BREAKING NEWS

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the details and shows the hard evidence

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the
x
BREAKING NEWS

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how Alimehmeti answers

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how
x
BREAKING NEWS

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong details: the perpetrator was an infiltrator, this is what the purpose was

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong
x
BREAKING NEWS

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the statement of the Ministry of Foreign Affairs and discloses the behind-the-scenes: This is why the American ambassador is leaving

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the
x
BREAKING NEWS

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's phone: The event is not accidental

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's
x
BREAKING NEWS

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of Berisha's attack: It is strange that Gerti Shehu...

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of
x
BREAKING NEWS

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji reveals what Edi Rama is trying to do

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the important announcement for the citizens

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the
x

Politike

Crack bad! Deep rift within the PS of Shkodra, strong debates are revealed/ The well-known minister bursts into insults towards the socialist members: You are the scum of the party. It won't happen again...

Crack bad! Deep rift within the PS of Shkodra, strong debates are revealed/ The

A deep rift within the Socialist Party of Shkodra, forcing the political leader of the district to come out with insults to the members of the party for years, who have recently boycotted the meetings of the municipal council of the city.

The failure of the meeting of the Municipal Council of Shkodra on September 23, due to the absence of members representing the Socialist Party of Shkodra, has forced the political leader and Minister for Entrepreneurship, Edona Bilali, to call a meeting at the SP headquarters for the first time. the members of the Municipal Council who are also part of the SP, speaking in harsh tones.

Crack bad! Deep rift within the PS of Shkodra, strong debates are revealed/ The

Burimet thanë për Panorama se Bilali nuk ishte fizikisht në mbledhje, por komunikoi me një lidhje video përmes platformës ZOOM. Të pranishëm në sallë gjithashtu ishin edhe dy bashkëkryetarët e PS Shkodër Mirela Dodaj dhe Hilmi Lakti.

Nga 40 këshilltarë të PS që janë në Këshill në mbledhjen e PS të thirrur nga drejtuesja politike Bilali morën pjesë vetëm 22 duke munguar 18 të tjerë që nuk u bindën sërish.

Ndërkohë kjo mbledhje është shoqëruar me disa debate, ka mësuar nga burime të sigurta Panorama.

Fillimisht drejtuesja politike Bilali u shpreh se PS ka në radhët e saj “një pakicë” që e quajti “llumi i partisë”.

Sipas saj, kjo pakicë “nxisin të tjerët për interesat e tyre personale që të bojkotojnë mbledhjet e këshillit bashkiak”.

“Jam e detyruar të bëj këtë komunikim të paparashikuar lidhur me një ngjarje të ndodhur këto ditë: bojkoti i mbledhjes së Këshillit Bashkiak. I ndjek të gjitha mbledhjet e këshillit nga dita që kam marrë këtë detyrë dhe veç habisë që kam herë pas here kur shikoj që flitni e votoni si opozitë apo në rastin më të mirë si shoqëri civile duke harruar që përfaqësoni Partinë Socialiste në këshill, por nuk kam ndërhyrë asnjëherë. Ajo çfarë ka ndodhur këtë javë është në kulmin e jo njerëzores.

Në kulmin e jo njerëzores sepse për të bërë një skemë përfitimesh personale keni rrezikuar bukën e gojës së mijëra familjeve dhe kjo sjellje është e pafalshme. Unë jam krejt koshiente që ditën që kam ardhur për një llum krejt pakicë në numër, që s’kalojnë as gishtat e dorës, që nga partia kanë marrë çdo gjë nga promovimi deri tek favoret e që partisë ja kanë nxirë fytyrën me hajdutëri e shitje vendesh pune.

Kjo është arsyeja që sa t’më besohet ky pozicion që kam ky kontingjent do të vijojë të rrijë jashtë selisë së Partisë Socialiste Shkodër. Jo më kot s’kanë më asnjë funksion në parti jo më kot s’janë më pjesë e jetës publike në administratë në qytet. Unë nuk kam preferuar të flas asnjëherë me fjalë kaq të forta sepse kam menduar që me veprime do e kuptoni njëherë e mirë që kjo nuk është sjellje e tolerueshme në parti. Mos harroni në këshill para qytetit ju jeni Partia Socialiste nuk jeni individë, e të shkoni mbrapa njerëzve që e kalojnë ditën duke shkruar tinëzisht pas faqesh anonime, letrash anonime apo komentesh nëpër portale kundër Partisë Socialiste, meje dhe tashmë drejtuesve të rinj të partisë së bashkisë si e si të krijojnë përçarje për tu kacavjerrë nëpërmjet jush drejt minimajave ku kanë qenë për të vjedhur e marrë fytyrën sërish kjo nuk ndodh më!

