BREAKING NEWS

Anticovid measures change! The latest decision of the Committee of Experts is revealed: Starting tomorrow, it will ...

Anticovid measures change! The latest decision of the Committee of Experts is
x

Politike

Romeo Kara shakes Meta and Berisha: US Congress seizes CEZ affair files, shocked by justice's silence in the face of corruption

Romeo Kara shakes Meta and Berisha: US Congress seizes CEZ affair files,

The file of affairs with CEZ is in the hands of the Americans. Lawyer Romeo Kara, was the one who denounced with facts the privatization scandal of the former DSO by CEZ where the "Berisha" government was involved, as well as the subsequent CEZ-DIA scandal, where the DIA company headed by Kastriot Ismaili was contracted to collected CEZ debts and in fact resulted in a corruption scheme. Kara has sued the current president and former prime minister Berisha for these two files. In an interview with the newspaper "SOT", he said that the files in question went to Washington and were taken by some congressmen. He also spoke about the current political situation.

 

- We are about 2 months before the elections and it seems that there are many developments in Albanian politics. The most recent case is the formation of an opposition coalition. How do you see the Alliance for Change coalition? Do we have ballists, legalists, Chams, Greeks, etc.?

The coalition could very well call itself the Alliance for Return, the Alliance for Recycling, the Alliance for Power, or the Alliance for Non-Change. All exponents of this alliance are sinful veterans of this 30-year-old policy and moreover former high-ranking officials, tried and tested in power and ousted by it. The creation of this alliance, which paradoxically united the ballist with the communist, the legalist with the republican, the Cham with the Greek, to drive with what drove him, etc., proves fourfold that each of their political cards was merely a demagoguery, while the aim for power rests on every difference, dislike or difference they claim to have had between them. Shamefully they were morally devalued and distanced themselves from the program itself, its ideal and traditional position in politics. Desire for power,

When I see this kind of alliance, I naturally visually recall the whole past when these preachers for change were arrogant rulers just like Rama today, greedy in embezzling public money and incorrigible oppressors. These should have belonged to history, but in the meantime they are paradoxically seeking to rewrite the history of the Berisha Government 4. At various times, these are precisely the staff of the Berisha governments since he was president and then when he returned as prime minister. This alliance really comes wind pyramid, '97, Gërdec, CEZ, DIA, Albania 1 euro, Albpetrol, Armo, Durrës-Kukës-Morinë Road, Virgin oil and hundreds of thousands of other government crimes. It is this alliance that shamelessly seeks to return to power today even though it represents only the most scandalous former power of these 30 years. They are not just aiming for power, but the cementing of this criminal political system, which is really greatly strengthened if we are to allow their recycling. This is even more harmful than their coming to power. This explains the service of some old races as an alliance for change, while the main goal is to not change the system. There is no more irony than voting for the future and showing exactly the past. The vote for this kind of alliance is really a vote for the past. This will be the real change, from today we will return to where we were. Two seats in the opposition are not valid to change the opposition, so I wish to vote for the next lesson. This explains the service of some old races as an alliance for change, while the main goal is to not change the system. There is no more irony than voting for the future and showing exactly the past. The vote for this kind of alliance is really a vote for the past. This will be the real change, from today we will return to where we were. Two seats in the opposition are not valid to change the opposition, so I wish to vote for the next lesson. This explains the service of some old races as an alliance for change, while the main goal is to not change the system. There is no more irony than voting for the future and showing exactly the past. The vote for this kind of alliance is really a vote for the past. This will be the real change, from today we will return to where we were. Two seats in the opposition are not valid to change the opposition, so I wish to vote for the next lesson.

 

-Si e shihni ndarjen PD-LSI? A ishte një strategji e Bashës për t’u distancuar nga partia e presidentit?

Basha nuk duhet marrë seriozisht si arkitekt dhe llogaritar. Për të dhënë një përgjigje më të saktë do të duhet të llogarisim edhe Berishën, Metën dhe Kryemadhin. Nuk besoj se PD ka luksin të ndahet nga LSI, ndërkohë që e di mirë se në 2005 erdhi në pushtet pikërisht prej krijimit të saj, dhe në 2009 e mori mandatin e dytë përsëri prej saj. Më tepër duket si strategji elektorale për maksimizim votash. Për momentin janë bashkë.

 

-Një zhvillim i bujshëm ishte ai i futjes së Ardian Dvoranit mes 12 personaliteteve që kanë kontribuuar në luftën ndaj korrupsionit. A ishte ky një mesazh për presidentin Meta? Pasi ky i fundit e sulmoi disa herë, madje e paditi dhe në prokurori. Po ashtu dhe Berisha e ka akuzuar disa herë.

