BREAKING NEWS

In the search since yesterday, a person is found dead in Elbasan, the first suspicions

In the search since yesterday, a person is found dead in Elbasan, the first
x
BREAKING NEWS

What happened at the DP National Council Meeting, Paloka takes the media out

What happened at the DP National Council Meeting, Paloka takes the media out
x
BREAKING NEWS

"Cyber ??attacks in Albania, Berisha breaks the strong statement and warns: Groups from Russia and Serbia are also involved, this is why Rama hides the information from the citizens

"Cyber ??attacks in Albania, Berisha breaks the strong statement and warns:
x
BREAKING NEWS

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in the last 24 hours

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

The meeting of the National Council, the document reveals, this is how the primaries in the DP will be organized

The meeting of the National Council, the document reveals, this is how the
x
BREAKING NEWS

The arrest of the trauma doctor/ "You helped me, but I will kill you with stones", Lorenc Vangjeli: Under the policemen's masks, the portrait of every ungrateful Albanian

The arrest of the trauma doctor/ "You helped me, but I will kill you with
x
BREAKING NEWS

Funds from Russia/ The PD leadership meeting is closed, here is what is expected to happen today

Funds from Russia/ The PD leadership meeting is closed, here is what is expected
x
BREAKING NEWS

"If measures are not taken, we can expect only victims", Artan Hoxha raises great concern for Shkodra: It is not only crime!

"If measures are not taken, we can expect only victims", Artan Hoxha
x

Politike

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from politics and exposes them all: Azem Hajdari told me that 'I will kill Berisha, or he will kill me', Ilir Meta wanted to execute Becchetti for 2 million euros, here how they poisoned the ambassador of Albania in the Czech Republic with coffee

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from

"TODAY" newspaper is bringing to the reader today the second part of the exclusive interview of the well-known journalist, analyst and publicist, Frrok Çupi, who commented in detail on the Berisha-Meta duo. The day before, Mr. Çupi showed how Sali Berisha held Ilir Meta hostage for years, because he had access to many corrupt and criminal files, even those of the former State Security, where the name of the former - the president, while today, the analyst shows some of the murders, where the two leaders of the Albanian opposition were involved. Direct and clear in what he says, the publicist Çupi reveals the sensational names that have been removed from politics, exposing them all. The well-known journalist even tells a conversation he had with Azem Hajdarit, who, according to him, was aware that he would be eliminated by Sali Berisha.

Continues from yesterday

-Mr. Çupi, former president Ilir Meta, one day after stripping off the costume of the Head of State, "dissolved", the Socialist Movement for Integration and created the Freedom Party. What do you think of this movement?

Man is also a child, despite the fact that he may be 55. The big culprit becomes even more childish in logic and reasoning. The child Ilir Meta sets out to catch the cat around the house, closing his eyes to himself; so he thinks the cat is not looking at him. Ilir Meta is in a dark point of self-defense obsessions and hysterics. Freud seems to have studied Meta when he wrote his work. It's very simple why he invented the 'Freedom Party': He abandons his fellow thieves and thinks he's saved, that's one reason. Another reason is the vice as a spy of the Security. By changing the name he thinks he can hide behind the letters; remember Meta and Metaj. Bullshit.

 -Why did Meta "kill" LSI and create PL according to you? Maybe he will wash away the sins of the Socialist Integration Movement by changing the name, since the structure and habitat of the Freedom Party are the same characters we have seen in the LSI and the Presidency...

Why did Meta kill LSI? It didn't happen like the murder of Dritan Prifti, nor like the murder of Ambassador Qazim Tepshi... That murder was brutal and only over a cup of coffee. While this is another thing. It is the same 'murder' as divorce. Didn't Ilir Meta spend five years both separated and inseparable from Monika?! For five years Monika was not the First Lady, they often declared that they do not live in the same apartment, they often made films as opposition... This is typical behavior of the Security spy. Check out Stas internships in Germany. I am bringing you a short story: "A woman tells how she was devastated when she discovered that the man she loved was informing on her. Still shaken by this betrayal, she later discovered that another close friend was also spying on her. A man in the session told how his intention to left the country he was betrayed and so instead of getting out, he went to jail. Ten years later, upon receiving the Stasi file, he discovered that the person who betrayed him was his girlfriend.' Monika and Iliri do not trust each other. Were they both spies? I believe that is. Or did they act to avoid being caught during the financial transaction? These people put the entire society, the state and the individual into a crisis of distrust.

