BREAKING NEWS

Even Albania is involved, the EU is a professional giant fraud scheme, the sensational details are quickly revealed

Even Albania is involved, the EU is a professional giant fraud scheme, the
x
BREAKING NEWS

The CEC comes out with the important announcement/ Who are the two well-known names that made a lot of noise who are expected to receive the mandate of the deputy in the next session (FULL ANNOUNCEMENT)

The CEC comes out with the important announcement/ Who are the two well-known
x
BREAKING NEWS

"Joe Biden has made it clear that SPAK..."/ Spartak Ngjela comments on the statements of Yuri Kim and Arben Kraja: Berisha was investigated before being declared non grata, while Meta is being investigated for...

"Joe Biden has made it clear that SPAK..."/ Spartak Ngjela comments on
x
BREAKING NEWS

The division in PD deepens/ From Mallakastra to Krujë, the 7 candidates of the Alibeaj group for the local elections are revealed. Who are the famous names?

The division in PD deepens/ From Mallakastra to Krujë, the 7 candidates of
x
BREAKING NEWS

"Earthquakes" in the opposition in December, from the return of Lulzim Basha to the head of the DP, to the expulsion of Berisha and Meta from Parliament, here are the behind-the-scenes

"Earthquakes" in the opposition in December, from the return of Lulzim
x
BREAKING NEWS

Joe Biden puts Albanian politics into anxiety, corrupt senior officials "in the circle of hell" from European conditions, how will the "burning" files in SPAK be filled with additional materials from the Americans

Joe Biden puts Albanian politics into anxiety, corrupt senior officials "in
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: This is who was the trusted man of the CIA in Albania during the Second World War and what he wrote in a report to Washington in September 1944 about the Albanians

Muharrem Xhafa: This is who was the trusted man of the CIA in Albania during the
x
BREAKING NEWS

Albania will be invaded by the cold winter, here is what the weather has in store for the first days of December (TABLES)

Albania will be invaded by the cold winter, here is what the weather has in
x

Politike

"Moscow gave millions to Albania as well"/ 'Pobjeda' of Montenegro discloses the hard details: Sali Berisha, Russia's point of contact

"Moscow gave millions to Albania as well"/ 'Pobjeda' of

Montenegrin media have revealed detailed details of the operation that has been operating in Montenegro for days, where it was possible to capture a dangerous nest of Russian espionage.

According to the Podgorica newspaper 'Pobjeda', this nest was both operative, but also a "bank" from which money was allocated to operate in other Balkan states, such as Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Albania and North Macedonia. Meanwhile, 'Pobjeda' informs that this nest had nothing to do with Belgrade, since in this country, which is close to Russia, every move was made by the Russian embassy.

According to 'Pobjeda', the Prime Minister of Montenegro, Dritan Abazovic, has ordered the launch of the largest operation against the Russian agency, as soon as he returned home from the USA. Where it is said that there were no important meetings with political leaders and law enforcement agencies, such as the CIA and the National Intelligence Agency.

"Pobjeda" emphasizes that 38 people have been arrested as members of the Russian nest, where only two are Montenegrins, while it is not known what nationality the other 36 people have. There are reports that there are also Albanians among those arrested.

To this number of 36, 6 Russian diplomats who were declared 'non grata' yesterday by Abazovic's government can be subtracted, but still 30 remain. Who were they and what nationality are they? This is the question raised not only by 'Pobjeda', but also by other Montenegrin media or even media in the West.

Meanwhile, the Podgorica newspaper states that the operation was carried out under the direct assistance of the CIA and the British secret service MI6, and three people were aware of this: Prime Minister Dritan Abazovic, the head of the secret service appointed by the latter and the Minister of the Interior , an official appointed by URA.

Përveç gjashtë diplomatëve rusë, në fokus të hetimit, të cilin po e kryen Prokuroria Speciale e Shtetit pas marrjes së informacioneve nga ANB, janë edhe dy shtetas malazezë: Radomir Sekuloviç, diplomat në pension nga Ministria e Punëve të Jashtme si dhe një person tjetër me banim në Podgoricë, i cili siç mësojmë nuk është i punësuar në institucionet shtetërore por ka një kompani private.

