BREAKING NEWS

The Swiss Parliament approves the important agreement with Albania

The Swiss Parliament approves the important agreement with Albania
x
BREAKING NEWS

What is happening? Head of SPAK meeting with senior officials of DASH

What is happening? Head of SPAK meeting with senior officials of DASH
x
BREAKING NEWS

Under investigation for money laundering, the Special Court takes the important decision Rezart Taçin

Under investigation for money laundering, the Special Court takes the important
x
BREAKING NEWS

Big loss for the football of our country! Marked his name among the record holders of the quadrangle in the world, the legend of the Albanian goal passes away prematurely (Name+Photo)

Big loss for the football of our country! Marked his name among the record
x
BREAKING NEWS

"The biggest fear was when...", the cabinet director tells the moments after Berisha's hit: We were blocked, we had...

"The biggest fear was when...", the cabinet director tells the moments
x
BREAKING NEWS

Tensions with family members! He killed his 19-year-old girlfriend with a bullet in the head, the last decision is made for the young Albanian,

Tensions with family members! He killed his 19-year-old girlfriend with a bullet
x
BREAKING NEWS

They killed their friend! He shot the perpetrators' car, the wanted young man is arrested (NAME)

They killed their friend! He shot the perpetrators' car, the wanted young
x
BREAKING NEWS

"Oh poor thing, you can kill him...", Sali Berisha with harsh tones towards Rama: He is practicing genocide on Albanians

"Oh poor thing, you can kill him...", Sali Berisha with harsh tones
x

Politike

Sonila Meço doesn't hold back, throws hard punches at her colleague: Rama fired at Fevziu, that's how it is when there are no real journalists in front

Sonila Meço doesn't hold back, throws hard punches at her colleague:

The well-known journalist Sonila Meço made a comment in a long article, after Rama's interview with Fevziu.

Full post: 

In an exclusive message for the Opinion program, Prime Minister Rama spoke in the first person plural (including the Dutch Prime Minister) about the newest European project, the European Political Community.

Through a joint article in Politico, both prime ministers expressed their willingness to support this project.

Rama was one of the 3 speakers selected to address the need for the project at the first meeting in Prague.

That was enough for the prime minister to "play" in a "belief" that he is somehow the architect, but also the promoter of the initiative. And last night in Opinion, I listened to his statements marinated with typical enthusiasm of the leader, whose local politics, even the regional one, have had smaller numbers than his "suits" "a misura" for a "global" leader.

But this matters little in essence, despite the fact that form and content for Renaissance philosophy are the same. Let's leave aside this "form" and focus on the essence, because the spectacle of Thursday night was over, the spotlights were turned off, the morning illuminated even the corners of the great "achievement" of small Albania at the summit.

The truth is that this project is the idea of ??the French President Macron, presented for the first time on May 9, as an emergency to address the need for the rapid membership of Ukraine and Moldova in the EU after the conflict with Russia, when both countries clearly do not met the rigorous criteria of the European Union. 

But the war in Europe's backyard required a quick response. The candidate status was obtained, but no other acceleration could precede a clear process of meeting political, economic criteria with the unanimous vote of 27 member states (the veto remains a basic criterion, remember Bulgaria how it made North Macedonia and the leaders Europeans who wanted the opening of negotiations at any cost due to possible Russian influence in the Balkans).

Ndaj Macron sugjeroi një organizim, ku bashkëpunimi, traktatet dhe marrëveshjet të mos kushtëzoheshin vetëm për 27 vendet e BE-së dhe burokracisë së një organizmi të ngathët e me teka, por Europa të sillej e bashkuar, pa kushte anëtarësimi a vetosh përballë agresionit të Rusisë, Kinës a ndonjë faktori destabilizues ndërkombëtar.

Pra edhe vende europiane të paradhomës së shteteve me status kandidati, aspirante, ose jo drejt BE-së të mund të ndiheshin pjesë e vendim-marrjeve strategjike si energjia, siguria, etj. Por pa konkuruar BE-në, NATO-n, apo organizma funksionalë me institucione e axhendë të konsoliduar.