-Ilir Meta dhe Sali Berisha kanë premtuar se do të bashkëpunojnë fort me njëri-tjetrin, me qëllim rrëzimin e qeverisë. A besoni se do të kenë sukses?

Sali Berisha dhe Ilir Meta tani janë në ishullin tropikal Trinidad. Duhet pyetur shkrimtari Daniel Defoe se si e sajoji personazhin Robinson Kruzo. Ai jetoi si një njeri i vetmuar për tre dekada. Me cilin të bisedonte a të bashkëpunonte? Ishulli ishte bosh. Meta është me fat sepse ka Berishën, Berisha me fat pse ka Metën. Këta kanë mbetur vetëm, me njëri tjetrin, pa popull, pa aleatë, pa shpresë se e kalojnë kësaj here. Si të mos bashkëpunojnë?

-Po rikthimi i Sali Berishës në krye të Partisë Demokratike, pa folur ende Gjykata, si ju duket?

Kësaj i thonë ‘sa rrimë kot, vijmë vërdallë kot’. Si para gjykatës edhe pas vendimit të Gjykatës, kështu do të jetë. Në jetë të jetëve Berisha nuk do të jetë i ligjshëm ‘në krye të PD’. Thotë një këngë korçare: ‘ Selanik e tatëpjetë/ Siç ka qenë do të jetë’.

-Ndërkohë socialistët kërkojnë që Prokuroria e Posaçme të nis hetimet ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, duke qenë se ai është shpallur “non grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe akuzohet për korrupsion e minim të demokracisë. Si ju duket kjo thirrje dhe sa mundësi ka të bëhet realitet?

Nga kjo pikë ku ndodhemi, burgosjen e Sali Berishës e shikoj gjënë më të thjeshtë; por edhe gjënë më shpëtimtare për Berishën. Mendoni vetëm gjendjen e këtij njeriu e fenomeni: Është telendisur, ka dalë lakuriq siç ishte: brutal, i pa mençur, arrogant, i shkrehur, i ngrehur si mburravec, shan majtas e djathtas, hedh në gjyq Amerikën, fiton kundër Amerikës, merr levat e pushton zyrat… Lëre, lëre! Po të ishte burgosur që në fillim, do të ishte minimumi i të keqes; si zotëri në qeli. Por me sa kuptoj, ditën kur të vijë ora e gjykimit, ky do të jetë ‘për gjynah’. Në këtë gjendje që shihet, burgu për Berishën do të ishte ‘lule’. Kështu u ndodhi edhe Saddam Hussein e Millosheviç.

-Po Edi Rama rrezikon të jetë subjekt i SPAK…

Të gjithë rrezikojmë të jemi subjekt i hetimit të prokurorisë e të gjykatës. Sa kohë jemi të vdekshëm e të gabueshëm, çdo gjë na ndodh sapo dalim në rrugë. Edhe Edi Rama si ne është, njeri. Dhëntë zoti mos marroset e bën krim; nuk duam ta kemi kryeministrin të treguar me gisht.

-Ju zoti Çupi, ndër vite keni hedhur akuza të forta ndaj binomit Meta-Berisha, të cilët i akuzon se janë përfshirë në vrasje, zhvatje, afera kriminale, trafiqe, pastrim parash, etj. Mund të na riktheni në vëmendjen e publikut disa prej këtyre akuzave që janë përfshirë ish-kryeministri dhe ish-presidenti?

Unë nuk akuzoj, unë vëzhgoj dhe dëshmoj. Sepse jam gazetar, jo prokuror. Kam edhe fatin që gjithë ‘parada’ e krimit ka kaluar para syve të mi. Të dëshmoj sot sa krime janë? Është njësoj si të dalim bashkë e të numërojmë një për një të gjitha pemët e pyllit. A bëhet kjo? Fati i tyre i keq se ne u lamë në dorë shtetin dhe armën përgjatë një brezi të tërë dhe ata kositën në fushën e krimit pa idenë se një ditë vjen... Nuk jam prokuror, por jam dëshmitar dhe prezent në Vlorë, atje u vranë dhe u plagosën qindra nga Berisha, u sulmuan edhe me armë kimike, shpëtuam për fije. Nuk isha dëshmitar vetëm në zhdukjen e Remzi Hoxhës... Pastaj isha i pranishëm kur e gjetëm të vrarë Ali Ukën, gazetar; kur SHIK i Berishës hodhi bombën te Vefa dhe vrau katër e na burgosi të gjithë gazetarët brenda natës... Dëshmitar kur Azemi mbyllej në shtëpi në ‘grevë urie’ e më thoshte ‘jam këtu se po më vret Saliu..., por o do ta vras o do të më vrasë’. Dëshmitar  dëgjues i Metës kur donte të vriste Becchettin për 2  milionë euro. Dëshmitar kur SHIK i urdhëruar nga Berisha më vrau para syve Gjovalin Çekinin në Shkodër... ...Një herë tjetër po hyjmë në ‘pyllin e numërimit’. Shkruante Migjeni: ‘Ah ta kisha një grusht të randë e t’i bija këtij mali’ që nuk dëgjon, dmth., ligji’.

