BREAKING NEWS

Spartak Ngjela drops the 'bomb', discovers what is keeping Berisha and Meta awake and shows the hard blow they will receive soon: Wait and see...

Spartak Ngjela drops the 'bomb', discovers what is keeping Berisha and
x
BREAKING NEWS

"We are in a battle with this government", Berisha makes a strong statement: A trawler owner smuggles oil, often meets with Rama

"We are in a battle with this government", Berisha makes a strong
x
BREAKING NEWS

The new academic year / University of Tirana gives the important announcement, this is when the high school starts (Document)

The new academic year / University of Tirana gives the important announcement,
x
BREAKING NEWS

Sad/ The well-known Albanian artist passes away

Sad/ The well-known Albanian artist passes away
x
BREAKING NEWS

"The good news came, it came...", Artan Hoxha publishes the photo that is circulating rapidly, reveals the unusual event he has faced

"The good news came, it came...", Artan Hoxha publishes the photo that
x
BREAKING NEWS

Good news from the infectious disease/ the Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in the last 24 hours

Good news from the infectious disease/ the Ministry of Health publishes the
x
BREAKING NEWS

After Zef Mazi, another member of the negotiating team with the EU is replaced (Name)

After Zef Mazi, another member of the negotiating team with the EU is replaced
x
BREAKING NEWS

Temperatures drop? What is expected to happen with the weather tomorrow?

Temperatures drop? What is expected to happen with the weather tomorrow?
x

Politike

Spartak Braho: Berisha, the murderer, has called the protest for his plight and against the USA, this is why on July 7th there is a risk of repeating 'January 21st' and what connects the head of 'Foltores' with Meta

Spartak Braho: Berisha, the murderer, has called the protest for his plight and

The former deputy of the Socialist Party and the former chairman of the National Security Commission, Spartak Braho, has commented on the political situation in the country, while bursting into strong attacks and accusations against Prime Minister Edi Rama, former Prime Minister Sali Berisha and the presidential couple. the outgoing president, Ilir Meta, and the leader of the Socialist Movement for Integration, Monika Kryemadhi. While yesterday he was invited to a television studio, Mr. Braho openly accused former Prime Minister Berisha of being a cold-blooded criminal who kills and does not cry, while emphasizing that tomorrow's protest was called for the situation of "Foltor" and Meta , giving the reasons why July 7, according to him, risks repeating January 21, 2011, where during a rally held by the opposition of the time, 4 innocent citizens were killed. "Berisha has a rally on the 7th and at the head of the rally there is someone who is non grata. But this milet that goes behind him is not in the balance, I think. Albania may be in danger if Berisha is not the one who takes it out of danger. Don't have any illusions that Berisha is different from '92, from the firms from January 21, Berisha is the same, Berisha is a cold criminal because he kills you and doesn't cry. He has been declared non grata together with his family and asks to bring the people out into the streets. The irony of this is that Meta will also go with Kryemadhi there, arm in arm. All of them are affected by interests and it is the same as that child who is afraid in the forest and starts singing or shouting to get the fear out, these people also shout that we are the opposition because they are afraid of justice", he declared. But this milet that goes behind him is not in the balance, I think. Albania may be in danger if Berisha is not the one who takes it out of danger. Don't have any illusions that Berisha is different from '92, from the firms from January 21, Berisha is the same, Berisha is a cold criminal because he kills you and doesn't cry. He has been declared non grata together with his family and asks to bring the people out into the streets. The irony of this is that Meta will also go with Kryemadhi there, arm in arm. All of them are affected by interests and it is the same as that child who is afraid in the forest and starts singing or shouting to get the fear out, these people also shout that we are the opposition because they are afraid of justice", he declared. But this milet that goes behind him is not in the balance, I think. Albania may be in danger if Berisha is not the one who takes it out of danger. Don't have any illusions that Berisha is different from '92, from the firms from January 21, Berisha is the same, Berisha is a cold criminal because he kills you and doesn't cry. He has been declared non grata together with his family and asks to bring the people out into the streets. The irony of this is that Meta will also go with Kryemadhi there, arm in arm. All of them are affected by interests and it is the same as that child who is afraid in the forest and starts singing or shouting to get the fear out, these people also shout that we are the opposition because they are afraid of justice", he declared. Don't have any illusions that Berisha is different from '92, from the firms from January 21, Berisha is the same, Berisha is a cold criminal because he kills you and doesn't cry. He has been declared non grata together with his family and asks to bring the people out into the streets. The irony of this is that Meta will also go with Kryemadhi there, arm in arm. All of them are affected by interests and it is the same as that child who is afraid in the forest and starts singing or shouting to get the fear out, these people also shout that we are the opposition because they are afraid of justice", he declared. Don't have any illusions that Berisha is different from '92, from the firms from January 21, Berisha is the same, Berisha is a cold criminal because he kills you and doesn't cry. He has been declared non grata together with his family and asks to bring the people out into the streets. The irony of this is that Meta will also go with Kryemadhi there, arm in arm. All of them are affected by interests and it is the same as that child who is afraid in the forest and starts singing or shouting to get the fear out, these people also shout that we are the opposition because they are afraid of justice", he declared. The irony of this is that Meta will also go with Kryemadhi there, arm in arm. All of them are affected by interests and it is the same as that child who is afraid in the forest and starts singing or shouting to get the fear out, these people also shout that we are the opposition because they are afraid of justice", he declared. The irony of this is that Meta will also go with Kryemadhi there, arm in arm. All of them are affected by interests and it is the same as that child who is afraid in the forest and starts singing or shouting to get the fear out, these people also shout that we are the opposition because they are afraid of justice", he declared.

