BREAKING NEWS

The issue of millionaire pensioners, Kryemadhi reveals new details: Here lies the problem! Kikia: Totally unforgiving of justice, the biggest scheme behind pyramid schemes

The issue of millionaire pensioners, Kryemadhi reveals new details: Here lies
x
BREAKING NEWS

The fraud scheme with the incinerators, Monika Kryemadhi speaks names and exposes the affair with Edi Rama's firm: Arben Ahmetaj...

The fraud scheme with the incinerators, Monika Kryemadhi speaks names and
x
BREAKING NEWS

"He was 82 years old, the prime minister had just graduated as a student", the Chief Investigator of Communism reveals why the arrest of Edi Rama's grandfather was required

"He was 82 years old, the prime minister had just graduated as a
x
BREAKING NEWS

The incinerator of Tirana/ Monika Kryemadhi warns: I have footage and other things that I have not published yet, the institutions do not answer me even though...

The incinerator of Tirana/ Monika Kryemadhi warns: I have footage and other
x
BREAKING NEWS

The increase in Covid cases, doctor Alimehmeti explains the situation and appeals to the government: This comes as a result of...

The increase in Covid cases, doctor Alimehmeti explains the situation and
x
BREAKING NEWS

The scandal with the incinerators, Kryemadhi: No one told me that I am the wife of Ilir Meta

The scandal with the incinerators, Kryemadhi: No one told me that I am the wife
x
BREAKING NEWS

The scandal with the incinerators, the former deputy makes a strong statement: This is the mayor who will not be able to run again in the next elections as he will be under investigation

The scandal with the incinerators, the former deputy makes a strong statement:
x
BREAKING NEWS

"You're acting as Klodian Zoto's lawyer, you won't talk anymore", Kryemadhi has a bad time with Klodiana Lala: Don't be a noisemaker, go to...

"You're acting as Klodian Zoto's lawyer, you won't talk
x

Politike

Spartak Braho: Rama-Manja are playing the bluff with calls to SPAK to investigate Berisha and Meta, SP has political responsibility for corrupt officials who have been imprisoned

Spartak Braho: Rama-Manja are playing the bluff with calls to SPAK to

Former chairman of the National Security Commission and former MP of the Socialist Party, Spartak Braho commented yesterday on the political situation in the country and the mega-operation undertaken by SPAK, which led to the arrest of 18 people and the search for dozens of others. During an interview for the newspaper "SOT", Braho stressed that senior officials are involved and cooperate with these 8 gangs, and also that there are many senior executives who are immersed in corruption. According to Brahos, it is wrong for Prime Minister Edi Rama to say that the responsibility of anyone who is 'tainted' in corruption and the criminal world bears personal responsibility, because there is also a moral responsibility for those who appoint them.

-Mr. Braho, in recent days SPAK has intensified the fight against organized crime, where some strong criminal groups have been hit and some people with high risk have been handcuffed as paid killers and drug traffickers. Do you have a comment?

A week ago I objected in my own way based on the law that SPAK was unfairly attacked by both sides of politics, but the harshest was the attack made by Prime Minister Edi Rama against SPAK. I say that SPAK should not be attacked because it is a new structure and with great expectations in the work it should do in the fight against corruption and organized crime and soon there will be new names, which will prove that SPAK is working. But, not only SPAK, but also other law enforcement structures and most importantly remains the State Police. The director of SPAK, Mr. Kraja a few days ago stated that 80 percent of the persons under investigation do not know that they are under investigation and SPAK investigates senior officials including ministers, MPs, mayors, and these are under investigation but we do not know. The operation with dozens of detainees, some of whom are still wanted, the important thing is that they have nowhere to go and that they will soon fall into the net of justice. I think that there will be important names again in the investigations that SPAK will conduct up to the most important structures of the local or central state and this is a positive signal for the state.

-Prime Minister Edi Rama said that SPAK is hitting the left, do you think that SPAK will hit the right as well?

Whether left or right he who breaks the law is dangerous. Undoubtedly being for many years in the direction of the state the left has shown that there are also leaders who are immersed in corruption, the government has these so much so that there has not been any serious fight to fight corruption. Although Rama has often called and said that everyone should take personal responsibility, this is not exactly the case. I say that the criminal responsibility has not been held by the persons yet, it has only been said that the responsibility is personal, for me it is personal when it is criminal, but they did not set themselves and were not appointed themselves because someone announced and promoted those who entered path of criminal activity is associated with the moral and political responsibility of party structures. The Prime Minister must choose well those he appoints,

-A janë para përgjegjësisë të gjithë ata që kanë abuzuar, apo ka ende emra të tjerë që do të dalin?

80 për qind e atyre që heton nuk e dinë ende që hetohen, një pjesë e dinë dhe nuk shfaqen më nuk janë më aq aktiv sa kanë qenë më parë.

-Dy kryebashkiak tha Rama janë në hetim nga SPAK. Si e komentoni këtë deklaratë?

