BREAKING NEWS

"Albanian gangs 'occupy' the streets of Britain", the Secretary of the Interior does not stop: This is only the beginning, here are the measures that will be taken

"Albanian gangs 'occupy' the streets of Britain", the
x
BREAKING NEWS

Shots fired in Kruja, suspected victims

Shots fired in Kruja, suspected victims
x
BREAKING NEWS

The citizenship scheme for investors, the EU reacts and gives a strong warning to Albania

The citizenship scheme for investors, the EU reacts and gives a strong warning
x
BREAKING NEWS

New details from the Vlora assassination have come to light: the two victims had clothes with them in the car, it is suspected that they were traveling towards...

New details from the Vlora assassination have come to light: the two victims had
x
BREAKING NEWS

"The hour of justice has come", ex-president Meta warns: Here's what will happen in September

"The hour of justice has come", ex-president Meta warns: Here's
x
BREAKING NEWS

The disappearance of Ervis Martinaj, the ex-prosecutor makes a sensational warning: SPAK and the police who are dealing with this case will be revealed very soon...

The disappearance of Ervis Martinaj, the ex-prosecutor makes a sensational
x
BREAKING NEWS

Murders in the country/ "The police are being used by politics", Bujar Leskaj harshly criticizes the government: Rama is encouraging gangs and mafia groups, then...

Murders in the country/ "The police are being used by politics", Bujar
x
BREAKING NEWS

"Elbasani in a critical situation", Ilir Meta raises the alarm: the city is abandoned in all perspectives

"Elbasani in a critical situation", Ilir Meta raises the alarm: the
x

Politike

"From Delina to Nikua, the names of the 7 ministers of Babos who resign surpassing the English", the deputy of the DP comes out with the 'striking' message: The day started today with confusing rumors!

"From Delina to Nikua, the names of the 7 ministers of Babos who resign

The deputy of the Democratic Party, Agron Gjekmarkaj, has not spared the ironies in the direction of the Rama government, also being triggered by the mass resignations of Boris Johnson's government cabinet in Great Britain.

Through a satirical analysis, Gjekmarkaj points out that Rama's 7 ministers 'resign' before the opposition protest, thereby surpassing the British government according to him.

Full post:

Seven of Babo's ministers resign before the protest, surpassing the English!

The day began today with confusing trinkets and rumours. The dinner protest turns into a dance. Beyond this, with an unusual act, public morality found itself again after many debaucheries and judgments. We all thought that the ministers in Albania do not run away on their own and even never run away from their boss as they begged him to run away. It only took a spark that came from England, where six ministers left Johnson in the days of the Gazep, with his finger in his mouth like a cuckoo! They became windy and they say, we don't stay anymore, and even you Boris sikter, get out of sight, you're bringing shame to the island. Yes, the British do these things often.

The real news is being consumed in Tirana. Everything that is happening with these Babos is causing the term. Elisa, numb, climbed the stairs as the most trusted. She arrived at him as if she had boarded Charon's boat. He started to speak, but those happy words did not come out. Sobbing triumphed. Babo was losing his patience, he thought that the protest of the afternoon had finished, that the date had passed and that his people wanted to hide. I suddenly felt admiration for Elisen, this did not leave me stuck in memory.

Speak, he said, it drove me crazy! She: I'd rather not be alive this day! Speak he insisted. She could not, her legs gave way and she fell on the couch. He was holding several envelopes with ministers' resignations in his hand. They had left the mynxyra in her hands. Read it he ordered gruffly. I can't do it, she said, and a sob broke her soul.

I hapi vete! Sytë po i zmadhoheshin si ato zgavrat që koha hap neper lisa. Tigrushin i zu dora të parin dhe ai të zezë mbi të bardhë skaliste ” Ti e di sa të kam dashur, veç ti e di sa të kam argëtuar, për sytë e tu kam jetuar, për veshët e tu kam rrëfyer batuta, në zemrën tënde timen kam ushqyer, por ajo që ndodhi me inceneratoret me ka tronditur shumë! Ne ja dolëm të kemi biznesmen 95 vjeçar , në azil të pleqve gjetëm partneritet, asnjë paragjykim nuk patem për ta darovitur paranë dhe kjo është drama! Unë dhe ti duhet të dalim

nga skena , s’kemi të drejtë të ndryshojmë dialektiken dhe të përmbysim rendet sociale, bota do shkojë drejt kaosit, njerëzit nuk do mplaken kurrë, nën ketë model jeta vazhdon pafundësisht, ikim Babo, të ikim larg të dy! në fund dy pika të verdha loti. i yti edhe në ditë të qametit Tigrushi”.

