BREAKING NEWS

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was attacked by Iran

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What has happened in the last 24 hours

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What
x
BREAKING NEWS

"The Third World War has already started", the well-known Russian figure sounds the alarm: Nuclear catastrophe...

"The Third World War has already started", the well-known Russian
x
BREAKING NEWS

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again, this is how much fuel will be sold

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again,
x
BREAKING NEWS

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that special prosecutors and BKH agents are cooperating with 20 joint investigative teams from EU countries

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that
x
BREAKING NEWS

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors from the Fier hospital and the hostage-taking of the Namazgja Mosque, how did Edi Rama's attitude towards the Gülenists change after Erdogan began withdrawing investments in Albania

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors
x
BREAKING NEWS

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of Gülen's schools, to the purchase of 40 million euros of drones from the son-in-law of the Turkish Sultan

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of
x
BREAKING NEWS

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash visit to the spy Ilir Metaj, the former President distances himself from "non grata" Sali Berisha

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash
x

Politike

The "hot" September of Albanian politics, from the return of Basha, to the expulsion of Berisha and Meta from the Parliament through the files and "non-women" law, here are the behind-the-scenes

The "hot" September of Albanian politics, from the return of Basha, to

"Hot weather" awaits Albanian politics. September will be even more scorching than August in terms of developments in politics. According to the information of the "SOT" newspaper, sensational developments await us. Starting from a strong return of the former chairman of the Democratic Party, Lulzim Basha in the blue headquarters, to the political end for former prime minister Sali Berisha and former president Ilir Meta. Also, the SPAK top three who are receiving instructions in Washington are keeping all the corrupt politicians involved in the affair in suspense. But let's analyze them in turn.

The blow against Berisha

The newspaper has learned that the movements have started to prepare the ground for Lulzim Basha to return him to the head of the blue seat. The DP is governed by court decisions, where the essence is the clashes regarding the party statutes approved during the assemblies of December 11 by Berisha's supporters and December 18 by Basha's supporters. The Court of Appeal of Tirana has announced the consideration of Enkelejd Alibeaj's appeal against the previous decision that recognized the Re-establishment Commission as the leader of the party, as well as the exclusion of the vice-presidents of the PD and other leadership structures. In the complaint sent to the court, Alibeaj requests the annulment of the decision taken by the judge or the examination by another judicial body. The battle is now taking place in the Court of Appeal, after the decision of judge Blerina Muça to accept Enkelejd Alibeaj's appeal. In this way, the Court accepted as a party in the process, the vice president of DP Enkelejd Alibeaj. In addition to this complaint, there is also a parallel complaint from DP in the Appeal. It foresees the inclusion in the DP statute of the decision "to exclude from the party anyone who has been declared non grata by the Americans". This article in the statutory amendments of December 18 directly affects Sali Berisha. Now, the direction of the DP is in the hands of the courts, since if the registration of the statute in the December 18 Assembly organized by Basha is accepted, then Berisha is expelled from the party. It foresees the inclusion in the DP statute of the decision "to exclude from the party anyone who has been declared non grata by the Americans". This article in the statutory amendments of December 18 directly affects Sali Berisha. Now, the direction of the DP is in the hands of the courts, since if the registration of the statute in the December 18 Assembly organized by Basha is accepted, then Berisha is expelled from the party. It foresees the inclusion in the DP statute of the decision "to exclude from the party anyone who has been declared non grata by the Americans". This article in the statutory amendments of December 18 directly affects Sali Berisha. Now, the direction of the DP is in the hands of the courts, since if the registration of the statute in the December 18 Assembly organized by Basha is accepted, then Berisha is expelled from the party.

The return of Basha

According to the sources of the "SOT" newspaper, it is known that the Court of Appeal has thoroughly investigated this issue and is expected to overturn Zhukri's decision, despite the fact that Sali Berisha is blackmailing him and has even warned that he will not recognize any decision of her. It is learned that the decision of the Appeal, which annuls the decision of Agron Zhukri, returns the Democratic Party to the zero point and paves the way for Lulzim Basha to make decisions, until new elections are held. Today as we speak, "Foltore" is not recognized by any institution as the official chairman of the DP, Lulzim Basha figures, while the logo and seal of the DP are what this party had before the barbarians of "Foltore" led by Berisha e they occupied it, and where did they go to forge the seal and logo of the Democratic Party. 

