BREAKING NEWS

NAME/ He followed the customer with a knife on the street after he complained about the bill, the owner of the restaurant is identified, the police declare him wanted

NAME/ He followed the customer with a knife on the street after he complained
x
BREAKING NEWS

The declaration of non-grata of the Russian journalist, Grenell reacts and warns Sweden: Terrible precedent, Kosovo officials may suffer in the future

The declaration of non-grata of the Russian journalist, Grenell reacts and warns
x
BREAKING NEWS

The Zajednica process in Kosovo/ "Historical shame and crime of national treason, anti-Albanianism combined with high state corruption in Tirana", Spartak Ngjela makes a strong warning: Wait and see...

The Zajednica process in Kosovo/ "Historical shame and crime of national
x
BREAKING NEWS

Is the African heat gone?! Rain, lightning and low temperatures! Weather forecast for next week

Is the African heat gone?! Rain, lightning and low temperatures! Weather
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in the last 24 hours

Covid-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

"1 week after I told Meta this, Berisha arrested me", Idajet Beqiri reveals the behind-the-scenes and raises strong suspicions

"1 week after I told Meta this, Berisha arrested me", Idajet Beqiri
x
BREAKING NEWS

Rainfall and lower temperatures, meteorologist Hakil Osmani predicts what the weather will be like in August, the surprises that await us next week and the big turn after the 15th

Rainfall and lower temperatures, meteorologist Hakil Osmani predicts what the
x
BREAKING NEWS

"He showed me Fatos Nano in prison", Idajet Beqiri bursts the 'bomb' about Ilir Meta

"He showed me Fatos Nano in prison", Idajet Beqiri bursts the
x

Politike

Who is the file that Sali Berisha holds hostage Ilir Meta? Here is the strong evidence of Dritan Prifti that is being used as handcuffs for the former president

Who is the file that Sali Berisha holds hostage Ilir Meta? Here is the strong

The use of dossiers in the form of blackmail is a known practice of former Prime Minister Sali Berisha. Recently, it was found that Ilir Meta was taken hostage by Sali Berisha in 1991, precisely because of the file with the former State Security. It is learned that during these times Berisha held Meta hostage, even as early as 1991, and that the former prime minister knew that the former president was a spy for the Security. While he was assisted by the former head of the State Information Service, Bashkim Gazidede, who is said to have copied the former president's file and made it available to the doctor. But even with the release of this file that the newspaper reported a few days ago that the chief speaker had released, the relationship between Meta and Berisha has not changed. Ilir Meta has again gone after Berisha. The last protest for the murder of 7-year-old Jonada Avdia brought together the chairman of "Foltor", Sali Berisha, and the one of the Freedom Party, Ilir Meta. There was a handshake between them. But who is the other file that Berisha has in hand for Ilir Meta and is using it as a threat of imprisonment for the former president?

The Berisha-Meta report and the secret file between them

Something very strong keeps Ilir Meta connected to Sali Berisha, as the relationship between them is a history characterized by hatred and attempts to physically eliminate the other, slanderous accusations, arrests and blackmail, but also by flirtations, alliances, bargains, co-governance, quarrels about particular weakness towards each other, joint protests, union against Lulzim Basha, the USA, the reform in justice and of course against Edi Rama. For the Albanians, only the strong accusations have appeared among them, but the secret bargains and blackmails have not yet come to the "surface". But even the accusations over the years show a lot. The newspaper has "sieved" their clashes with shocking accusations. But among them, we cannot leave without mentioning the politician who disturbed their lives. Maybe the strong evidence that Dritan Prifti had, are they being used as handcuffs for the head of the pulpit? The late Dritan Prifti, who passed away mysteriously some time ago, was one of Ilir Meta's closest collaborators, but then he became one of the most hated people on earth by Ilir Meta. The latter, during the government of Sali Berisha, appointed Prifti as Minister of Economy. Minister Meta and Monika saw this as a golden opportunity to steal as much as possible. The priest began to resist Meta, refusing all his bargains. In order to unmask Ilir Meta in front of the Albanians, the priest registered Meta in his office, with the shopping pad in hand. Meta then escaped prison, after the intervention of Berisha, who controlled the Supreme Court with some of his soldiers. he was one of Ilir Meta's closest associates, but then he became one of the most hated people on earth by Ilir Meta. The latter, during the government of Sali Berisha, appointed Prifti as Minister of Economy. Minister Meta and Monika saw this as a golden opportunity to steal as much as possible. The priest began to resist Meta, refusing all his bargains. In order to unmask Ilir Meta in front of the Albanians, the priest registered Meta in his office, with the shopping pad in hand. Meta then escaped prison, after the intervention of Berisha, who controlled the Supreme Court with some of his soldiers. he was one of Ilir Meta's closest associates, but then he became one of the most hated people on earth by Ilir Meta. The latter, during the government of Sali Berisha, appointed Prifti as Minister of Economy. Minister Meta and Monika saw this as a golden opportunity to steal as much as possible. The priest began to resist Meta, refusing all his bargains. In order to unmask Ilir Meta in front of the Albanians, the priest registered Meta in his office, with the shopping pad in hand. Meta then escaped prison, after the intervention of Berisha, who controlled the Supreme Court with some of his soldiers. Minister Meta and Monika saw this as a golden opportunity to steal as much as possible. The priest began to resist Meta, refusing all his bargains. In order to unmask Ilir Meta in front of the Albanians, the priest registered Meta in his office, with the shopping pad in hand. Meta then escaped prison, after the intervention of Berisha, who controlled the Supreme Court with some of his soldiers. Minister Meta and Monika saw this as a golden opportunity to steal as much as possible. The priest began to resist Meta, refusing all his bargains. In order to unmask Ilir Meta in front of the Albanians, the priest registered Meta in his office, with the shopping pad in hand. Meta then escaped prison, after the intervention of Berisha, who controlled the Supreme Court with some of his soldiers.