Pikërisht ashtu duket. Më shumë se sa një dekorim i Dvoranit, duket si një mesazh ndaj Metës dhe këtë e tregoi edhe sëkëlldisja e plotë që kapi Presidencën menjëherë pas këtij dekorimi. Ky është realiteti: Dvorani dekorohet, Meta diskreditohet. Këtë radhë medalja realisht pati dy anë.

-Nëse rendisim disa fakte, kemi ish-deputetin e LSI, Gledion Rehovica që tha se ambasadorët po takojnë njerëz të LSI dhe iu kërkojnë të braktisin Kryemadhin. Kemi dekorimin e Dvoranit. SHBA mbështeti heqjen e koalicioneve, etj. A po tentojnë ndërkombëtarët “eliminimin” politik të Ilir Metës dhe partisë së gruas së tij?

Padyshim që ndërkombëtarët po e vlerësojnë riskun e vazhdimit të mëtejshëm të kësaj politike korrupsioni edhe në planin gjeopolitik rajonal. Ata nuk mund të lejojnë që sistemi të kompromentohet më tej dhe Shqipëria të bjerë nën influenca të padëshiruara. Unë nuk e di sa të vërteta janë këto që thotë Rehovica, por që aleatët tanë duan një rikthim të besimit tek sistemi dhe një pastrim të tij, këtë e di. Pika më e dobët e sistemit të korruptuar politik shqiptar, natyrisht që është Meta, prandaj si duket prej aty po fillon çmontimi i gangsterizmit politik. Përkrahësit dhe militantët zakonisht përdoren për shantazh, prandaj duhet parë si shenjë e mirë zvogëlimi i forcës shantazhuese të Metës edhe pse ai do kërkojë të përdorë turmat e Berishës, si vjet në 2 mars.

-Mendoni se ndërkombëtarët e kanë kuptuar se kush janë kokat e korrupsionit në Shqipëri?

Nuk ka dyshim se ndërkombëtarët e kanë kuptuar këtë gjë. Ata nuk janë as naivë dhe as të pakujdesshëm. Ata e njohin mirë se si funksionon sistemi dhe njëkohësisht janë të mirinformuar nga agjencitë ligjzbatuese. Nuk shoh asnjë mundësi dhe arsye që ata të mos jenë në dijeni të situatës këtu. Edhe vetë këmbëngulja e tyre për reformën në drejtësi, flet për njohjen e plotë që ata kanë lidhur me realitetin shqiptar.

-Në dijeninë time ju keni dorëzuar në ambasadën e SHBA dosjet për aferat e CEZ. Keni pasur ndonjë reagim prej tyre?

Unë kam dorëzuar dosje pranë Ambasadës së USA dhe pranë asaj të Delegacionit Europian.

Ata kanë shumë fakte, por një dosje të plotë nga A tek Zh lidhur me korrupsionin, Delegacioni Europian nuk kishte. Ato dy dosje unë ua kam nisur edhe disa kongresmenëve të USA.

Në heshtje dhe publikisht, unë kam pasur një mbështetje prej tyre. Kongresmenët amerikanë, por edhe ish-ambasadori i USA këtu, më kanë shprehur habinë për sjelljen e papranueshme të gjykatave si dhe të strukturave shtetërore ndaj meje. Kjo flet për rrezikshmërinë që krijoi precedenti im për të gjithë llojin e korrupsionit, të djeshëm e të sotëm. Ambasada e USA në dijeninë time është e informuar zyrtarisht se cilët persona janë aksionarë të kompanisë DH Albania, prapa të cilës fshihet si mi grusht bashkuar, korrupsioni i sotëm dhe i djeshëm. Duket e pabesueshme, por një ish-zyrtar i lartë i qeverisë Berisha rezulton aksioner në këtë fëlliqësi off-shore, e cila tentoi të përvetësojë paratë e shqiptarëve duke ua ofruar 20 mil euro km e rrugës.

Pikërisht këtë zyrtar unë e kam kallëzuar penalisht edhe për aferën e privatizimit të CEZ-it.

Ka vepruar jo i vetëm duke u fshehur pas një kompanie off-shore dhe pas falsifikimeve të shumta, por mjaftoi një deklaratë me shkrim e dhomës së noterëve të Shtetit të Delaware të USA-s, që të zbulohej emri i këtij personi. Jo rastësisht PD nuk e ka goditur si aferë korrupsioni çështjen e Unazës së Re. Jo vetëm kaq, por ky person rezulton edhe në listë si kandidat për deputet i PD-së. Është e turpshme që ne nuk e kemi ndaluar me ligj, pjesëmarrjen e kompanive off-shore në realizimin e kontratave publike. Korrupsion dhe pastrim parash njëkohësisht realizojnë këto lloj kompanish.

