BREAKING NEWS

The division in PD deepens/ From Mallakastra to Krujë, the 7 candidates of the Alibeaj group for the local elections are revealed. Who are the famous names?

The division in PD deepens/ From Mallakastra to Krujë, the 7 candidates of
x
BREAKING NEWS

"Earthquakes" in the opposition in December, from the return of Lulzim Basha to the head of the DP, to the expulsion of Berisha and Meta from Parliament, here are the behind-the-scenes

"Earthquakes" in the opposition in December, from the return of Lulzim
x
BREAKING NEWS

Joe Biden puts Albanian politics into anxiety, corrupt senior officials "in the circle of hell" from European conditions, how will the "burning" files in SPAK be filled with additional materials from the Americans

Joe Biden puts Albanian politics into anxiety, corrupt senior officials "in
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: This is who was the trusted man of the CIA in Albania during the Second World War and what he wrote in a report to Washington in September 1944 about the Albanians

Muharrem Xhafa: This is who was the trusted man of the CIA in Albania during the
x
BREAKING NEWS

Albania will be invaded by the cold winter, here is what the weather has in store for the first days of December (TABLES)

Albania will be invaded by the cold winter, here is what the weather has in
x
BREAKING NEWS

"Russian pit" in the heart of Europe, Sweden is shaken by a spying scandal like in the movies, a building full of secret intelligence officers of the Kremlin is discovered

"Russian pit" in the heart of Europe, Sweden is shaken by a spying
x
BREAKING NEWS

(VIDEO) "It's over... don't put it in there"/ Ambassador Yuri Kim has an incident in Tirana, a person known to the media threatens the diplomat, the bodyguards quickly remove him

(VIDEO) "It's over... don't put it in there"/ Ambassador
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ What happened? Taulant Balla lands in The Hague, the request to the Council of Europe is revealed

VIDEO/ What happened? Taulant Balla lands in The Hague, the request to the
x

Politike

Idajet Beqiri: Ilir Meta's gang has threatened me with murder, here is the other "scorching" file about the former president that I will take to SPAK, very soon the two biggest political leaders will be arrested

Idajet Beqiri: Ilir Meta's gang has threatened me with murder, here is the

The well-known lawyer, Idajet Beqiri, is convinced that the former president Ilir Meta-Metaj and his loyal men are a gang that will kill "if they are stepped on." During an interview for "SOT" newspaper, filled with new details and which carries a great interest in the developments that are expected to happen in the coming days, since the couple Metaj-Kryemadhi have been sued in SPAK, lawyer Beqiri has gone as far as there that he stated that people close to this binomial have threatened him, but despite these extreme pressures and blackmails, he promises that he will go to the end of the battle, so that after 30 years justice, citizens and everyone will know that who is really the leader of the Freedom Party, Ilir Metaj and his wife, Monika Kryemadhi. As well, Beqiri also spoke about the registration by SPAK of his lawsuit against Ilir Meta and Monika Kryemadhi. The latter are accused by him of having performed plastic surgeries worth hundreds of thousands of euros and the money was paid by an "offshore" company. Beqiri emphasized that the registration of the lawsuit was good news, while he expressed his conviction about the lawsuit because, according to him, the facts showed the interventions made by Meta and Kryemadhi. Asked about the motive of such a denunciation, the lawyer underlined that he had simply done his duty as an Albanian citizen, so that the accusations between politicians would not remain just that, but that there would be investigations. However, beyond the threats that are addressed to him every day by supporters of Berisha and Meta, the well-known lawyer Idajet Beqiri expresses his conviction during the interview for the "SOT" newspaper.

- Lawyer Beqiri, Sali Berisha has been summoned to SPAK together with his son-in-law and his defense dome for the affair of the former Partizani Club, do you think there will be arrests? Or will Berisha not get a "thorn" in his leg like always?

The time of impunity for high-ranking criminals, the time when Berisha and his gang snubbed justice and trampled on it as he wished, is dead. Berisha and his family, deeply immersed in crimes, corruption, murder, etc., must now be accountable to the law, must receive the deserved punishment, must return to the Albanians the value of everything they robbed you through crime. This has started to happen and very soon we will see behind the bars of the prison, along with other big pecogros of the crime in Albania, also its two biggest heads Berisha-Meta and their families incriminated in the throat.