Informacionet që kishte në dorë Prifti për Metën

Prifti kishte në dorë shumë informacione për Metën. Këtë e tregoi dëshmia e tij që gazeta e riktheu pak ditë më parë, ku Prifti e zbuloi vite më parë atë që ka dalë tani se Meta ishte spiun. Me anë të një deklarate për mediat, asaj kohe Dritan Prifti ripërsëriste akuzat e mbetura ende pa përgjigje zyrtare, e që e lidhin Metën me të qenët bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit. “Një spiun komunist, që spiunonte shokët e tij që në universitet. A ka fakt më tronditës se ky për njeriun nr.2 të shtetit shqiptar”, thoshte Dritan Prifti në deklaratën e tij. Prifti theksonte se mediat e kanë censuruar këtë informacion nga frika dhe presioni i madh që ato përballen. Nga ana tjetër, sipas Dritan Priftit, kjo tregonte edhe frikën e Ilir Metës për t’u përballur me të vërtetën. “Ka mundur për 25 vjet ta fsheh këtë të vërtetë, në bashkëpunim me Sali Berishën, i cili ka dosjen e plotë të Ilir Metës, por e ka përdorur atë vetëm për interesat e tij”, tregonte ai në deklaratë. Pra një dosje që Berisha kishte në dorë, Prifti e dekonspiroi kohë më parë.

Akuzat e forta të Priftit për vrasje

Ish-deputeti i ndierë, Dritan Prifti ka deklaruar në mars të vitit 2015 se Ilir Meta donte të vriste Tom Doshin. Ai tha gjithashtu bëri një akuzë tronditëse se ka pasur një plan për të vrarë edhe atë. “E kanë nxjerrë që 80% e shqiptarëve e vërtetojnë, ata që nuk e besojnë janë disa persona. Unë kam bindjen se akuzat e Doshit janë të vërteta. Bindja vjen si pasojë e atyre që kam marrë nga Doshi. Unë jam informuar për këtë histori në muajin tetor. Sa veta janë vrare dhe askush nuk e di. Nuk do te destabilizohej vendi pasi do sillte ca deputetë të tjerë. Po ju pyes ju dhe shqiptaret: Pse Tom Doshi kishte interes te sajonte një gjë të tille? Doshi ishte një deputet shume i fuqishëm i PS me marrëdhënie shume te forta personale me kryeministrin, kryetarin e kuvendit, deputetet. Ilir Meta ka pasur një plan edhe për të me vrarë mua”, deklaroi Prifti.

