BREAKING NEWS

Vucic rejects the label "Little Putin" amid fears of Russian intervention, "New York Times" analysis: Is the Kremlin using Serbia to instigate war in the Balkans?

Vucic rejects the label "Little Putin" amid fears of Russian
x
BREAKING NEWS

The economic expert gives the alarm: the Arab company will be the majority shareholder, here is the market of the Port of Durrës that the government does not tell us

The economic expert gives the alarm: the Arab company will be the majority
x
BREAKING NEWS

The Russian scenario for armed conflict in the region fails, how is the situation between Belgrade and Pristina going towards peace, here is the international movement to destroy Vu?i?'s plan

The Russian scenario for armed conflict in the region fails, how is the
x
BREAKING NEWS

Çupi warns of "earthquakes" in Albanian politics in September: Berisha's group will be considered a 'terrorist army', there cannot be a technical government for the troubles of Meta

Çupi warns of "earthquakes" in Albanian politics in September:
x
BREAKING NEWS

Albanians on dinghies to England/ The British Ambassador meets Gladis Nano and makes a strong statement: They will be penetrated, they can never have...

Albanians on dinghies to England/ The British Ambassador meets Gladis Nano and
x
BREAKING NEWS

The court document is published, Donald Trump is being investigated for 'Espionage', this is what was found during the search by the FBI (Document)

The court document is published, Donald Trump is being investigated for
x
BREAKING NEWS

The wheat truck overturns in the middle of the highway, Erion Braçe reacts harshly: Gentlemen of the police, bread is not trampled, cars do not pass over...

The wheat truck overturns in the middle of the highway, Erion Braçe
x
BREAKING NEWS

Photo/ Terrible accident in Levan-Tepelena, 8 people were injured, the first details

Photo/ Terrible accident in Levan-Tepelena, 8 people were injured, the first
x

Politike

"Who supplies Monika?", Frrok Çupi explodes the 'bomb' about Ilir Meta and raises the alarm about what is expected to happen after July 24: The investigations have come into the hands of...

"Who supplies Monika?", Frrok Çupi explodes the

Analyst Frrok Çupi has come out with a strong reaction regarding the denunciations made recently by the chairperson of LSI, Monika Kryemadhi, regarding the incinerator affair. Çupi raises the alarm that Ilir Meta and Monika Kryemadhi are getting the information from SHISH.

Full comment:

Who supplies Monica?

Yesterday Monika declared that a couple at the mercy of fate, one 94 and the other 95 years old, bought three businesses for 30 million dollars. The business was sold to them without their knowledge, with fictitious and fake invoices (!). The couple has nothing in life, lives in a nursing home, but owns a $30 million company, with $7 million in the bank account.

It seems like you are watching a scary dream, but Monika proved it with names. It also brought other schemes with millions of euros.

Are we facing Macbethian dilemmas? Should we believe them and be comfortable, or should we not believe them and eat ourselves?

Both 'branches' are important: Both to believe and not to believe. If they are not true, they need a credible investigation so that the man in this country can lay his head on the pillow and sleep peacefully. If they are true, they are true and period (!). Here begins a very colossal work to uproot the tragedy of state theft.

It seems that part of the 'dilemma' is not a dilemma, but real. At least the 'biblical' story of the couple who live without a roof over their heads, but own a business worth 30 million dollars. Thanas Çani and Haxhire Gurakuqi are two people who can be touched; they appeared on the screen in front of the whole world. The pilgrim spoke with her mouth... How can you not believe it? Or is this also a Hollywood actress who has entered the skin of a tired and manipulated woman in Albania? I do not believe.

The case is now under investigation.

But behind the truth and untruth, which are together in Monica's statements, lies the real gap where we can fall every minute; where the state and the individual can slip in this country.

The abyss is this:

Who has the state in hand? Does the state control the state, or do they each have pieces of the state for themselves?

The whole thread of the manipulated state is pulled following the question: 'Who brought the information to Monika?'.

Monika kur lavdëron aktivistët e LSI se ‘i kemi skifterë, shiko çfarë zbulojnë’, në fakt nxjerr zbuluar faktin se hetimet i ka kryer dikush tjetër. Hetimet kanë ardhur në dorën e Monikës, dmth., Ilirit, nga Shërbimi Inteligjent Shtetëror, që quhet SHISH. Këtu shtetit i rrëzohet një pjesë e tij, pjesa që quhet Kolona Inteligjente. Inteligjencia e Shtetit punon për dikë tjetër dhe kundër shtetit kombëtar. Ai ‘dikush’ për të cilin punon SHISH quhen Ilir Meta dhe Monika: Me ‘bombat’ e SHISH këta do të rrëzojnë rendin shoqëror dhe do të marrin pushtetin me dhunë.  Gjatë gjithë periudhës kur presidenti Ilir Meta ka qenë i ndryrë në zyrën e Presidencës, SHISH ka punuar si milingona nën dhè që të mbledhë ushqim ‘luftarak’ për ditën kur Meta del nga salla e presidencës. Dita erdhi, kjo është 24 korrik, pas vetëm 19 ditësh. Meta ka deklaruar se në datën 24 korrik ‘do të më shikoni!’, dmth., do të sulet mbi parlamentin dhe qeverinë dhe do të ndryshojë sistemin, sipas fjalëve të tij. Armët për të rrëzuar shtetin kanë dalë dhe janë depozituar nga vetë përbrenda shtetit, nga kolona e Inteligjencies. E shikoni? Meta është i garantuar se ‘fiton kundër të gjithëve’, edhe kundër Amerikës. Ne nuk dimë akoma cilët instrumente të tjerë të shtetit kanë në dorë të tretët.

