BREAKING NEWS

Vis Martinaj's family members end up in GJKKO, what is expected to happen

Vis Martinaj's family members end up in GJKKO, what is expected to happen
x
BREAKING NEWS

Stays in the cell for the incinerator affair/ Former senior official makes the emergency move. The most recent decision is clarified

Stays in the cell for the incinerator affair/ Former senior official makes the
x
BREAKING NEWS

Arian Çani comes out with the shocking statement: Do not enter any bar, here is the place you stopped to drink coffee in Tirana, that's where the killers live

Arian Çani comes out with the shocking statement: Do not enter any bar,
x
BREAKING NEWS

"Working in the fields, human trafficking to England"/ How Albanians are turning TIK Tok into a dark Web, luring criminal gangs

"Working in the fields, human trafficking to England"/ How Albanians
x
BREAKING NEWS

Serious accident, two cars collided, the police officer lost his life

Serious accident, two cars collided, the police officer lost his life
x
BREAKING NEWS

"Without their approval, no boat moves"/ The Italian daily "dismantles" the Albanian mafia: They walk with "honor" and "little blood"

"Without their approval, no boat moves"/ The Italian daily
x
BREAKING NEWS

"I expect to be arrested on Tuesday"/ former president Donald Trump, makes the urgent move, invites citizens to...

"I expect to be arrested on Tuesday"/ former president Donald Trump,
x
BREAKING NEWS

The Kurti-Vucic meeting in Ohrid, the European Union reveals details of the agreement that was negotiated for over 10 hours

The Kurti-Vucic meeting in Ohrid, the European Union reveals details of the
x

Politike

After the "New York Times" also "CNN" devotes an article to the "McGonigal" scandal: Corruption affair, the senior FBI agent sold access to Albanian officials

After the "New York Times" also "CNN" devotes an article to

After the article in the "New York Times" newspaper, the prestigious television "CNN" also dedicated an article yesterday to former FBI agent Charles McGonigal and his connections with the Albanian government. CNN has obtained testimony from former FBI agents who express their astonishment at the McGonigal scandals. According to "CNN", the FBI is investigating corruption and not corruption cases. The article mentions in detail the connections with the Albanian prime minister. "The world of FBI counterintelligence agents was rocked last month when one of them, Charles F. McGonigal, once the FBI's top counterintelligence official in New York, was indicted for selling information to Russian officials and Albanians in exchange for hundreds of thousands of cash dollars", writes CNN. Meanwhile, the "SOT" newspaper is bringing the reader the full article of "CNN" television.

The FBI sees a case of corruption, not espionage

Focusing on the issue of corruption, CNN writes that the FBI suspects that McGonigal is not involved in espionage, but is just a corrupt person. "After conducting assessments of the potential damage done to the intelligence information, as well as the resources and methods at McGonigal's disposal, the FBI came to regard it as a simple case of corruption, according to people briefed on the matter. The bureau does not view McGonigal as an espionage case in the style of Robert Hanssen, the most damaging spy in FBI history,” reports CNN. Estimating that the Albanian file is more serious than the Russian one, CNN points out that exactly the investigation that Charles McGonigal did about a lobbyist who worked for the Albanian opposition, is the most disturbing issue. "For some current and former officials, McGonigal's behavior while he was working in the bureau is far more egregious, one former senior official said, than the allegations against him about Deripaska that developed after he retired. Particularly troubling, this person said, is the allegation that McGonigal led the FBI to open a criminal investigation into a U.S. citizen in which the person previously linked to Albanian intelligence was expected to act as a human resource — but did not disclose the relationship to the bureau. his financial relationship with this person. "This is very serious, obviously very wrong -- if he did these things that they allege, this is not a gray area," said the former senior FBI official, according to CNN. that took place after he had retired. Particularly troubling, this person said, is the allegation that McGonigal led the FBI to open a criminal investigation into a U.S. citizen in which the person previously linked to Albanian intelligence was expected to act as a human resource — but did not disclose the relationship to the bureau. his financial relationship with this person. "This is very serious, obviously very wrong -- if he did these things that they allege, this is not a gray area," said the former senior FBI official, according to CNN. that took place after he had retired. Particularly troubling, this person said, is the allegation that McGonigal led the FBI to open a criminal investigation into a U.S. citizen in which the person previously linked to Albanian intelligence was expected to act as a human resource — but did not disclose the relationship to the bureau. his financial relationship with this person. "This is very serious, obviously very wrong -- if he did these things that they allege, this is not a gray area," said the former senior FBI official, according to CNN.