Dritan Prifti: Mafiozi Meta fitoi 10 milionë USD për 10 ditë, lidhjet me krimin

Dritan Prifti ka dhënë një intervistë tronditëse kohë më parë, ku përmend detaje shokuese rreth figurës dhe veprimtarisë së Ilir Metës. Ashtu siç e përshkruajnë raportet ndërkombëtare, Prifti e tregon Metën si një mafioz të rrezikshëm, zyrën e të cilit e vizitonin çdo ditë kriminelë që kishin bërë qindra vite burg, pasi kanë vrarë njerëz. Prifti thotë se në vitin 2000, Ilir Meta ka bërë 10 milionë USD për 10 ditë me aferat në KESH. “Nuk është se nuk kam pasur episode të Metës që në vitin 2000. Isha drejtor KESH. 10 ditë u largova në Amerikë. Meta bëri 10 milionë dollarë energji për 10 ditë që unë u largova. U ktheva nga Amerika dhe e kundërshtova dhe kam pasur luftë të ashpër me të. Më ka thirrur në zyrë duke pritur për të shkuar në parlament, më ka thirrur në zyrë dhe më ka thënë: Na duhet të blejmë anëtarë të KPD të PS. Më tha, më duhen 500 mijë marka. I thash se nuk kisha ku t’i gjeja. Merri borxh më tha. Kam menduar se kanë qenë episode të veçuara që mbase ndodhin nga një papjekuri rinore. Çfarë kam parë këto vite dhe çfarë dëgjoj tani, nuk mundet ta mbaja në arkivin tim këtë video. Nuk mund ta mbaja më”, është shprehur Prifti kohë më parë.

Disa akuza “bombë” të Berishës ndaj Metës

Mars 2015 Berisha: Meta i akuzuar për vrasjen e dy deputetëve

“Të protestojmë kundër Ilir Metës, të akuzuarit me zë dhe figurë si porositës i vrasjes së dy deputetëve dhe që nuk jep dorëheqjen për t'i hapur rrugën hetimit. Pasnesër në ora 11:00 të gjithë në sheshin "Skënderbej" nën moton: të hedhim, të hedhim murin e krimit! T'i hedhim, t'i hedhim qelbësirat!".

Berisha: Mbi Metën rëndojnë dy varre

“Mbi Ilir Metën dhe bashkëshorten e tij, rëndojnë dy varre dhe dy krime të fshehura pas Malit të Dajtit. Nuk do të jetë e largët dita kur Ilir Meta do ta mbylli jetën e tij pas hekurave të burgjeve.

Korrik 2000, Akuzat e Berishës se Meta vodhi thesarin e shtetit

“Ai e mori si çdo qeveri tjetër pasurinë për të vazhduar luftën, kurse ju vodhët thesarin, jo në vitin 1941, jo më 1939, por vodhët thesarin më 1999. Në dhjetor të vitit 1999 ju festuat Vitin e Ri duke u vjedhur thesarin shqiptarëve. Është e thjeshtë t’u thuash shqiptarëve se Leka Zogu mori thesarin, po edhe qeveria juaj e mori thesarin, dhe e mori atë më 28.12.1999, dhe e mori atë të tërin nga data 28 dhjetor deri në datën 22 prill”.

 Maj 2000, Berisha akuzon Metën për pastrim parash

“Ju nuk e dini. Ka ndodhur e njëjta gjë si me floririn. Dhimitraq Rafti ka kthyer paratë nga Banka e Pireut të Greqisë dhe “lavatriçja Meta” ia ka pranuar ato, pasi i ka marrë nja 200 mijë. A doni dokumente të tjera?”, ka thënë kohë më parë.

Deklarata e Metës që tregon se mes tij dhe Berishës ka pazare të fshehta

Në 5 mars të 2015, akuzat e forta të Ilir Metës në mes të Kuvendit për Berishën treguan se mes tyre ka pazare të fshehta dhe shantazhe. “Përgjigja ime, doktor, është kjo: për ty bëj çdo sakrificë, por për Shkëlzen Berishën e kam dhënë dorëheqjen një herë. Nuk e jap dy herë dorëheqjen për Shkëlzen Berishën! Ta sqaroj edhe më shumë: mos u bëj pjesë e puçit të pularisë, me Tom Doshin dhe Dritan priftin si aksionerë! Po them këtë në mënyrën më miqësore. Për ty bëj çdo gjë, por jo për Zenin. Se të kërcënon ty Dritani me videot e Zenit, bashkë me Tomën, kjo është çështje tjetër, nuk është çështja ime, të lutem shumë! Herën e parë, dorëheqjen e dhashë prej Shkëlzenit, se ai ishte në videon e Dritan Priftit, dhe ti e di shumë mirë, dhe më the: “Shiko çfarë ka bërë ky budallai”. Ashtu më the! Më thoshe: “Ça t’i bëj këtij budallait se më turpëroi!” Vazhdo ende me mendtë e Shkëlzenit! Vazhdo, se unë nuk kam çfarë të bëj për ty.  Jo, jo, derisa i ke ti, do t’i nxjerrësh ti. Unë do të nxjerr ato...”.

Most read