Cannabis legalization, Braho attacks Rama

Furthermore, the former deputy of the SP, Spartak Braho, has made some strong accusations against Prime Minister Edi Rama, whom he says was a drug smoker until recently. According to him, in Albania during the years 2015-2017 with Rama in power, 300-400 million euros were collected from the sale of cannabis in Swiss banks. "In this personal use, he also considers himself, because he was a cannabis and drug smoker in his youth, until recently. But let him drink it, his business. We are unprepared for the legalization of cannabis. First, economically, this experience, which Macedonia went through, from the information I have, is a sector that came out with a loss, it did not bring anything. But this requires strong measures. Allowing industrial cultivation, he says, means taking measures, having complete security. That here for two years, 2015-2017 here we became home, with Rama's government, Albania became home, cannabisized, and gained a category in that period. 300-400 million euros escaped from the sale of cannabis, of those who allowed it in Swiss banks. In the specific case, we are not prepared, by law, that the legal framework must be built first. It is premature, wrong, at this stage, and has no positive experience. The Macedonian experience is a scandal at all", he said.

Ish-deputeti sulmon qeverinë për Pallatin e Brigadave

Ndërkohë ish-deputeti Braho komentoi shumë çështje të aktualitetit, duke u ndalur dhe te lajmi se Pallati i Brigadave do të jepet me koncesion nga qeveria. Lidhur me këtë, ish-deputeti Braho tha se është një vendim i gabuar, pasi ai që e merr me koncesion Pallatin e Brigadave mund të bëjë disa investime dhe pas disa vitesh ka të drejtë ta privatizojë.  “Pallati i Brigadave u ndërtua rreth viteve 35-40 dhe u konceptua si simboli i madhështisë së mbretërisë, të mbretit Zog në atë kohë, me fonde shtetërore e donacione të Italisë. Qe një vepër arkitektonike shumë e goditur, shumë e bukur. Ka një histori të asaj, sepse lidhet me periudhën e luftës. Atje qeveritë, në kohën e fashizmit, bënin mbledhjet. Madje në një mbledhje qeverie arriti të binte dhe një predhë topi e brigadave të partizanëve. Ky i jep me koncesion dhe pastaj përfundojnë në disko. Kam dyshim. Nëse e merr me qira apo me koncesion, ai kur të ketë bërë dhe disa investime, ka të drejtë edhe ta privatizojë. Më vjen keq që një vepër me vlera të përfundojë kështu. Të gjitha pritjet atje janë bërë. Ku do vejnë të futen pastaj? Në Surrel? Pastaj duhet të marrë leje nga koncesionari. Është një histori ende me të panjohura”, tha ish-deputeti.

 Drejtësia e re, makthi i politikës shqiptare

Por ish-deputeti Spartak Braho ka folur edhe për reformën në drejtësi. Ai deklaroi se këtë vend e shpëton vetëm drejtësia nëse bën punën e saj. “Rama nuk e jep dorëheqjen, këtë vend e shpëton vetëm Drejtësia nëse bën punën e saj. Si e majta, si e djathta duhet të heqin dorë nga SPAK. Këtu kam parasysh një riorganizim për të hetuar këtë skandal. Duhet të përfshihen SHISH, Prokuroria e Posaçme, Krimi Ekonomik dhe të hetohen këto skandale”, u shpreh Braho. Ish-deputeti tha më tej se ka besim se do të ecë, pasi për të është e interesuar komuniteti ndërkombëtar, por vuri në dukje mangësitë. Ai tha se mund të ishte pasur më shumë kujdes, veçanërisht në metodologjinë e aplikimit të saj sepse ka mungesa, madje sipas tij, Prokuroria sot nuk ka as letër. “Reforma në drejtësi, mund të ishte pasur më shumë kujdes, veçanërisht në metodologjinë e aplikimit të saj, mund të kishte filluar ndryshe, spastrimet, kundër korporatës kriminale të gjyqësorit apo prokurorëve të korruptuar për të mos lejuar këtë problematikë. Megjithatë kam besim të fortë që reforma do të ecë sepse për atë është e interesuar komuniteti ndërkombëtar, SHBA-të dhe struktura të tjera të Europës. Ka filluar, unë kam durim sepse e njoh mirë drejtësinë dhe psikologjinë e drejtësisë. Është detyra kryesore e shtetit që të angazhohet për të mbrojtur gjyqtarët dhe prokurorët. Të plotësojnë kushtet. Prokuroria sot nuk ka letër, se s’ka fonde, por edhe kuadri mungon, nuk është e plotësuar. Prokuroria e përgjithshme është me mungesa dhe këto strukturat e tjera të krimit ekonomik dhe SHISH-it janë me mungesa, por kam besim se do të ecë”, citoi ai.

Braho v. New Judicial Map

Regarding the new judicial map, he spoke against it, calling it bad. "The reform related to the new judicial map is bad, it is not positive. The first one did not go through the extensive consultation process. The first one was not signed by the Ministry of Finance. This community of lawyers should not be ignored, the community of notaries, the relevant institutions of justice have not been asked. What is most important, the Constitution expressly states, the state guarantees the rights and obligations to its citizens, to the citizens. I don't know how it was intended, but to have an appeals court and have a peasant from Cologne or from Saranda follow a trial at the Tirana Appeal is completely backwards", Braho underlined.

Most read