Bora:” Babo, Babo ne kemi realizuar një eksperiment të madh! Qeveria angleze ka një shprehje për këtë po qeveria jonë nuk është dakort ! Ne kemi sjellë lumturinë. Feminist qe kur u bëra ministre janë të lumtur. Aguridhet qeshin Babo hahahhaha e hi hi hi. Problemi Babo është se ata nuk duan të rriten, duan të rrinë gjithmome femijë. Ne u kemi dhënë këtë mundesi. Ata gezohen kur te shohin , kur te degjojnë, kur permendeshesh mesojnë “Kurbanin”. Ne nuk mund ta lejojmë këtë iluzion ndaj japim dorëheqje , ikim, fitojmë perjetësinë, le të mplaken para kohe”.

Ulsiu; “Babo qellimi i njeriut është drejtësia mbi tokë në Kuran dhe në Bibel këtë mesojmë ! Në e bëme reformen , ajo ka zerin tim jo të Xhafes dhe fytyren tënde! Në Shqipëri sundon ligji dhe i mundem zuzaret. Mileti gjet rehat. S’ ka as kanabis, as horrllek. Jap e jep dorheqje kjo është koha për të ikur dhe të kujtohemi si të drejtet, si njerez që hymë të varfer e dolem me zemren plot si ata që e bëmë Shqipërinë bahçe Pejgamberi”.

Delina; ” Babo a nuk ishte endrra jote bolleku? A nuk ishte një ekonomi e lulezuar e liberale , Shqiptaret po ikin se i ka lodhë mireqenia. Ata s’kanë motive të rrinë më ketu. Edhe pse une ju buzëqesh ata ikin. Obezë nga të ngrënet shfaqen sokaqeve. pNe të dy jemi problemi le të bëhemi zgjidhja. Ta lëmë, të ikim ne që të kthehen ata”.

Nikua; “Ah mor Babo ti je komandant e komisar e bere ushtrinë qelibar/ S’ka ç’ na bën hasmi e dushmani se ushtri të madhe ka vatani/. Më mirë se kaq nuk bëhet. Ndaj ikim ta l?më plot se mos derdhet, eja ca ditë në Voskopojë freskohesh e ja qellojmë me kernacka se me nxorren edhe namin si koprrac pizevengjerit”.

Kishte mbetur edhe dy zarfa! Emrin e Ikonomit pa mbi njërin ! E hapi ! Ajo shkruante ” Unë e di qe ti je i vetmi e përgjithmonë Brandy i Shqipërisë. Unë e perkufizova atë që pashë në ty. Por nuk dua të jetoj me ankth se mos dikush të sfidon e as dua të të shoh të merzitur kur brandy të rreme të shfaqen në xhiro- ndaj dorhiqemi o yll bote! Rri ashtu lart i pakapshëm si model! Në fund vargjet “thuaj dielli mund të shuhet! Thuaj bota mund të kruhet, thuaj Brandy do të ruhet se per të luftojme ne derisa te ket njerz mbi dhe”.

Në fund edhe Krifca ! Po sikur andej nga Londra u dorehoqen vetem gjashtë, ketu kam shtatë zarfa u duk sikur psheretiu “Babo, Barinjet i nxunë ç’kishin për të nxënë në akademinë e tyre që ti themelove, delet e dhitë jetojnë në hamoni, lopet bëjnë muuuu sa herë me therret Braçe në interpelancë e unë be be be. Libri i blegtorëve u mbush me kujtime e bëma nga tonat ndaj ska mbetur gjë më per të bërë, ikim Babo se je lodhur shumë e ruajme ca bagëti ograjave! Uaa Babo me një brucë të dhirtë mbi atë shtat të gjatë, kerrabë e qylaf, do i shkelqesh malet, sa bukolik do dukesh, ikim Babo dhe bëhemi blegtorë e bujq imponohemi permes forces së shembullit si në fjalimet e tua”

Babo was shocked and thought: Johnson was asked to resign by six or seven. We also surpassed England, he said. Two different societies that produce politicians who fortunately do not resemble anything! Something seemed to him why Belinda, Evisi, Bledi, Olta, Edona, Ogerta, Tezja, Margeriti are still resisting maybe some conspiracy? These others are motivated by goodness, devotion, compassion and not malice, pride or ambition. Babo spoke through his teeth "they are tearing my soul, they will force me to resign faster than Boris Johnson because he has it easy, I can handle this pressure"! What the protest does is done by the ministers themselves, who rebel by breaking the myth of not running away and not conditioning him!

Albania has changed, there are no more taboos! In Baba's time, everything is possible.

Most read