BREAKING NEWS

"If the Italian wiretapping had not come out, the former minister would never have been caught", analyst Mërtiri comes out with a strong statement: Tahiri knows Rama's deeds, so the prime minister cannot sell him

"If the Italian wiretapping had not come out, the former minister would
x
BREAKING NEWS

"A 74-year-old man was left in prison and Tahiri was released", Klodiana Lala denounces the double standard of the courts, the former minister's lawyer openly 'threatens' her: If I were in the studio, we would talk differently

"A 74-year-old man was left in prison and Tahiri was released",
x
BREAKING NEWS

The well-known lawyer "reveals" justice with the decision against Tahir: Premature parole rarely happens, it wouldn't be news if...

The well-known lawyer "reveals" justice with the decision against
x
BREAKING NEWS

"What will happen to the MPs expelled from Basha and Alibeaj"? Bardhi talks about their 'fate' and surprises with the statement: They are not a problem of division

"What will happen to the MPs expelled from Basha and Alibeaj"? Bardhi
x
BREAKING NEWS

The release of Tahir, the ex-prosecutor 'makes cold water' for the government: Luxury decision, just ask for a minister in prison as a result of justice

The release of Tahir, the ex-prosecutor 'makes cold water' for the
x
BREAKING NEWS

"If the mother of the children...", the well-known lawyer comes out with the 'bombshell' statement: I show you the strong evidence that can put Tahiri back in jail

"If the mother of the children...", the well-known lawyer comes out
x
BREAKING NEWS

"I thought it was chocolate in the envelope", journalist Hoxha reveals the sensational behind-the-scenes from the arrest of the senior health official

"I thought it was chocolate in the envelope", journalist Hoxha reveals
x
BREAKING NEWS

The "sweet" envelope sinks the senior official, the testimony of the General Secretary of Health is revealed

The "sweet" envelope sinks the senior official, the testimony of the
x

Politike

Berisha does not hold back, fiercely attacks Alibeaj: his brother is a robber with a gun, every vote for him is support for Edi Rama

Berisha does not hold back, fiercely attacks Alibeaj: his brother is a robber

Former Prime Minister Sali Berisha has stated that every vote for Alibeaj PD is a vote in support of Prime Minister Edi Rama.

Berisha made the comments during his speech at the presentation of the "Primary" candidate in Kurbin, where he said that the democrats have no obligation to Alibeaj, whose brother is a robber with a gun.

He added that Alibeaj and Basha have been taken hostage by Prime Minister Edi Rama, while he called to vote for the "Together We Win" coalition candidates on May 14.

"They build one kilometer of highway with 24 million euros, when it is built with 1-2 million euros. There are standards, there are manuals. If you read all these tenders, they are awarded with the maximum limit fund. Entrepreneurs show up and do the shopping, give an amount. They say no, you will give this amount, but we will share the rest together. That of the information society has made 250 secret tenders. So the doctors leave, the citizens leave, what happens to the village? The subsidies given to agriculture in Albania are only 1/5 of what Kosovo gives. Kosovo has a budget of 2 billion euros, instead of 4 billion that Albania has. Kosovo has a government and a prime minister, but Macedonia, Bosnia, Croatia, etc. also have governments that do not seek to impoverish the citizens.

Abazovic increased the salaries of Montenegrins by 200 euros in 4 years. He hates the citizens. He hates that he steals from them. There is the relationship that the thief has with his victim. He says sign quickly and quickly. All three burners go for 600-700 million and none exist. Citizens pay 29 million euros. Rama puts 18 euros in his pocket with Veli. Not counting here hundreds of thousands of inert tons of construction companies. The war started in Ukraine, Russia attacked, this tells the Albanians that Germany is removing hot water from schools because the price of gas is increasing. Where is the gas in Albania? We produce every kilowatt of energy with water. Today, Albania produces 58% of the total energy for the country's needs from private HPP. So they turn public assets into a curse for citizens. Put the boards, communists said, but they are useful.

Po po për atë të dobishme janë sepse vjedh. U mblodhën përmes rritjes së TVSH rreth 500 milion euro më shumë. Çdo qeveri ua kthen qytetarëve, sepse janë të tyret. Kosova 100 euro pensionistëve dhe studentëve. Kujt ja dha ky ato? Vetes së tij. I mori dhe i futi në rrugët anësore Lekaj-Fier që i ndërton me 7.2 milion euro kilometrin. A mund të shkojmë ne kështu kaq të vjedhur dhe të përçmuar. Të bëjmë gjithçka për të firmosur ndryshimin. Për të votuar Behar Haxhinë, Pashk Gjonin, etj. A mund të rrimë ne si të përgjumur duke na vjedhur në këtë mënyrë? Çfarë ka ndodhur me ne? Ka ndodhur një mënxyrë e vërtetë. Rama sot ka vendosur monizmin në Shqipëri. Monizmi i Ramës është më i plotë sesa monizmi i diktatorit komunist në vitin 1991. Rama sot kontrollon të gjitha pushtetet. Ai përveç të gjitha institucioneve me akte armiqësore donte të vinte nën kontroll opozitën.

Kishte kontraktuar si vrasës me pagesë McGonigal, në mënyrë që të çimentohej pushteti i tij. Por ja ku jemi të mbrojmë pluralizmin, me bindjes se ky monizëm po i përzë shqiptarët çdo ditë, çdo javë nga vendi. Këto zgjedhje janë thelbësore për revolucionin tonë. Nuk do të pranojmë kurrë një Shqipëri moniste. Çdo votë, çdo mbështetje për pengjet e Ramës, Lulzim Bravën dhe Alibashën, është mbështetje për Edi Ramën. Unë u them demokratëve në gjithë Shqipërinë se sot jemi më të bashkuar se kurrë, jemi opozitë e vërtetë e shqiptarëve.

None should be absent in this battle. Lulzim Brava and Alibasha are related to crime with Edi Rama. Lulzim Brava is taken hostage in the money laundering process, 700 thousand dollars, where he was sentenced to 6 years in prison in every court, but Rama saved him. Even Alibasha is no less connected to crime. No democrat has obligations to his brother, an armed robber, arrested and hidden by him. We are standing by Rama and we will stand by him until the end. No democrat should go after crime connections. "Rilindja is a crime sect," said Berisha.

Most read