BREAKING NEWS

He invited him to visit Kosovo, Rama replied to Kurti: Thank you

He invited him to visit Kosovo, Rama replied to Kurti: Thank you
x
BREAKING NEWS

"There is no turning back" / Lulzim Basha takes a firm stand for the expulsion of Berisha from the Democratic Party and issues a strong warning: These three are the greatest misfortune for every Albanian!

"There is no turning back" / Lulzim Basha takes a firm stand for the
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti sends a public letter to Edi Rama: Let us start the preparations for ...

Albin Kurti sends a public letter to Edi Rama: Let us start the preparations for
x
BREAKING NEWS

Unexpected decision / The German Embassy in Tirana closes, all meetings are canceled. The official announcement is whitewashed

Unexpected decision / The German Embassy in Tirana closes, all meetings are
x
BREAKING NEWS

Shocks Spartak Ngjela, shows the terrible end that awaits Sali Berisha: He is in trouble! He is so strong, when he was in front of Ramiz Alia ...

Shocks Spartak Ngjela, shows the terrible end that awaits Sali Berisha: He is in
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reacts after the meeting with Lindita Nikolla, gives a strong message for Albanian politics

Yuri Kim reacts after the meeting with Lindita Nikolla, gives a strong message
x
BREAKING NEWS

The document comes out / From Berisha to Kryemadhi, the deputies who did not vote for the "Rama 3" government, here is who abstained (NAMES)

The document comes out / From Berisha to Kryemadhi, the deputies who did not
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta "wakes up" and sends a strong message to the opposition: Do not force me to do your job

Ilir Meta "wakes up" and sends a strong message to the opposition: Do
x

Politike

"Why did Washington refuse the meetings with Ilir Meta and did not convert FLORIRI to lobbying?"

"Why did Washington refuse the meetings with Ilir Meta and did not convert

Former head of the Red and Black Alliance, Kreshnik Spahiu has made a strong statement on social networks regarding the visit to the US of President Ilir Meta and his wife, Monika Kryemadhi.

Full post:

Why did Washington refuse meetings with Ilir Meta and did not convert his "gold" by lobbying?

Albanian media are silent, but today the most serious event in the history of Albania is that: “Ilir Meta and Monika Kryemadhin have taken the streets of America with a sack on their side.

For several days the half-fired and half-incumbent President has been wandering around every red light in Washington in an attempt to lick what he spat on for 4 years against American diplomacy.

108 years since the founding of the Albanian state, our political history has not recognized any case where the head of state travels to the US for his plight and not for Albania and at the same time, he is rejected by any American government structure.

- After being used as a rag by Sali Berisha against American projects,

- After protesting against America in the square full of democrats that Saliu filled,

- After threatening any foreign ambassador,

- After sending militants home to the OSCE ambassador for blackmail,

- After trying to disrupt the elections,

- After decreeing 4 local elections,

- After putting the woman in charge of the opposition,

- After using the presidency as an electoral office,

- After obstructing any vote on justice reform,

- After declaring that he would listen to any American who would support the Rama government,

- After declaring against Berisha's announcement Non-Grata and calling it a lightning bolt report of the state department.

- After losing 8 years of sponsorship of most televisions, newspapers, portals and analysts,

- After seeing that, Luli also put her arm in the pre-election agreement

- After the SMI was dissolved,

Ilir Meta clearly saw that the noose was gathering badly.

Diplomatët amerikan e kanë njoftuar që kanë dijeni për aktivitetin e tij korruptiv dhe anti-amerkian.

Dje ai refuazua nga çdo nivel ekzekutiv apo legislativ për tu takuar në Washington dhe New York.

Askush nuk pranon ta takoi njeriun i cili de-fakto është Non-Grata, por de-Jure pritet shkarkimi nga president.

Funerali i çiftit Meta në SHBA është shumë i gjatë por bashkë me dy kufomat atje do shkrin edhe floririn duke shpresuar se do blejnë të gjithë ata që janë rreshtuar në “funeral”.

Mendojnë se leku blen çdo gjë.

Ndoshta edhe në Amerikë ka segmente që blihen me para, por me një ndryshim.

Atje çdo lobim dhe sponsorizim bëhet publik dhe transparent.

Në këtë pikë, çifti Meta ka ngel me thes në krah sepse s’duan të bëjnë gabimin e Lulzim Bashës që 1 milion euro i postoi nga Banka e Ukrahinës prej dy vjazave agjente të KGB (spiune ruse).

Për të gjitha këto arsye: Meta dhe Monika u katandisën dje në zyrën e një lobisti libanez, për të vetmin fakt sepse atij, mund t’ja bëjnë pagesën dhe transfertën honorare jo në Bankat Amerikane por në atdheun e tij në Liban, si shteti që njihet si lavatriçja e parave mafioze të gjithë botës.

Prandaj sot Washingtoni zyrtar, i mbylli dyert Presidentit të LSI, sepse i Shqipërisë apo i shqiptarve ai ka shumë kohë që nuk egziston.

O Zot sa turp për ne shqiptarët, që pas 108 vite themelim të shetit shqiptar, s’kemi ende me kë të përfaqësohemi si Kryetar Shteti.

Even this time, even Bebe Rexha, who is married, was not received in America. No guilt in the wilderness: There is trouble, that burns the artistic career for the plight of a political mafia.