Kujt i detyrohet SHISH?

Në realitet, Shërbimi Informativ Shtetëror (SHISH), iu detyrohet disa personave të cilësuar, të lidhur njëri me tjetrin, deri te Ilir Meta. Meta ka qenë gjithnjë gjahtar i disa hallkave të shtetit, të cilat i duhen për perversitete në çaste delikatë; SHISH është një prej tyre.

Pse sot e kësaj dite në zyrat e presidencës ndodhet njëri nga shefat e SHISH, Bahri Shaqiri? Ai, sapo la detyrën, është thithur menjëherë nga Meta si ‘shef sigurie’ presidencial. Pas vdekjes së Kujtim Hysenit- ish shef i SHIK, Shaqiri mbetet hallka më e fortë që lidh gjithë ‘historinë’ e SHISH rreth Presidentit e përtej tij. S’ka gjë pse nuk ka ndonjë arsimim, s’ka gjë pse është i përfolur si trafikant njerëzish dhe mallrash…

Si Hyseni kishte të lidhur Shaqirin, edhe Shaqiri ka të lidhur pas vetes shefin aktual Elidon Bendo. Edhe ky s’ka gjë pse nuk ka shkëlqyer kurrë si inspektor i SHISH në Korçë; edhe ky ka dobësi të mëdha si vetë Shaqiri: Nga një familje radikale demokratikase shtiret si i majtë, i etur për të ardhur në Tiranë qoftë edhe me disa dhurata ‘alias socialiste’ siç ishin bidonët me mjaltë ose qengja të therur… Kjo sjellje dihet në publik; por rëndësi ka lidhja e pazgjidhshme jo ligjore e njeriut në krye të SHIK me Monikën dhe Ilirin. Këtej vjen furnizimi ‘për ditën e keqe’.

SHISH sot ndodhet në dorë të Monikës dhe Ilirit. Ne nuk dimë akoma cilët instrumente të tjerë të shtetit kanë në dorë të tretët.

A është SHISH një instrument që shikon ‘andej nga lind’?

Kam frikë se këto ditë SHISH po heton mbi shtigjet se nga mund të dalin liderët e lëvizjes antiamerikane, ku janë instaluar Berisha dhe Meta. Nga mund të dalin për t’iu drejtuar Moskës ose Bakusë… Këta ose do të marrin në dorë me dhunë fatet e vendit, ose do të ‘çajnë ferrën’. Dëshmia e Monikës ‘mbi inceneratorët’, na zbuloi se SHISH është në anën e tyre. Lidhjet me agjencitë inteligjente të Lindjes, sidomos UDB, janë të vjetra, të transmetuara në gjithë zinxhirin. Paraardhësi i Shaqirit, Hyseni, njihej thuajse hapur për lidhjet me UDB, madje edhe nga babai. Ai ishte mik i familjes së Sali Berishës dhe i investuar prej tij në krye të Inteligjencies… Ne nuk dimë akoma cilët instrumente të tjerë të shtetit kanë në dorë të tretët.

Si guxojnë të akuzuarit Berisha e Meta të dalin në krye?

Pas tre ditësh, në datë 7, kanë deklaruar se do të rrëzojnë kryeministrin. ‘Ik në një qytet tjetër!’, e urdhëron Berisha. ‘Merreni nga Holanda e silleni këtu me forcë!’, deklaron Monika… Edhe pse këta ndodhen nën goditjen e amerikanëve dhe përbuzjen e shqiptarëve, guxojnë.

Kanë arsye? Apo prapë lidhjet?

Shpesh herë njerëzit po mendojnë se SPAK dhe gjithë Drejtësia e re po vonohet shumë. Pse? Nganjëherë, me të drejtë, mendojnë se ‘Berisha e Meta kanë leje të bëjnë çfarë të duan!’ kundër stabilitetit, ligjit dhe individit. Pse? Nganjëherë mendohet se këta e sulmojnë Amerikën sepse e shikojnë të dobët… Nga del kjo? Veç për faktin se kanë në dorë SHISH-in?

Thua të jetë vetëm kjo arsyeja? Apo kanë dorë edhe në SPAK? Edhe në Drejtësinë? Edhe në FARK kanë dorë ende? Edhe në kompanitë e vrasësve me pagesë? Edhe në Moskë?…

Here comes the courage that after the 24th 'they take us forward...'.

We still don't know what other instruments of the state the third parties have in their hands... Monika, with that real evidence she brought out, proved to us that an abyss is open; opened our eyes./ Word.al

Most read