BREAKING NEWS

"It will be in greater danger" / Frrok Çupi predicts sensational developments, issues a 'bomb' warning for this well-known politician: He is on the verge of prison

"It will be in greater danger" / Frrok Çupi predicts
x
BREAKING NEWS

He announced the move of Prime Minister Rama, Artan Hoxha releases the strong 'thumb' for the Duka-Veliaj clash and raises doubts: He may have done it ...

He announced the move of Prime Minister Rama, Artan Hoxha releases the strong
x
BREAKING NEWS

Action "flash", Fieri in "siege", FNSH controls luxury cars and those with foreign license plates / What happened?

Action "flash", Fieri in "siege", FNSH controls luxury cars
x
BREAKING NEWS

"Berisha's SHIK wanted to eliminate me" / Shocking testimony comes from the US, the well-known Albanian businessman tells how he saved Arben Kraja

"Berisha's SHIK wanted to eliminate me" / Shocking testimony
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta has been intercepted in drug and human trafficking where US interests are damaged, he and Berisha have their eyes on Ukraine, aim for asylum in Russia

Frrok Çupi: Meta has been intercepted in drug and human trafficking where
x
BREAKING NEWS

After "non grata", Berisha risks economic sanctions, FBI-CIA-DASH cooperation with the Treasury for the affairs of the blacklisted names, here is the report

After "non grata", Berisha risks economic sanctions, FBI-CIA-DASH
x
BREAKING NEWS

DP uncovers Ilir Meta's bargains with the majority for the local elections, did not appeal to the Constitutional Court the illegality of June 30

DP uncovers Ilir Meta's bargains with the majority for the local elections,
x
BREAKING NEWS

The list is clarified, here are the qualified families to benefit soft loans in Tirana, the procedures how it is done

The list is clarified, here are the qualified families to benefit soft loans in
x

Politike

Mimi Kodheli: Bulgaria should lift its veto and open the way for integration, Tirana will not ask for separation from Skopje, we have learned from each other's mistakes

Mimi Kodheli: Bulgaria should lift its veto and open the way for integration,

The Vice President of the NATO Parliamentary Assembly, at the same time the chairwoman of the Albanian Parliamentary Committee on Foreign Policy and MP of the Socialist Party, Mimi Kodheli commented on the political situation in the country and beyond. During an interview for the newspaper "SOT", MP Kodheli demanded that Bulgaria lift its veto on Skopje and unblock negotiations. She said that Albania will not seek secession from northern Macedonia. She further said that the local elections of June 30, 20219, which were legitimized a few days ago by the Constitutional Court are a closed chapter for the Socialists, while emphasizing that the time has come for the country to go to by-elections in 6 municipalities, which today are without a mayor.

-Mrs. Kodheli, the Constitutional Court overthrew the Association of Municipalities, the opposition and President Ilir Meta a few days ago regarding the local elections of June 30, 2019, legitimizing them. How do you like this decision?

The June 30 local elections are a closed chapter for us. The Socialist Party has kept them in compliance with the law, so I think the only thing we need to do is look ahead. Let us realize the next by-elections as soon as possible and in this way we can serve the citizens better and be closer to them. This should actually be our main discussion on how we can best serve.

-Today we are talking about 6 municipalities and meanwhile the Prime Minister Edi Rama and senior exponents of the SP, have called on President Meta to decree a new date for local by-elections. But this Thursday, while he was invited to a television studio, Mr. Meta hinted that he did not know the decision of the Constitutional Court for June 30, and even announced the sending of this case to the Strasbourg Court. Do you have a comment?

I just gave you the answer a little above, that by-elections should be held in these 6 municipalities.

-PS has launched an analysis regarding the parliamentary elections of April 25 and a reorganization at all levels of the party. How is this process going and how did you receive your delegation to unit no. 8 in Tirana?

Është nder për mua të vazhdoj të punoj e drejtoj struktura të Partisë Socialiste. Është pozitiv fakti që ne bëjmë analiza kur dalim fitues. Për rrjedhojë riorganizimi do të sjellë struktura më të qëndrueshme dhe shpresoj rezultate akoma më pozitive. E nderuar që angazhimi im sot është i përqendruar në zemër të Tiranës, pikërisht në njësinë 8.

-Ju jeni ekonomiste në profesion. Mund të na bëni një panoramë si parashikohet situata ekonomike për vitin 2022?

Unë mendoj se ekonomia shqiptare ia ka dalë t'i qëndrojë me sukses të paktën dy "shock"-ve të mëdha siç ishte tërmeti dhe pandemia. Ka pasur ekonomi në Europë shumë më të konsoliduara e të mëdha se e jona, që kanë vuajtur rënien ekonomike, edhe me 2 shifra madje. Viti që vjen do të jetë një vit relativisht i vështirë ekonomik, kjo përveç pandemisë që po vazhdon, edhe për shkak të konjukturave botërore që lidhen me kriza e për pasojë rritje të çmimeve, sidomos ato të naftës e gazit. Buxheti 2022 që sapo miratuam në Kuvend është një buxhet i ekuilibruar që siguron një rishpërndarje të mirë të ardhurash sidomos për shtresat në nevojë, por edhe një dinamikë që do ta lejojë ekonominë të rritet me ritme të kënaqshme.

