BREAKING NEWS

The serious details become clear/ The person who attacked Sali Berisha punched him in the face, covering him with blood, urgently leaves for the hospital

The serious details become clear/ The person who attacked Sali Berisha punched
x
BREAKING NEWS

Name/ The perpetrator who shot Sali Berisha and laid him on the ground is identified

Name/ The perpetrator who shot Sali Berisha and laid him on the ground is
x
BREAKING NEWS

He punched Berisha in the middle of the crowd, the last footage comes out, the protesters catch the perpetrator and... (VIDEO)

He punched Berisha in the middle of the crowd, the last footage comes out, the
x
BREAKING NEWS

The bleeding of Sali Berisha, the "Eagles" and the emergency ambulance at the PD headquarters (PHOTO)

The bleeding of Sali Berisha, the "Eagles" and the emergency ambulance
x
BREAKING NEWS

PHOTO/ Covered in blood, this is the person who punched Sali Berisha in the middle of the crowd (VIDEO)

PHOTO/ Covered in blood, this is the person who punched Sali Berisha in the
x
BREAKING NEWS

Serious incident/ After the attack and bleeding of Sali Berisha, the former prime minister takes the urgent decision

Serious incident/ After the attack and bleeding of Sali Berisha, the former
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha bloodied in the protest, the former prime minister's bodyguards badly crush the author (VIDEO)

Sali Berisha bloodied in the protest, the former prime minister's
x
BREAKING NEWS

There was a bad explosion in the protest/ ex-prime minister Sali Berisha was bleeding, fists and kicks in the protest

There was a bad explosion in the protest/ ex-prime minister Sali Berisha was
x

Politike

"Pandora's Box" opens for the "Berisha" family, SPAK interrogates Genc Ruli, Imami and Gjunkshi for the privatization of the "Partizani" complex, they risk 7 to 15 years in prison

"Pandora's Box" opens for the "Berisha" family, SPAK

The affair of the privatization of the former "Partizani" complex seems to open a "Pandora's Box" for the "Berisha" family. As the "SOT" newspaper has warned in recent days, the Special Prosecutor's Office Against Organized Crime and Corruption is continuing the questioning of former senior officials of Sali Berisha's government, as part of the investigation into the privatization of the former sports complex. Partisan". Yesterday, the former Minister of Economy and Finance, Genc Ruli, appeared before the prosecution body, as a person who has knowledge about the privatization of the former Partizani club. Meanwhile, it was learned yesterday that the former Minister of Defense, Arben Imami, as well as the former Chief of the General Staff, Xhemal Gjunkshi, have been summoned for questioning. But after staying at SPAK for more than 60 minutes, Mr. Ruli, refused to speak to reporters. However, the peace of his exit from SPAK was broken by a citizen, who loudly insulted the former Minister of Economy, describing him as "Sali Berisha's crime boss". This investigation is being followed by the prosecutor Enkeleida Millona, ??who has registered the investigation for the criminal offense of money laundering, while at the end it is expected that there will be arrests, because many high officials were involved in this affair at the time when the country was run by the government "Berisha".

The people involved in the affair risk 7 to 15 years in prison

But this movement of the Special Structure Against Organized Crime and Corruption narrows the "loop" even more, since for the first time in Albanian justice, persons at very high levels can go behind bars. SPAK's answer to Taulant Ballan says it all, since if we look for the criminal offense for which Sali Berisha is being investigated and the persons involved in this affair are provided for by article 287. The Special Prosecutor's Office is investigating them for "Cleaning of the products of criminal offense or criminal activity". The Criminal Code states that when this offense is committed during the exercise of a professional activity, in cooperation or more than once, it is punished with imprisonment from seven to fifteen years. "In response to your request sent with letter No. 800, dated 18.02.2022, in relation to the report filed with the Special Prosecutor's Office against Corruption and Organized Crime, we inform you that: "After the verifications carried out, in the register of notification of criminal offenses of the Special Prosecutor's Office against Corruption and Organized Crime, it appears that, on 1.12. .2020, criminal proceedings no. 287, for the criminal offense provided for by article 287 of the Criminal Code, without registered names. This proceeding is in the investigation phase", announced Arben Kraja, a few days ago. So, if the investigations into the affair of the alienation of the former Partizani complex go properly and away from any political pressure, in the final we will see behind bars many characters who until yesterday were considered "untouchable" by Albanian justice. "After the verifications carried out, in the register of notification of criminal offenses of the Special Prosecutor's Office against Corruption and Organized Crime, it results that, on 1.12.2020, criminal proceedings no. 287, for the criminal offense provided for by article 287 of the Criminal Code, without registered names. This proceeding is in the investigation phase", announced Arben Kraja, a few days ago. So, if the investigations into the affair of the alienation of the former Partizani complex go properly and away from any political pressure, in the final we will see behind bars many characters who until yesterday were considered "untouchable" by Albanian justice. "After the verifications carried out, in the register of notification of criminal offenses of the Special Prosecutor's Office against Corruption and Organized Crime, it results that, on 1.12.2020, criminal proceedings no. 287, for the criminal offense provided for by article 287 of the Criminal Code, without registered names. This proceeding is in the investigation phase", announced Arben Kraja, a few days ago. So, if the investigations into the affair of the alienation of the former Partizani complex go properly and away from any political pressure, in the final we will see behind bars many characters who until yesterday were considered "untouchable" by Albanian justice. for the criminal offense provided for by Article 287 of the Criminal Code, without registered names. This proceeding is in the investigation phase", announced Arben Kraja, a few days ago. So, if the investigations into the affair of the alienation of the former Partizani complex go properly and away from any political pressure, in the final we will see behind bars many characters who until yesterday were considered "untouchable" by Albanian justice. for the criminal offense provided for by Article 287 of the Criminal Code, without registered names. This proceeding is in the investigation phase", announced Arben Kraja, a few days ago. So, if the investigations into the affair of the alienation of the former Partizani complex go properly and away from any political pressure, in the final we will see behind bars many characters who until yesterday were considered "untouchable" by Albanian justice.