- Arben Kraja has recently stated that Gërdec is also being investigated for Sali Berisha, do you believe there is SPAK evidence?

-Gërdeci është krim qeveritar. Gërdeci është krim kundër sigurisë kombëtare të Shqipërisë. Gërdeci është masakër kundër një pjese të popullsisë shqiptare me motivin e pasurimit të Familjes së ish Kryeministrit Sali Berisha. Provat janë të plota për të ndëshkuar ashpër Sali Berishën, Shkëlzen Berishën, si vrasës masiv të 26 personave dhe për gjymtimin e 300 të tjerëve, por që ligjërisht quhet vrasje me paramendim mbetur në tentativë. Rishikimi dhe rigjykimi i kësaj çështje do të çojë pas hekurave edhe bashkëpunëtorë të tjerë, duke filluar nga ish ministri i mbrojtjes, ish ministri i drejtësisë etj me radhë.

-Keni paralajmëruar se dispononi informacione "bombë" për Ilir Metën, po përgatisni tjetër padi? Mund te jepni detaje të tjera, pasi keni përmendur së fundmi se janë 43 afera korruptive të kreut të PL?

Ilir Meta është personifikimi i krimeve më të rënda shtetërore dhe qeveritare që janë kryer në Shqipëri. Ai dhe bashkëshortja e tij e kanë konsideruar Shqipërinë si çifligun e tyre dhe kanë bërë krimet më të rënda dhe korrupsionin më të madh. Ata bënë një garë të heshtur me Familjen e Sali Berishës se kush do të ishte më i pasur, duke grabitur pasuritë kombëtare të Shqipërisë dhe të shqiptarëve. Ilir Meta ia kaloi në korrupsion ustait të tij Sali Berisha vetëm te vjedhja e floririt të Gërdecit, sepse mori një sasi monedhash turke nga Tuneli i Krrabës shumë më të madhe se sa vodhi Sali Berisha në 24 mars 1997 dhe i depozitoi në Qipron Turke. Ndërsa monedhat e tjera të floririt i çoi në Zvicër me badigardin e tij, i cili më pas ndërroi jetë në një moshë fare të re!  Ilir Metës do t'i hapen një e nga një edhe të 39 dosjet e tjera të korrupsionit, të grabitjeve të pasurive të shqiptarëve  por edhe të vrasjeve me pagesë që ka bërë për interesat e tij të korrupsionit të shkallës së lartë, deri të qejfëmbetjeve mizerable të një cubi ordiner! Dosja e radhës është grabitja që u ka bërë 740 hektarëve tokë të shtetasit Kastriot Guri në Berat... dhe më pas SPAK dhe shqiptarët do të kenë në dorë dosjet e tjera të mbushura me prova, me fakte dhe me të vërteta për gjëmëbërjen që i ka bërë këtij vendi ky kryemafioz i pandëshkuar dhe fuqiplotë në Shqipëri.

-Meqë jemi këtu dhe përmendet vjedhjen e floririt të Krrabës nga Ilir Metaj dhe Sali Berisha. Mund të na jepni ndonjë informacion shtesë, përtej atyre që gazeta “SOT” ka publikuar ditët e fundit, sa i takon kësaj megagrabitjes?

Shiko, unë informacionin shterues e kam depozituar në SPAK dhe jam i bindur se Prokuroria Speciale Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit do ta hetojë me themel këtë aferë të madhe kriminale dhe korruptive të kryere nga Ilir Metaj dhe Sali Berisha. Ndërkohë di që hajdutët kanë hyrë me dhunë në tunelin e Krrbaës. Por dera ku mbahej floriri nuk hapej, hapej me kode që i kishte qeveria. Duhet sasi e madhe tritoli që të hapej. Por nuk është hapur me dhunë. Janë prova të rëndësishme. Qeveria e Berishës futi bashkëpunëtorët e saj, kur po binte shteti kur armët ishin nëpër duar të qytetarëve. Kam informacion kush e ruante dhe si Berisha urdhëroi që të largoheshin. Edhe vjedhja që është bërë në vitin 1999 me urdhër të Ilir Metës, janë dëshmitarë ata që hynë dhe që e vodhën. Nuk është vjedhur me thyerje, përveçse që janë futur me çelësa dhe me kode që i kishte qeveria. Ka prova të rëndësishme. Dhe SPAK e ka të qartë çfarë ka ndodhur. Provat janë domethënëse. Kam edhe një dosje tjetër të rëndë për Ilir Metën. Kam shumë materiale në dorë që nuk mund t’i mbaj, sepse është moskallëzim krimi. Por edhe për njerëz të tjerë.

