BREAKING NEWS

The well-known meteorologist warns of drastic weather changes: Here's what will happen to the temperatures in the next 5 days

The well-known meteorologist warns of drastic weather changes: Here's what
x
BREAKING NEWS

"There is still hope!", Albania 'smashes' Israel's gate, Uzuni performs a real magic (VIDEO)

"There is still hope!", Albania 'smashes' Israel's
x
BREAKING NEWS

"Witnesses can be killed"/ What Ervin Karamuço is warning: The scenarios are very scary, I hope they don't happen

"Witnesses can be killed"/ What Ervin Karamuço is warning: The
x
BREAKING NEWS

What are they looking for? Police forces shield Vlora

What are they looking for? Police forces shield Vlora
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What has happened in the last 24 hours

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What
x
BREAKING NEWS

"The Third World War has already started", the well-known Russian figure sounds the alarm: Nuclear catastrophe...

"The Third World War has already started", the well-known Russian
x
BREAKING NEWS

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again, this is how much fuel will be sold

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again,
x
BREAKING NEWS

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that special prosecutors and BKH agents are cooperating with 20 joint investigative teams from EU countries

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that
x

Politike

Sali Berisha and Ilir Meta warn of riots in September and threaten Edi Rama that they will remove him from the government

Sali Berisha and Ilir Meta warn of riots in September and threaten Edi Rama that

Sali Berisha and Ilir Meta have warned of protests in the fall. They have declared that they will organize protests without end until the overthrow of the government. The Party of Freedom and Reestablishment continues the denunciations regarding the incinerator affair. The two politicians who have recently joined have declared that the disclosure of affairs in the country, such as that of the incinerators, will bring great shocks to Prime Minister Rama. During these days, "Foltorja" and the Freedom Party have continued their simultaneous attacks on the incinerators. The opposition has warned that the end of the prime minister is near and that the protests will continue until they remove Rama from the government. Meanwhile, yesterday, Jamarbër Malltezi of "Foltores" addressed 5 public questions to SPAK regarding the issue of incinerators. In an appearance for the media, the member of the National Council, Jamarbër Malltezi has not spared the attacks on the Rama government, while asking about the names of the real owners of the incinerator company. He said that grandmother, mother and daughter shells were created with zero staff to steal 430 million euros. "The four companies: Integrated Energy, Geogenix, Almares Management, Residence Corporate Services. They are shells without staff and without any experience of working with waste, but created only to hide the traces of the movements of public money. All four of these companies have the same address (Delflandlaan 1, Queens Tower – Office 916, 1062 EA Amsterdam) as do hundreds of other shell companies. The budget of each according to documents from the company register in the Netherlands, The shell "Geogenix" (formerly - Integrated Energy) has only 50 thousand euros created only by the "generous" transfer of Klodian Zoto, which in turn comes from the hundreds of millions of euros generously donated by Rama-Ahmetaj-Agaçi-Veliaj. The shell "Almares" that controls "Geogenix" has only 18 thousand euros. Yes, there is also the shell owned by Almares. Employees of each company: According to documents from the Netherlands, the Geogenix shell has zero staff. The shell "Almares Management" has zero staff, while the owner "Residence Corporate Services" has two staff. These were the companies with great experience to which Edi Rama gave 8 points and determined where 128 million euros would go for the non-existent Incinerator of Tirana", he said. According to Malltez, SPAK has shut up. He said that legal counter-firms for incinerators are knives in the backs of citizens. "From this pulpit, like every day for two weeks, we asked the next 5 questions about the incinerators. They are "next questions" but due to the intensity of government theft, they are not at all "questions enough to pass the queue". These are essential questions which must also have answers. "SPAK has shut up," he said.

The Freedom Party new complaints about the Fier incinerator

Ndërkohë, edhe Partia e Lirisë ka bërë të tjera denoncime sa i përket asaj që quajnë afera e inceneratorëve. Në një dalje për mediat, deputeti Petrit Vasili ka artikuluar akuza të reja sa i përket inceneratorit të Fierit. Sipas tij, kompanitë e përfshira te inceneratorët kanë marrë 3 kredi me pretekstin për pagat e punonjësve në kohë COVID-i, edhe pse numri i tyre ka qenë i kufizuar.  Vasili thekson se në krye të kësaj skeme mashtrimi është kryeministri Edi Rama.“Skandali që pjesë e këtij mashtrimi publik bëhet vetë kryeministrit. Njofton koncensionari; hajde merreni në dorëzim në mars, dhe para zgjedhjeve në prill, këtu bëhen prova se si mund të vihet në funksionim inceneratori, që nuk kishte mbaruar, Ai shkoi për shoë, për t’i dhënë zemër hajdutëve. E keni shumë të qartë të nderuar qytetarë se këta vijojnë dhe marrin kredi pa fund dhe peng vendosin kontratën e shtetit. Këta vijnë me duar në xhepa, kanë bërë pazarin me qeverinë dhe qeveria i jep miliona, 40 e ca milionë dollarë. Nuk mjafton kjo por edhe ajo garancia sovrane që i garanton shteti milionat. Duhet të ishte dorëzuar projekti deri në vitin 2019 por jemi në 2022 dhe s’kemi asgjë”, tha Vasili.

Most read