BREAKING NEWS

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was attacked by Iran

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What has happened in the last 24 hours

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What
x
BREAKING NEWS

"The Third World War has already started", the well-known Russian figure sounds the alarm: Nuclear catastrophe...

"The Third World War has already started", the well-known Russian
x
BREAKING NEWS

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again, this is how much fuel will be sold

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again,
x
BREAKING NEWS

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that special prosecutors and BKH agents are cooperating with 20 joint investigative teams from EU countries

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that
x
BREAKING NEWS

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors from the Fier hospital and the hostage-taking of the Namazgja Mosque, how did Edi Rama's attitude towards the Gülenists change after Erdogan began withdrawing investments in Albania

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors
x
BREAKING NEWS

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of Gülen's schools, to the purchase of 40 million euros of drones from the son-in-law of the Turkish Sultan

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of
x
BREAKING NEWS

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash visit to the spy Ilir Metaj, the former President distances himself from "non grata" Sali Berisha

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash
x

Politike

"The figures of the dead appeared before Iliri's eyes"/ Çupi revealed shocking facts about the former president: These crimes were conceived while Rrapo was in Meta's office. This is the powerful businessman who will be released from prison and will testify against him

"The figures of the dead appeared before Iliri's eyes"/

The well-known journalist and analyst, Frrok Çupi, analyzed the behavior of former president Ilir Meta in a long commentary.

From Frok Çupi

When I saw him in Vlora, (in Vlora and Tirana in meetings with PL) he seemed to me like a polite prisoner in uniform. In the early prisons where the thick 'gray and blue' striped clothing was designed, if anyone dared to defile it with 'forbidden clothing', then they were punished by death.

With thick blue and gray stripes, but no number and no badges. I don't believe it's just a matter of taste. Does it look like a 'cup'? Sigmund Freud excludes this prediction from the dream and studies it as an "anxiety state", as a "feeling of guilt or a feeling of anger".

Surely, Ilir Meta's antennas are working this time as well.

Tritan Shehu's antennas caught the same situation a few days ago. He spoke about Sali Berisha and dismissed what he had realized: 'Yes, they can even imprison him', he said about the doctor.

Both of them have captured, over and over again, the nuances of the seasons. Autumn September in our country will move many stones that have weighed on the neck of the Albanian people for 30 years. The corrupt with inherent corruption will be interrogated and imprisoned; those who have used the public's trust for their own and their family's enrichment; those who have undermined democracy; those who have dared to launder money in this small laundromat; those who lobbied with dirty money; those who have been seen on video stealing people's money... How many 'they' are!

But two of them pull a big cart.

The obsession with September has made them abandon vacations in the 'bloody villas' by the sea. The defense hysteria has made them dream as if 'Albania is in danger'. The paranoia of fear that 'autumn is coming' has already made them dress for cold weather in 'blue & grey'.

Both, up there in power, have perfected the scent of the political seasons.

The first season of the loop:

Iliri felt it two years ago, during a visit to Pogradec. There, among the amazed villagers in front of him, he heard a noise as if "the American helicopters were coming". He pretended to be the assassinated president Salvador Allende. Since that day, America had given him a visa. How can you not take the shirt with thick blue and gray stripes as a signal today?!

Të njëjtën histeri kapën antenat e Saliut kur thërriti para botës: ‘Jam Sali Berisha unë, ore budallenj!’. Ka qenë dita kur, nën gju, mori vesh se po hapej çështja ‘Gërdeci’ dhe se ’21 Janari kishte prova të reja’. Tani plagët dhe reumatizmat i ndjen Tritani.

Meta ka nisur të flasë për disa vende në Amerikën Jugore, që nga Paraguaji, ku kanë sunduar e sundojnë diktaturat dhe ku Amerika ‘nuk ka ç’u bën diktatorëve’. Të dy bashkë, Metë e Berishë, akuzojnë Amerikën për fatin e tyre të keq.

Stina e dytë e turbullirës:

Iu vjen ndërmend sa herë janë larguar e afruar Saliu me Ilirin? Sa herë nuk shikonin qartë, aq herë largoheshin. Para syve të Ilirit dilnin figura të vdekurish, edhe Almir Rrapo i bëhej si Dritan Prifti. Iliri turbullohet para veprave të sekretarit të tij Rrapo, që në fakt janë vepra të përbashkëta. Ai u akuzua nga gjyqi federal për vrasje, zjarrvënie, pastrim parash, trafik ndërkombëtar droge, grabitje me dhunë, etj. Këto krime janë ngjizur sa kohë Rrapo ndodhej në zyrën e Metës.

Tani Rrapo, i gjallë e në Amerikë, ka folur dhe do të vijë të dëshmojë në gjyq. Edhe Kastriot Ismaili, dëshmitar kyç i CEZ, po lirohet nga burgu e vjen për dëshmi.

Meta ka frikën e një ekstradimi drejt Amerikës për krime të përfolura si trafik ndërkombëtar droge, trafik qeniesh njerëzore dhe korrupsion ku implikohen zyrat e shtetit amerikan.

Këmisha me vija të trasha ka lidhje me ankthin e pritjes. Berisha i është larguar pak sa për këtë stinë.

Stina e Ukrainës ua nxori rrënjët të dyve:

Nxori në shesh tradhtinë e Saliut ndaj shqiptarëve dhe ndaj strategjisë perëndimore kur ushqeu me armë e me naftë Millosheviçin. Kjo do të shtohet në themelet e akuzës penale ndaj Berishës. Sepse tani, aq më tepër, njerëzit drithërohen: ‘po sikur t’i hapen rrugët Putinit si atëherë Milloshit, vallë ku shkon bota?’. Njësoj është.

Në Ballkan po lëvizin hijet e influencave ruse. Me sa duket Iliri e Saliu janë mbështetje për Moskën, kundër Amerikës. Nëse do të kapen provat, do të përfshihen në dosjen për ‘këmishët me vija të trasha’.

Ukraine's wheat, for Iliri, brought back before his eyes a scandal of his when he was prime minister. Arguments have been written and presented for a long time that Meta is implicated in the abuse of 200,000 tons of wheat and 100,000 tons of oil aid from abroad. Like today stone from Ukraine. Aid was given when Albania was hungry, but Meta did not have to know, some wheat is in the foundations of the villa.

'Striped shirts' are no longer just a 'cup' but a popular dream for Justice.

Most read