BREAKING NEWS

Crack bad! Deep rift within the PS of Shkodra, strong debates are revealed/ The well-known minister bursts into insults towards the socialist members: You are the scum of the party. It won't happen again...

Crack bad! Deep rift within the PS of Shkodra, strong debates are revealed/ The
x
BREAKING NEWS

The "Gruevski Phenomenon" in Albania, politicians and governments at risk, the publication of interceptions, emails and communications of high officials with the world of crime and businessmen is expected

The "Gruevski Phenomenon" in Albania, politicians and governments at
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: SPAK will very quickly arrest the heads of corruption and money laundering in Albania, the US will not allow Meta and Berisha to cause chaos and violence

Spartak Ngjela: SPAK will very quickly arrest the heads of corruption and money
x
BREAKING NEWS

Internationals "rape" Vu?i?, Brussels puts Serbia on the "red list" after strengthening cooperation with Vladimir Putin

Internationals "rape" Vu?i?, Brussels puts Serbia on the "red
x
BREAKING NEWS

Serbia is alarmed, Belgrade is under the greatest pressure from the West since 1999, here are Vucic's decisive hours, Croatia warns that the recognition of Kosovo is imminent

Serbia is alarmed, Belgrade is under the greatest pressure from the West since
x
BREAKING NEWS

The Prosecutor's Office of Tirana strikes/ Demands the seizure of 6 assets of a person with ties to criminal groups, involved in cocaine trafficking in Germany

The Prosecutor's Office of Tirana strikes/ Demands the seizure of 6 assets
x
BREAKING NEWS

The blow to President Vladimir Putin deepens/ Russia's deep economic balance is increasingly catastrophic

The blow to President Vladimir Putin deepens/ Russia's deep economic
x
BREAKING NEWS

The former Minister of Economy ends up in SPAK. The details are highlighted

The former Minister of Economy ends up in SPAK. The details are highlighted
x

Politike

"Narco state"/ The PD MP speaks to the British media and raises the alarm: Albanians end up in the clutches of gangs, while...

"Narco state"/ The PD MP speaks to the British media and raises the

Thousands of Albanians are flooding to Great Britain in rafts and ending up in the clutches of drug gangs. This is the alarm given by senior Albanian and English officials. The English media The Sun has visited Tirana, after a military report revealed that four out of ten immigrants crossing illegally to England are Albanians.

The Director of the Border and Migration Department, Saimir Boshnjaku, states that "People who make money from drugs come back here driving Maseratis and Mercedes and buy a big villa in the countryside".

Senior police chiefs in the city claim most of those leaving are doing so for financial reasons - with crime bosses returning home in luxury cars.

We saw high-end vehicles with UK number plates driving around. Asked about the exodus to Britain, Saimir Boshnjaku, the director of the immigration police, said: "Some people have to leave because they have a blood feud, or have fallen into conflict with criminal gangs and fear for their lives. But most are economic migrants.

"People who make money from drugs come back here driving Maseratis and Mercedes and buy a big villa in the countryside. Young people see that and it makes them want to do the same.”

Around one in five have left the eastern European nation in some areas after being lured by the promise of great wealth in the UK.

Albania's ambassador to Great Britain, Qirjako Qirko, estimates that there are 150 thousand of his compatriots in Britain. That means the number has more than tripled since 2019, when the Office for National Statistics estimated there were 47,000 here. But the cost of smuggling into Britain can be up to £30,000.

Young Albanians who make the journey to Great Britain can end up in debt to gangs who then force them to distribute cocaine or work in cannabis factories in British cities. Government sources here admit that a toxic cycle has been created where the poorest people are lured into vice while crime bosses make unprecedented profits.

Some are even ending up in UK prisons and investigations have revealed that deportations are set to double this year as officials try to crack down on the exodus.

The Sun on Sunday will report that the Home Office has spent £1 million on a new police station at Rinas International Airport in Tirana this year to help with the returnee system.

In 2021, 497 Albanians were deported from Great Britain. However, in the first six months of this year 443 have returned, meaning last year's figure is likely to double by December.

“E di që imigracioni i paligjshëm është një shqetësim i madh dhe mund t’ju siguroj se po bëjmë çmos për t’i dhënë fund. “Kur një shtetas shqiptar deportohet nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, ne i marrim në pyetje dhe kontrollojmë nëse kërkohet për ndonjë akuzë. Nëse janë, i dërgojmë në burg. Atyre që kanë emigruar ilegalisht u ndalohet udhëtimi duke i penguar ata të largohen nga vendi. Përpunimi i kaq shumë njerëzve nuk është i lehtë për ne, kështu që ne i jemi shumë mirënjohës qeverisë britanike për këtë stacion të ri policie”, është shprehur drejtori i Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, Saimir Boshnjaku.

Lidhjet e Shqipërisë me Britaninë janë të dukshme në Tiranë, ku makinat luksoze me targa të Mbretërisë së Bashkuar mund të shihen duke lundruar nëpër rrugët me pemë. Të ashtuquajturat “vila londineze” të ndërtuara me para të bëra ilegalisht jashtë shtetit po shfaqen gjithashtu në qytete dhe fshatra të largëta të shkatërruara më parë nga varfëria.

“Ne po bëjmë çmos për t’i dhënë fund”

Historitë e “djemve të Londrës” se grumbullohen pasuri jashtë shtetit inkurajojnë të tjerët të bëjnë të njëjtin udhëtim të rrezikshëm.

Rreth 2 miliardë paund do të investohen në Shqipëri nëpërmjet huave të dhëna nga UK Export Finance, në një përpjekje për të përmirësuar mundësitë dhe për të bindur të rinjtë se kanë një të ardhme në vendin e tyre.

Por deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, thotë se politikanët tanë po merren për budallenj. Ai e krahason kombin e tij me narko-shtetet e Amerikës Latine, ku korrupsioni është endemik dhe gangsterët që merren me kokainë kanë kontroll të hekurt.

“Nuk është befasi që kaq shumë njerëz po shpërngulen në Britani pasi kjo ka vazhduar për një kohë të gjatë. Ajo që është befasuese është se sa pak po bën qeveria për këtë. Trafikimi i qenieve njerëzore është një problem i madh për Shqipërinë. Për shkak se kaq shumë njerëz po largohen, kjo po shkakton një fatkeqësi ekonomike. Ka qytete dhe fshatra të tëra ku nuk do të gjesh njeri nën moshën 40-vjeçare, siç janë larguar të gjithë të rinjtë. Një raport i OKB-së ka deklaruar se popullsia e Shqipërisë do të bjerë nga 2.8 milion në një milion në shekullin e ardhshëm dhe është e vështirë të imagjinohet ndikimi që do të ketë. Por përballja me kriminelët nuk duket të jetë prioritet për qeverinë. Në vend të kësaj, kryeministri Edi Rama po propozon një ‘amnisti fiskale’ që do t’u lejonte shqiptarëve që jetojnë jashtë të kthejnë deri në dy milionë euro pa u hetuar. Qeveria dëshiron t’i taksojë këto para me shtatë për qind, por është e qartë se një sistem i tillë do t’i lejojë kriminelët të pastrojnë paratë e tyre të pista”, është shprehur Salianji.

Most read