-Pak ditë më parë, Britania e Madhe zbuloi se kishte shpallur ish-kryeministrin Sali Berisha "non grata". Si ju duket ky vendim?

Kjo është dëshmi e qartë se Berisha përbën një rrezik të madh për stabilitetin e Perëndimit dhe të rajonit. Mos harroni se agjencitë e Britanisë së Madhe e kanë në skaner gjithë krimin e kryer në Shqipëri. Berisha del ‘i intubuar’. Bota anglosaksone e rrethon me vigjilencë krimin.

-Ndërkohë thuhet se në listën me 27 persona, Londra ka futur edhe disa politikanë të tjerë shqiptarë. Sa qëndrojnë këto zëra-aludime?

Britania e Madhe nuk do ta kishte shpallur publikisht as Saliun, por i dërgoi një letër dhe ky e bëri publike. Të tjerë nuk ka me emra. Edhe sikur të ketë të tjerë, edhe 27 mijë të jenë, nuk e balancojnë rrezikun që paraqet Saliu për Perëndimin dhe vendin tonë. Këta të tjerët Britania mund të mos i shpallë kurrë, puna ishte te Sali Berisha.

-A ka ardhur koha që institucionet e drejtësisë shqiptare të nisin hetimet për personat e shpallur "non grata" nga SHBA-ja dhe Britania e Madhe?

Tani nuk ka shumë rëndësi burgu ose jo burgu për këta. Këta janë destabilizuar; as kanë moral, as kanë pozitë, as kanë ushtri siç e kishin, as kanë leje për të lëvizur gishtin. Në fshatin e tyre askush nuk i fton si dasmorë. Pak nga pak do të dorëzojnë edhe paratë e vjedhura. Edhe ata që ua kanë në dorë paratë, dmth., nga fisi e të afërmit, po trokasin për t’ i denoncuar. Këta janë të tmerruar. Po zvordhën më këmbë, në ‘burgun e hapur’  të rrugëve e konferencave. Ditën kur do të paraqiten para Drejtësisë do të na duket si ‘ gjynah’ për këta kockë e lëkurë.

-Drejtuesi i SPAK, Arben Kraja dhe kryetarja e BKH, Aida Veizaj ndodhen për një vizitë zyrtare në SHBA. Çfarë pritet të sjellë në Shqipëri treshja e lartë e SPAK-ut që ndodhet në Uashington?

Kraja i SPAK bëri sfidën më të egër kundër Drejtësisë; ai i kërkoi Amerikës ‘ti më jep dosjet, ta hetoj Berishën’. Me siguri që ky vetë pas pak kohe do të jetë nën hetim për bashkëpunim me Metën dhe Berishën. Por Drejtësia nuk do ia falë kurrë. Berisha i kreu krimet në këtë tokë e mbi këta njerëz, i shkatërroi jetën një brezi. Ndërsa këta i thonë Amerikës ‘më jep dosjen’. Amerika nuk heq dorë kurrë së mbrojturi popullin aleat shqiptar. Edhe kësaj here do ta nxjerrë nga thonjtë e Berishës. Çfarë do Kraja në Uashington?, pyetët... Ka shkuar që të marrë përdore ‘vogëlushen Amerikë’ dhe t’ i tregojë arat.

-Në përfundim dhe duke ju falënderuar, për shkak se si gjithmonë jeni shterues dhe i drejtpërdrejt, më lejoni t'ju pyes se a ka ardhur koha të shkojnë pas hekurave "Peshqit e Mëdhenj" dhe kush janë ata?

Find me a fish bigger than Berisha! Or that Meta!... By the weight of corruption, not by kilos. Berisha holds the 'decoration' as 'world champion' in corruption, while Meta has long been called 'the corrupt champion of the continent'. If these will not pay before Justice, then the people will change places with these: The people will drown in the sea, while these will reign alone on earth. There is no faith in Justice without paying these two.

Most read