BREAKING NEWS

Artan Hoxha publishes for the first time the video surveillance that arrested the RENEA policeman

Artan Hoxha publishes for the first time the video surveillance that arrested
x
BREAKING NEWS

April fool behind the door! / "It has uprooted olive trees, forests and roofs", The powerful storm causes 'colossal' damage in Mallakastër, residents recount their experiences of horror (PHOTO)

April fool behind the door! / "It has uprooted olive trees, forests and
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha sells "Foltoren" to Ilir Meta, municipal councils are filled with members of the former Socialist Movement for Integration, here are the names

Sali Berisha sells "Foltoren" to Ilir Meta, municipal councils are
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Dashamir Shehi reveals for the first time why the negotiations with Berisha failed

May 14 elections/ Dashamir Shehi reveals for the first time why the negotiations
x
BREAKING NEWS

Berisha mobilizes the people of the criminal world and threatens the democratic candidates competing in the May 14 elections, this is how he is holding them hostage and blackmailing them

Berisha mobilizes the people of the criminal world and threatens the democratic
x
BREAKING NEWS

Dash Shehi does not hold back, fiercely attacks Meta and Berisha, reveals the reason why he did not join the "Together We Win" coalition

Dash Shehi does not hold back, fiercely attacks Meta and Berisha, reveals the
x
BREAKING NEWS

Criminals in the campaign of May 14, the chairman of SP Mirditë resigns after the involvement of people with criminal records

Criminals in the campaign of May 14, the chairman of SP Mirditë resigns
x
BREAKING NEWS

"Corruption in the FBI and Ukraine"/ American media echoes the 'McGonigal' SCANDAL: China corruptly influenced Rama

"Corruption in the FBI and Ukraine"/ American media echoes the
x

Politike

"New York Times", from toilet paper turns into a prestigious newspaper, Sali Berisha changes the plate for the American media that took away the mask for the "Gërdec" massacre

"New York Times", from toilet paper turns into a prestigious

Former Prime Minister Sali Berisha came out yesterday with a printout of yesterday's "New York Times" article, but he clearly showed that he did not read it. He has considered this article as a "final blow" to Rama, since according to him, it shows McGonical's corrupt affair with Rama, that according to him 225 thousand dollars were paid to destroy the Albanian opposition. For both of these accusations of Berisha, "New York Times" has a clear answer. The article specifically states that the 225,000 dollars was a debt and that in fact the matter of Muzin's lobbying in the DP was deposited by the latter himself in the Department of Justice, a few days before it became public in Albania, but was also reported by McGonigal in this institution. So even though the well-known newspaper has not confirmed Berisha's accusations, the latter, showed as a trophy a page printed from the online edition. But with yesterday's attitude, the head of "Foltores", Sali Berisha, showed that he is a hypocritical politician and that he has changed course 180 degrees, thus undergoing a metamorphosis, as he appreciated the media that he attacked her once. More specifically, after the tragedy of Gërdec in 2008, the "New York Times" newspaper published a bombshell article showing how the son of Sali Berisha, Shkëlzeni, was involved in the illegal trade in cartridges in Afghanistan, but also in the affair that led to the disaster of Gërdec. The "SOT" newspaper was the first to publish the "NYT" article that at the time unmasked the doctor for the "Gërdec" massacre, and when the opposition MPs showed Berisha the "New York Times" newspaper, Berisha then called it "toilet paper". while yesterday he boasted,

Berisha uses a double standard

Former Prime Minister Sali Berisha once again speaks with two standards. Even though today he qualifies it as one of the biggest facts against the prime minister of the country, Edi Rama once wrote about Gërdec, New Times was just a hygiene paper and not a prestigious media. Even yesterday, Berisha justified himself in front of the journalists for calling it toilet paper, after he did not fulfill his request for refutation of the accusation of Shkëlzen Berisha, his son, who is currently under investigation by SPAK for the same issue. "At that time, NyTimes wrote in its article a banal fiction about Shkëlzen Berishas, ??a lie that has been proven by an American court to be 100% untrue. He was quoting Devirol, the latter has stated that he lied about my son in order to harm me. And I, as a serious newspaperman that I am, I call a friend of mine and he tells me the address of the deputy editor-in-chief. I sent the rebuttal that there was nothing there. The paper did not publish the rebuttal. Newspapers that defame and do not publish the refutation deserve every epithet. This has been, and the NYTimes is in tune with all the major media outlets of the world, for McGonigal and Rama. In this case, he is not making a discovery, he is simply telling the truth", stated Berisha.