Albanian contact

“McGonigal u ngrit në detyrë për t’u marrë me disa nga rastet më sensitive të kundërzbulimit në FBI, përfshirë një investigim tepër të rëndësishëm për agjentë të CIA-s të vrarë apo të zhdukur në Kinë. Ai shihej si kompetent, shumë i zgjuar dhe punëtor i madh. Por më 2017, plot një vit pasi ishte emëruar shef i divizionit të kundërzbulimit në Neë York, McGonigal u pa në një makinë të parkuar pranë një restoranti në qytet dhe mori 80 mijë dollarë nga një person që më parë kishte punuar me zbulimin shqiptar. Është një nga dy detajet kryesore të dy aktakuzave kundër McGonigal në Neë York e Washington, të cilat përfshijnë akuza për pastrim parash, konspiracion për shkelje të sanksioneve amerikane kundër një oligarku rus, dhe deklarime të rreme për FBI. Për thuajse dy vjet para tërheqjes më 2018, Departamenti i Drejtësisë pretendon se McGonigal efektivisht shiti akses te zyrtarë amerikanë, duke u përpjekur të organizonte takime për individë nga Bosnjë Hercegovina në emër të personit dikur të lidhur me zbulimin shqiptar. McGonigal akuzohet se pranoi të paktën 225,000 për shërbimin e tij, gjithçka teksa e gënjente FBI-në për aktivitet e tij, përfshirë udhëtime të shumta në Evropë të paguara nga kontakti shqiptar dhe të bëra pa informuar FBI-në, si dhe për marrëdhënien sekrete që pati me kryeministrin e Shqipërisë. Pasi u tërhoq më 2018, sipas aktakuzës në Neë York, McGonigal shkeli sanksionet amerikane duke marrë pagesa ilegale për të ndihmuar përpjekjet e Deripaskës për të hequr sanksionet mbi të, si dhe për të hetuar një rival politik në Rusi. Për disa oficerë dhe ish-oficerë, sjellja e McGonigal teksa punonte ende në FBI është shumë më e tmerrshme se sa akuzat në lidhje me Deripaskën pas tërheqjes. Veçanërisht shqetësuese janë dyshimet se McGonigal bëri që FBI të hapte një hetim penal për një qytetar amerikan në të cilin personi i lidhur me zbulimin shqiptar do të shërbente si burim njerëzor – por pa ia zbuluar Byrosë marrëdhënien e vet financiare me atë person. “Kjo është jashtëzakonisht e rëndë, kaq shumë e gabuar – nëse i ka bërë këtë gjëra që dyshohet, nuk është si një zonë gri”, tha ish-zyrtari i lartë i FBI-së”, nënvizon “CNN”.

Tip nevrik

“Nuk dihet me saktësi se si u informua FBI që një nga yjet e saj të kundërzbulimit mund të kishte kapërcyer vijën e kuqe. Në prapaskenë, FBI e ka hetuar McGonigal për vite, thanë njerëzit e informuar për këtë çështje, përfshirë monitorimin për muaj të tërë. Disa që kanë punuar nga afër me McGonigal thonë se në atë kohë kishte pak tregues se diçka nuk shkonte. Peter Lapp, i cili punoi me McGonigal në një rast spiunazhi të lidhur me Kinën dhe më pas u pushua nga puna prej tij, tha i për CNN se McGonigal kishte temperament dhe iu bërtiste vartësve aq shpesh saqë në zyrë i kishin vënë një nofkë për qortimet që bënte: “McGonigal Hotëash” (dush i nxehtë). “Bërtiste aq shumë sa të bënte dush”, tha Lapp. I pyetur nëse kishte pasur ndonjëherë arsye për të dyshuar për sjelljen e McGonigal, Lapp ishte i prerë: “Edhe tani, në retrospektivë, jo. Vetëm sepse dikush është shef legen, nuk do të thotë se është korruptuar”. Një tjetër ish-zyrtar i lartë ishte po aq i prerë kur u pyet nëse kishte dyshuar ndonjëherë se McGonigal ishte i korruptuar. “Absolutisht asnjëherë”, mbyllet artikulli i “CNN”.

 

Most read