 

-Në Kosovë u përmbys klika e vjetër politike dhe sot një pjesë e tyre janë në burg. Mendoni se te ne do të ndodhë e njëjta gjë nëse nisin arrestimet e politikanëve?

 

Kosova realisht arriti një sukses duke dalë nga qerthulli i rotacionit dhe riciklimit politik.

Elektorati kosovar dëshironte një ndryshim dhe me pjekuri ia arriti atij. Po ata njerëz që deri dje votuan për PDK apo LDK, po ata votuan sot për VV. Pra, elektorati kosovar është modern krahasuar me ne, logjikon, vlerëson dhe ndryshon kur ia kërkon interesi i tij. Tek ne vazhdon akoma ngujimi i përjetshëm në një parti apo pas një lideri, duke e bërë të pamundur apo të vështirë ndryshimin dhe kapjen e ritmit. Ne heshtim për korrupsionin brenda partisë sonë, ndërkohë që na sikletos vetëm korrupsioni i kundërshtarit politik. Thënë troç, militantët që zvarriten pas partive, nuk duan gjë tjetër përveçse shansit për të punuar diku ku mund të bëjnë korrupsion. Në Kosovë, brenda dy muajsh Albin Kurti goditi realisht korrupsionin nëpër bordet drejtuese, gjë që u vlerësua nga shumica e qytetarëve. Albin Kurti nuk është një politikan tipik i listave tona, rrugaç, trafikant i kthyer në tregtar, me pasuri e prona të shumta dhe i pashkollë njëkohësisht, por që i pret shpata në shtet, drejtësi e kudo nga të dy krahët. Ai është një besnik i idealit të tij, i vërtetë, këmbëngulës dhe i denjë për t’u përballur me korrupsionin. Pikërisht njerëzit në Kosovë vlerësuan objektivisht çdo alternativë dhe votuan sipas logjikës dhe sipas interesit të vendit. Ata shfrytëzuan edhe mundësinë që ua jep Kodi i tyre Zgjedhor, shumë më i mirë se i yni. Ne kemi një Kod Zgjedhor që nuk e lejon ndryshimin e shumëpritur dhe që t’i shërbejë pengmarrjes së vendit. Me këtë Kod Zgjedhor nuk do të shkohet shumë larg dhe unë parashikoj zgjedhje të parakohshme pas zgjedhjeve të 25 prillit. Duhet të ndryshojmë qasjen ndaj politikës në tërësi, të ndryshojmë vetveten dhe pastaj Shqipërinë.

 

-Si e shini të ardhmen e Sali Berishës dhe presidentit? Ju jeni i vetmi që keni guxuar t’i padisni në prokurori.

 

Prapa Aleancës për Ndryshim, unë shoh fytyrën e Sali Berishës dhe Ilir Metës. Ata patjetër që do të mundohen të ruajnë këtë sistem, këtë Shqipëri, këtë parajsë krimi, pavarësisht se shprehen demagogjikisht për ndryshim. Ata vetëm ndryshimin nuk e duan. Megjithatë do ta kenë shumë të vështirë të mbahen me thonj pas fatit të tyre. Koha ka sfiduar njerëz shumë më të fuqishëm se ata. Ata do të duan të ruajnë atë çfarë kanë arritur, por kjo është e pamundur, sidomos kaq afër Europës. Askush nuk do të lejojë për më gjatë një pengmarrje të tillë kriminale të këtij vendi.

Ata e kanë mbyllur ciklin e tyre dhe tashmë pritet largimi, dënimi dhe shpronësimi i tyre që vendi të dali nga ky cikël mizerje. Ata nuk kanë asgjë për të ofruar për të ardhmen e këtij vendi. Çdo gjë për të cilën ka nevojë ky vend, luftë kundër korrupsionit, krimit, trafiqeve, rishpërndarje të të ardhurave dhe pasurive, instalimin e sigurisë juridike, reformë në drejtësi etj, bie në kundërshtim me interesat e këtyre dy oligarkëve të politikës. Shqipëria pret të çlirohet pikërisht prej tyre.

-Zoti Kara, ju ditët e fundit jeni infektuar nga Covid-19. Si ishte përballja me virusin dhe si arritët ta mposhtnit?

I was prepared that one day I would face this virus even though I think I could have gone through a confrontation with it since 2019. I did not leave room for panic at all, but I turned to doctors, especially those I know among tire. It was the surgeon Arben Ruca, who works in several hospitals in Milan, who really gave me a lot of time and attention, orienting me for all the necessary tests and treatments, after consultations that he also had with the head of the ward corresponding there. I joined the risk group, but the daily online consultations, did their job and I say I passed the biggest risk with the least consequences. I hope to achieve a recovery as soon as possible.

Interviewer: Kliti TOPALLI