BREAKING NEWS

Vis Martinaj's family members end up in GJKKO, what is expected to happen

Vis Martinaj's family members end up in GJKKO, what is expected to happen
x
BREAKING NEWS

Stays in the cell for the incinerator affair/ Former senior official makes the emergency move. The most recent decision is clarified

Stays in the cell for the incinerator affair/ Former senior official makes the
x
BREAKING NEWS

Arian Çani comes out with the shocking statement: Do not enter any bar, here is the place you stopped to drink coffee in Tirana, that's where the killers live

Arian Çani comes out with the shocking statement: Do not enter any bar,
x
BREAKING NEWS

"Working in the fields, human trafficking to England"/ How Albanians are turning TIK Tok into a dark Web, luring criminal gangs

"Working in the fields, human trafficking to England"/ How Albanians
x
BREAKING NEWS

Serious accident, two cars collided, the police officer lost his life

Serious accident, two cars collided, the police officer lost his life
x
BREAKING NEWS

"Without their approval, no boat moves"/ The Italian daily "dismantles" the Albanian mafia: They walk with "honor" and "little blood"

"Without their approval, no boat moves"/ The Italian daily
x
BREAKING NEWS

"I expect to be arrested on Tuesday"/ former president Donald Trump, makes the urgent move, invites citizens to...

"I expect to be arrested on Tuesday"/ former president Donald Trump,
x
BREAKING NEWS

The Kurti-Vucic meeting in Ohrid, the European Union reveals details of the agreement that was negotiated for over 10 hours

The Kurti-Vucic meeting in Ohrid, the European Union reveals details of the
x

Politike

Robert Pope discloses other sensational details about the "McGonigal" file: Rama, testimony before the FBI and may have sold the ex-agent, this is why the Americans are interested in the scandal being quiet and closed with a bargain

Robert Pope discloses other sensational details about the "McGonigal"

The well-known journalist, Robert Papa, who has been living in the United States of America for years, in an exclusive story for the "SOT" newspaper, has brought new details about the scandal involving the former senior FBI official, Charles McGonigal. where the name of the prime minister of Albania, Edi Rama, is also mentioned. Mr. Pope has shown how Rama is being abandoned by the USA and has analyzed in detail the two strong articles of the prestigious media "New York Times" and "CNN", which were surprised by Rama's secret relationship with McGonigal. The scandal of the potential Russian spy Mcgonigal has exposed the self-proclaimed "global leader". If the Parliamentary Interpellation in Albania would work like in the USA, Rama would be forcibly brought before the Parliament.

Robert Pope analyzes the CNN article on the "McGonigal" file

"The US Congress has the right to send a subpoena for testimony. If he does not accept, it can take him by force, and even if he objects, send the Marshalls and detain him as a prisoner until he receives the testimony. Former FBI officials, who worked with McGonigal told CNN, the far-left channel, that they were disappointed and offended when they learned of the allegations. One called the allegations "appalling." According to a senior FBI official who worked with McGonigal, he told CNN that "he was well-respected and really looked upon as an expert in counterintelligence. He was like a rockstar, when there were difficult cases everyone was saying where is Charlie, what is he doing in the next 6 months.” As a senior official he had access to the most sensitive information in the possession of the FBI as well as information from the CIA and other information agencies. In this tarnished den of an FBI worm, the non-authoritative media on both sides of the ocean, sponsored by the disgusting old man Soros, has sought to treat it as something ordinary, vice and extramarital affairs. It is not like that at all", says the Pope to the newspaper "SOT".

Pope: The FBI has no business investigating corruption in Albania

"The same thing with those who shout in Tirana. The FBI deals with crimes in the USA. Outside America, terrorism or drug trafficking. The FBI does not investigate and has no right to investigate corruption in Albania. Fact. Non Grata or travel restriction is the monopoly of the US Department of State. McGonigal has not been asked by anyone from the Department, there is no reason. The special office in the State Department cooperates with the Treasury Department. However, the possibility is not excluded that, as a favor to Rama, he has brought information to the office that compiles the file. The investigations are secret. McGonigal and his lawyer know nothing about the investigation and the evidence against him. The Grand Jury has seen every fact in secret. Almost two years. The prosecutor sends a letter for the obligation to appear before the Grand Jury. The indictment is only a spicy part of thousands of pages of investigations,

