BREAKING NEWS

Ilir Meta drops the bomb: Basha has played a double game with the sea agreement with Greece

Ilir Meta drops the bomb: Basha has played a double game with the sea agreement
x
BREAKING NEWS

Basha talks about Berisha's exclusion: An inevitable decision for two important reasons

Basha talks about Berisha's exclusion: An inevitable decision for two
x
BREAKING NEWS

Legitimacy of June 30, Meta: I will give the decision for the elections in 6 municipalities when ...

Legitimacy of June 30, Meta: I will give the decision for the elections in 6
x
BREAKING NEWS

Blendi Gonxhe comes out with the important announcement: Before December 31st you must submit these documents

Blendi Gonxhe comes out with the important announcement: Before December 31st
x
BREAKING NEWS

Rama gives the fantastic news, reveals the amount of bonus money for pensioners for the years 2022-2024

Rama gives the fantastic news, reveals the amount of bonus money for pensioners
x
BREAKING NEWS

The number of new cases is increasing, Ministry of Health: In the last 24 hours, 3 citizens in Albania have lost their lives

The number of new cases is increasing, Ministry of Health: In the last 24 hours,
x
BREAKING NEWS

New details from the execution of Pashko Ujka / 30 thousand euros became the cause, how the 20-year-old killed the former deputy, who was the role of accomplice in the assassinations

New details from the execution of Pashko Ujka / 30 thousand euros became the
x
BREAKING NEWS

Investigations closed, SPAK gives the final blow to Enkelejda Hoxha and Aldo Tabaku, the final decision is revealed

Investigations closed, SPAK gives the final blow to Enkelejda Hoxha and Aldo
x

Politike

"Rama Basha's scenario is devilish", Bujar Nishani explodes and leaves nothing unreleased: Who has 'two minds' understands this!

"Rama Basha's scenario is devilish", Bujar Nishani explodes and

Former President Bujar Nishani has erupted against the leader of the Democrats Lulzim Basha after the latest Constitutional changes requested by the DP.

According to Nishani, Basha in cooperation with Rama have devised a plan to escape the real vetting of politics.

Full post:

Lulzim Basha does not give up the practice of lying, hypocrisy and vulgar theater in his behavior as a politician with public opinion and institutions.

There are two reasons for this.

Either he does not know any other way of communication and behavior in this report or he has this model as part of his character.

The so-called "initiatives for constitutional changes" that served the public opinion in the worthless struggles of Lulzim Basha, to escape the great discredit he is suffering in the eyes of all public and international opinion, show once again this great problem of his .

To be presented as the initiator of the return of the local territorial organization to the model as it was before 2015 with 300 short municipalities and communes, without a concrete project, of a concrete map of territorial division, shows the shallowness with which he understands the responsibility of public communication and incompetence total to sit down and do a minimal amount of work.

Of course, the goal is elsewhere and anyone who has "two minds" understands it.

Do të dëshiroja t’u kujtoja të gjithë atyre personave që : në këmbim të mbështetjes,  në këto kohë të izolimit të madh që anëtarësia e partisë i ka bërë L. Bashës, premtimet për tu kandiduar si kryetarë komunash, janë krejt pa vlerë dhe nuk do mund të kthehen dot në realitet.

Ato janë ca gënjeshtra të vockla vulgare si ato qindra të tjera të bëra më parë.

Kjo jo vetëm për faktin se Shqipëria nuk mund të ketë 400 komuna, por mbi të gjitha sepse L. Basha nuk do të ketë më kurrë në dorë të caktojë kandidaturat për bashki, komuna e deputet të Partisë Demokratike !

Po aq djallëzor është skenari Rama-Basha për ti ikur vetingut real të politikanëve.

Loja me gjoja amendamente për vetingun nga SPAKU, nuk mashtron dot më askënd.

A e ka dëgjuar ndokush L. Bashën të flasë për ; “sekuestrim të pasurive të paligjshme të politikanëve” ? Askush !

Atë ka tmerr ta përmend L. Basha !

Vetingu nuk është procedurë normale, formale apo e zakonëshme që t’ja kërkojmë SPAKUT apo ASPAKUT, sa për tu tallur me shqiptarët.

Jo ! Vetingu organizohet pikërisht si një proçes “ekstra” nga struktura të posaçme ngritur enkas për të, pikërisht për faktin se institucionet aktuale formale nuk e ndërrmarrin dot aktin ligjor të pastrimit, këtë rast të politikës nga vjedhjet dhe grumbullimi i pasurive të paligjëshme.

Vetingu i politikanëve do të bëhet, do apo nuk do aleanca Rama-Basha.

As nga SPAKU  e as nga askush i pa zoti e i pa aftë, i kapur apo peng i pengmarrësve.

Shteti shqiptar do të kontraktojë auditë të nivelit të lartë dhe gjyqtarë të pavarur, nga vendet evropiane me sistemet gjyqësore dhe audituese më profesionale dhe të konsoliduara për të bërë një veting model të politikanëve.

The essence and conclusion of which will not be simply the expulsion from the politics and state administration of this country of the corrupt and incriminated, but above all the seizure of any illegal and unjustified property.

Let's save the DP to save Albania!