BREAKING NEWS

"Former prime ministers and former presidents can be arrested" / Artan Hoxha speaks with names and explodes the 'bomb': SPAK has called me to testify about this file!

"Former prime ministers and former presidents can be arrested" / Artan
x
BREAKING NEWS

Conflict with the mayor Dritan Leli and the director of the municipality that ended accompanied by the police / Reagan 'flame for flame' UKV, clarifies the whole situation

Conflict with the mayor Dritan Leli and the director of the municipality that
x
BREAKING NEWS

Bloodshed, Basha throws up his glove with the criminal file of the Americans, Berisha warns with the dismissal of the leader of the Democratic Party, Fieri, the next challenge

Bloodshed, Basha throws up his glove with the criminal file of the Americans,
x
BREAKING NEWS

Milaim Zeka warns of Berisha's arrest, Roland Bejko accuses former prime minister of plotting a coup within the party

Milaim Zeka warns of Berisha's arrest, Roland Bejko accuses former prime
x

Politike

"Oh, I am the chairman of the Democratic Party, oh death!" Their victim who is ...

"Oh, I am the chairman of the Democratic Party, oh death!" Their

Well-known analyst Frrok Çupi commented on the latest developments in the Democratic Party, where there were clashes between its members. "This has been the good and bad fortune of the PD since the moment it was born: As soon as it opened its eyes, it woke up the neighborhood with oil, knives and fire bridges !, but the neighborhood forgave it all its life, saying that 'they are young, anti-communists!" , says Çupi.

Analysis of Frrok Çupi

At the door of the DP we have forgotten Albania

Now these are again quarreling within the house; our neighborhood has no tranquility either night or day. This has been the good and bad fortune of the PD since the moment it was born: As soon as it opened its eyes, it woke up the neighborhood with oil, knives and fire bridges !, but the neighborhood forgave it all its life, saying that 'they are young, anti-communists!'. The first quarrel broke out on the day of the beginning of February 1991 when Leka Meksi won the election for chairman of the Democratic Party. There, Berisha opened from one window to another and shook the floor with kicks: 'O I, chairman of the Democratic Party, oh death!'.

'Well, well, doctor, take my votes, but not war!', Meksi begged. The window lights opened one by one; the whole neighborhood on Fortuzi Street was waking up. It was two or three in the morning, cold and foggy in Tirana. But Berisha did not rest until he was elected by manipulation a week after that… It seems to me that since that day without dawn, the DP forgot Albania behind the door and only tore his head with his quarrels. War today and war tomorrow, intrigue and hassle, behind the scenes of murder, theft and smuggling, weapons and oil, knock down the other and trample on the throat, shout one another shout tjet, all are in the small PD house. Albania remained listening to this creature eating with its own tail. Even to this day, the Democratic Party pulls out of its windows only the smoke of its own war, and poisons the country.

Do you see what is happening now?

The man who was manipulatively elected that day without dawn in 1991, yes he manipulatively chose a stitch of his own and is now attacking him to rip it off. Sali Berisha attacks Lul Basha, his soul, and tells him that he will take him out of the gutter but does not keep him inside. Luli has expelled Berisha from the parliamentary group. America demands the expulsion of Berisha from the throne occupied with great sins against Albania…

E vini re?… Amerika e kërkon ‘përjashta!’ Sali Berishën, ndërsa këta e gënjejnë Shqipërinë sikur ‘problemi është vetëm brenda në shtëpi!’. Që atë mëngjes kur e harruan Shqipërinë te dera  si një fëmijë të paligjshëm, kjo ka ndodhur. Edhe apologjetët e të dy palëve duan ta transferojnë gjithë ‘dramën’ brendapërbrenda shtëpisë së PD, kur në fakt kjo PD ia shkaktoi tragjedinë Shqipërisë. Dëgjohen kudo vetëm emrat PD, Berishë e Bashë…, por fshehin viktimën e tyre që është Shqipëria.

Ja kjo është gjithë skena. Kurrë në historinë e një shteti europian siç është vetë vendi ynë i bekuar, njeriut nuk ia ka bërë trurin dhallë  emri i Partisë: ‘PD’ në mëngjes, ‘PD’ në drekë e në mbrëmje, ‘PD’ këtu, ‘PD’ aty, ‘PD’ lart e ‘PD’ poshtë…, ‘PD’ në Sevilje. As vetë PPSH, që e kishte shpallur veten ‘nënë e të gjithëve’ nuk ia ka gërryer shpirtin njeriut kaq shumë sa këta sot; ndoshta edhe pse PP nuk kishte kaq shumë tv, nuk kishte internet, nuk lejohej edhe të dëshmonin se cili u vra e cili u sakatua brenda shtëpisë ‘Parti’.

Po kjo është dhunë mbi popullin.

Ja ku jemi përsëri sot, kur aleati i kombit, SHBA, hapi kutinë e tragjedive dhe tha ‘cili është shkaktari i tragjedisë, cili e minoi demokracinë dhe vodhi pasurinë e Shqipërisë’. Ndërsa këtu thonë se problemi është ‘ça bahet me Lulin e Saliun’…Shqipëria është përjashta, në të ftohtë e në mjegull?!

Që nga viti 1992, kur PD u ngjit në pushtet ‘foshnjës së huaj’ jashtë derës, i kanë ndodhur disa drama: I humbën 1,2 miliardë dollarë në piramidat mashtruese; iu vranë 3000- aq sa në kullat Binjake; iu mbytën 118 në Otranto duke ikur nga ‘dushmani’ i tyre; iu dogjën me predhat nga qielli 26 e mes tyre një fëmijë 7 vjeç; iu ngatërruan fijet e kombit mes Milloshevicit, Arkanit dhe Bahreinit ku presidenti nga PD i thurte Shqipërisë intriga vrastare prapa shpine; iu zhduken dëshmitarët e krimit që nga Remzi Hoxha e deri te asistentja e Berishës; i bënë grusht shteti, i përdhosën selitë e qeverisë dhe të Kuvendit; i futën konfliktin e përjetshëm mes popullit; ligji i pronave sot ka krijuar aq konflikte sa numërohen tre herë më shumë se vetë popullsia; i vranë Drejtësinë; i vranë Demokracinë; i plaçkiten pronat; familja e të parit të PD mblodhi pasuri të madhe sa për të sunduar vendin me dhunë; deri në ’97 instaluan në vend 95 organizata terroriste nga më të egrat; sigurinë dhe sovranitetin e vendit ia dorëzuan Damir Fazlliçit… Në fund mbeti vetëm një tortë prej 500 metra katrorë në sheshin Skënderbej, ku u zhytën varfanjakët dhe lapanjozët dhe na nxori bojën kudo në botë.

Shqipëria Albania remained there, abroad. Endless noises come from the PD headquarters today and for the whole day. Even those who are out as apologists, want to convince man that the problem is not the drama that America dared (only America could dare), but the quarrel between the two types in the 'cuckoo'. These have spoken from the window only to fools… / Word

Most read