Ja si Rama mund të ketë shitur McGonigal para FBI

“Në hetime, personi A ka fituar mosarrestimin duke bashkëpunuar, personi B ka shitur si kushëririn, apo edhe shefin. Edhe vetë lideri global mund të ketë pranuar të shesë McGonigal, duke dëshmuar për FBI. Këto nuk  i dimë.Spekulojmë se  personi A nuk është arrestuar, pra teknikisht ka bashkëpunuar, por foli për një media shqiptare, duke thënë se nuk i kam dhënë paratë Mcgonigal prej Ramës, pra a mund ta ketë thënë edhe në dëshminë  tij.Ndryshe, nga dëshmitar kthehet sërish i hetuar. Në çdo çast, prokurori mund të nxjerrë false dhe dëshmi të tjera.Gjyqi vendos: A do kemi gjyq në Ëashington apo avokatët e McGonigal do bëjnë pazar të pranojnë disa akuza dhe ai të marrë një dënim më të lehtë dhe ne nuk marrim vesh asgjë.Magjistratja Faruk Zia do paraqesëevidencat për avokatët e  “spiunit” rus më 24 shkurt. Heshtje”, thekson Papa për gazetën “SOT”.

Si mund t’ia hedhë paq Rama?

“Ai do luftojë të pastrojë emrin e tij. FBI nuk dëshiron të nxjerrë pisllëqet në publik. Pra, teknikisht, ne nuk mund të marrim vesh fare nëse ka  dëshmuar, bashkëpunuar apo ka shkelur ligjet amerikane, lideri ynë global.Rama e ka ditur që në shtator se po zhvillohen hetime. Një media amerikane , ka pyetur me shumë gjasa agjiptropistin Fuga dhe përgjigjja a qenë se “Rama ka vetën marrëdhënie miqësore me McGonigal dhe jo publike.” McGinigal ka përdorur e-mailin e tij zyrtar të FBI për të fiksuar një takim mes Ramës dhe një firme amerikane, të cilën kryeministri donte ta punësonte për një iniciativë anti-korrupsioni. Sipas medias amerikane,” FBI nuk i dha aprovimin McGonigalit dhe takimi nuk u krye. Media amerikane shkruan:” Një përfaqësues i Ramës, tha se lidhja e kryeministrit me McGonigal ishte totalisht një lidhje miqësore jo me interes publik.Ne nuk kemi idenë për një Juri të Madhe dhe asnjë autoritet amerikan nuk na ka kontaktuar rreth kësaj. Nuk ka pasur kurrë takime me kompaninë, dhurata, pagesa udhëtimesh, para ose mbasi McGonigal iku nga puna e tij”, shtoi Papa për gazetën “SOT”.

Robert Papa: Rama duhet të përgjigjet, a e ka FBI thirrur për të dëshmuar?

“Nga e gjeti mik, një  “polic: të FBI” ai që ka luajtur basketboll për ekipin  e “policisë së Simon Stefanit”?!A mundet SPAK të kërkojë materiale nga hetimet amerikane derisa administrata amerikane të ketë ndikim nga Soros? JO.Por ashtu si gomarin e nxjerr i zoti nga balta, ashtu edhe globalin e bën provincial, vota shqiptare. Madje ajo votë jo vetëm i heq të drejtën të rrijë ende te ish-zyra e Mehmet Shehut, por edhe të drejtën e lirisë.Rama duhet të përgjigjet: A e ka thirrur për të dëshmuar FBI? A ka dëshmuar për FBI? A i kanë thënë mos fol asgjë nga hetimet? Nëse nuk e kane thirrur, a do të jepte dëshmi, nëse do e thërrisnin si dëshmitar kundër McGonigal në gjyq”, nënvizoi Papa për gazetën “SOT”.

Çfarë shkroi “Nju Jork Times” për Ramën dhe McGonigal?

“Nju Jork Times, gazeta ultraliberale e kontrolluar nga Soros&Co, të premten shkruante: “McGonigal zhvilloi një lidhje miqësore me kryeministrin Edi Rama dhe mori hapa të përfitonte nga politikani.” Gazeta nënvizonte se: “Z.Rama e paraqet veten si reformator dhe si kundërshtar i luftës së Rusisë në Ukrainë, por McGonigal ishte në listëpagesë nga një oligark rus.” Gazeta shtonte se:” dëshira e Mcgonigal për ta takuar Ramën në zyrën e tij, kur në Tirane ka një ambasadë amerikane, tregon se takimi nuk ka qenë aq sekret.”Gazete befas na kujton se është gjallë Lulëzim Basha, i cli sipas Nju Jork Times “shfaqej si gjoja trumpist.” Sa i takon hetimeve ndaj lobistit  Muzin, gazeta kuptonte se ai nuk është shpallur i pafajshëm dhe nuk dihet se ç’po ndodh me hetimet ndaj tij”, sqaroi Papa për gazetën “SOT”.