-Le të përqendrohemi pak tek situata brenda PD, ku Basha dhe Berisha i kanë shpallur luftë njëri-tjetrit. Keni një koment?

Jo nuk kam asnjë koment.

-Le të flasim pak për procesin e integrimit në Bashkimin Europian. Si e shikoni veton e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë në rrugëtimin e saj në BE?

Unë ju falënderoj për pyetjen. Shqipëria në fakt ka një shok të mirë në këtë rrugëtim. Është pikërisht bashkëkryetari i saj, komshiu, neighborhood-i po të doni, meqë jemi këtu në Amerikë, që është Maqedonia e Veriut. Dhe besoj që ky ka qenë një rrugëtim nga ku ne kemi ditur të mësojmë nga gabimet e njëri-tjetrit, po ashtu të përfitojmë nga njëri-tjetri. Kështu që nuk mendoj që Shqipëria do të kërkojë të mund të shkëputet dhe të duhet të shkëputet. Besoj dhe shpresoj shumë që me zhvillimet e fundit mbaszgjedhore në Bullgari, Bullgaria të mund të ndryshojë qëndrim, të heqë veton dhe mund t’i hapë rrugën Maqedonisë së Veriut dhe për pasojë dhe Shqipërisë për mbajtjen e tryezës së parë ndërqeveritare ku me gjasë ne do të marrim OK-in për hapjen e negociatave.

-Ndërkohë pak javë më parë ju u rizgjodhët si zv/presidente e Asamblesë Parlamentare të NATO? Si u ndjetë dhe kujt ia dedikoni këtë vlerësim?

Më së pari ky vlerësim i takon Shqipërisë. Shqipëria ka ditur të jetë një aleate besnike dhe e përkushtuar e Aleancës NATO. Ajo ka treguar lidership në rajon ashtu siç ka ditur të jetë pjesë aktive në misione e prezencë ushtarake kudo ku kjo është kërkuar. Ndaj në këtë drejtim i gjithë ky proces i rizgjedhjes bëhet më i lehtë. Padyshim që edhe eksperienca ime personale ndihmon. Unë sapo kam marrë pjesë në Forumin e 21-të Transatlantik që u zhvillua në Uashington DC, ku u hodhën mendime të vyera në mbështetje të Konceptit Strategjik të NATO-s për dekadën që vjen, pra 2030 dhe ku fol për të gjitha sfidat që na presin me qëllim sigurimin e një mjedisi më të sigurt për të ardhmen tonë, por më së shumti të fëmijëve tanë.

-Zonja Kodheli, kam edhe një pyetje të fundit. Dita e Çlirimit është bërë vazhdimisht një temë debati në Shqipëri, ku së fundmi deputeti i PS, Bujar Çela zgjodhi t’iu uronte festat e 28-29 nëntorit anëtarëve Komisionit të Sigurisë Kombëtare me një fotografi të Enver Hoxhës. Keni një koment?

Unë besoj që ju e keni dëgjuar kryetarin e grupit parlamentar, zotin Taulant Balla, në një koment që ka bërë, në qoftë se nuk gaboj të nesërmen e kësaj ngjarjeje. Unë nuk kam qenë atje, kështu që di aq sa ju mund të dini nëpërmjet mediave. Besoj do të kalojë në një verifikim...

-Po mendimin tuaj për dukurinë...

Do të kalojë në një verifikim nëse personi, deputeti, kolegu është vërtet kolegu që e ka bërë këtë veprim. Historia e Shqipërisë është një histori që besoj do të rishkruhet. Por, mos harroni një gjë, që në Luftën e Dytë Botërore ne kemi qenë në anën e duhur të historisë, në anën e luftës së një të keqe të madhe siç ishte fashizmi dhe nazizmi. Kështu që kjo e ka bërë Shqipërinë të jetë në atë moment në anën e drejtë të historisë. Pastaj ngjarjet kanë...

-Dakord por urimi apo gjesti që ka bërë deputeti Çela duket se i ka prekur shumë grupet e interesit...

I am no one to judge. I know if this is an action that should go through a disciplinary process, it should definitely go through a disciplinary process if it is verified that it is really the person who did the thing (such). I would never have wished that anyone who is sensitive to this action could be hurt, because many were hurt during the time he suffered the regime. So we, I must believe, look ahead and not go back to the past as a division between us. The past for us should be just a reason to unite, to see our common future, as we should have it, inseparable. We are too little to be separated.

Interviewer: Rigels Seliman