Po ashtu nën hetim janë të paktën 30 shtetas rusë që jetojnë në Mal të Zi dhe kanë leje të përkohshme qëndrimi dhe që dyshohet se kanë mbledhur të dhëna dhe kanë krijuar kontakte me funksionarë shtetërorë dhe kompani private në Mal të Zi.

‘Pobjeda’ bën të ditur se për operacionin nuk ka pasur fare dijeni as presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç. Kryeministri Dritan Abazoviç, ishte ai që urdhëroi me një shkresë speciale nisjen e operacionit më të madh antispiunazh në vend.

Nisja e operacionit, mësohet se ka pasur edhe rrjedhje informacioni, pasi disa persona të implikuar janë larguar menjëherë nga ambasada ruse në rrugën “Beogradska” në Podgoricë me dy çanta që nuk dihet çfarë kanë pasur brenda.

Ambasada ruse, menjëherë pas operacionit, ka shpallur pezullimin e aktivitetit konsullor, ndërkohë pak më pas ambasada e SHBA në Mal të Zi, ka bërë të ditur lajmin se Rusia ka pasur një aktivitet malinj në këtë vend.

‘Pobjeda’, në shkrimin e saj, bën të ditur edhe raportin e shërbimeve amerikane mbi influencën ruse në politikën e Malit të Zi, Bosnjës dhe Shqipërisë.

Pobjeda, thekson se njerëzit e kontaktit të Moskës në Ballkan janë Milorad Dodik dhe Sali Berisha. Këtë e thotë në mënyrën më implicite të mundshme.

Gazeta malazeze thekson ndër të tjera se miliarderi rus Konstantin Malofejev është ai që ka shpërndarë para në Mal të Zi, Bosnjë dhe Shqipëri.

SHBA, ndërkaq ka bërë të ditur se shefi i operacionit për trazirat në Ballkan ka qenë Oleg Deripaska një oligark rus, si dhe ekzekutori ishte Viktor Alexeyevich Boyarkin një oficer në rezervë i shërbimit sekret ushtarak GRU.

SHBA theksonte në raportin e saj se Boyarkin vepronte në emër të Deripaskës me 15 anëtarë të tjerë të GRU, që tentuan të rrëzojnë qeverinë e Malit të Zi, ku armët i blenë në Shkodër. Ky operacion mbetet ende nën siglën ‘Top Secret’.

Pobjeda thekson ndër të tjera se pas agresionit rus kundër Ukrainës më 24 shkurt të këtij viti, situata gjeostrategjike ndryshoi në mënyrë dramatike, gjë që çoi në intensifikimin e aktiviteteve të agjencive perëndimore të inteligjencës, të cilat tani filluan të veprojnë në mënyrë të koordinuar, nga frika se ndikimi rus në Ballkanin Perëndimor mund të çojë në trazira të mëdha politike.

Siç bën të ditur ‘Pobjeda’, Moska zyrtare ka bërë të ditur se do të japë një përgjigje të fortë pas shpalljes ‘Non Grata’ të 6 diplomatëve rusë.

Ministri i Punëve të Brendshme të Malit të Zi, Filip Axhiç, deklaroi për mediat pas operacionit, se po bëjnë gjithçka për ta pastruar vendin nga ndikimet e huaja.

But this situation has not escaped the internal political war in Montenegro. The Minister of Defense Konjevic has stated that "when he learns who the people are who have been deprived of their freedom and with whom they are in a relationship, the Minister of the Interior can change mind".

His allusion is related to the suspicions that the suspect's wife, retired diplomat Sekulovic, is on the list of Ura advisers for the elections in Podgorica. But for this, Prime Minister Dritan Abazovic has stated that no one will be spared, "everyone is equal before the law".

Article link: https://www.pobjeda.me/clanak/ko-je-sve-u-mrezi-moskve

Most read