-SPAK ka regjistruar padinë tuaj për trajtimet estetike te çiftit Meta-Kryemadhi, mendoni se do i shkojë deri në fund kësaj çështjeje?

SPAK e ka nisur procedimin penal. Provat janë të plota dhe akuza do të kthehet shumë shpejt në kërkesë për gjykim. Gjykata e posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit do e ketë të lehtë t'u japi dyshes famëkeqe Meta-Kryemadhi dënimin e merituar, sepse ka qysh në këtë moment pohimin me zë, me figurë, para të gjithë shqiptarëve, të vet Monika Kryemadhit, e cila e zënë me presh në dorë, nuk pati mundësi të "fuste minaren në thes"!

-Si i komentoni thirrjet për revolta masive të dyshes Meta-Berisha?                      

Janë zëra që vijnë nga honi i shpellës së të vdekurve! Klithje për shpëtim nga ndëshkimi pa kthim pas të krimeve që kanë bërë. Kërkojnë ndihmë për të shpëtuar kokën e tyre prej atyre që ju kanë dhënë "kocka", ose edhe "thela" të majme, sipas "kontributit" që ka dhënë secili prej tyre si pjesë e grupit të strukturuar kriminal të krijuar nga Berisha-Meta. I duan në sheshe, në protesta, për t'u thënë institucioneve të drejtësisë në Shqipëri, por posaçërisht SHBA dhe partnerëve të tjerë ndërkombëtarë, se kjo "bandë" kriminale ka mbështetje dhe është në gjendje të bëjë destabilitetin e radhës në Shqipëri! Janë jashtëkohorë, nuk bëhen më shqiptarët dhe Shqipëria mish për top në mbrojtjen e tyre nga krimet e rënda që kanë kryer. Ndaj do të  dështojnë, sikurse  dështoi  me  turp para  disa ditësh Ilir Meta në majë të plehrave!    

-Ilir Meta vazhdon te shantazhojë dhe kërcënojë Autoritetin e Dosjeve, nga se ka frike ish-presidenti?

Janë shantazhime dhe kërcënime donkishoteske! Dosja e tij, e cila e implikon si spiun të ish Sigurimit të Shtetit, është zyrtare. Ajo përbënë "sekret shtetëror" dhe si e tillë është ruajtur me kujdes, siç i ruan çdo shtet serioz në botë sekretet e veta.  Ajo dosje i nxiu jetën Ilir Metës për 32 vjet me radhë, sepse ja tundi para fytyrës Sali Berisha, sa herë që Ilir Meta bënte ndonjë "vickël" për të nxjerrë këmbët e gjarprit nga "rrethi"! Autoriteti i Dosjeve, i cili ka në krye një zonjë të vërtetë, me integritet të lartë njerëzor dhe profesional, e cila u zgjodh me ndikimin dhe këmbënguljen e drejtpërdrejtë të Ilir Metës, i bindur se, nëse i delte nëpërkëmbë dosja e tij, ajo do e mbulonte, duke e bërë kështu hesapin "pa anxhinë",  është në të drejtën dhe në detyrën e vet ligjore, ndaj dhe nuk ja bënë tërr syri nga shantazhimet dhe kërcënimet e Ilir Metës.

-Keni marre kërcënime pas denoncimeve të fundit që keni bërë në SPAK?