Psh Macron synonte të forconte “muskujt” europianë në pavarësinë energjetike, ndërsa kontinenti varej gati përgjysmë nga gazi rus, apo kur Rusia dhe Arabia Saudite vendosin në OPEC të ulin prodhimin për të rritur çmimet. Mungesën e muajve të parë po e kompenson deri diku SHBA, por lufta do të zgjasë (askush nuk ve dot bast se sa) dhe Europa duhet të gjejë mënyrat si të krijojë pavarësi. 

Franca me gjeneratën e re të centraleve bërthamorë, Gjermania me shtimin e përdorimit të qymyrit, por mbeten ende vende me fusha të dendura në gaz, si Azerbajxhani që pjesmarrës në Komunitetin Politik Europian do përbënte lehtësi në këto marrëveshje furnizimesh. Pavarësisht rekordeve të tij demokratike, apo konfliktit me Armeninë (edhe ajo pjesmarrëse në samit).

Për të vijuar më pas me sigurinë, kur Putini kërcënon edhe me sulm bërthamor, duke lënë të zbuluar Europën, që ndodhet aty ku ka qenë historikisht, mes SHBA-së dhe Rusisë e Kinës, në një presion të fortë të kërcënimeve të superfuqive rivale duke paguar çmimin për një “produkt” që nuk e ka kërkuar vetë.

Ndaj Macron thirri këtë projekt për 44 vendet e Europës, duke izoluar më tej Rusinë e Bjellorusinë, dy të paftuarat e mëdha.

Projekti ende nuk ka nisur, takimi i parë dje në Pragë është përpjekje drejt krijimit të kësaj çadre më të zhdërvjellët se BE. Aty ishin prezent edhe Turqia e Greqia, që janë në buzë të një konflikti të rëndë (Franca ka shitur Raffael e të tjera pajisje ushtarake Greqisë me një marrëveshje 4,4 miliardë $), edhe Armenia e Azerbajxhani në luftë me njëri-tjetrin si dhe plot vende të tjera me konflikte të vogla e të mëdha. Pra prezenca e të gjitha vendeve, aty në një foto, para e pas darkës zyrtare ishte një formalitet, megjithëse domethënës, si psh rasti i kryemistres britanike, vendi i së cilës ndërmori i pari Brexit (daljen nga BE), apo Turqisë që me gjasë nuk do hyjë kurrë në Bashkim.

Sjellja politike e Serbisë, Hungarisë, Turqisë në raport me Rusinë nuk ka ndryshuar pas këtij samiti. Sanksionet europiane i kanë shpërfillur para darkës luksoze në Pragë e po kështu u zgjuan edhe sot.

Në këtë peizazh, të mëtosh arkitekturën dhe ndikimin në realizimin e projektit të Komunitetit Politik Europian sepse mbajte një fjalim e bashkëshkrove një editorial me homologun hollandez është një barcoletë për spektaklin e mbrëmjes në Shqipëri. Që mes mijra kusureve të krizës së çmimeve, aferave të korrupsionit, në vendin e vetëm europian të listës gri të pastrimit të parave, pa sisteme sigurie, pa ushtri (megjithëse në NATO, por si i vetmi vend i saj i zhveshur nga një ushtri dinjitoze), me borxh të shkalafitur për takatin e vet, me nxirje në raportet ndërkombëtare mbi ndikimin e krimit të organizuar e korrupsionit, përfshi ato të DASH, me kontribut të ulët edhe në ekonominë e rajonit (jo më të Europës), pra mes këtyre e shumë kusureve të pretendosh se po i japin bakshish kryeministrit shqiptar për të qenë faktor në nismë është qesharake. Por tek e fundit ne qeshim me batutat plot kripë të liderit.

A leader who will someday have to decide what he will do in case Greece and Turkey get involved in conflict, if Erdogan loses or manipulates next year's elections, if Vu?i? is not lured by the West at all costs, if Republika Srpska declares autonomy or independence , what will he do with fiscal amnesty, elections, patronageists, cyber attacks, incinerators, etc., etc., etc.

When the world is depending on the atom and hydrogen as never before in the technology of the future, thinking that you will make an impression with a gluttony and a meme in international forums, eroding the economic and competitive power of the country is cute if only for lunch, but tragic. for the fate of Albanians.

Here are the ideas I shared with Fevziu.

Most read