How Berisha will be excluded from politics

Fundi i Sali Berishës është afër. Pas goditjes që do të marrë nga Apeli, ai pritet të përjashtohet përfundimisht nga politika shqiptare. rtia Socialiste ka paralajmëruar nismë ligjore për të nxjerrë jashtë politike Sali Berishën. Ndërkohë ish-kryeministri Sali Berisha pritet të dalë nga politika, përmes ndryshimeve në ligji që do të propozojë Partia Socialiste, ku do t’iu ndalohet përfshirja në politikë dhe të qenit deputet, kujdo që është shpallur “non grata” nga Uashingtoni dhe Londra. Kjo do të thotë se Berisha rrezikon seriozisht mandatin e deputetit. Ndryshimet në ligj i paralajmëroi Partia Socialiste. “ Kuvendi i Shqipërisë do të duhet të adresojë gjatë sesionit të ri edhe situatën e papranueshme dhe absurde prej një viti se si një sekretar partie i shpallur non grata nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar, vazhdon të përdhosë këtë institucion me praninë dhe gjuhën e tij. Ne nuk ia drejtojmë dot bishtin as non gratës as bashkëpunëtorëve, por ne nuk mund dhe nuk duhet të lejojmë të keqen të vazhdojë të bëjë moral me shpresën se do të hajë kokën e vet, madje absurdi të shkojë deri aty sa këta lloj të bërtasin për drejtësi, kur janë vetë ata që kanë hesapet më të mëdha me drejtësinë dhe Shqipërinë”, u shpreh Taulant Balla pak ditë më parë.

Fundi politik i Ilir Metës

Edhe Ilir Metën e pret i njëjti fat si Sali Berisha në politikë.  Spiunët e ish-Sigurimit pas shtatorit do të përjashtohen nga Parlamenti.  Mazhoranca do të ndërmarrë ndryshime në ligjin për dosjet e ish-Sigurimit, ndërkohë që do të vërë në zbatim edhe ligjin e Lustracionit, i cili nxjerr jashtë loje nga politika këdo që ka qenë spiun apo bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit. Dhe duket se sesioni i ri në Kuvend në shtator do të ketë prioritet dhe jo vetëm miratimin e ndërhyrjeve ligjore që janë depozituar sipas propozimit të Autoritetit të Dosjeve dhe që mbështeten fuqishëm nga PS dhe ajo pjesë e Partisë Demokratike e drejtuar nga deputeti demokrat, Enkelejd Alibeaj. Pra,përmes kësaj nisme të fortë, mazhoranca socialiste synon “të vrasë dy zogj”, pasi është tejet e interesuara të nxjerrë jashtë politike dhe Parlamentin dyshen Meta-Berisha. Ish-presidenti Ilir Meta, tashmë në statusin e kreut të Partisë së Lirisë, rrezikon të dalë jashtë sistemi, nga ligji i dosjeve dhe Lustracionit, për shkak se akuzohet se ka qenë spiunë i ish-Sigurimit të Shtetit. 

SPAK puts Albanian politics into anxiety

September will be hot. Dozens of serious files are expected to "explode" from the new justice that is receiving instructions in recent days in Washington. SPAK has several lawsuits that are being intensively investigated, such as the file on former prime minister Berisha, on several former ministers and ministers, as well as a file on former president Meta sent by a former PD deputy, but the file that will shock Albanian politics is that of incinerators. The visit to the USA of the head of SPAK and that of BKH comes at a time when the Special Prosecutor's Office in July interrogated several high-ranking officials for several investigations launched such as concessions in health, or for suspected abuses in public tenders. So the time has come and with the American assistance, SPAK will start the retaliation against the corrupt and criminals.

Most read