BREAKING NEWS

What happened at the DP National Council Meeting, Paloka takes the media out

What happened at the DP National Council Meeting, Paloka takes the media out
x
BREAKING NEWS

"Cyber ??attacks in Albania, Berisha breaks the strong statement and warns: Groups from Russia and Serbia are also involved, this is why Rama hides the information from the citizens

"Cyber ??attacks in Albania, Berisha breaks the strong statement and warns:
x
BREAKING NEWS

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in the last 24 hours

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

The meeting of the National Council, the document reveals, this is how the primaries in the DP will be organized

The meeting of the National Council, the document reveals, this is how the
x
BREAKING NEWS

The arrest of the trauma doctor/ "You helped me, but I will kill you with stones", Lorenc Vangjeli: Under the policemen's masks, the portrait of every ungrateful Albanian

The arrest of the trauma doctor/ "You helped me, but I will kill you with
x
BREAKING NEWS

Funds from Russia/ The PD leadership meeting is closed, here is what is expected to happen today

Funds from Russia/ The PD leadership meeting is closed, here is what is expected
x
BREAKING NEWS

"If measures are not taken, we can expect only victims", Artan Hoxha raises great concern for Shkodra: It is not only crime!

"If measures are not taken, we can expect only victims", Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

The investigation into the "Partizani" complex, the former head of the FA Command, ends in SPAK

The investigation into the "Partizani" complex, the former head of the
x

Politike

"The blizzards of September are approaching", Gjekmarkaj mocks the government and reveals what will happen in September: Elisa, Ulsiu and Tezja are anxious about Babos' changes

"The blizzards of September are approaching", Gjekmarkaj mocks the

The deputy of the Democratic Party, Agron Gjekmarkaj, through a post on 'Facebook', satirically described what is expected to happen in September in Albanian politics.

POST:

The summer months of September are approaching!

This August is not ordinary. Troubles come and go like clouds. Calm before the storm. Oppositionists who don't grind iron with their teeth, they, like my work, have been hiding under the pines of the mountain and the sea and the nightshade since it was filled and since it was poured without finding the thread.

The others, those who take blood on their brows, those who consider public causes more sacred than personal comfort, are forging alms and as soon as the order is given, in September, they will flood like a river, restoring democracy to this ruined country. true.

The territorial ones come out like the tailors in Andersen's fairy tale and sew new clothes for the homeland with the fear that it will remain naked again.

In Tirana everywhere they wish Gazhel good luck and grow up and be brave like Ceno! They make the wallet like a cigarette paper. The feats of the incinerators have no precedent. A new day and an old matter. We hear wonders about fakirs on whom millions of euros have been registered. Oil does not go down for the price, it seems as if the Board gets its salary from hydrocarbon wholesalers and not from the state.

The rain came as soon as Niko's desperation to put out the fires came. The poor man was left pouring water from the plane and nothing!

Snow wrote a poem on this occasion! "Come, sweet rain, because Babo is waiting for you! Desperately fall on the fires of his enemies! You shower us with love for Baba"!

Ditmiri cried when he read it. Eh, he said to himself, how come I didn't make one too. Maybe I'll do it now where he knows Baba might like it?? Inspiration left him when he remembered how after he went to the congress on a field of alfalfa, nothing happened.

Babo has been sullen these days. The ship has been drilled and is taking in water. The evil of Tur's boat that he did what he did he brought to the shore. He has the traitors and betrayals.

For this, he also punished the poor Tiger, who with the flames of bitterness is now hunting to kill Beles, who is sitting on the chair where he was lying!

Babo e di kush qesh kur duhet qarë, kush gezohet kur duhet hidherim ndaj koka e tij ngjan si arka e Noas. Aty në shtator do mbeten vetem të perzgjedhurit.

Keto ditë mori udhen e Azisë duke rëndur si i marri për të takuar Atin Erdogan. Ai e porositi “bir ruhu nga dinsëzet” dhe i kujtoji që “druri ka dalë nga xheneti” ndaj shetitjua doren.

Më i heshtur është kthyer se ka ikur. Porti i ri i Durresit e ka trazuar u bë shqetesim i madh sapo u tha që u firmos marreveshja. Si mund ta durojnë armiqte e jashtem por më shumë të brendëshmit këtë gjë se Babo ka plot të tillë.

Nga të vetet të merzitur që i ka larguar e të tjerë pa hise thonë lart e poshtë që është piramidë, ndaj nuk duhet të blini aty që të shpetoni kursimet!

Po keshtu haram e ka shpallur dhe ish-Presidenti Meta. Zëra ka që do ndertohen dhe njëzet xhami moderne brënda kompleksit që njerzit ti falen Zotit në menyrë që të bëhet xhehnem mbi tokë.

Megjithë zezonat që vertiten në ajri duket sikur ministrushet dhe ministreshat po pushojnë. Enigmë mbetet fati i Ulsiut në e ka tejkaluar vetminë që i shkaktoi ikja e Belindes në krahun e djathtë të Babos. Nuk dihet në po abronxohet?!

Në rreze po merr që mes Delines dhe Evisit të shkelqejë në pozitat e ashikut lozonjar në vjeshtë apo si Ago Ymerit as i hahet e as i pihet po thjesht lengon duke u lutur që e shkuara të kthehet si e ardhme!?

Elisa thonë se po pergatitet të zevendesojë Tezen tek Turizmi dhe asnjëra nuk po pushon si duhet. Babo ka vetem një merak po i dha portofol Elises kush do ja thotë Doktorit ato që vetem ajo mundet!!?

Gjeneral Kollçaku është parë në rrobaqepes meqenese shefat e shtabit janë në modë qysh me Baken po nuk dihet i ka per qejf apo per tek Nikua?!

Damo në duart e Babos ka vendosur shpirtin e tij po i tha ai të kthehet në qeveri kthehet ai po i tha të rrijë, rri ai, bereqavers në çdo rast.

Edhe Krifca nuk duket se e pret me qejf atë të mallkuar shtator, delet dhe dhitë po aq sa Braçja e kanë marrë zët. Babua po nderdyzet. Delina duke qeshur verdiktin pret i cili duket se do e çojë në prodhim për të rikthyer Denajn apo ndonjë nga “shoqeria civile” si Ciun.

Klosi pasi ka treguar stoicizem në mbarështimin e mjekrres mund të rikthehet në qeveri aty të vendi i Frides sebashku me Blerinen e cila nuk është çudi të kapë qoshen e Bilalit. Çuçin e ka me fifti- fifti! Margeriti, Olta dhe Manastirliu nuk duken në rrezik. Ato i kanë ikur merisë se Babos si djalli temjanit.

Pas perqafimit që Babo i bëri Taos në ahengun e dates 28 Korrik une mund të mbetem si jetim pa Taon në anë, duke u mjaftuar vetem me Joriden gjithnjë e më të heshtur dhe Tonin që mbron me trup Etilden nga zymtesia e shikimeve të opozites!

Mynxyra , mynxyra po na degjojnë veshet! Thonë që Babo do ndryshojë edhe kryetaret e komisioneve e ndozot nuk prek Miminë e Puccinit duke e lënë vendin batall pa gjithë atë madheshti.

Fate Velaj is getting ready to put the flag on the baton left empty by Leli. Everything that is happening reminds us of Homer's verse "Why do you order for the dead or wretched?" so enjoy the minutes, the hours, and pray that August never ends.

Now Babua sees you with the troubles of September and the disappointments of winter!!! I left another lunch with the deputy leader Mulin for September!

 

Most read