interceptuar në trafiqe të forta droge e njerëzish, edhe jashtë kontinentit tonë, ku dëmtohen edhe interesat amerikane. Besoj se lojërat që luan Mona me Ilirin dhe Saliun, sikur “u ndanë sot e u bashkuam nesër”, bëhen vetëm për të ruajtur një pjesë të pasurisë së vjedhur nga publiku.

-Dakord, por javën që shkoi teksa ishte i ftuar në një studio televizive, presidenti Ilir Meta i sfidoi hapur amerikanët, ndërsa u shpreh se nuk ka frikë dhe së është i pastër. Ju besoni se SHBA ka prova kundër Metës? Nëse po, kush janë ato...

E dini ju pse i kërkojnë provat nga Amerika si Sali Berisha edhe Ilir Meta? Nga Amerika i duan... Sikur nuk e dinë se provat janë në plagët e rënda që ua kanë shkaktuar shqiptarëve dhe këtij vendi cep më cep e familje për familje.. Por i duan provat nga Amerika. E mendoni pse? Sepse u thotë mendja se Amerika do t’u dorëzojë provat në dorë këtyre të dyve, çfarë nuk e ka bërë dhe nuk e bën kurrë... Atëherë këta do të ulërinin nga gëzimi. Do të ulërinin dhe do të merrnin në dorë letrën e provave... dhe menjëherë do t’ i drejtoheshin Lindjes, ndoshta në Moskë atje do të paraqiteshin si viktima të Amerikës. Ja kjo është.

-Nga ana tjetër shohim një koordinim mes presidentit Ilir Meta dhe ish-kryeministrit Sali Berisha. Çfarë i lidh bashkë Metën dhe Berishën?

Siç e vini re, në përgjigjet e mia po flas gjithnjë për të dy të pa ndarë. Secili prej tyre ëndërron që të ndahet nga tjetri, por është e pamundur tanimë; nuk e kanë luksin. Ata kanë një jetë të tërë së bashku, të paktën që nga viti 1996. Fakte? A mund të kujtoni vetëm një tragjedi, luftën civile të vitit 1997. Zjarrin e vuri Saliu, edhe sulmet ushtarake i firmosi Saliu. Por Iliri gjatë gjithë asaj kohe nuk u duk gjëkundi, edhe pse ishte koordinator mes Berishës dhe PS-së për të zëvendësuar Fatos Nanon që e kishin burgosur. Vetëm në atë epokë u bë ‘i vdekur’. Iliri edhe në këtë rast ishte mbushës topi i luftës së Saliut; veçse i kamufluar si socialist.

-Presidenti Ilir Meta ndërkohë ka dekretuar datën 6 mars, ditë kur duhet të mbahen zgjedhjet e pjesshme lokale për 6 bashki. A ishte kjo lëvizje një strategji për të dobësuar kryedemokratin Lulizim Basha, në mënyrë që të humbë zgjedhjet PD-ja?

Kështu është thënë në disa komente dhe unë e besoj. Por unë mendoj edhe më tej: Mendoj se akti i Ilirit është një sinjal për Saliun. Saliu nuk i donte këto zgjedhje në këtë moment, sepse del përsëri zbuluar si në 8 janar. Mirëpo Iliri ia bëri pas krahësh. Ju e dini, se jeta e tyre është kurthe ndaj njëri tjetrit; sa herë duket se njëri po e harron tjetrin, i punon këso kurthesh. Si në mafie, fiks. E keni lajmin për vrasjen e fundit në Bruksel të njeriut të Çapjes dhe Lul Berishës?! Ja kështu... Iliri po i bën presion Saliut për ndonjë vrasje a për ndonjë krim të pakallëzuar. Saliu do të shkojë në zgjedhje e do të dalë me gisht në gojë e qesharak përsëri.

-Së fundmi kryeministri Edi Rama ka prezantuar një pyetësor, ku kërkon mendimin e qytetarëve për shumë çështje. Si ju duket kjo iniciativë?

Po, padyshim që do ta plotësoj. Jam qytetar i Republikës së Shqipërisë. Dua të flas me shtetin, dua ta pyes e të më përgjigjet. Dua që shtetit t’i kërkoj drejtësi. Kjo është një mënyrë... Kush arratiset nga kjo marrëdhënie bën pjesë në njërën nga këto dy kategori: Ose është nga ata që ka shtetin e vet të formuar me pasurinë e vjedhur, ose kategoria e dytë- shërbëtorët e verbër të atyre që thonë se kanë shtetin e tyre paralel.

-Keni një koment si po shkon qeverisja e vendit, pra e kam fjalën për mandatin e tretë?

Kam vizion më shumë se komente. Çfarë shikoj? Janë eliminuar, të paktën, dy tmerre: Krimi shtetëror dhe shëmtimi shtetëror; të dyja këto që na kishin zënë rrugën qëkur dilnim nga shtëpia e deri nesër kur dilnim prapë. Veç kësaj: Kemi një Shqipëri më të bukur e me dinjitet, duke u nisur nga Tirana në Tamarë të Kelmendit... Me administratorët e shtetit flitet pa gjuhën e armëve. Shqipëria është futur në hartën e vendeve normale, madje në hartën ku përfshihen shtetet moderne dhe aleancat qytetëruese të planetit. Ju thoni mandat i tretë? Nuk shikoj se pas këtij ‘mali’ të duket ndonjë tren politik që mund ta arrijë mazhorancën aktuale as në fundin e mandatit të tretë.

-Le të dalim pak nga politika. Këtë të premte u shënuan plot 11 vite nga vrasjet e 21 Janarit. Si e kujtoni ju atë ditë? Ndërkohë edhe Lulzim Basha e ka cekur disa herë në diskursin e tij politik çështjen e "21 Janarit". A di Basha më shumë detaje se sa i takon "21 janarit" dhe rolit të Sali Berishës?

Si mund të kujtohet një ditë vrasjesh mu para syve, vrasje nga qeveria, vrasje në bulevardin që e ndërtoi Musolini, por ku nuk vrau njerëz as Musolini, as Hitleri, as Zogu, as Hoxha. Vrau vetëm Sali Berisha në këtë bulevard që pati mahnitur edhe shkrimtarin Ilia Erenburg menjëherë pas Luftës së Dytë. A mund ta mendoni pak, ju lutem; po ulërijnë varrezat kur disa njerëz thonë se ‘Sali Berisha është prapë për kryetar i PD e prapë për kryeministër’. Por unë mendoj se vrasjet e 21 Janarit janë nyja lidhëse mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës. Lulzim Basha duhet të dëshmojë se si dhe kush i vrau këta katër protestues paqësorë. Nisi të dëshmojë e përsëri u tërhoq. Ai ka dijeni, por besoj se ka edhe dorë në vrasje. Këtu është prova: Që të dëshmojë të vërtetën edhe kur ka dorë vetë. Por me sa duket kjo nuk do të ndodhë, të dy këta do ta fundosin 21 janarin poshtë varreve të martirëve. Unë mendoj se këta janë prapë bashkë, Basha dhe Berisha bashkë. Ata bëjnë sikur zihen, por rrahin me hu e me bomba militantët e PD, i kthejnë në mish për top; asgjë më shumë. Deri më sot ata nuk janë divorcuar; nesër do t’i kesh bashkë prapë. Nesër, sapo të largohet hija e vrasjes së përbashkët në 21 prill. Nëse ndodh ndryshe, kjo do të provohet me aktet e zjarrit: Njëri do ta eliminojë tjetrin, por besoj se Berisha do të jetë njeriu që do të luajë gishtin.

Interviewer: Rigels Seliman

Most read