BREAKING NEWS

Artan Hoxha publishes for the first time the video surveillance that arrested the RENEA policeman

Artan Hoxha publishes for the first time the video surveillance that arrested
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ The journalist finds out if there will be other departures from Alibeaj's lists

May 14 elections/ The journalist finds out if there will be other departures
x
BREAKING NEWS

April fool behind the door! / "It has uprooted olive trees, forests and roofs", The powerful storm causes 'colossal' damage in Mallakastër, residents recount their experiences of horror (PHOTO)

April fool behind the door! / "It has uprooted olive trees, forests and
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha sells "Foltoren" to Ilir Meta, municipal councils are filled with members of the former Socialist Movement for Integration, here are the names

Sali Berisha sells "Foltoren" to Ilir Meta, municipal councils are
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Dashamir Shehi reveals for the first time why the negotiations with Berisha failed

May 14 elections/ Dashamir Shehi reveals for the first time why the negotiations
x
BREAKING NEWS

Berisha mobilizes the people of the criminal world and threatens the democratic candidates competing in the May 14 elections, this is how he is holding them hostage and blackmailing them

Berisha mobilizes the people of the criminal world and threatens the democratic
x
BREAKING NEWS

Dash Shehi does not hold back, fiercely attacks Meta and Berisha, reveals the reason why he did not join the "Together We Win" coalition

Dash Shehi does not hold back, fiercely attacks Meta and Berisha, reveals the
x
BREAKING NEWS

Criminals in the campaign of May 14, the chairman of SP Mirditë resigns after the involvement of people with criminal records

Criminals in the campaign of May 14, the chairman of SP Mirditë resigns
x

Politike

Close friend with father/ Rudina Hajdari tells the conversation with 'person A', Agron Neza and the secrets he confessed. The former MP had a strong debate with Milaim Zeka: You said it with a deliberate tension

Close friend with father/ Rudina Hajdari tells the conversation with

One of the figures from the Democratic Party who has met "person A", which is Agron Neza, mentioned in the indictment of Charles McGonigal, is the former member of parliament, Rudina Hajdari. In the debate with the analyst from Kosovo, Milaim Zeka, she stated that this meeting was made because Neza was a friend of her father, and while according to her, this is being done in order to remove attention from the meetings that Rama has rich with former senior FBI official.

Milaim Zeka: These forged documents with the seal of the FBI and the CIA were used by a person in Brussels named Faik Imeri who put everyone in the game and demanded up to 10 million euros in compensation from Kosovo businessmen. to remove them from blacklists. This man was called by the head of the FBI. But this is being investigated by the FBI and the CIA. This person has blackmailed many businessmen. He blackmailed the Devolli company group, the most powerful people in Kosovo. This whole group, in the summer of last year, had dinner in Dhërmi with a senior DP official. Ducka, Neza and Charles McGonigal have been in Dhërmi and met with representatives of the Albanian opposition.

Who are the representatives of the opposition?

Milaim Zeka: Rudina Hajdari has met both Mr. Neza and Mr. Ducka. If American justice proves that the money given by Neza was given to destroy the opposition in Albania, it is a criminal offense.

Rudina Hajdari: You said it with a deliberate tension. Mr. Neza was a friend of my father and I only met him for this story, he told me about his memories with my father. I am curious to know everything about my father and what happened then. It is known that he was a friend of Azem Hajdar. For no other work. He met a lot of people in Tirana. Mr. McGonigal was not in Dhermi, I'm sure. 

Duhet të na shqetësojë fakti që kryeministri i vendit ka përdorur postin e tij politik për të shfrytëzuar dhe dëmtuar opozitën. Kjo duhet hetuar plotësisht jo vetëm nga prokuroria amerikane që po e bën, por edhe SPAK duhet të bashkëpunojë me ata amerikanë, për ta zbardhur tërësisht këto që kanë ndodhur, se kryeministri shqiptar ka shkelur ligjin. Ka shpërdoruar postin e kryeministrit për interesa personale për të çuar përpara agjendën e vet personale. Unë jam takuar me zotin Neza se ka qenë mik me babin tim. Kisha kuriozitet rreth asaj që ka ndodhur atë periudhë.

Milaim Zeka: Nuk po them se Rudina Hajdari ka bërë vepër penale pse është takuar me Agron Nezën. Ata njerëz që nuk janë takuar për qëllime të këqija me Agron Nezën, me shefin e FBI dhe me zotin Duçka, nuk kanë pse ta fshehin. Unë jam takuar me të gjithë këta dhe çdo bisedë e kam të regjistruar. Kam patur mision të takohem me ta. Cili ka qenë misioni im? Ka qenë misioni i gazetarit.

M.q.s i keni regjistruar, e keni pyetur për takimin me Ramën, Nezën dhe McGonigal?

Milaim Zeka: Unë e kam pyetur zotin Neza, m.q.s më është prezantuar si person i FBI, më ka prezantuar edhe McGonigal. E kam pyetur kush është ky njeri në Bruksel që paraqitet me pseudonimin “Florjani” që po mashtron dhjetëra njerëz në emër të CIA-s amerikane. Unë i kam dërguar një foto të këtij personi zotit Neza. Brenda disa minutave foto ka arritur te Faik Imeraj në Bruksel. Unë këtu e kam zbuluar rrjetin. I vetmi njeri në këtë botë që kam fotografuar personin në Bruksel, kam qenë unë. Personi që e dërgoi fotografinë ka qenë Agron Neza. Agron Neza këtu ka rënë në kurth. Personi në Bruksel, sipas shërbimit informativ të Kosovës, ndërkombëtare dhe amerikane, ky “Florjani” (Faik Imeraj) ka qenë i rekrutuar nga BIA serbe.

Rudina Hajdari: Duhet të ndërhyj pak se po flitet për çështje që s’kanë asnjë interes për shqiptarët. Po bëni lojën e Edi Ramës. Po devijoni debatin dhe nuk po fokusohemi aty ku duhet. Kryeministri i Shqipërisë është cituar 14 herë në aktpadi, një skandal i paraparë ndonjëherë. Këtu ka një person që po bashkëpunon me FBI dhe e di mirë këtë histori, mund të ketë një tradhtar që po bashkëpunon për të treguar detaje intime sa i takon këtyre aferave. Edi Rama është shumë i frikësuar në këto momente, besoj. Ka përdorur postin e tij për arsye personale, për të dëmtuar dhe kapur opozitën. 

And all these must go before Albanian justice. Rama appeared on several TV channels and denied his involvement or his investigation by American justice. Not only will he be investigated, but he is using his position, his immunity as prime minister, to protect his privacy so that when the investigation is done, there is a law in America that protects the public. In the case of Mr. Rama who uses the post to protect himself, only saying that it violates his personal security. Today as we speak, Edi Rama has violated the Albanian law and has used the post of Prime Minister against the opposition, against Albanian democracy.

Milaim Zeka: He spoke to Edi Rama, but not to me.

Most read