BREAKING NEWS

The German journalist mocks Rama: the best prime minister that Serbia has had since the time of Nikola Paši?

The German journalist mocks Rama: the best prime minister that Serbia has had
x
BREAKING NEWS

The British show handcuffs to Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start a criminal investigation against the corrupt, calls on the authorities to act on London's decisions

The British show handcuffs to Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara reveals for the first time the scorching evidence that will sink Meta about the "CEZ-DIA" affair, here are the evidence that SPAK has in its hands, the role of Sali Berisha and Ismailaj's sudden move that could "blow up" the investigations

Romeo Kara reveals for the first time the scorching evidence that will sink Meta
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani confirms it, SPAK starts the investigation for the Zen tower in Berisha in the middle of Tirana, the prosecutor of the case is appointed, here is the evidence from the file that risks sinking high-ranking officials and well-known businessm...

Altin Dumani confirms it, SPAK starts the investigation for the Zen tower in
x
BREAKING NEWS

Corruption files fill the offices of SPAK, the USA is a threatening message to Albanian politics for the dark days that are knocking

Corruption files fill the offices of SPAK, the USA is a threatening message to
x
BREAKING NEWS

The meeting of "non-women" with the deserters of Lulzim Basha fails this week, Bardhi is happy with Berisha after the rejection of the post of Secretary of "Foltor"

The meeting of "non-women" with the deserters of Lulzim Basha fails
x
BREAKING NEWS

On October 3, Shkëlzen's fate will be decided, this is how the investigation of the "Gërdec" file for the son of Sali Berisha can take a big turn, the families of the victims request the testimony of 12 other witnesses, among them the Krushku of Fatmir...

On October 3, Shkëlzen's fate will be decided, this is how the
x
BREAKING NEWS

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is "stabbing Kosovo in the back", his voice in unison with the Serbs Vucic and Dacic

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is
x

Politike

This is where the Secretary General of the Ministry of Health was arrested, the terrorized Manastirliu called Edi Rama to give her the bombshell news, the prime minister declared it as information from SPAK, the interceptions implicate ministers in many corrupt affairs

This is where the Secretary General of the Ministry of Health was arrested, the

June 2 of this year seems to be remembered in the memory of the Minister of Health and Social Protection, Ogerta Manastirliu and her subordinate, Joana Duro, as one of the blackest days of their careers. Last Friday, by order of the Special Structure Against Organized Crime and Corruption, the General Secretary of the Ministry of Health, Joana Duro, was arrested, as she is suspected of being involved in tender corruption. But when four days have passed since this sensational news, "SOT" newspaper has learned new details about the arrest of the General Secretary of the Ministry of Health. It is learned that the police and the agents of the National Bureau of Investigation, by order of the Special Prosecutor's Office, landed at around 14:00 last Friday at the premises of the Ministry of Health, where they arrested Mrs. Duro in the act. who was in her office, working. Meanwhile, according to sources in the premises of the Ministry of Health and Social Protection, Minister Manistriliu was also in her office at that moment. Alarmed by this arrest, it is learned that Manastirliu urgently called Prime Minister Edi Rama, to whom he informed that her subordinate, Mrs. Duro, was handcuffed. Only Rama confirmed SPAK's news as his information during a meeting he held a few hours later with Tirana's socialists as part of the thanksgiving tour on Friday. However, it is learned that Mrs. Manastirliu was terrorized by the arrest of the General Secretary of the Ministry of Health, Joana Duro, as there are rumors that she, who is a vain person and has children, can turn into an associate of justice, this decision that if she will taken from her, expected to sink the entire dome of the ministry. So, the biggest fear of Minister Manastirliu, who is accused of being involved in corruption, is only Mrs. Duro, who has her own political fate in her hands, because if she speaks, she will take her to prison. Also, it is known that the agents have seized cell phones, laptops and documents that day, which is expected to rank even further the positions of the leaders of the Ministry of Health.