Dosja McGonigal si “shuplakë” ndaj Ramës

“Peter Lucas te Boston Herald shkruante po të premten se” Lidhja e Ramës te akt padia e McGonigal është një shuplakë ndaj liderit shqiptar, si dhe Amerikës, që haptazi ka mbështetur Ramën, një socialist, kundër Berishës, kreu i Partisë Demokratike.”Lukac shkruante se: “Amerika është ngatërruar shumë me politikën në Shqipëri aq sa ambasadorja Yuri Kim, si një favor për Ramën, u përpoq ta përjashtonte nga Parlamenti Berishën.” Lukas shkruan se: Berisha kërkon ta heqë nga karrigia Ramën më 2025. Berisha është një kundërshtar i Sorosit të cilin e quan arkitektin e korrupsionit.”Elizabeth Stauyter shkruante te Uashington Examiner se: “E përbashkëta e administratës Biden, një karteli droge, Sorosit dhe një të arrestuari nga FBI.” Ajo sjell ndërmend shkrimin e Tom Roganit në shtator;”Ai vuri në pikëpyetje tolerancën e madhe nga administrata e Biden ndaj korrupsionit të qeverisë shqiptare.”Rogan shkruante në shtator:” Fakte te rënda sugjerojnë se Rama mund të jetë i lidhur vet direkt me një aleancënarkotrafikante me  Shqipërisë dhe përbindëshave të një karteli me bazë në Meksikë.” Ai shkruante se “administrata Biden jo vetëm ka bërë një sy qorr, por po sulmon edhe opozitën.”Peter Lap dikush oficer i kundërzbuilimit ne FBI, nën McGonigal i tha CNN se”rasti i tij është një turp i madh për FBI.” Drejtori i FBI tha se“Ishte FBI, që e hetoi,ndërtoi çështjen dhe e arrestoi”, bën me dije Papa për gazetën “SOT”.

Robert Papa: Sulmi nga CNN tregon se kandili i tij po shuhet

“Nuk ka akuza për spiunazh, vazhdon CNN por për korrupsion. CNN thekson lidhjen sekrete me kryeministrin e ShqipërisëPeter Lapp thotë se “Ai bërtiste dhe ulërinte  kur punoja për të dhe e quanim  McGonigal Hotuash”CNN nënvizon se FBI kishte vite qe e hetonte  McGonigal. Njerëzit që kanë marrë pjesë rreth çështjes, thonë se ai ishte në survejim prej muajsh.Pra veç filmimeve me para cash në parking, a mund të ketë survejim ndaj Ramës? Solla dy media një ultra liberale dhe një një ultra të djathtë, ekstreme. Të dyja mediat nuk kanë ndikim si dikur, por Rama është lakuriq, sidomos sulmi nga NY Times, ku ai dikur më 1997 me një shok të tij majtist, e sot analist, arrinin të botonin, te rubrika “Letra Editorit”, ose citoheshin te shkrimet anti-shqiptare të Jane Perlezit, kundër Berishës më 1997 duke mbështetur 3 gisht-ngritësit në Vlorë.Sulmi nga CNN tregon se kandili i tij po shuhet. I hetuar nga FBI, të paktën dy herë, një herë për foton e Obamës, tashmë me “spiunin” rus, por nëse ka fakte nga akuza e Examiner për lidhjet me kartelin e Meksikës, aty FBI ndërhyn dhe nuk kërkon leje nga Departamenti i Shtetit.Ai ka rënë peng i mendjemadhësisë, babazisë për fitime dhe një kompleksi fshtaresk inferioriteti. U mburrka se e paska futur te zyra e FBI në Nju Jork, McGonigal. Sa  turp. A e di  ai, se asnjë kryeministër  nga asnjë vend i botës nuk shkon te zyrat e FBI si kryeministër? Nëse ka hyrë ndryshe, do vijë koha ta thotë. Kandili po shuhet”, deklaroi gazetari Papa për gazetën “SOT”.

Most read