Pas Oketës, edhe Berisha pritet të dëshmojë në SPAK

Më herët në SPAK kanë dëshmuar dy ish-ministrat e Mbrojtjes, Fatmir Mediu dhe Gazmend Oketa, ndërsa një ditë më parë dëshmoi edhe ish-gjenerali Brigadës, Vladimir Qirjazi i vetmi që kundërshtoi procedurën e privatizimit dhe e pësoi duke u përjashtuar nga Forcat e Armatosura. Qirjazi para medias tha se kërkesën për të firmosur një procedurë që ai e cilësonte të paligjshme ja kish bërë eprori i tij asokohe ministri Gazmend Oketa. Ai një dëshmitar i çmuar, i cili u mor në pyetje nga SPAK si person i informuar mbi faktet rreth një muaj më parë. Ndërkohë për çështje ditësh, në zyrën e prokurores që po heton aferën e privatizimit të ish-kompleksit, pritet të thirren edhe ish-kryeministri Sali Berisha dhe dhëndri i tij, Jamarbër Malltezi, një prej pronarëve kryesorë të pallateve që fshiu gjurmët e kompleksit Partizani. Kujtojmë se privatizimi i kompleksit ‘Partizani’ është një dosje që tashmë e ka në dorë Prokuroria e Posaçme. Ka qenë kreu i grupit Parlamentar në PS, Taulant Balla, i cili ka paditur në vitin 2020, ish-kryeministrin Sali Berisha, ish-ministrin të Mbrojtjes Arben Imami, anëtarë të tjerë të qeverisë së drejtuar nga Berisha, Jamarbër Malltezi dhëndrin e Sali Berishës, përfitues direkt i kësaj prone si dhe drejtues të shtabit të ushtrisë shqiptare bashkë me administratorët dhe aksionerët e dy kompanive ndërtuese në atë kompleks. Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar po e heton çështjen e privatizimit të kompleksit 'Partizani' për pastrim parash.

Po kush janë personat e implikuar dhe përfituesit e kësaj afere?

Nuk ka dyshime se orkestruesi është Sali Berisha, në cilësinë e kryeministrit, i cili edhe pse nuk ka firmosur më dorën e tij, ka vendosur në rresht ministra dhe drejtorë për të kaluar pronën publike në duart e dhëndrit Jamarbër Malltezi dhe rrjedhimit e të bijës Argita.  Përfituesi kryesor është Jamarbër Malltezi, i cili nga trashëgimtar i pretenduar i 140 m2 tokë, arriti të merrte 35 % të sipërfaqes falë një marrëveshje suksesi me trashëgimtarët e tjerë, ku në këmbim të kthimit të pronës falë pushtetit të vjehrrit, do t’u merrte në këmbim sipërfaqen në fjalë. Mbi këtë pronë, Malltezi ngriti 19 kulla, me para që nuk u dihet burimi, në të cilat është pronar me 40 %. Nga investigimi i “Report Tv” rezulton se kanë marrë pjesë dhe janë implikuar; te ish ministra të Mbrojtjes, Fatmir Mediu, Gazmend Oketa dhe Arben Imami, ish ministri i Financave, Ridvan Bode, ish ministri i Ekonomisë, Genc Ruli, ish-presidenti Bamir Topi, ish-sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Ministrave Gjergji Lezha, ish-drejtori i Anti-korrupsionit në Kryeministri Oerd Bylykbashi, ish-inspektori i Anti-korrupsionit Ilir Kadiu, i cili ishte edhe në konflikt interesi dhe gjenerali i Brigadës Xhemal Gjunkshi.

Most read