The Special Court leaves the Secretary of the Ministry of Health in prison

Por nuk ndalet me kaq, pasi gazeta ka mësuar se Sekretarja e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro dhe specialistja Laura Shteto ranë rastësisht në rrjetën e përgjimeve të Prokurorisë së Posaçme të korrupsionit teksa po kryhej hetimi për një tjetër person. Mësohet se SPAK ka regjistruar në janar të këtij viti procedimin për një tjetër zyrtar të kësaj ministrie dhe ishte në përgjim të tij për korrupsion. Por teksa dëgjonte bisedat, në flagrancë ranë sekretarja e përgjithshme e ministrisë dhe specialistja Shteto për një ryshfet 330 mijë lekë të një tenderi në emër të kompanisë ‘Dricons’. Gjykata e Posaçme vendosën që të dyja zyrtaret të qëndrojnë në masën arrest me burg deri në përfundim të hetimeve. Seanca për caktimin e masës së sigurisë ndaj tyre zgjati mbi 90 minuta, ndërsa dy të arrestuarat nuk kanë folur para gjykatës. Fillimisht avokatët kërkuan të njihen me dosjen hetimore të prokurorisë. Avokatja e Joana Duros, Antoneta Sevdari theksoi se Duro ishte nënë e dy fëmijëve të mitur që kanë nevojë për përkujdesjen e saj, ndërsa avokati Emir Beta që mbronte të arrestuarën Laura Shteto tha se ajo është me probleme shëndetësore dhe nënë e dy fëmijëve. Të dy avokatët kërkuan që të arrestuarat të hetohen në masë më të butë sigurie. Pasi u tërhoq për vendim gjyqtarja e çështjes vendosi të pranojë kërkesën e SPAK duke i lënë në burg. Të martën pritet të dalin sërish para gjykatës. Ndërkohë mësohet se SPAK ka nën hetime shumë dosje korruptive dhe kriminale, në të cilat thuhet se kanë rranë në përgjigjem shumë ministra, çka pritet të shkaktojë “cunam” në radhët e qeverisë dhe administratës.

Si ishte ndërtuar skema e korrupsionit?

Kujtojmë se Duro u arrestua bashkë me Sheton më 2 qershor 2023, pasi dyshohet se sekretarja e Shëndetësisë mori ryshfet 330 mijë lekë për të favorizuar kompaninë  'DRICONS’ në një tender të hapur nga Ministria për supervizimin për rikonstruksionin e qendrave shëndetësore në Tiranë dhe Durrës. Në agjencinë e prokurimit publik shihet se përkundër vlerës prej 805.872.23 lekë të vendosur si fond limit nga ministria për tenderin, kompania fituese ka ofruar 672.457.60 lekë. Dy zyrtaret akuzohen për veprat penale “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” dhe “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë”. Hetimet e SPAK për korrupsionin me tenderin e Ministrinë e Shëndetësisë kanë çuar edhe në ndalimin e administratorit të kompanisë, 'DRICONS’, Vladimir Topi dhe inxhinierin Silvi Shehi. Vladimir Topi dhe inxhinierin Silvi Shehi dyshohet se janë personat që ndërhynë duke i dhënë Joana Duros, 330 mijë lekë ryshfet që ajo të ndikonte për t’i shpallur fitues në tenderin për rikonstruktimin e qendrave shëndetësore. Fituesi i tenderit me fond limit 805 mijë lekë është shpallur në 1 qershor, ndërsa SPAK ka ndërhyrë në datën 2 qershor teksa u dha ryshfeti. Prokuroria e Posaçme thotë se pas hetimeve, rezulton se ka qenë Vladimir Topi, i cili i ka dhënë Duros 330 mijë lekët që ta favorizonte në tenderin e hapur nga Ministria e Shëndetësisë. Ndërkohë sa i takon, inixhinerit të kompanisë, Silvi Shehi, ai ka marrë shumën prej 330 mijë lekë dhe ia ka dërguar Laura Shtetos, specialiste e Nivelit të Lartë në Agjencinë e Ofrimit të Shërbimeve Publike të Integruara. Shteto dhe inxhinieri i kompanisë 'DRICONS’ kanë bërë lidhjen mes sekretares së Shëndetësisë dhe administratorit Vladimir Topi. Shteto pasi ka marrë lekët nga inxhinieri i kompanisë 'DRICONS’, ia ka dërguar sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë. Ndaj Vladimir Topit dhe inxhinierit të kompanisë së tij, rëndon akuza për veprën penale “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë”, në bashkëpunim.