BREAKING NEWS

Drastic change in temperatures, what is expected to happen with the weather tomorrow

Drastic change in temperatures, what is expected to happen with the weather
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from politics and exposes them all: Azem Hajdari told me that 'I will kill Berisha, or he will kill me', Ilir Meta wanted to execute Becchetti for 2 million euros, here how they poisoned...

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from
x
BREAKING NEWS

What is happening? Two explosions in Tirana / Explosives are planted in two apartments, the police reveal the details

What is happening? Two explosions in Tirana / Explosives are planted in two
x
BREAKING NEWS

Troubles for Ilir Meta are increasing, the Assembly asks the File Authority to publish the names of former insurance agents who are part of the Public Administration

Troubles for Ilir Meta are increasing, the Assembly asks the File Authority to
x
BREAKING NEWS

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha took out the spy file from Meta, Begaj's decree, flirting with Rama and ambassador Kim made the head of "Foltore" mad

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha
x
BREAKING NEWS

Details from the injury in Fushë-Krujë/ The reason why the fight started between the perpetrator and the 55-year-old man, where he aggravated the use of weapons, becomes clear. Police respond

Details from the injury in Fushë-Krujë/ The reason why the fight
x
BREAKING NEWS

The Balkans smell of "gunpowder", the diabolical plan that Vucic is preparing together with Putin for Croatia is revealed, riots are warned, this is how the situation can escalate into an armed conflict

The Balkans smell of "gunpowder", the diabolical plan that Vucic is
x
BREAKING NEWS

The scary scenario at the Serbian-Russian table, the "red lines" between the USA and Russia could ignite Kosovo, Putin wants bloodshed in the Balkans

The scary scenario at the Serbian-Russian table, the "red lines"
x

Politike

"You mentioned the champagne bottles"/ Spiropali explodes at Sali Berisha for today's protest: Don't be surprised that I say it! Your water has arrived Sali, from the second floor of the Prime Minister's Office you will be facing...

"You mentioned the champagne bottles"/ Spiropali explodes at Sali

Minister Elisa Spiropali in her speech in the Assembly did not stop criticizing the head of PD Sali Berisha, stating that Berisha is an example of a vicious policy.

Focusing on the negotiations, she said that it is not Albania's fault, but the Bulgarian veto that is hindering the progress of the process.

"You just heard the clearest example of this perverse policy. Citizens protested and fought each other and were killed. They fought as fans on the steps of the stadium for those who come here to poison. Now we are few to share so much with each other. Tear away the packaging for just a moment and you will realize that it is only about power and its profits. Power as a goal and not as a means to realize good goals, We as SP have often been called into battles and we had to fight... Yesterday we and the opposition were wrong. Here, 12 years ago, when the abolition of visas was discussed, there were also those who Berisha's government would use against us. We thought that their success was our failure... But the orientation of the political force in years did not become part of these riots... Today you speak the same as in the 90s, I speak for those who spoke. You mentioned the bottles of champagne, but you are the one who drank the champagne, not through our fault, the opening and negotiations were missing. The delays have nothing to do with Albania, but with an absurd Bulgarian veto. Albania has come a long way, there is war on the borders of Europe and this new time does not accept the old behaviors. Today we vote a resolution to honor the victims of Srebrenica", said Spiropali. there is war on the borders of Europe and this new time does not accept the old behaviors. Today we vote a resolution to honor the victims of Srebrenica", said Spiropali. there is war on the borders of Europe and this new time does not accept the old behaviors. Today we vote a resolution to honor the victims of Srebrenica", said Spiropali.

Ajo nuk i kurseu sulmet dhe ironitë në drejtim të Berishës.

“Sot para kryeministrisë ka një protestë. Mos të habiteni që e them se është gjë e mirë që qytetarët të dalin në Bulevard. Ua thotë një njeri që ka kaluar shumë kohë në Bulevard për të protestuar me liri për të drejtën e votës. Do doja të shihja ata që po i godet kriza dhe jo ata që janë bashkëaksioner. Do doja qytetarë që numërojnë lekët e fund vitit dhe jo ata që vijnë me Range Rover dhe përdoren për mish për topat e luftës për pushtet. Do doja të shihja qytetarët e të nesërmes dhe jo fantazmat e së shkuarës. Pi ujë Sali kudo të jesh Është vapë dhe të pret një pasdite e lodhshme në shesh. Ty dhe flamujt e ty të lodhur. Po kërkon që të rikthesh vetëveten, por uji yt ka sosur. Ke thyer kaq shumë gota. Dëmto mjedisin tonë. Mos kujto se ata që ke rrotull se dinë se janë mercenarë në një luftë që s’ju përket. Për paradoks protestuesit më të ashpër të kësaj qeverisje të pakënaqurit më të mëdhenj do i keni përballë. Do i keni në katin e dytë të Kryeministrisë Sali, atje nga ky shihej gardën që qëndronte mbi protestuesit, por s’do të shohësh kryeministrin, por kryeprotestuesin.”, tha Spriopali.

Most read