Rama nuk i tha emrat që të thotë që nesër prapë që përgjegjësia është e tyre. Nëse ai ka informacione që ata janë të përfshirë në korrupsion pse nuk i heq nga posti në të cilin janë. Nuk është justifikim i pranueshëm politikisht, para pritshmërisë që ka elektorati dhe populli pse kush e mban Vangjush Dakon të shpallur “non grata”, nëse ai është Sanço Panço po Don Kishoti kush është atëherë.

-A po mbahet i njëjti standard me të shpallurit “non grata” në vendin tonë?

Standardin e mbajnë ata të cilët e kanë shpallur “non gratën” dhe jo politika shqiptare, i ka shpallur Departamenti i Shtetit amerikan. Para pak kohësh ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim u shpreh se deklaroi se asnjë person nga ata të cilët është shpallur “non grata” nuk u është hequr ky titull gjatë gjithë këtyre viteve dhe rendi diku tek 200 emra të shpallur “non grata”. Kështu që mos të kenë shpresë as Vangjushi, as Berisha dhe as të shpallurit e tjerë.

-Është kërkuar nga zoti Manja që të hetohet Berisha dhe pse jo edhe mbi presidentin Ilir Meta. Në dijeninë tuaj a ka nisur SPAK një hetim?

Pritshmëria për të hetuar Berishën është e madhe. Ai vazhdon që të sillet si Don Kishoti edhe në takimet që zhvillon janë shumë qesharake, unë them se ai pritet që të hetohet por nuk ka kuptim që të nxitur SPAK dhe të thuash heto Berishën. Unë them se ndikimi apo influenca ndaj organeve të drejtësisë për të hetuar, duke penguar hetimin është e dënueshme penalisht. T’ja thonë këshilltarët edhe Manja e di shumë mirë këtë sepse është prokuror i vjetër, të hetohet ky të hetohet ai, mendoj se janë deklarata që nuk duhen bërë sepse ajo është puna e drejtësisë. Hetimi bëhet me prova nuk bëhet ashtu, sepse është më e rëndë që një hetim të dështojë sesa të realizohet ajo që synohet. Tani ne duhet që ta lëmë SPAK që të bëjë punën e tij, pritshmërit për SPAK dhe për Byronë Kombëtare të Hetimit janë të mëdha, por kanë edhe ato problemet e tyre, as SPAK dhe as Byroja Kombëtare e Hetimit nuk kanë shkopin magjik, duhet drejtësi në hetime, profesionalizëm janë probleme hetimore të vështira. SPAK të bëjë detyrën e tij sepse populli pret shumë prej tij, SPAK duhet ta shqetësoj fakti që besimi tek SPAK ka rënë që do të thotë se opinioni pret më shumë. Politika duhet që ti mbaj larg duart nga drejtësia.

-A është SPAK dhe po ashtu organet e tjera të ligjzbatuese në vend të ndara nga ndikimi politik?

Nuk mendoj se janë të ndarë nga ndikimi politikë. Gjyqtarët e Gjykatës së Lartë i emëron presidenti në SHBA që është përfaqësuesi i një force politike të caktuar, ka një kod të caktuar të tyre dhe i mbaj larg politikës dhe ndikimit të saj. Ashtu duhet të jenë edhe këtu të pavarur nga politika dhe të kenë formimin e duhur profesional

-Si ju duket procesi për zgjedhjen e presidentit të ri?

Presidenti duhet që të jetë një person që të përmbush të gjitha kushtet si president. Ne kemi një mënyrë të zgjedhurit të presidentit të keqe do e quaja. E kanë thënë edhe shumë të tjerë pse presidenti të mos zgjidhej nga populli, por në ndryshimet që u bënë në 2008 u prishën qëllimisht. Rëndësi ka njeriu mund të jetë i djathtë, i majtë zgjedhjet e fundit të presidentëve që kanë ardhur nga politika tregojnë se nuk kanë qenë president që duheshin në krye të vendit kanë qenë kukulla apo njerëz të çekuilibruar si presidenti Meta apo Nishani që më shumë kanë bërë dëm sesa kanë ndihmuar. Ne kemi shqyrtuar kthimet e ligjeve që ka bërë Meta dhe shumica e tyre janë rrëzuar për antikushtetuetshmëri dhe shumica janë kthyer kot për shkak të anësisë që ai mbante.

-Keni ju një emër për presidentin e ri, cili duhet të jetë?

Many names have been recommended and each one has a name in my case I see that the PD list does not have a serious name, there are people implicated in that list in serious events, there is also a spy in that list. The ideal would be Daut Gumeni, but I do not believe that the right loves him. I predict that a good figure can be liked by both sides and by internationals is Majlinda Bregu.

-How do you think the PD's relationship with the US will continue in case former Prime Minister Sali Berisha is elected head of the party?

The re-establishment is illegal, he has to make another party because he can not get the PD. Berisha should have been in another place, there are some rooms that are 3 by 3 with numbers 313, in Fier, in Peqin.