Për asnjë emër të përveçëm s’do të vuajë më pasojat partia aq më keq qyteti dhe turpin para këtij të fundit do ta mbani me emra të përveçëm pasi sjellja juaj nuk e përfaqëson Partinë Socialiste e cila distancohet totalisht nga sjellja juaj e kësaj jave”, mesohet te kete thene Bilali.

Etiketimi si “llumi i PS” Shkodër të atyre që nuk marrin pjesë në mbledhjet e Këshillit Bashkiak për shkak të nxitjes nga individë të tjerë që janë pakicë sipas Bilalit, nuk u pranua nga disa prej këshilltarëve të pranishëm. Anëtari Hekuran Gjorreta e kundërshtoi drejtuesen politike Bilali duke thënë:

“Ne nuk jemi llumi. Nuk e pranojmë që të quhemi llumi sepse kemi punuar sot por edhe shumë më përpara për PS edhe kur shumë të tjerë s’kanë qenë fare në këtë parti. Unë kam siguruar votat për PS”.

Këshilltari Lush Marku shprehu edhe ai një shqetësim:

“Ne kemi rënë në hall. Hall me ardh në mbledhjet e Këshillit sepse jemi akuzuar pak a shumë se kemi votuar vendimet e kryebashkiakes së mëparshme. Tani hall edhe kur nuk shkojmë sepse prap po akuzohemi”.

Një prej arsyeve që këshilltarët mungojnë mund të jetë edhe mosdëgjimi i shqetësimeve që kanë qytetarët tha këshilltari Gerald Hasaj:

“Kemi pasur ankesa nga qytetarët sepse nuk kanë gjetur rrugëzgjidhje për problemet e tyre dhe zëri i qytetarëve nuk është dëgjuar për hallet që kanë dhe ne përfaqësojmë në këshill qytetarët dhe problemet që ata kanë”.

Ndërkohë këshilltarja Blediana Nika tha se mbledhjet e Këshillit janë të rëndësishme duke u shprehur pro prezencës por nga ana tjetër sipas saj duhet t’i tërhiqet veshi atyre që mungojnë:

“Mbledhjet e Këshillit Bashkiak të Shkodrës janë shumë të rëndësishme pë rata që duan që t’i konsiderojnë. Në këshill ka shumë gjëra serioze për t’u marrë dhe për të diskutuar për ata që duan të vijnë. Unë mendoj se duhet të merrni në telefon ata këshilltarë që nuk vijnë dhe t’i kërkoni arsyet e mungesës së tyre”.

Një prej zërave kritik në radhët e PS Tereze Brigja deklaroi se pjesëmarrja në mbledhjet e këshillit bashkiak të PS është e rëndësishme ndaj duhen zhvilluar:

“Duhet që të vijmë në mbledhjet e Këshillit Bashkiak. Kemi marrë përsipër që t’i përgjigjemi atyre që na kanë votuar. Çfarë jemi ne që vijmë në çdo mbledhje. Edhe ne kemi halle, punë e probleme por kemi marrë përsipër këtë përgjegjësi të rëndësishme dhe duhet të përgjigjemi ose ata që nuk duan të vijnë t’i lënë vendin të tjerëve. Unë nuk e ndjej veten pjesë të turpit të cilët kolegët kanë futur veten me mos prezencën e tyre”.

Erion Vukaj kujtoi kohën e ish-drejtuesit politik Ilir Beqaj:

“Ne kërkojmë që të mblidhemi kështu si sot më shpesh në mënyrë që të na jepen orientime politike si në kohën e Z.Ilir Beqaj”.

Kryetarja e këshillit bashkiak Brisela Kadia e kundërshtoi:

"Even at the time you say, after we have agreed on decision-making in the group meeting, our advisors have not continued according to the political orientation."

Councilors Jona Leqejza and Dhurata Tyli were of the opinion that concrete measures should be taken for the missing rates.

In addition to the opposition they may have related to some draft decisions of the municipality of Shkodër, the members of the SP municipal council have been absent, failing the council meetings also due to the internal political problems they have, forcing the political leader and the two co-chairmen to develop this meeting in which again 18 of them were absent, openly confirming the political dissatisfaction within the socialist family.