Banda kriminale e Ilir Metës është shumë e rrezikshme. Ata kanë dhënë prova se, po ju fute shkopin në folenë e grerëzave ku qëndrojnë për 32 vjet me radhë, po i hape petët lakrorit të helmuar me krime të rënda të tyre, të shantazhojnë, të kërcënojnë dhe së fundi edhe të vrasin! Çdo ditë kam marrë dhe vazhdoj të marrë kërcënime, shantazhime dhe kanosje serioze për vrasje. Në rrjetet sociale po e po, por disa të shkapërdhyer nga trutë e kokës, edhe në rrugë. Shantazhe bënë edhe vet Ilir Meta në ekranet e disa televizioneve. Të kesh qenë kryetar shteti, Kryeministër etj etj dhe të flasësh si shpifës ordinerë, si shantazhues i pa cipë, në vend që të thuash: "Zoti Beqiri bëri detyrën e tij si qytetar para një organi serioz të akuzës së Shtetit, siç është SPAK. Ai beson në sa më ka kallëzuar. Unë do e bind me prova organin e akuzës që akuza ndaj meje nuk qëndron..."! Mirëpo vet mënyra e reagimit të çiftit Meta-Kryemadhi tregojnë të qenurit e tyre të korruptuar nga maji i thoit, deri te buzët, koka, veshët dhe floku! Ky vend nuk mund të qëndrojë më peng i këtyre autorëve madhor të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë shtetëror. Kjo luftë për të shpëtuar Shqipëria dhe shqiptarët nga pengmarrja e tyre, nga krimet e tyre, nga vrasjet e bijve të pafajshëm të këtij vendi, do të ketë edhe viktima. Nuk kam asnjë frikë prej kësaj gjëje, i bindur tashmë se shqiptarët janë zgjuar bukur mirë dhe nuk do ta ndalin veprimin qytetar për të shpëtuar vendin dhe popullin nga banda më e rrezikshme e krimeve 32 vjeçare Berisha-Meta.

-Avokat në fund po i rikthehemi edhe njëherë atyre që ju keni denoncuara në SPAK dhe në disa intervista e prononcimi në gazetën “SOT”, ndaj Ilir Metajt dhe Monika Kryemadhit sa i takon shpenzimeve të luksit në spitalet e San Marinos dhe Vjenës (Austrisë). Çfarë iu ka shtyrë për motivin e një denoncimi të tillë?

Kjo ishte një rrugë normale, isha i bindur për këtë gjë që derisa u paraqit një kallëzim për të cilin ka prova dhe fakte, ky organ është i detyruar ta marrë në shqyrtim. Është lajm i mirë që është regjistruar procedimi penal. Janë disa të akuzuar, Ilir Meta, Monika Kryemadhi etj. Kjo aferë është e thjeshtë, në aspektin që janë bërë disa operacione estetike si nga Kryemadhi si nga Meta. Mirëpo shuma që është përdorur për këtë operacione shkon deri në 287.250 euro. Është bërë në një ndër spitalet më të shtrenjta të botës. Paratë janë marrë në një burim që është i dyshimtë dhe të lë të kuptosh që korrupsioni është i madh sepse paratë kanë shkuar nga një bankë offshore në Qipro drejt spitalit në San Marino ku janë bërë operacionet.

-Duket një shumë e ekzagjeruar, pra rreth 287.250 euro...

Unë kisha në dorë një provë që tregon se është bërë një pagesë e tillë dhe spitali e ka pranuar. Nga ana tjetër më rezultoi se atje kanë qenë 5 pjesëtarë të familjes Meta, edhe tre fëmijët. Këto janë të dhënat që formonin një dyshim të arsyeshëm. Pastaj me të tjerat do të merret hetimi. Unë vlerësoj se kam bërë një detyrë qytetare dhe do marr përgjigjen e duhur nga SPAK-u. Kemi 32 vite që akuzojmë njëri-tjetrin, por kur vjen problemi nuk kemi asnjë të ndëshkuar apo të akuzuar. Cilido që i thotë vetes shqiptar, nëse ka fakte të tilla, mund t’i çojë në organin kompetent. Një situatë e tillë, do e stabilizojë Shqipërinë.

-Sa i bindur jeni ju avokat personalisht se familja “Metaj” i ka paguar këto operacione?

They are facts, the amounts are gone. It is enough to look at Ilir Meta as he was, from 200 kilos he has now become a "fit" at all. You have seen Monika as she was, she became "Miss Albania".

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read