Çfarë ka ndodhur?

Që prej tre vitesh në këtë kohë Shkëlzen Berisha bëhet lajm në SHBA, e përkatësisht në Shtetin e Florida-s, pasi djali i ish-kryeministrit të Shqipërisë nuk i ka pëlqyer se është bërë personazh i një best selleri në SHBA që më pas u bë film, në Hollywood.Bëhet fjalë për librin “Armët e Çunat” që më pas u bë film i famshëm “War Dogs” me aktorët briliantë: Jonah Hill, Miles Teller e super të famshmin Bradley Cooper.Shkëlzen Berisha, hodhi në gjyq, në një gjykatë në Florida, duke paguar avokatë në SHBA për librin, ku kundërshtonte si autorin Guy Lavvson, por edhe dëshmitarin bazë të tij në rrëfim që ishte Efraim Diveroli, personazhi bazë i aferës së Gërdecit.Berisha kundërshtonte përmendjen e emrit të tij në libër, të emrit të tij në aferën e trafikimit të municioneve që demontoheshin në punishten e Gërdecit, e cila shpërtheu më 15 mars 2008 ku shkaktoi 26 të vdekur e qindra të plagosur.Gjykata e Shkallës së Parë në Florida, nuk e mori për bazë ose thënë më troç e rrëzoi padinë e Shkëlzen Berishës, duke mbrojtur të drejtën e shkrimtarit, Guy Lawson, për të rrëfyer historinë e Gërdecit.Vetë Autori i “Armët e Çunat”,  ja dedikoi fitimin e gjyqit të shkallës së parë viktimave të Gërdecit e në radhë të parë fëmijës Edison Durda.Por i biri i ish-kryeministrit nuk e la çështjen me kaq dhe e çoi çështjen në Apel, e cila sërish e rrëzoi padinë e tij. Gjykata e Floridas ka rrëzuar padinë e Shkëlzenit dhe për pasojë dhe kërkesën e tij për një dëmshpërblim prej 60 milionë dollarësh për prishje imazhi.Në shpjegimin e dhënë nga gjykata e Floridas u morën të mirëqena dhe akuzat e vajzës së Kosta Trebickës se në vrasjen e babait të saj biznesmen ka gisht djali i ish- kryeministrit Berisha dhe një sërë provash e faktesh të tjera që vërtetonin se Shkëlzen Berisha ishte pronari i vërtetë i punishtes së vdekjes në Gërdec.

Por, çfarë përbën thelbin e kësaj çështjeje?

Pas shpërthimit të Gërdecit, New York Times, shkroi një shkrim investigativ ku bënte të ditur se afera e municioneve me Afganistanin, si kontratë me SHBA, përfshinte djalin e Kryeministrit të kohës, Shkëlzen Berisha.Pas gazetës prestigjoze amerikane u shkrua libri best steller dhe më pas filmi cult në Hollyvvood. Shkëlzen Berisha tentoi që të penalizonte autorët e librit, filmit e protagonistët e tyre, me logjikën e përjashtimit të emrit të tij nga historia e Gërdecit. Të paktën në publikun amerikan nëpërmjet gjykatës. Në dy shkallë nuk ja arriti ta bëjë. Imagjino, ndërsa në SHBA janë kryet disa seanca e dy vendime, në Shqipëri kurrë nuk u arrit një hetim i plotë mbi ngjarjen tragjike që shkarkoi26 viktima. Dhe po të shkojmë më tej, Shkëlzen Berisha sot ka zhvilluar një fabrikë boronicash, pranë Gërdecit, me vlerë miliona euro.Mbase Shkëlzeni duhet të shqetësohet për burimin e këtyre të ardhurave disa milionë euro, pa punuar asnjë ditë, të shqetësohet për shpërthimin me 26 viktima në Gërdec dhe jo për librin e botuar në SHBA.

Most read